ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιοί είναι, πιο ανόητοι?

    ORFEASMIRSINIS
    11.05.2013, 11:41

      ... Αυτοί που διοργανώνουν τέτοιου είδους θεάματα ή αυτοί που πάνε να τα δουν, για να ψυχαγωγηθούν?

      Οι πρώτοι βεβαίως οικονομάνε, οπότε έχουν "δικαιολογία" και εμπίπτουν στην κατηγορία της κτηνωδίας ( πόσο ξυλο άραγε και πείνα έχει υποστεί μια αρκούδα για να μάθει να κάνει ποδήλατο!)

      Οι δεύτεροι "ψυχαγωγούνται" με το "παρα φύσιν" και η ανοησία τους φαίνεται σε όλο της το μεγαλείο, όταν το "παρά" γίνεται "κατά"

      Πόσο ανόητος πρέπει να είσαι, ώστε να "ψυχαγωγείσαι", βλέποντας μια αρκούδα, να κάνει ποδήλατο!!!


    mary_omikron
    11.05.2013, 11:50

    Μου χάλασες την  μέρα Ορφέα {#emotions_dlg.sad} οχι απο στρουθοκαμηλισμό, ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει και είμαι εξαιρετικά εναντίον, αλλά οχι και να κάνουμε αναρτήσεις με τέτοιο θέαμα {#emotions_dlg.thumbdown}... δεν ξέρω τι να πω... 


    ORFEASMIRSINIS
    11.05.2013, 12:01

     Αν θεωρείς, "βάρβαρη την ανάρτηση, σβήστην, τί να πω κι εγώ ...


    mary_omikron
    11.05.2013, 12:55

    Οχι Ορφέα, αλλά δεν ξέρω σοκαρίστηκα, η θέα ενός ζώου να κατασπαράζει ένα άλλο δεν είναι και το καλλίτερο για ανάρτηση...  Θα μου πείς βέβαια ότι συμβαίνει και η μη ανάρτηση δεν διορθώνει το πρόβλημα, αλλά ήταν η πρώτη αντίδραση.... Πραγματικά χαλάστηκα {#emotions_dlg.sad}


    KRISTHESS
    11.05.2013, 14:00
    πιάστηκε η ψυχή μου...πόσο ανόητος μπορεί να γίνει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ τελικά και να μετατραπεί στο απόλυτο ΖΩΟ.
    ChristosMoustakas
    11.05.2013, 14:22

    Άποψή μου, να μπούμε όλοι σε αυτή τη σελίδα στο youtube και να αναφέρουμε το συγκεκριμένο βίντεο ή και όσα άλλα παρόμοια, ως βίντεο ανήθικου περιεχομένου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChristosMoustakas, 11-05-2013 14:22 ]


    jorge
    11.05.2013, 14:25
    Σωστός.
    mary_omikron
    11.05.2013, 15:19

    Μπράβο Χρήστο, μέσα στην αποστροφή που ένοιωσα δεν το σκέφτηκα. Χρησιμότατη η ψύχραιμη γνώμη. Βλέπω ότι μέχρι τώρα το είδαν 66 άτομα εδώ στο δικό μας site. Μακάρι να το ανέφεραν όλοι!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 11-05-2013 15:45 ]


    ORFEASMIRSINIS
    11.05.2013, 15:37

      Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τί νόημα θα είχε η καταγγελία του βίντεο.

       Θα πρέπει ταυτόχρονα, να καταγγείλουμε και όλα τα βίντεο του National Geografic που δείχνουν στο φυσικό τους περιβάλλον, σαρκοβόρα να καταβροχθίζουν άγρια ζώα!

      Για μένα το θέμα είναι αλλού κι αποτελεί και τον λόγο της ανάρτησής μου. Αν προσέξατε, το τσίρκο είναι γεμάτο παιδάκια που τα πήγαν οι γονείς τους να δουν τα άγρια ζώα. Είναι λοιπόν πολύ προτιμότερο, να πάμε τα παιδιά μας σε έναν ζωολογικό κήπο και όχι σε τέτοια εξαμβλώματα, τα οποία και θα πάψουν να υπάρχουν, εφόσον εμείς σταματήσουμε να τους πληρώνουμε εισητήριο.

