ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.814 μέλη

    Τραγούδι και κάπνισμα

    PanGuitar
    12.05.2013, 20:58

    Παιδιά ήμουν καπνιστής από τα 13 μέχρι τα 16 μου, 3 χρόνια ακριβώς.

    Τραγούδαγα με τη κιθάρα μου μια χαρά και μόλις έκανα ένα τσιγάρο χάλια.

    Τώρα, μετά από 2 χρόνια (κλείνω τα 18) το ξανάρχισα και έχω το ίδιο πρόβλημα.

    Ενώ τραγουδάω μια χαρά, μόλις κάνω ένα τσιγάρο δεν μπορώ να ελέγξω τη φωνή μου. Νιώθω ότι "κολλάει" ας το πούμε ο καπνός στο λαιμό μου και όταν τραγουδάω πονάω το λαιμό μου και τραγουδάω χάλια.

    Σας συμβαίνει και εσάς αυτό; Επειδή βλέπω άλλους ενώ τραγουδάνε κάνουν το τσιγάρο τους και συνεχίζουν μια χαρά. Εγώ μόλις κάνω ένα τσιγάρο νιώθω να κολλάει κάτι στο λαιμό μου και δε μπορώ να συνεχίσω το τραγούδι και πρέπει να περιμένω ώρα για να καθαρίσει ο λαιμός μου.

    Τι είναι αυτό; Υπάρχει τρόπος να το σταματήσω και να μη με ενοχλεί το τσιγάρο στο τραγούδι;


    noizreduction
    12.05.2013, 21:06

    Θελεις μια ειλικρινη συμβουλη;

    ...απο το να ψαχνεις την αιτια ( που ειναι πασιφανης ), απλως κοβεις το τσιγαρο. Οχι για τη φωνη σου, ουτε για το εαν κανεις "κορακια", αλλα γιατι περα απο τη φωνη υπαρχουν οι πνευμονες, ο οισοφαγος, η τραχεια σου κι οτιδηποτε αλλο μπορει να επηρρεαστει αρνητικα απο τα βλαβερα συστατικα του τσιγαρου.

    Και για να ειμαι πιο ακραιος, θα επρεπε καποια στιγμη να σεβεται το κοινο αυτους που τραγουδανε και να μην τους μετατρεπει σε εν δυναμει παθητικους καπνιστες. Βεβαια οταν ο αλλος ( ο τραγουδιστης ) εμφανιζεται με 2 τσιγαρα στο στομα σε καθε συνεντευξη και τον συνηθισαν ετσι, για τι σεβασμο να μιλαμε...


    PanGuitar
    12.05.2013, 21:19

    Απλά ρώτησα αν υπάρχει τρόπος να επιλυθεί το πρόβλημα που μου προκαλεί στη φωνή, αν δεν υπάρχει θα το κόψω.

    Εννοείται πως το κάπνισμα κάνει κακό και θα μου κάνει κακό σε πολλά όπως είπες αλλά τώρα θα ήθελα να επικεντρωθώ στη φωνή.

    Για το 2ο, αν το παίρνεις στο σενάριο του ότι ένας γνωστός τραγουδιστής αποτελεί πρότυπο για τη νεολαία και είναι κακό παράδειγμα το να καπνίζει, σκέψου ότι και τόσοι παίρνουν ναρκωτικά, το τσιγάρο μας ενόχλησε;

    Φιλικά φίλε. Smile


    noizreduction
    12.05.2013, 21:28

    Καλυτερα να το κοψεις, χωρις να μπεις σε ημιμετρα για να λυσεις το προβλημα της φωνης που παρουσιαζεται απο το τσιγαρο.

    Οσον αφορα το δευτερο σκελος, απλως θα απεφευγα να επιλεξω αναμεσα απο 2 βλαβερες συνηθειες θεωροντας πως μονο αυτες ειναι οι δυνατες επιλογες μου, ενω υπαρχει και μια τριτη που ειναι η επιλογη να εισαι καθαρος απο ολα αυτα!


    PanGuitar
    12.05.2013, 21:32

    Αν δεν υπάρχει τρόπος να φτιάξω το πρόβλημα με τη φωνή θα το κόψω. Δε θα ρισκάρω το τραγούδι που το αγαπώ πολύ και με γεμίζει για το τσιγάρο.

