ελληνική μουσική
509 online   ·  204.029 μέλη

Τραγούδι και κάπνισμα

Marina86
Περαστική Νότα
Chat
09.04.2017, 17:23
Εγώ καπνίζω εδώ και 2 βδομάδες,αλλά θέλω να το κόψω για να αρχίσω φωνητική. Κατά πόσο έχω ειβαρύνει τις φωνητικές μου χορδές; Διάβασα ότι το κάπνισμα επιφέρει μόνιμες και μη αναστρέψιμες αλλαγές στην φωνή. Αν το κόψω τώρα, προλαβαίνει να επανέλθει η φωνή μου στα επίπεδα που ήταν ή την έχω καταστρέψει; Αν δεν την έχω καταστρέψει, πόσον καιρό θέλει να επανέλθει, πριν αρχίσω το τραγούδι; Ευχαριστώ
freddieKrueger
Φθασμένος
Chat
09.04.2017, 17:33

Καπνισμα 2 εβδομαδων ισον τιποτα. Πιες υγρα.Περιορισε το. Τεχνικη και παλι τεχνικη.Διαβασε πορηγουμενο ποστ μου. Κι εγω καπνιζω που και που.Επίσης πινω αλκοολ σε  ικανες ποσοτητες  και κοιμαμαι λιγο.Ο λαιμος μου ειναι επιβαρυμενος.Με σωζει η επιμελεια της τεχνικης μου που βελτιωνεται διαρκως.Με χαλαει το γρεζι μου.Αυτα.

[ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 09-04-2017 17:34 ]

Marina86
Περαστική Νότα
Chat
09.04.2017, 23:38
Ευχαριστώ FreddieKrueger. Ξέχασα να γράψω ότι είχα αρχίσει πριν 5 χρόνια να πρωοκαπνίζω και κάπνιζα για 1,5 χρόνο. Ύστερα, το σταμάτησα και επί 3,5 χρόνια έκανα ηλεκτρονικό. Τώρα ξαναέκανα κανονικό. Αυτές τις δυο βδομάδες. Τώρα έχω την εξής απορία: Εκείνον τον 1,5 χρόνο που κάπνιζα πόσο αλλοίωσα την φωνή μου και πόσο μόνιμα την κατέστρεψα;
PanGuitar
Συγχορδία Μινόρε
Chat
28.04.2017, 22:47

Δεν νομίζω να υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση που να πηγάζει από το πόσο κάπνισες. Τον κάθε οργανισμό τον επηρεάζει αλλιώς νομίζω. Ανάλογα και το πως είναι η φωνή σου (τι τραγούδια λες και αν είναι ψηλή/χαμηλή)