      Το θέμα, δεν είναι το βίντεο αυτό καθ αυτό, δεν είναι η αρκούδα, δεν είναι η μαιμού, δεν είναι ο ιδιοκτήτης του τσίρκο, το θέμα είμαστε ΕΜΕΙΣ, που πληρώνουμε εισητήριο και αρεσκόμαστε στο να βλέπουμε μια αρκούδα να κάνει ποδήλατο, δίπλα σε μια μαιμού!

     


    -----------------
    ... όλα είναι δυνατά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ORFEASMIRSINIS, 11-05-2013 15:42 ]


    mary_omikron
    11.05.2013, 16:03

    Αντιληπτό εξ αρχής το νόημα, δεν χρειάζεται επεξήγηση. Οι τρεις απο τους γράψαντες έχουμε ζώα που λατρεύουμε, δεν ξέρω για σένα και την Χριστίνα. Αν έχετε ασφαλώς αντιλαμβάνεστε και την ιδιαιτερότητα πέραν των γενικοτήτων που βεβαίως και είναι κατάπτυστες.

    Ασφαλώς και ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος, είτε σαν εκμεταλευτής είτε σαν θεατής, τι να λέμε τώρα !!! Πως να εμποδίσεις όμως παγκοσμίως τις επιδείξεις στα τσίρκο? Διεθνής απαγόρευση πρέπει να υπάρξει και στενός έλεγχος... δεν είναι μόνο τα ποδηλατάκια... είναι και οι κυνομαχίες και οι κοκορομαχίες και διάφορα είδη εκμετάλευσης για να μην πιάσω και την κτηνοβασία και την σεξουαλική εκμετάλευση των ζώων...... "Ανθρωποι".....

    ΥΓ. Το ζώο, όσο εκπαιδευμένο και να είναι, είναι ζώο και λειτουργεί με ένστικτο και συνειρμούς (αν μπορεί να λεχθεί έτσι). Προφανώς η αρκούδα όταν εκπαιδευόταν και  έπεφτε κατά λάθος η ίδια πάνω στη μαϊμού έτρωγε τόσο ξύλο που μέσα στο μυαλό της είχε συνδυάσει το πέσιμο πάνω στη μαϊμού με ξύλο=πόνο... οπότε λειτούργησε ανάλογα. {#emotions_dlg.sad}  


    ORFEASMIRSINIS
    11.05.2013, 16:44

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 11.05.2013, 16:03 έγραψε...

     Πως να εμποδίσεις όμως παγκοσμίως τις επιδείξεις στα τσίρκο?

    Με το να μην πας, σε όσα έχουν, ζώα στο πρόγραμμά τους ...


    Chrysanna
    12.05.2013, 00:56

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 11.05.2013, 16:03 έγραψε...


    Διεθνής απαγόρευση πρέπει να υπάρξει και στενός έλεγχος...

    Απαγόρευση και έλεγχος στην θέση της λογικής σκέψης.

    Αυτή είναι η πραγματική απελπισία...


    mary_omikron
    12.05.2013, 08:26

    Χρυσάννα μαζί σου για το αυτονόητο. Απαρίθμησέ μου όμως 2-3 όχι περισσότερα αυτονόητα που εφαρμόζονται επιτυχώς.

    Και απαγόρευση βάσει Νόμου να υπάρξει οι παρεκκλίσεις θα υφίστανται. Φαύλος κύκλος με δυό λόγια, αν δεν το καταδικάσει ο καθένας μόνος του και στην δική του συνείδηση.


    sven
    12.05.2013, 10:37

    Όσο ο άνθρωπος συνεχίζει να μη σέβεται τη φύση στο σύνολό της και να θέλει μονίμως να επιβάλλει τους όρους και τα «θέλω» του -όποια και αν είναι αυτά- στο κάθε τι γύρω του, το μέλλον της ανθρωπότητας διαγράφεται ζοφερό.