    Εννοείται για το 2ο, ήμουν καθαρός δυο χρόνια και ένιωθα πολύ καλά. Όχι μόνο τραγούδαγα ωραία αλλά ανάπνεα καλύτερα, είχα παραπάνω ενέργεια και διάθεση κτλπ παρά να' σαι όλη μέρα μες τα τσιγάρα και τη μαστούρα. Smile


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    12.05.2013, 21:40

    Καλησπέρα. Και τώρα μια συμβουλή από μια μανιώδη καπνίστρια. Είσαι 18 χρονών και έχεις την ηλικία που άρχισα το κάπνισμα και είπα όχι στα ναρκωτικά. Αφού το τσιγάρο σε ενοχλεί και εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με τη μουσική και το τραγούδι, σταμάτα το ρημάδι. Δώσε εσύ το παράδειγμα στους συνομιλήκους σου και στους υπόλοιπους και δείξε κατανόηση στους καπνιστές. Τώρα που είμαι στα 50 φεύγα, δεν μπορώ να τραγουδήσω ούτε με την παρέα μου. Ο Θανάσης σου έδωσε ένα πολύ καλό παράδειγμα με τη δεύτερη παράγραφο του post. H επιλογή είναι δικιά σου. Με εκτίμηση, Ε.Σ.

     


    PanGuitar
    12.05.2013, 22:10

    Εε δε ξέρω γιατί το ξανάρχισα, μου' ρθε και το κανα.

    Δεν είναι ότι θέλω να μιμηθώ τους άλλους ούτε για να εντυπωσιάσω. 18 είμαι όχι 13. {#emotions_dlg.biggrin}

    Ευχαριστώ που ενδιαφέρεστε για την υγεία μου αλλά δε μου λύνεται την απορία μου.

    Πάντως πραγματικά αν δεν υπάρχει τρόπος να επιλύσω το πρόβλημα με τη φωνή μου και το κάπνισμα θα μου κάνει σίγουρα κακό στο τραγούδι θα το κόψω.

    Απλά μου τη σπάει που πολλοί τραγουδιστές καπνίζουν μανιωδώς ακόμη και πάνω στη σκηνή την ώρα της συναυλίας και είναι μια χαρά η φωνή τους και εμένα μου κάνει πρόβλημα.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    12.05.2013, 23:14

    Είσαι 18 χρονών, η ζωή είναι μπροστά σου και σταμάτα να σου τη σπάνε οι τραγουδιστές, που καπνίζουν. Η νύχτα είναι άγρια και αυτοί δεν ξέρουν τι κάνουν. Η επιλογή είναι δικιά σου και εάν εξακολουθείς να έχεις απορία, ρώτα ένα γιατρό ΩΡΛ ή ένα δάσκαλο φωνητικής. Ε.Σ.


    panzou
    13.05.2013, 00:41

    Το τσιγάρο φίλε μου δεν πειράζει όλους τους ανθρώπους με τον ίδιο τρόπο. Άλλους τους ενοχλεί (ευτυχώς) άμεσα, και άλλους αργότερα. Μην ψάχνεις λοιπόν για τρόπο και τρικάκια, να ξεπεράσεις αυτή την ενόχληση, αλλά κόψε το μαχαίρι τώρα πριν εθιστείς. Και να καταλάβεις ότι είσαι τυχερός που σε προειδοποιεί άμεσα. Και τώρα να βρεις τρόπο να το ξεπεράσεις, θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα μεθαύριο. Και τότε θα είναι πολύ αργά. Αν αγαπάς λοιπόν όπως λες τόσο πολύ το τραγούδι, η επιλογή είναι δική σου.

    Και πάνω απ΄όλα...ΜΗΝ ΜΙΜΕΙΣΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, Ειδικά όταν πρόκειται για τόσο κακές συνήθειες. 


