ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω να σπουδάσω ραδιοφωνικός παραγωγός

    GiorgosR
    02.05.2013, 00:26

    όποιος μπορει ας βοηθεισει...

    Λοιπον ειμαι 14 χρονον και θελω να σπουδασω ραδιοφωνικος παραγωγος σε τι λυκειο πρεπει να παω και ολα τα σχετικα...Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 02-05-2013 01:24 ]


    jorge
    02.05.2013, 01:28

    Να το κάνεις σαν χόμπυ ή part time. Οχι σαν δουλειά. Δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση στο συγκεκριμένο τομέα, άλλωστε ελάχιστοι παραγωγοί ζούν μόνο από αυτό σήμερα. Κι αυτό με κάθε επιφύλαξη. Επίσης, δεν ξέρω πόσα μαθήματα θα μπορούσες να διδαχθείς σε ένα τέτοιο αντικείμενο, στο οποίο μετράει κυρίως η εμπειρία.

    Σπούδασε κάτι δημιουργικό και σύγχρονο που να σου αρέσει και κράτα για χόμπυ ή part-time τις ραδιοφωνικές εκπομπές.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 02-05-2013 01:29 ]


    noizreduction
    02.05.2013, 10:03

    Κι αν επιμεινεις να σπουδασεις ( παρολες τις σωστες συστασεις του jorge ) να εχεις κατα νου πως τα "ιδιωτικα εκπαιδευτηρια" που σου "πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες" δεν ειναι η λυση εκπαιδευσης/σπουδης στην Ελλαδα.

    Αφου εισαι ακομα 14 χρονων, εχεις δρομο ακομα στο τι θα επιλεξεις για σπουδη. Ο ραδιοφωνικος παραγωγος δεν ειναι κατι που σπουδαζεται και πολλοι ραδιοφωνικοι παραγωγοι ( οσοι εχουν απομεινει, μιας και οι μασημενες λιστες ειναι πιο...σημαντικες σε ενα ραδιοφωνο ) εχουν αλλη εκπαιδευση πριν γινουν γνωστοι!


    GiorgosR
    02.05.2013, 23:34
    Σας ευχαριστω πολυ για τι βοηθεια
    -Sadahzinia-
    07.05.2013, 15:27

    Καταρχήν πρέπει να προσδιορίσεις γιατι θέλεις να γίνεις ραδιοφωνικός παραγωγός. Δηλαδή ποιο κομμάτι του ραδιοφώνου σε ενδιαφέρει περισσότερο-το ενημερωτικό , το μουσικό;
     Έπειτα, αν η απάντηση σου είναι το ενημερωτικό, ποιος τομέας της ενημέρωσης; Αν σε ενδιαφέρει το μουσικό, ποιο είδος μουσικής;

    Αφού λοιπόν απαντήσεις σε αυτά , απαντήσεις που λογικά ήδη έχεις, να κατευθύνεις τις σπουδές σου προς εκείνη την κατεύθυνση που θα σε βοηθήσει να έχεις τις αρτιότερες γνώσεις επί του θέματος.

    Σχολές ραδιοφωνικών παραγωγών-πέρα από κάτι ιεκ- δεν υπάρχουν . Στις σχολές δημοσιογραφίας κάνουν μαθήματα και πρακτική σε ραδιόφωνο ΄,αλλά έχε στο νου σου ότι κανείς δεν μπορεί να σου δώσει μασημένη τροφή ούτε να σου μάθει πως να καταφέρεις να κάνεις καποιους ανθρωπους να ανοιγουν το ραδιόφωνο συγκεκριμένη ώρα μόνο και μόνο για να ακούσουν εσένα.

    Οι πιο πετυχημένοι ραδιοφωνικοί παραγωγοί είναι κάτι τύποι που απλά το γούσταραν πολύ. 

    Επίσης, συμφωνώ με τους προαναλύσαντες, είναι δύσκολο να βασιστείς στο ραδιόφωνο ως βασικό επάγγελμα , ειδικά αυτή την περίοδο.

    P.s Γιατί δεν εκμεταλλεύεσαι την ευκαιρία να δοκιμάσεις τον εαυτό σου στο ραδιόφωνο του Music Heaven ; ;)


    ixolipsiagr
    08.05.2013, 17:05

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 02.05.2013, 01:28 έγραψε...

    Να το κάνεις σαν χόμπυ ή part time. Οχι σαν δουλειά. Δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση στο συγκεκριμένο τομέα, άλλωστε ελάχιστοι παραγωγοί ζούν μόνο από αυτό σήμερα. Κι αυτό με κάθε επιφύλαξη. Επίσης, δεν ξέρω πόσα μαθήματα θα μπορούσες να διδαχθείς σε ένα τέτοιο αντικείμενο, στο οποίο μετράει κυρίως η εμπειρία.

