ελληνική μουσική
    424 online   ·  210.841 μέλη

    Ποιος είναι για... εκδρομουλα στο Μυστρά ?

    falimento
    25.05.2005, 12:21
    Τι είναι αυτά που βλέπω;;;

    Όλοι την έλακισαν;;;

    Μανώλη θα έχεις παρέα στη μηχανή... Θα βάλω εγώ τη βενζίνη...

    Βλέπεις τι κάνουν οι παρέες με τους Άραβες;
    gate
    25.05.2005, 13:49
    Παιδιά τι έγινε...?
    Έλλειψα για λίγο καιρό και με εγκαταλείψατε τελείως έτσι?

    Υπάρχουν βέβαια και μερικές εξαιρέσεις....ευτυχώς...
    Μανώλη, Γιώργο, Αλμπέρτο σας ευχαριστώ και, αν τα καταφέρετε, να έρθετε θα είναι για μένα υπέροχο!!


    Hastaroth
    25.05.2005, 23:23
    Εγώ κατά πάσαν θά τά καταφέρω νά έρθω,καί δή σιδηροδρομο-οδικώς


    Hastaroth
    25.05.2005, 23:24
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 25-05-2005 στις 12:21 έγραψε:

    Τι είναι αυτά που βλέπω;;;

    Όλοι την έλακισαν;;;

    Μανώλη θα έχεις παρέα στη μηχανή... Θα βάλω εγώ τη βενζίνη...

    Βλέπεις τι κάνουν οι παρέες με τους Άραβες;





    Σέ πετρελαιοπηγή δουλεύεις;
    tetraktis
    27.05.2005, 02:20
    Για να το επαναφέρουμε λίγο!!!

    (Μια ώρα το έψαχνα...#@%$#$@)

    Κάτι ακούστηκε για κάμπινκ...

    Για ξενοδοχεία...

    Για αρχαιολογικούς χώρους...

    Να το οριστικοποιήσουμε κάπως;



    istoxastis
    27.05.2005, 20:00
    Όσοι θα πάτε -και δεν σας κρύβω πως σας ζηλεύω πολύ- καλά να περάσετε!!!!
    Εσείς συντελεστές... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
    Sofia
    28.05.2005, 00:29
    Καλή Επιτυχία στη Νεκταρία μας!!! Και οι υπόλοιποι καλά να περάσετε! Σας περιμένουμε να γυρίσετε να μας πείτε εντυπώσεις!!
    gate
    30.05.2005, 02:16
    Λόγω βροχής....

    Η ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ ΓΙΑ

    ΠΕΜΠΤΗ 2 ΙΟΥΝΙΟΥ


    δηλαδή, αυτή την Πέμπτη...


    Παρά ταύτα, η Μαριάννα (aggelina), η Κατερίνα (kit kat), ο Μανώλης (manblaz), ο Γιώργος (falimento), ο Γιάννης (...ωχ βρε Γιάννη, συγγνώμη, μου είπες τρεις φορές το nickname σου και πάλι το ξέχασα... ) και ο Σταύρος (tetraktis) ήταν εκεί, μαζί μας ... και περάσαμε υπέροχα....

    Το βραδάκι σε ταβερνάκι στο Μυστρά με κρασάκι και πολύ πολύ γέλιο, συνέχεια στο camping, όπου έμειναν τα παιδιά (το τι συνέβη εκεί είναι προτιμότερο να το μάθετε από τους ίδιους... - η Μαριάννα ασφαλώς, για μια ακόμη φορά, έκανε αισθητή την παρουσία της, σε ντόπιους και ...ξένους... )
    και σήμερα το πρωί, απ' όσο ξέρω (γιατί δυστυχώς εγώ έπρεπε να πάρω, νωρίς το μεσημέρι, το δρόμο της επιστροφής) βολτούλα στα δρομάκια του κάστρου του Μυστρά...

    Λοιπόν, εμείς, η ίδια παρέα, ανανεώσαμε το ραντεβού μας για Πέμπτη (εκτός από την Κατερίνα πρέπει να φύγει για Θεσ/κη )... Ποιοι άλλοι θα δηλώσουν συμμετοχή...?