    GiorgosPapas
    13.05.2013, 07:03
    Είναι σαφές πως το καλύτερο για την υγεία της φωνής είναι να μη καπνίζεις! Ίσως ο βλεννογόνος του λαιμού σου ειναι ευαίσθητος και ερεθίζεται με τις ουσίες του καπνού και παράγει βλέννα (αυτο που αισθάνεσαι οτι κολλάει) δε συμβαίνει το ίδιο σε όλους του ανθρώπους αλλά δεν έχουν όλοι και την ίδια ευαισθησία να το αντιληφθούν αν τους συμβαίνει
    PanGuitar
    13.05.2013, 09:27

    Κι εγώ νιώθω ότι είναι βλέννα, μάλλον αυτό θα' ναι.

    Δηλαδή είμαι άτυχος που έχω τόσο ευαίσθητο βλεννογόνο, κρίμας.


    PanGuitar
    13.05.2013, 14:29

    Θα δοκιμάσω με το ηλεκτρονικό, ελπίζοντας πως εκείνο δε θα μου προκαλεί πρόβλημα στη φωνή, ευχαριστώ!


    trelakias
    13.05.2013, 14:54

    Αφου δεν είσαι εθισμένος, ΓΙΑΤΙ???

    Λες δεν είσαι 13, είσαι 18 κλπ ΑΛΛΑ:

    Παράθεση:

    Επειδή βλέπω άλλους ενώ τραγουδάνε κάνουν το τσιγάρο τους και συνεχίζουν μια χαρά

    Απλά μου τη σπάει που πολλοί τραγουδιστές καπνίζουν μανιωδώς ακόμη και πάνω στη σκηνή την ώρα της συναυλίας και είναι μια χαρά η φωνή τους και εμένα μου κάνει πρόβλημα

    Αφού η υγεία σου δεν σε ενδιαφέρει (ακόμα) το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι το τσιγάρο θα σε κάνει χειρότερο τραγουδιστή, όχι καλύτερο.  Στο image πλέον ο καπνιστής δεν είναι μαγκας και γρήγορα θα καταλάβεις ότι πολύ λίγοι γύρω σου θα καπνίζουν και δεν θα θέλουν να εισπνέουν τον καπνό σου.  Μεγάλοι τραγουδιστές έπιναν, έπαιρναν ναρκωτικά και είχαν (και έχουν) μια ζωή μπάχαλο.  Δεν είναι αυτός ο δρόμος για να γίνεις καλύτερος σε κάτι. 

    Το ηλεκτρονικό τσιγάρο να το έπαιρνες αν ήσουν εθισμένος για να σε βοηθήσει να το κόψεις ή να το ελλατώσεις. Πρώτη φορά συναντώ περίπτωση που σκέφτεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο για να τον βοηθήσει να ξεκινήσει το κάπνισμα. 

    Το ηλεκτρονικό ούτε το αλήτικο image που θες θα σου δώσει και θα χαλάσεις και ένα σκασμό λεφτά που μπορείς να δώσεις σε μαθήματα ορθοφωνίας ή σε ένα γυμναστήριο (παραδείγματα που θα σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερος στη μουσική και στην εικόνα σου).

    Το γιατί θες να καπνίσεις είναι προφανές αλλά είναι επιλογή σου.  Ό,τι και να πουμε το δικό σου θα κάνεις αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ψεύτικο να κρατάς ή ένα κομπολόι.

    Αντιδράει το σώμα σου στα δηλητήρια και είναι καλό αυτό, αφού δεν αντιδράει το μυαλό σου σε αυτά.  Λες είσαι άτυχος αλλά εγώ λέω πάλι καλά που σε πειράζει εκεί που δε θες Smile


    AlfaWolf
    13.05.2013, 16:02

    Παράθεση:

    Το μέλος PanGuitar στις 13.05.2013, 09:27 έγραψε...

    Κι εγώ νιώθω ότι είναι βλέννα, μάλλον αυτό θα' ναι.

    Δηλαδή είμαι άτυχος που έχω τόσο ευαίσθητο βλεννογόνο, κρίμας.



    Η γνώμη μου φιλέ είναι ότι ανάποδα τα βλέπεις τα πράγματα !!!

    Δεν είσαι άτυχος που έχεις ευαίσθητο βλεννογόνο όπως είπες.

    Αλλά τυχερός για τον ίδιο λόγο !

