ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη

    Απόψεις για τον Διαγωνισμό Τραγουδιού.

    mixalis-kleanthis
    21.05.2013, 03:55

    Από πού ν’ αρχίσω ? Σε τι απ’ όλα ν’ απαντήσω ?

    Για όλα άκουσα να λένε: Την Ερμηνεία , το στίχο , το θράσος μας ν’ ασχοληθούμε με την Πεντατονική και την πολυφωνία ?

    Μέχρι ότι είμαστε ευνοούμενοι γιατί παίζουμε τα τραγούδια μας στο χώρο μας και ότι η παραγωγή μας είναι ακριβή …!!!???

    Θα σας πω εκ των προτέρων , ότι περίμενα τις επιθέσεις και ότι ο Κύριος λόγος που το «Λέω Λόγια» χτυπήθηκε είναι , ότι απ’ την αρχή ξεχώρισε βαθμολογικά !

    Τυπικά κάτι θα βρίσκανε …

    Είπαν ότι είχαμε χορηγό το ΜΗ και εκδώσαμε την δουλειά μας στηFM.

    Το Χέβεν είναι χορηγός γιατί , τρία κομμάτια του δίσκου μας ήταν στους τρείς διαγωνισμούς τραγουδιού (τα δύο με διάκριση ) .

    Όσο για τηνFM, αφού τελειώσαμε με δικά μας έξοδα την παραγωγή , είχε την πιο συμφέρουσα προσφορά και τον εκδώσαμε εκεί !!!

    Στείλαμε και δελτία τύπου στις μουσικές σελίδες και δημοσιεύτηκαν !!

    Να ζητήσω συγνώμη γι αυτό ?

    Όταν σε μια εποχή που όλα και όλοι, μας θέλουν φιμωμένους …

    Συγνώμη , γιατί εμείς αποφασίσαμε να μιλήσουμε με τραγούδια ?

    Με κόπο χρήμα θυσίες να εκδώσουμε την ΦΩΝΗ ΜΑΣ ?

    Ποιος απ’ αυτούς , που όλο αυτό το διάστημα φωνάζουν , θα έκαναν κάτι διαφορετικό?

    Λάσπη δεχτήκαμε γιατί κάναμε τα στοιχειώδη ?

    Προσωπικές επιθέσεις γιατί παρανομήσαμε κάπου ?

    Τι έπαθαν 5-7 ΕΛΛΗΝΕΣ , και χτυπούν έτσι ?

    Ξέρετε πόσοι ψήφισαν ?

     Είναι δυνατόν να αφήσω το γκρίζο να σκιάσει τη γιορτή ?

    Έχω δεκάδες μηνύματα , αγάπης και προτροπών  για το «Λέω Λόγια» !!!!

    Πήραμε 997 Αστέρια !!!!

    Ούτε ένα απ’ αυτά δεν έβαλε ήFM, ούτε ένα τοMusicHeaven !!!!!!!!

    Οι εταιρίες κι οι Σελίδες δεν ψηφίζουν. Οι άνθρωποι ψηφίζουν !!!!!!!!!!!!!

    Όλα μας τα πρόσφερε ο κόσμος που αγάπησε το τραγούδι μας με λόγια και Πράξεις !!

    Υποτιμούν την νοημοσύνη αυτών που ψήφισαν και που δεν είναι απλώς ψηφοφόροι, αλλά οι περισσότεροι Μουσικόφιλοι ή Μουσικοί !!!

    Τι νομίζουν δηλαδή ότι Πατάει κάποιος το κουμπί του κοντρόλ και με ένα δελτίο τύπου κι ένα πόστ στοfb κερδίζει τέτοια αποδοχή ?

    Τι πιστεύουν ότι είναι οι Μουσικόφιλοι πρόβατα ?

    Αλλού να ψάξουν να βρουν τις αιτίες και για την δική μας αποδοχή και για την δική τους …στάση…

    -Να δουλέψουν με φροντίδα υπομονή κι αγάπη .

    -Να αξιοποιήσουν τα ταλέντα τους , με έρευνα .

    -Να σέβονται ότι αγαπούν , τον εαυτό τους και τους άλλους.

    Δεν θα πω άλλα … σώπασα συνειδητά και δεν ήταν πάντα εύκολο Πιστέψτε με ….