     

    Η αίσθηση υπεροχής του ανθρώπου απέναντι σε κάθε άλλη ζωντανή ή μη ύπαρξη στον πλανήτη -που τον κάνει να θεωρεί πως του δίνει το δικαίωμα πλήρους εξουσίας επάνω τους- δεν διαφέρει σε τίποτα από τη φασιστική ιδεολογία περί υπεροχής της Αρίας φυλής και διαχείρισης των υπολοίπων κατά το δοκούν…


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sven, 12-05-2013 10:38 ]


    antwnispatra
    12.05.2013, 11:40

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 12.05.2013, 10:37 έγραψε...

    Όσο ο άνθρωπος συνεχίζει να μη σέβεται τη φύση στο σύνολό της και να θέλει μονίμως να επιβάλλει τους όρους και τα «θέλω» του -όποια και αν είναι αυτά- στο κάθε τι γύρω του, το μέλλον της ανθρωπότητας διαγράφεται ζοφερό.

     

    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!


    Ακριβώς,αυτό το να θέλουμε να αλλάζουμε συνεχώς τη φύση,έχει αποδειχτεί τραγικό πολλάκις.

    Προ ημερών στην Κύπρο,σκύλος ράτσας Ακίτα επιτέθηκε και θανάτωσε 5χρονο αγοράκι.

    Στα χαρακτηριστικά του εν λόγω σκύλου είναι σαφέστατο πως είναι ιδιαιτέρως επιθετικός με τα μικρά παιδιά.

    Αμέσως μετά το θλιβερό περιστατικό,θανατώθηκε ο σκύλος...

    Ένα μεγάλο ΤΣΙΡΚΟ λοιπόν..


    mary_omikron
    12.05.2013, 12:38
    Το "αφεντικό" του σκύλου -να υποθέσω- συντετριμμένο βαίνει προς αντικατάσταση του θανόντος?
    jorge
    12.05.2013, 13:01
    Και τα Ακίτα επιθετικά με τα παιδιά; Απίστευτο...
    antwnispatra
    12.05.2013, 13:03

    Αφού ξεπεράσει την απώλεια(των τουλάχιστον 800 ευρώ).

    Δεν το συνεχίζω μη βγούμε εκτός θέματος.Το θέμα είναι η βαναύση εκματάλλευση των ζώων σε διάφορες μορφές όπως αυτή του βίντεο.

    Και όπως πολυ-αναφέρθηκε ήδη,το καλύτερο είναι το να μην τα ενισχύει ο κόσμος,μιας και οι αρχές συχνά πυκνά κάνουν τα στραβά μάτια-βαθιές τσέπες.


    antwnispatra
    12.05.2013, 13:06

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12.05.2013, 13:01 έγραψε...

    Και τα Ακίτα επιθετικά με τα παιδιά; Απίστευτο...

    Ναι Γιώργο και όταν έμαθα το περιστατικό,θυμήθηκα φίλο που αγόρασε Ακίτα πριν 2 χρόνια,αλλά καιρό πριν μου μιλούσε για αυτά.Μου τόνισε αυτό το χαρακτηριστικό τους πολύ καιρό πριν καν πάρει το σκυλί.


    panzou
    12.05.2013, 14:39

    Ασφαλώς και δεν πρέπει να πηγαίνουμε να βλέπουμε πως κακομεταχειρίζονται τα ζώα στα διάφορα τσίρκο, όπως και τους ταύρους στις ταυρομαχίες, (ποιος έχει πάει επίσκεψη στην Ισπανία και δεν έχει να λέει πως πήγε και είδε ταυρομαχίες).Επίσης εγώ έχω σταματήσει να βλέπω ντοκιμαντέρ με ζώα, γιατί δεν αντέχω να παρακολουθώ με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες, πώς ένα ζώο κατασπαράζει ένα άλλο. Αυτά όμως χαρακτηρίζονται ποιοτικά.

    Όσο γι΄ αυτό που λες Αντώνη, δεν είναι καθόλου λίγοι οι "φιλόζωοι" που νοιάζονται μόνο για το δικό τους ζώο αδιαφορώντας πλήρως για τα άλλα ζώα και τους ανθρώπους