    Άτυχος ήμουν εγώ, που δεν καταλάβαινα χριστό, και κάπνιζα από τα16 περίπου, τώρα είμαι κοντά στα 50 και αφού έχω την ατυχία να μην έχω συμπτώματα σαν τα δικά σου ακόμα καπνίζω, καί την ώρα της δουλειάς :), όμως μπορεί τα συμπτώματα λόγο του οργανισμού μου, να μην υπάρχουν,οι επιπτώσεις όμως υπάρχουν φιλέ μου... η χρεια μου έχει αλλοιωθεί (αν αυτό δεν με χαλάει, γιατί μπορώ να λέω μέχρι και βαριά λαϊκά :p) οι αναπνοές μου όμως δεν έχουν την διάρκεια που είχαν με την καμία.

    Ξέρω συνάδελφο που είναι 34 και για αυτόν τελείωσε το τραγούδι ήδη, αφού τα πνευμονία του έχουν φράξει, να μιλήσει δυνατά δεν μπορεί, τον πιάνει βήχας που να τραγουδήσει ?, το έκοψε βεβαία.. αλλά ήταν αργά για την καριέρα του.

    Κατά την γνώμη μου λοιπόν είσαι τυχερός αφού ακούς το καμπανάκι που εγώ δεν άκουγα, είναι λοιπόν στην κρίση σου αν θα το κόψεις η όχι.. εσύ ξέρεις ... και εσένα μόνο αφορά !!! Δικιά σου είναι η ζώη κι εκει είσαι εσυ ο administrator  

    Αν θες την γνώμη μου… μπες ρυθμίσεις/υγεία/κάπνισμα/και πατά ενεργοποίηση εκει που λεει Διακοπή καπνίσματος

    Μετά ακόλουθα το ονειρο σου.. με όλες σου τις δυνατότητες & χωρίς εκπτώσεις.


    PanGuitar
    13.05.2013, 20:25

    Έχει πλάκα που αντί να με συμβουλεύετε μουσικά και πως να λύσω το πρόβλημα με τη φωνή μου με συμβουλεύεται για την υγεία μου{#emotions_dlg.biggrin}

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

    Θα μιλήσω με τη καθηγήτρια μου της φωνητικής κι αν δεν φτιάχνεται αλλιώς το πρόβλημα θα το κόψω τώρα που δεν είμαι και εθισμένος.


    AlfaWolf
    14.05.2013, 04:54
    Πλακά θα είχε αν προσπαθουσαμε να σου δωσουμε μουσική συμβουλή για το θέμα αυτό :) Δεν υπάρχει μουσική συνταγή ωστε να μπορεις να καπνιζείς χωρίς να σε ενοχλεί κι αν υπαρχει... δεν ειναι σιγουρα μουσική λύση.
    freddieKrueger
    14.05.2013, 14:32

    Καλησπέρα φίλε μου!Διάβασα το θεματάκι σου και θα ήθελα να τοποθετηθώ και μουσικά!

    Εντάξει είναι γεγονός πως για αναρίθμητους λόγους καλό θα ήταν να μην καπνίζεις κτλ...

    Ένας προβληματισμός σαν τον παραπάνω σε βάζει στο δίλλημα κάπνισμα ή τραγούδι?

    Η αλήθεια είναι πως μαύρο-άσπρο δεν υπάρχει εδώ...

    Αν εστιαστούμε καθαρά στο τραγούδι,να ξέρεις πως μια λάθος τεχνική μπορεί να βλάψει τη φωνή σου εξίσου ή και περισσότερο από μερικά τσιγάρα την ημέρα...

    Κάποτε τραγουδούσα εντελώς με λάθος τρόπο,ζόριζα τη φωνή μου με αποτέλεσμα να έχω πάντα μια φλεγμονή στις φωνητικέςμου χορδές που μάλιστα άρχισε σιγά σιγά να οργανώνεται σε κάλους...ευτυχώς το αντίλήφθηκα νωρίς και σταμάτησα τη φωνητική καταπόνηση.Έκανα αφωνίες,έπινα πολλά υγρά και έκανα μια βαθμιαία επανείσοδο στο τραγούδι.Με οικονομία έντασης κι έκτασης και φυσικά με τις κατάλληλες ασκήσεις για να μειωθούν οι εντάσεις στο λάρυγγα και να στηριχθεί σωστά η φωνή μου.