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ευχαριστώ τους φίλους και συνεργάτες μου,

    Ευχαριστώ την Ερωφίλη , την Σοφία , τον Νίκο Κριτσέλη

    Ευχαριστώ τους Διοργανωτές και τα παιδιά του Ραδιοφώνου

    Ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΞΑΝ !!!

    Ευχαριστώ τους ΌΛΟΥΣ τους δημιουργούς των τραγουδιών του διαγωνισμού

    Που μας έδωσαν τα τραγούδια και ότι καλύτερο μπορούσε ο καθένας !!!

     

    Ευχαριστώ ιδιαιτέρως τους δημιουργούς των τραγουδιών που ξεχώρισα και μερικά

    Τ’ αγαπώ .. Με τυχαία σειρά μου έρχονται στο μυαλό τα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ :

    Μαύρο μου, Μαστίχα μύρισα , Σ’ αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή ,

    Στις ελπίδες μου φωτιά , Χρόνια Αθωότητας , Αναστενάρηδες,

    Κάπου Πάντα Ξημερώνει, Ονειροδρόμοι , Χίλια αστέρια αγκαλιά,

    weloveyoutsiou, Η μπαλάντα της υπομονής …

    Και τα εκτός τελικού : 

    2οςΔιάδρομος , Στου γιουσουρούμ την αγορά , Είμαι ? , Εκεί κι εδώ , Στην άκρη εκεί του δρόμου , Αϋπνία , Το νέο όπλο , Χρυσόψαρο ….

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ότι είχα να πω το είπα ,καλοί μου φίλοι ελπίζω να σας έδωσα μια εικόνα των σκέψεων και των απόψεών μου ! !!!

    Παραβλέπω τις γκρίνιες λέγοντας πως η αγάπη σας είναι τόση που δεν φτάνω , να την ανταποδώσω !!!

    Υπόσχομαι μόνο να γράφω τραγούδια

    Και μακάρι ένα ή Περισσότερα απ’ αυτά να τ’ αγαπήσετε όπως τις «Γρίλιες»

    και το «Λέω Λόγια»….


    Karadimitriou
    21.05.2013, 04:57

    Το λεω λογια ειναι ενα τεραστιο τραγουδι που εγινε με αγαπη ,εμπνευση

    και πετυχε. λογικο ειναι να δεχτει επιθεσεις.Αν ηταν κανα τραγουδακι ασημαντο,

    ποιος θα ειχε ασχοληθει?

    πολλα μπραβο στην σελιδα που κραταει το επιπεδο της,

    και σε ολους τους συμμετεχοντες.

    Συγχαρητηρια στον μιχαλη την σοφια και την ερωφιλη!!!

    Ολα τα τραγουδια του διαγωνισμου ειχαν κατι να δωσουν,

    και το πιο σημαντικο ειναι οτι οι δημιουργοι τους, τα μοιραστηκαν με ανθρωπους που αγαπουν την μουσικη.

    Αυτο κρατηστε,και προσπαθηστε να βρειτε την ησυχια να αγαπατε αυτο που κανετε, χωρις να μισειτε αυτο που κανει ο αλλος

    καλη συνεχεια...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Karadimitriou, 21-05-2013 04:59 ]


    alpatman
    21.05.2013, 09:07

    θεωρω οτι σε καποια σημεια των συζητησεων , το μελος -ψηφοφορος ,ειτε συμμετειχε με κομματι ειτε οχι , θεωρηθηκε απο καποιους σαν ενα αβουλο ον , που ψηφιζει αναλογα με τα π.μ που εχει λαβει , η τους πιθανους φιλους του ,που θα του πουν 'ψηφισε ' μας και θα το κανει σαν υπνωτισμενος . Καθως και ολες οι προτασεις μετρων που γινοντουσαν για την 'προστασια ' του 'αβουλου 'αυτου οντος . 

    -να μην φαινεται η βαθμολογια γιατι επηρεαζεται το αβουλο ον .(δεν εχει κριτηριο να ψηφισει με τα δικα του αυτια ) και ετσι τυφλα θα παει και θα ψηφισει τα πρωτα κομματια . 