    Επαναλαμβάνω, η απόσταση είναι μόλις 2,5 ώρες, από Αθήνα...Όσοι δουλεύετε... και αμέσως μετά τη δουλειά να φύγετε, προλαβαίνετε. Η συναυλία αρχίζει στις 9 περίπου. Υπάρχει ξενοδοχείο (το "Βυζάντιον") αλλά και camping. Καλό όμως είναι, ειδικά για το ξενοδοχείο, να συνεννοηθείτε από τώρα. Μια μερούλα άδεια...χρειάζεται μόνο...και μπορείτε να απολαύσετε στον Μυστρά ακόμα κι ένα ολόκληρο σαββατοκύριακο, όσοι αντέχετε ....



    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 30-05-2005 18:42 ]
    divided
    01.06.2005, 15:09
    Δεν πειράζει Νεκταρία!! Άλλωστε και εγώ δυσκολεύομαι να προσαρμοστώ με αυτά τα ψευδόνυμα του mh

    Ευχαριστούμε για όλα το ΣΚ ήταν πολύ όμορφο παρότι δυστυχώς δεν σας ακόύσαμε. Καλή επιτυχία την Πέμπτη.
    falimento
    02.06.2005, 11:43
    Μπορεί να μην είχαμε την τύχη να ακούσουμε το Αηδόνι της Θράκης (κ. Χρόνης) και του Πειραιά (Νεκταρία) αλλά ευτυχήσαμε να τους έχουμε στη παρέα μας.

    Περάσαμε πανέμορφα, τα αστεία έδιναν και έπαιρναν, όλοι κεφάτοι και με απίστευτη διάθεση (δυστυχώς και η Μαριάννα! )

    Tο τοπίο του Μυστρά μοναδικό. Ατενίζοντας το επιβλητικό κάστρο, συλλογίζεσαι την ιστορία να περνάει μπροστά σου, σαν film από ασπρόμαυρη ταινία. Αναλογίζεσαι ότι κάποτε ήταν Βυζαντινή "Κεφαλή", πρωτεύουσα Δεσποτάτου, ότι πέρασε η δυναστεία των Κατακουζηνών αυτοκρατόρων, των Παλαιολόγων, όλων αυτών των προσώπων που στο μάθημα της Ιστορίας σου φάνταζαν απόμακροι και βαρετοί. Στο Μυστρά όμως, μέσα από μια μυστηριακή διαδικασία λάμβαναν σάρκα και οστά. Μπαίνοντας στην Αγία Σοφία, αίφνις νομίζει ότι θα προβάλει κάποια από τις αυτοκρατορικές φιγούρες, με τη χρυσοποίκιλτη πανοπλία, περιμένοντας να τον θαυμάσεις. Κουνάς λίγο το κεφάλι σου και συνειδητοποιείς ότι βλέπεις οράματα και οπτασίες, φαντάσματα και απεικάσματα, όμως το περίεργο είναι ότι έχεις γίνει μύστης, χωρίς να το καταλάβεις, μιας παρελθούσας πραγματικότητας.

    Συνδυάζοντας λοιπόν την ιστορία του Μυστρά, με τις φωνές και τις μελωδίες των ξεχωριστών μουσικών που θα μετέχουν το βράδυ, είμαι σίγουρος ότι θα βιώσει ο καθένας το βυζαντινό μύθο και πραγματικότητα βαθιά στο πετσί του, θα γίνει στιγμιαία ζωντανός πολίτης της βυζαντινής τότε κοινωνίας, θα νιώσει συναισθήματα που κανένα σχολικό ιστορικό βιβλίο δεν μπόρεσε να μας προσφέρει, ακόμη και όταν ξενυχτούσαμε πάνω στις 1000 και βάλε σελίδες του...


    "Είπα να πιάσω ένα σκοπό, να θυμηθείς μαζί μου,
    μα η μουσική μου είναι φτηνή, φτηνή και η φωνή μου..."