    Καιρό μετά έχοντας ήδη αποκτήσει 2 οκτάβες άνετου τραγουδιού και μια τεχνική που αν σεβαστώ τη φωνή μου θα με σεβαστεί κι αυτή,άρχισα να καπνίζω περιστασιακά και που,αλλά πολλές φορές έφτανα και το ένα πακέτο μέχρι να ξημερώσει η άλλη μέρα...

    Την επόμενη που επιχειρούσα να τραγουδήσω παρατηρούσα πως ένοιωθα λες και είχες βάλει ''κόλλα'' στις φωνητικές μου χορδές...η έκταση προς τα πάνω ειδικά σχετικά περιορισμένη ένώ αντίθετα στις μπασσες τονικότητες μου ήταν πιο εύκολο να τραγουδήσω.Όταν έκανα όμως τις ασκήσεις ενδυνάμωσης της στήριξης της φωνής μου,κοινώς όταν αποκτούσα περισσότερες εισπνευστικές και εκπνευστικές εφεδρείες,παρατηρούσα πως υπερνικούσα αυτό το ''κόλλημα'' και πως η φωνή μου γινόταν ξανά δυνατή...

    Επομένως αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να επιμείνεις πολύ στο τεχνικό θέμα της φωνής και να μάθεις να τραγουδάς ολοένα και πιο άνετα(αν αυτό ηδη δεν το κάνεις)και τις μέρες που νοιώθεις το λαιμό σου ξερό και κολλώδη να πίνεις υγρά ώστε να μην επιτρέπεις στο λαιμό να ''ξερένεται''.Επέμεινε ιδιαίτερα στην ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ της ανάσας σου...ΠΧ να ανασαίνεις άνετα με βιβλια στην κοιλία σου,να νοιώθεις ολοένα και περισσότερο τη σνειδητή διάταση στην κοιλιά και στα πλευρά σου,να έχεις ικανή παράταση εκπνοής μετά από μια ήσυχη και αβίαστη εισπνοή κτλ...

    Συμπερασματικά λοιπόν,η απόδοση της φωνής μας εξαρτάται από την ισορροπία μεταξύ ωφέλιμων και βλαπτικών παραγόντων.Ενας ωφέλιμος παράγοντας είναι η σωστή τεχνική,κάποιος βλαπτικός παράγοντας το κάπνισμα.Αν μπορείς να έχεις την τόσο άρτια και ''δυνατή'' τεχνική τότε λίγα τσιγαρα δεν θα επηρρεάσουν σημαντικά τη φωνή σου.Γενικά να ξέρεις πάντως πως όλα είναι ευνοικότερα κι ευκολότερα αν ΔΕΝ καπνίζεις!

     


    PanGuitar
    16.05.2013, 23:13

    Σε ευχαριστώ αδερφέ!

    Αυτό που μου λες να πίνω πολλά υγρά για να μην ξερένεται ο λαιμός μου θα βοηθήσει πιστεύω.


    Marina86
    09.04.2017, 17:23
    Εγώ καπνίζω εδώ και 2 βδομάδες,αλλά θέλω να το κόψω για να αρχίσω φωνητική. Κατά πόσο έχω ειβαρύνει τις φωνητικές μου χορδές; Διάβασα ότι το κάπνισμα επιφέρει μόνιμες και μη αναστρέψιμες αλλαγές στην φωνή. Αν το κόψω τώρα, προλαβαίνει να επανέλθει η φωνή μου στα επίπεδα που ήταν ή την έχω καταστρέψει; Αν δεν την έχω καταστρέψει, πόσον καιρό θέλει να επανέλθει, πριν αρχίσω το τραγούδι; Ευχαριστώ
    freddieKrueger
    09.04.2017, 17:33

    Καπνισμα 2 εβδομαδων ισον τιποτα. Πιες υγρα.Περιορισε το. Τεχνικη και παλι τεχνικη.Διαβασε πορηγουμενο ποστ μου. Κι εγω καπνιζω που και που.Επίσης πινω αλκοολ σε  ικανες ποσοτητες  και κοιμαμαι λιγο.Ο λαιμος μου ειναι επιβαρυμενος.Με σωζει η επιμελεια της τεχνικης μου που βελτιωνεται διαρκως.Με χαλαει το γρεζι μου.Αυτα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 09-04-2017 17:34 ]