    - να μην επιτρεπεται στο 'αβουλο ' ον να ψηφιζει τις πρωτες μερες (γιατι σαν αβουλο που ειναι , χωρις κριση , δεν ακουει τα κομματια και  ψηφιζει στην τυχη ) .  

    - να του δινονται συγκεκριμενες συμβουλες με ποια κριτηρια πρεπει να ψηφιζει ενα κομματι (πρεπει ο στιχος κατι να λεει π.χ ) .

    - να βγαινει το συμπερασμα απο καποιους οτι εφοσον ενα κομματι που τους αρεσε δεν πηρε πολλους ψηφους , αρα τα 'αβουλα οντα ' δεν το ακουσαν η αλλες υποθεσεις . 

    -να μην γινεται ελευθερη συζητηση σε καθε γκρουπ για το ποια κομματια αρεσουν στον καθενα , γιατι διαβαζει το 'αβουλο ον' και επηρεαζεται απο τις γνωμες των αλλων  . 

    και αρκετα αλλα ... 


    VA505
    21.05.2013, 15:17

    Αγαπητοί φίλοι παρακολουθώ αυτήν συζήτηση εδώ και μέρες και πραγματικά απορώ με καποια απο τα σχολια του στυλ, δεν ήταν δίκαιος ο διαγωνισμός.... υπήρξε επηρεασμός ψηφοφόρων....... ευνουείται ένα συγκεκριμένο στυλ τραγουδιων κλπ.  Και θελω να ρωτήσω, υπάρχει διαγωνισμός τραγουδιού στον κόσμο που ειναι 100% "δικαιος"??  Αν γνωρίζει κανενας καποιο τέτοιο διαγωνισμό παρακαλώ ας μου τον πεί.

    Απο την στιγμή που αποφασίζει καποιος ότι θα συμμετέχει σε ένα διαγωνισμό τραγουδιου πρέπει να γνωρίζει οτι θα υπάρχουν καποια βασικά στοιχεία.   Το θέμα είναι σε πιο βαθμό επικρατούν αυτά.  Δηλαδή:

    • Υποκειμενικότητα. Σε όλους τους διαγωνισμούς, ΄θα υπάρχει κάποια μερίδα των κριτών ή ψηφοφόρων που θα έχει προτίμηση σε κάποιο συγκεκριμένο είδος μουσικής.  Αρα είναι φυσιολογικό αυτό το είδος να ευνοηθεί.  Στην προκειμένη περίπτωση, δεν υπήρχε κριτική επιτροπή αλλα ψηφοφόροι οι οποίοι ήταν ενεργά μέλη καποιου σαίτ που ασχολέιται περισσοτερο με καποια είδη μουσικής, και συγκριμένα περισσότερο με το εντεχνο ελληνικόΑρα είναι απόλυτα φυσιολογικό να κερδίσει ένα τραγούδι αυτου του είδους.  Και για να δώσω ενα παραδειγμα,  εψαξα τώρα στο youtube  τον Παντελίδη και είδα ένα τραγουδι του "παμε στοιχημα θα ξαναρθείς" και είδα ότι έκανε 6,000 προβολές.  Εγω πάω στίχοιμα ότι αν διαγωνιζόταν εδώ, δεν θα έμπαινε όυτε στην 20δα των ομίλων, σε κάποια μεριδα ακροατών όμως φαίνεται ότι αρέσει.....
    • Αμεσος επηρεασμός ψηφοφόρων/κριτών:  Πάντα υπάρχει σε όλους τους διαγωνισμούς είται αυτός είναι έμμεσος είται αμεσος.  Ειναι δυνατό να υπαρξει περιπτωση που να μην έχει κάποιος φιλους που να τον υποστιρίξουν??   Το θεμα είναι σε πιο βαθμό γινεται αυτο το πράγμα.  Και αν κρίνω απο την γενική εικόνα των αποτελεσμάτων μπορώ να χαρακτιρίσω όλες τις βαθμολογίες αρκετά δικαιες.  Σιγουρα θα υπήρξαν περιπτώσεις ψήφων συμπάθειας.  Ειναι δυνατό να μήν υπηρξαν?  Μπορεί ομως κανένας να σταματήσει ποτε αυτό το πράγμα σε ένα διαγωνισμό?  Οι υπεθυνοι το ΜΗ κατα την γνώμη μου πρωσπάθησαν να το περιορίσουν με το γεγονός ότι διακαίωμα ψήφου είχαν μονο τα παλιά μέλη, και πολύ καλά έκαναν και το κατάφεραν.
    • Εμμεσος επηρεασμος ψηφοφόρων/κριτών.  Απο την στιγμή που δεν υπήρχε όρος να μην έχουν δημοσιευτεί κατ' ουδεναν τρόπο τα τραγουδια των διαγωνιζομένων πριν το διαγωνισμό, είναι δεδομένο πάλι ότι θα υπάρξει προόθηση καποιοων τραγουδιών.  Αλλα όσοι συμμετείχαν γνώριζαν αυτό το πραγμα.  Οπότε αν δεν συμφωνούσαν απο την αρχή ας μην συμμετείχαν.

