ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη

    Επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας

    1antonis
    28.04.2013, 01:18

    Παιδιά καλησπέρα, είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να σας ρωτήσω για επιλογή ηλεκτρικής κιθάρας.

    Το budget μου είναι στα 400 ευρώ και ισώς να μπορώ να στιμωχτώ και να το περάσω λίγο.

    Από γνώσεις κιθάρας έφτασα μέχρι 2η ανωτέρα σε κλασσική, την παράτησα για λίγα χρόνια και μετά ασχολήθηκα με την ηλεκτροακουστική(gibson-Epiphone) όπου έπαιξα για λίγα χρόνια και σε μπάντα. Μετά υπήρξε ένα διάστημα πάλι αποχής και ύστερα από 5 χρόνια όπου δεν είχα ακουμπήσει καθόλου την κιθάρα αποφάσισα να αγοράσω ηλεκτρική και να ασχοληθώ σοβαρά, αλλά για εμένα καθαρά και όχι για επαγγελματικους σκοπούς.

    Δεν είχα ποτέ ηλεκτρική και ούτε είχα παίξει ποτέ ηλεκτρική κιθάρα. Αυτες που μου αρέσουν είναι η Fender Stratocaster και η  les paul (Epiphone) από musicorama, και η vig (eruption) και η vgs (eruption speed) από adagio.


    Η μουσική που κυρίως παίζω είναι Classic Rock ελληνικό και ξένο και έντεχνο ελληνικό.

    Ποιά κιθάρα από τις παραπάνω νομίζετε ότι θα ταίριαζε σε αυτό το στυλ της μουσικής? Τι θα έπρεπε να προσέξω περισσότερο όσον αφορά τα τεχνικά μέρη της επιλογής μου? Και ποια κιθάρα θα μπορούσε να κρατήσει ένα αξιοπρεπές χρονικό διάστημα (γύρω στα 50 χρόνια) ώστε να μην χρειαστεί άμεσα να αγοράσω άλλη?

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την απάντησή σας στις απορίες μου. Ελπίζω να μην σας φανούν αστείες και να με βοηθήσετε στην αγορά ηλεκτρικής κιθάρας. {#emotions_dlg.blush}


    Ner0
    28.04.2013, 02:27

    Αξιοπρεπη Στρατοκαστερ με 400 ευρωπουλα δεν παιρνεις. Ισως μεταχειρισμενη αλλα και παλι. Κοιτα για ESP LTD.Στα χρηματα που διαθετεις εχουν πολυ τιμια οργανα.Και Cort ισως.Μακρια απο Ibanez και Fender squier.
    Ριξε μια ματια εδω  http://www.Thomann.de/gr/search_dir.html?sw=&x=7&y=8&gk=gieg&bn=

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ner0, 28-04-2013 02:28 ]


    1antonis
    28.04.2013, 19:03
    Σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απαντησή σου. Ίσως τραβήξω λίγο το budget στα 500 ευρώ. Έριξα μια ματιά στο Thomann αν και θα προτιμούσα να δώσω κάτι παραπάνω σε έλληνα παρά λιγότερα σε γερμανό που μας τα παίρνει έτσι και αλλιώς. Tην squier την απέκλεισα όπως μου είπες. Stratocaster γύρω στα 500 ευρώ από μεξικό αξίζει τον κόπο? θα τσεκάρω τις ESP ltd και cort και θα επανέλθω αν δεν ενοχλώ. Ευχαριστώ και πάλι να είσαι καλά.
    fontasgreece
    28.04.2013, 22:40

    Squier Classic Vibe 60's Stratocaster. Το συγκεκριμένο μοντέλο αν και Squier έχει λάβει εξαιρετικές κριτικές ως όργανο.

    Ελλάδα θα το βρεις στα 400-450 ευρώ. Εξωτερικό 350-370 ευρώ.


    1antonis
    30.04.2013, 23:40
    το chekara αυτό το μοντέλο και έχει την ίδια τιμή εντός ελλάδας και στο thomman.Οι Stratocaster από μεξικό αξίζουν τα λεφτά τους? και αν ναι, επιλογή μεταξύ Stratocaster squire classic vibe 60's, Stratocaster made in mexico ή Epiphone les paul?
    1antonis
    01.05.2013, 01:07
    οι kort και οι ESP κιθάρες που είδα, δεν μου αρέσουν και πολύ εμφανισιακά αν και στο παιξιμό τους δεν είναι κακές ner0. οπότε έχω καταλήξει ή σε Stratocaster από mexico, ή σε les paul Epiphone. Για το στυλ μουσικής που παίζω όπως έγραψα παραπάνω, ποια κιθάρα λέτε ότι είναι πιο κοντά?
    JULIOS
    02.05.2013, 12:18

    Λοιπον.....

    οι κιθαρες που γραφεις ειναι μερα με την νυχτα μεταξυ τους...

    Κ δε μιλαω απο αποψη ποιοτητας αλλα απο αποψη προσανατολισμου....

    Οι ltd-ESP ειναι κιθαρες που κυριως αγοραζουν πιτσιρικάδες (μεταλλαδες) που δεν εχουν χρημα για κατι ποιοτικότερο Metalοειδες οργανο.

    Οι Cort ειναι καλα οργανα,περισσοτερο all around σε σχεση με τις ltd αλλα κ παλι με αρκετο Metal προσανατολισμο.