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 02-06-2005 11:57 ]
    KIT_KAT
    03.06.2005, 19:31
    Τώρα που βρήκα κι εγώ λίγο χρόνο ας γράψω δυο λόγια... Καταρχήν μπορεί να πήγαμε για τη συναυλία αλλά και μόνο η εκδρομούλα από μόνη της άξιζε! Είδαμε και περισσότερο τη Νεκταρία, την οποία ευχαριστούμε για όλα! (Αν και δεν την είδαμε να τραγουδά..) Προσωπικά για άλλη μια φορά εντυπωσιάστηκα από τον κ.Αηδονίδη, αυτός ο άνθρωπος είναι καταπληκτικός...
    Για το μέρος τι να πρωτοπώ... απλά, όπως είπε κι ο Φάλι, σε καθήλωνε το όλο σκηνικό... Ήταν μια μαγεία, ακόμα και η ανάβαση στο κάστρο υπό βροχή, με όλα γύρω καταπράσινα... και το χωριό πολύ γραφικό... Λείπαμε 1,5 μέρα ουσιαστικά από την Αθήνα (ειδικά εμείς που ξεκινήσαμε αργά μετά τα ξενύχτια της προηγούμενης και δεν είμαστε προκομμένα παιδιά σαν τον Μανωλιό και το Σταύρο ) αλλά είχαμε την αίσθηση πως αυτό το Σαβ/κο μας ανανέωσε σαν να λείπαμε μέρες...
    Ξεχωριστές στιγμές οι ιστορικές και θεολογικές αναζητήσεις, οι στίχοι του Σταύρου, οι άπειρες ατάκες περί "δίπλα στο νερό" και κατάρτισης, αλλά κυρίως το γέλιο το βράδυ με τη φαρσούλα στο κάμπινγκ...
    Ε μετά πώς να κοιμηθείς, σόρρυ βρε φάλι, μας είχε πιάσει λογο-και τραγουδο-διάρροια τους υπόλοιπους τρεις όπως κατάλαβες... Βλακεία να μη σκεφτούμε να αποσύρουμε τα μαχαίρια από γύρω σου αλλά η αλήθεια είναι πως ίσως αλλιώς να μην κοιμόμασταν ποτέ...


    παιδάκια
    gate
    05.06.2005, 00:48
    Εγώ μια ευχή έκανα να μπορώ να βλέπω τον Μυστρά πιο συχνά κι ο Θεός το πήρε στα ...πολύ σοβαρά...

    Ναι, ναι ...καλά καταλάβατε.. Η συναυλία και πάλι αναβλήθηκε...,λόγω βροχής
    Μέσα στην εβδομάδα θα ξέρουμε την ακριβή ημερομήνια...

    Τι να πώ....

    Οι κάτοικοι πλέον ρωτούσαν να μάθουν για ποια ημερομηνία αναβλήθηκε, για να ξέρουν πότε θα βρέξει...
    MariannaP
    05.06.2005, 01:15
    Τώρα που βρήκα κι εγώ λίγο χρόνο ας γράψω δυό λόγια... χι χι

    Οντως ήταν σαν να λείπαμε μέρες... ήταν πολύ αναζοωγονητική εκδρομή :)
    Δε θα σχολιάσω τα περί συναυλίας... ρε παιδιά μήπως είχε κατέβει ο Μητσοτάκης για διακοπές στο Μυστρά;;;
    Κατερίνα για θυμήσου καλύτερα... Την Νεκταρία την ακούσαμε παρόλο που δεν έγινε η συναυλία...

    Μανωλάκη και Σταύρακα... αυτά τα μαυρομάτικα σας κάψανε βρε παληκάρια μου
    Ξάδερφε ώραιος είσαι κι εσύ... εμείς σε νανουρίζαμε με την "ωραία" μας φωνή κι εσύ με το νυστέρι... κοπίδι... λεπίδι... ή ότι τέλος πάντων ήταν αυτό
    Μίλα κι εσύ βρε Κατερίνα... ο γιατρός μας έγραψε 3 ώρες μουσικό παιχνίδι πριν τον ύπνο
    Και ως συνήθως... όταν οι υπόλοιποι νυστάξουν (επιτέλους) ο ξάδερφος ξυπνάει και αρχίζει τη μουρμούρα

    Νεκταρία και Θοδωρή χάσατε που δεν μείνατε την Κυριακή να πάρουμε όλοι μαζί τα βουνά...
    Οφείλω να ομολογήσω ότι εγώ τα παραπήρα, αλλά το κάστρο ήταν υπέροχο... ακόμη και με τη βροχή!!!