    Σπούδασε κάτι δημιουργικό και σύγχρονο που να σου αρέσει και κράτα για χόμπυ ή part-time τις ραδιοφωνικές εκπομπές.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 02-05-2013 01:29 ]



    Συμφωνώ απόλυτα. Δυστυχώς στην Ελλάδα μας η αγορά εργασίας σε αυτόν τον τομέα είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

    Αν το αγαπάς πολύ βρες κάτι άλλο με σταθερό εισόδημα και συνέχισε από εκει και πέρα με πάθος και σίγουρα θα πετύχεις αυτό που θες.

    Αλλά για την Ελλάδα όχι σαν κύριο εισόδημα εκτός αν έχεις χρηματα για Self Promotion.


    Music-ologist
    09.05.2013, 17:42

    Καλύτερα βρες κάτι που σε ενδιαφέρει πολύ να σπουδάσεις (πχ σου αρέσει η μουσική; Μουσικές Σπουδές).


    Στη Γερμανία μέχρι πρόσφατα δεν είχαν σχολές δημοσιογραφίας (γιατί ο ραδιοφωνικός παραγωγός ουσιαστικά δημοσιογράφος είναι). Απλώς κάποιος που είχε σπουδάσει ένα αντικείμενο πήγαινε μετά και έκανε πρακτική και κατόπιν δούλευε σε κάποιο ΜΜΕ (π.χ. ο απόφοιτος νομικής, αναλάμβανε το δικαστικό ρεπορτάζ).


    Το δύσκολο είναι να έχεις κάτι ενδιαφέρον να πεις και αυτές οι σχολές ραδιοφωνικής παραγωγής, δεν σου προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο πάνω σε αυτό.

    Τώρα αν σε ενδιαφέρουν πολύ η μουσική και οι συναυλίες, αλλά δεν επιθυμείς να πας στα Μουσικών Σπουδών (θέλουν και ειδικά μαθήματα) επειδή π.χ. δεν έχεις τη σχετική μουσική εκπαίδευση, μπορείς να σπουδάσεις και ηχολήπτης (για να έχεις επαφή με τον κόσμο των ήχων).


    axilleas23
    09.05.2013, 23:19
    Για ρώτα και δες καλά όμως σε ΙΕΚ. Ψάξε καλά!!!!!
    JohnHarhas
    16.05.2013, 00:39
    Γιώργο, αν είσαι ο Γιώργος Ραπτ..ς τότε τα έχουμε πει απο το facebook, θα τα βρούμε με τον δικό μου σταθμό, θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους ότι πρέπει να σπουδάσεις κάτι που να σου προσφέρει μια ευρήτερη παιδεία/μόρφωση γύρω απο ποικίλα αντικείμενα για να μπορείς να έχεις μια βάση σε όσα λες, ένα υπόβαθρο μιας και (δυστυχώς) το ραδιόφωνο δεν προσφέρει καμία εξασφάλιση και είναι κάτι που το κάνεις χωρίς σπουδες. οι πρακτικές του γνώσεις μαθαίνονται και σε ένα σεμινάριο. Είμαι διατεθιμένος να σε βοηθήσω εγώ όσο χρειαστεί και στην σκέψη, την οργάνωση και στα τεχνικά, αν και όλα αυτά δεν έχουν σημασία αν δεν το θες. όλα αυτά απλά σε βοηθάνε. Καλή συνέχεια
    Stacy2
    23.03.2015, 11:30
    Καλησπερα σας...θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τει ραδιοφωνικος παραγωγος...και τι σχεση εχει αυτο με την ηχοληψια....και πιο ειναι το καλυτερο...
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Efigiannopoulou
    07.02.2019, 04:36

    Εγω παιδια ήθελα να κανω τα πάντα να ασχοληθω με το ραδιοφωνο και μαλιστα στα μουσικα θεματα

    Πήγα σε ενα ιεκ που στο τελος με κορόιδεψαν και τα όνειρα μου

    Και τωρα ειμαι δυο χρόνια που ψαχνω μια πρακτική κι εγω να μαθω απο κάποιον άνθρωπο αυτα που ζητούσα τοσο καιρο απο την σχολη

    Εχω στειλει σε πόσους σταθμούς αλλα τίποτα που και μαλιστα με βαση νομου θα ειμαι αμισθη..!

    Και σκεφτομουν αφού δεν προκειτε να το παρω το πτυχίο λογω οτι δεν εχω κανει πρακτική να μαζεψω ενα ικανοποιητικό ποσο και μα κανω ενα μπατσελορ με κατι με Διοίκηση να εχει γιατι ετσι πως το σκεφτομαι αμα δεν κάτσει το ραδιοφωνο να ξερω καποια πραγματα Διοίκησης εαν αποφασίσω να δουλεψω σε κάποια βιομηχανική μουσικη στο μελλον... Θα εκτιμούσα πολυ μια αποψη