    Εχουν ομως καλη κατασκευή και με το πρωτο setup (ισως χρειαστει να αλλαξεις κ μαγνητες καποια στιγμή,με βαση το τι θες να παιζεις) ειναι πολυ τιμια οργανα.

    Για οσους λενε πως οι squier ειναι μετρια οργανα,απλα δεν ξερουν απο κιθαρες.

    Τα τελευταια χρονια εχει ανεβει κατακορυφα η ποιοτητα των κινεζικων κατασκευων της squier σε τετοιο σημειο που πολλοι θεωρουν (κ ετσι ειναι μ βαση κ την δική μου αντιληψη) πως ειναι κ καλυτερες απο αρκετα μοντελα της Fender made in mexico.. 

    H Squier Classic Vibe 60's Stratocaster ειναι πραγματικα παρα πολυ οργανο...απο ολες τις αποψεις.Αν καποιος δεν κολλαει στο τι γραφει πανω το ονομα (δυστυχώς πολλοι το εχουν αυτο) τοτε ειναι επιλογη με κλειστα ματια θα ελεγα.

    Οι epi και αυτες με την σειρα τους,εχουν ορισμένα μοντελα πολυ καλα για τα χρηματα τους.

    Αρκετες διαφορες στον ηχο απο μια στρατ κιθαρα αλλα κ αυτο ειναι θεμα γουστου.

    Αν ντε κ καλα θες κατι σε les paul σχημα (καλη επιλογη για Classic Rock)

    κοιτα κ τις Michael Kelly που τις εχει καταστημα στο κεντρο της Αθηνας

    Τα speqs σε αυτην την τιμη που παιζεις απλα δε παιζονται..Η κατασκευη ειναι απιστευτη και παιζουν παρα πολυ καλα.

    Μπορεις να πας αλλωστε κ να τις δοκιμασεις κ μονος σου.Θα δεις οτι στο χερι ειναι σαν να εχεις οργανο 1200+ και οχι 500 ευρω.

    Η τελική επιλογη ειναι δική σου.

    Εγω θα ελεγα να αποφασισεις πρωτα τι θες: strat ή lp?

    Για στρατ πρωτη επιλογη στα λεφτα που δινεις οι squier.

    μετα θα κοιτουσα εγω :

    2η.Fender mim

    3η.Cort (για λιγοτερα χρηματα)

    4η.(που στην ουσια δε χρειαζεται να υπαρχει ως επιλογη) Ltd,Ibanez και οτι αλλο φτηνιαρικο κυκλοφορει σε superstrat στυλ

    Επισης να εχεις στο μυαλο σου και τις εξης:

    Godin (καταπληκτικά οργανα,φανταστική κατασκευη,made in America,ξυλα απο Canada,ειναι καναδεζικες αλλα το τελικο δεσιμο του οργανου γινεται στο usa αν θυμαμαι καλα.Ουτε Korea,ουτε China ουτε Indonesia).Και τιμες  

    σε αυτα που θες να δωσεις εχει σε 2 ή 3 μοντελα.

    Les Paul:

    1η.Εδω θα εβαζα τις Michael Kelly ως πρωτη επιλογη λογω ποιότητας κατασκευης

    2η.Epi....τοσα χρονια κατασκευαζουν οργανα,παιγμένα απο ολο το συμπαν (μουσικους εννοω)..Υπαρχουν μοντελα που πραγματικα αξιζουν.

    3η.Κανένα μοντέλο Vintage.Φτηνα οργανα,αρκετα αξιολογα για τα χρηματα τους.(Καποιοι πινουν νερο στο ονομα τους.)

    4η.Cort.Οτι κ με τις strat παραπανω,μονο που ειναι αρκετα Metal οργανα αυτα.

    Κ επειδη καταλαβα πως σε ενδιαφερει να παρεις ενα οργανο κ να το κρατησεις σημαντικο ειναι να τις δοκιμάσεις ολες στο χερι σου,μια μια, για να κανεις την επιλογη σου...

    Αυτη ειναι η δική μου γνωμη φιλε μου.

    Ευχομαι να βοηθησα λιγο.

    Καλες μουσικες.


    1antonis
    02.05.2013, 15:55
    σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Ήσουν πραγματικά πολύ αναλυτικός. Θα τσεκάρω και τις codin καθώς και τις michael kelly που έγραψες. Πραγματικά το πρόβλημα μου είναι μεταξύ Stratocaster και les paul, μου αρέσουν και οι δυο για αυτό ήθελα από κάποιον σχετικό να μου πει τι πραγματικά ταιριάζει περισσοτερο σε αυτά που θα παίζω. Θα κάνω έρευνα αγοράς σε αυτά που μου έγραψες και θα επανέλθω και αν δεν σου κάνει κόπο μου ξαναγράφεις αν υπάρχει κάποια απορία. Σε ευχαριστώ και πάλι Επίσης, καλές μουσικές
    JULIOS
    02.05.2013, 19:55

    Νομίζω πως αν θες να παιξεις μονο αυτα που γραφεις (Classic Rock,"εντεχνο" κ ελληνικό "Rock")

    και τα δυο σχηματα θα κανουν την δουλειά τους εξισουν καλα.

    Ειναι μαλλον θεμα τι σου αρεσει παραπανω ως σχημα.

    (αν παρεις στρατ καλο θα ηταν να εχει διαταξη s/s/h δλδ 2 μονους κ εναν διπλο μαγνητη για τα βρωμικα)