    Ερώτηση: Νεκταρία η συναυλία τελικά ορίστηκε για κάποια άλλη μέρα;;;
    gate
    05.06.2005, 01:23
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 05-06-2005 στις 01:15 έγραψε:

    Ερώτηση: Νεκταρία η συναυλία τελικά ορίστηκε για κάποια άλλη μέρα;;;





    ...χμ...τα γνωστά...

    Η Μαριάννα, όπως πάντα, είναι αφηρημένη... ...:


    Quote:

    Το μέλος gate στις 05-06-2005 στις 00:48 έγραψε:

    Ναι, ναι ...καλά καταλάβατε.. Η συναυλία και πάλι αναβλήθηκε...,λόγω βροχής
    Μέσα στην εβδομάδα θα ξέρουμε την ακριβή ημερομήνια...






    MariannaP
    05.06.2005, 01:33
    Από ερωτευμένη έγινα αφηρημένη... είναι κι αυτό μια πρόοδος

    Ας απολογηθώ λοιπόν στο αγαπητό δικαστήριο...
    Για να γράψω το παραπάνω μήνυμα κύριε Δικαστά μου πήρε τουλάχιστον μια ώρα (γιατί παράλληλα μιλάω με τα μπουμπούκια στο τσατ) και δεν είχα δει το δικό σας

    Χαίρομαι πάντως που δεν το βάλατε κάτω... η συναυλία αυτή θα γίνει και θα είναι υπέροχη, αρκεί να φύγει ο Μητσοτάκης από το Μυστρά
    gate
    05.06.2005, 01:38
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 05-06-2005 στις 01:33 έγραψε:

    Από ερωτευμένη έγινα αφηρημένη... είναι κι αυτό μια πρόοδος

    Ας απολογηθώ λοιπόν στο αγαπητό δικαστήριο...
    Για να γράψω το παραπάνω μήνυμα κύριε Δικαστά μου πήρε τουλάχιστον μια ώρα (γιατί παράλληλα μιλάω με τα μπουμπούκια στο τσατ) και δεν είχα δει το δικό σας

    Χαίρομαι πάντως που δεν το βάλατε κάτω... η συναυλία αυτή θα γίνει και θα είναι υπέροχη, αρκεί να φύγει ο Μητσοτάκης από το Μυστρά





    άντε... αθώα η κατηγορουμένη...
    Όσο για το "αφηρημένη"..., για "ερωτευμένη" πήγαινα, αλλά στην πορεία το άλλαξα, καθώς με ενημέρωσες περί του αντιθέτου...στο τραπέζι...

    Ήταν ο Μητσοτάκης στον Μυστρά...?
    Orfeus
    05.06.2005, 01:57
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 05-06-2005 στις 01:15 έγραψε:

    Ερώτηση: Νεκταρία η συναυλία τελικά ορίστηκε για κάποια άλλη μέρα;;;





    Η συναυλία ορίστηκε για την ημέρα που θα .....βρέξει!!!!


    MariannaP
    05.06.2005, 02:03
    Σωστά!
    Νεκταρία πρέπει να το πάρουμε επιτέλους απόφαση ότι συναυλία χωρίς βροχή δεν γίνεται!!!
    Εμείς πάντως δεν κολλάμε σε τέτοια μικροπράγματα... ερχόμαστε και βρεγμένοι
    gate
    05.06.2005, 11:40
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 05-06-2005 στις 01:57 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 05-06-2005 στις 01:15 έγραψε:
    [i]
    Ερώτηση: Νεκταρία η συναυλία τελικά ορίστηκε για κάποια άλλη μέρα;;;





    Η συναυλία ορίστηκε για την ημέρα που θα .....βρέξει!!!!



    [/I]




    istoxastis
    05.06.2005, 12:11
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 05-06-2005 στις 02:03 έγραψε:

    Σωστά!
    Νεκταρία πρέπει να το πάρουμε επιτέλους απόφαση ότι συναυλία χωρίς βροχή δεν γίνεται!!!
    Εμείς πάντως δεν κολλάμε σε τέτοια μικροπράγματα... ερχόμαστε και βρεγμένοι




    ...άλλωστε το Tραγουδώντας στη βροχή , είναι το πιο διάσημο και πιο αγαπημένο μιούζικαλ του αμερικάνικου σινεμά!!!!!
    Ε, λοιπόν, ο καιρός φτιάχνει κι απ' την άλλη βδομάδα έχουμε καλοκαίρι.