     

    Γενικά πιστευω ότι η όλη διωργάνωση ήταν πολύ σωστή και αξίζουν συγχαρητήρια τόσο στους διοργανωτές όσο και στους διακριθέντες.  Η μοναδική μου εισήγηση για επόμενες διοργανώσεις είναι να γινονται γνωστά τα ονόματα των διμιουργών απο την αρχή της ψηφοφορίας.  Με αυτό τον τρόπο θα αποφευγόταν αυτή η ψηθηρολογία που γίνεται τώρα και το τελικό αποτελεσμα θα ήταν πάλι ένα περίπου το ίδιο.  Ισα ισα που θα επηρέαζε αρνητικά τους θεωρητικά "γνωστούς" γιατί όπως και να το κάνουμε διαφορετικά κρίνεις τον "φθασμένο" και διαφορετικά τον "αγνωστο".


    mary_omikron
    21.05.2013, 15:26

    Στον απόηχο του Διαγωνισμού που τελείωσε πριν τέσσερις μέρες κι έχοντας πρόσφατες μνήμες των γεγονότων που συνέβησαν κατά την διεξαγωγή του, θα ΄θελα να εκθέσω κι εγώ ορισμένες σκέψεις και απόψεις πάνω σε διάφορα θετικά και αρνητικά που παρατήρησα παρακολουθώντας στενά τις κινήσεις σε διαγωνισμό και forum.

    -  Μια ιστοσελίδα κι ένας διαχειριστής πρόσφεραν χώρο χρόνο και κόπο για την διεξαγωγή του, δίνοντας ευκαιρία σε δημιουργούς να παρουσιάσουν το έργο τους. Η ανταπόκριση ήταν μεγάλη με πολλές αξιόλογες συμμετοχές ως απάντηση σ΄όσους απαξιώνουν την ελληνική μουσική πιστεύοντας οτι είναι μόνο λαϊκοποπ των ΜΜΕ, κι αυτό μαζί με την αναγνώριση και το ήθος των δημιουργών (πλην 2-3 εξαιρέσεων) ήταν σημαντική ανταμοιβή για όλους όσους ασχοληθήκαμε.

    - Πρώτευσε τραγούδι ιδιαίτερο με συνδυασμό στοιχείων έντεχνου και παραδοσιακού, ξεχώρισε με το άνοιγμα του γκρουπ στο οποίο ανήκε προκαλώντας αντιδράσεις μένους και κηνύγι ανυπόστατων μαγισσών σε κάποιους. Πολλοί χλευασμοί, μεγάλη ίντριγκα απαξίωσης και δημόσια και σε ιδιωτικούς ψιθύρους με αποκορύφωση μεμονωμένο παραλήρημα στο forum και στο fb του musicheaven.

    - Μπροστά στην υποχρέωση να διατηρηθεί το πολιτισμένο επίπεδο που επιθυμεί και επιβάλλεται να έχει η ιστοσελίδα μας, διαγράφηκαν υβριστικά μηνύματα παραληρηματικού περιεχομένου, προσβλητικά, με λεονταρισμούς, νταϊλίκια και υποβόσκουσες (βάσει προσωπικής μου εκτίμησης) απειλές.  Ενδεικτικά παραθέτω ένα και μόνο σημείο που αφορά εμένα χωρίς να αναφερθώ στα χείριστα που αφορούν διαχειριστή και νικητές : "και κάποιο άλλο χοντροκουφάρι με ψευδώνυμο "mary_omikron" προστάτευσε και "ανέχθηκε" όρνια τα οποία προκάλεσαν δίχως αιτία όλους όσους εκφράσαμε τις αντιρρήσεις μας για τα απαράδεκτα ευτράπελα και τις προωθήσεις και οτιδήποτε άλλο, με χουντική διάθεση, χρυσαυγίτικη και αλήτικη." ] Λάθος του αγαπητού. Δεν είμαι χοντρή χουντική χρυσαυγίτισα, και -μάλλον- ούτε κουφάρι εφόσον αναπνέω.  Το αλήτισα όμως το συζητάμε {#emotions_dlg.biggrin}

    - Παρατηρήθηκε μεγάλη κίνηση και συμμετοχή στις συζητήσεις, πολιτισμένα επί το πλείστον και ευγενικά, εκτός των 2-3 εξαιρέσεων που προανέφερα που έβαλλαν και κατά άλλων δημιουργών, οχι μόνο κατά των νικητών. Πάντα σε κάθε εκδήλωση υπάρχουν διαφωνούντες, το λεπτό σημείο όμως που κάνει την διαφορά της διαφωνίας από την εμμονή, είναι η έλλειψη καχυποψίας και η ανάγκη ύπαρξης ανοικτού μυαλού ώστε  να εκτιμηθούν οι εξηγήσεις που κατά κόρον δίδονταν απ΄τον διαχειριστή. 

    - Προς διάψευση όσων ισχυρίστηκαν την ύπαρξη κλίκας και προαποφασισμένο αποτελέσμα, καταθέτω οτι οι   πολλά χρόνια φίλοι/μέλη του Musicheaven, ΑR.ON, Reteos, Athanton, Giorgos_arazei, SakisKouroupos καθώς και οι σχετικά πρόσφατοι Kallia και Thanos35 ΔΕΝ ενημέρωσαν για την συμμετοχή τους στον διαγωνισμό και εγώ προσωπικά είδα τα ονόματα όταν άνοιξαν.... Aυτό είναι προς τιμήν τους και το πιστεύουν όλοι οι καλοπροαίρετοι.

    - Τα καθαρά κέρδη του διαγωνισμού είναι τα υπέροχα τραγούδια που ακούσαμε και τα οποία θα διανέμονται (ακουστικά) στο εξής σε όλους εμάς είτε με ελεύθερη πρόσβαση στους players είτε μέσω εκπομπών του radioMusicheaven, προκειμένου να κατακτήσουν την θέση που τους αξίζει στις καρδιές μας.

    ** Εστίασα περισσότερο στα "κακά" του διαγωνισμού για να κλείσει εδώ από δικής μου οπτικής πλευράς το θέμα. Η συνέχεια θα δοθεί απ΄τον κόσμο που θα αγκαλιάσει τα τραγούδια, και από τους δημιουργούς που θα παραμείνουν ανάμεσά μας και μετά την λήξη επειδή εκτίμησαν χώρο-χρόνο-κόπο και προσπάθεια.

    Με υγεία και στον επόμενο {#emotions_dlg.beer} 

     


    jorge
    21.05.2013, 15:45

    Παραθέτω κι εγώ ένα σχόλιο που άφησα στο εξαιρετικά ψύχραιμο και αναλυτικό post του Ar-On.

    Χάρη είναι όπως τα λες.

    Στο θέμα με τον χορηγό, επικράτησε η φιλοσοφία που έχουμε όλα αυτά τα χρόνια: "συμμετέχουν ΟΛΟΙ, δεν αποκλείουμε κανέναν".

    Έτσι έκλεισαν οι όροι, ενώ δεν υπήρξε και καμία σχετική επισήμανση ή ερώτηση από κανέναν, στους 2+ μήνες που διήρκεσε η υποβολή συμμετοχών.

    Εμείς, γνωρίζοντας οτι δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσουμε κανέναν χορηγό να επηρεάσει το MusicHeaven και νομίζοντας πως η αξιοκρατια της διαδικασίας είναι εμφανής από χιλιόμετρα λόγω της πολυπλοκότητας του μηχανισμού αποφυγής διπλοψηφιών, ναι, δεν σκεφτήκαμε καν να βάλουμε τον συγκεκριμένο όρο.

    Όπως βέβαια και κανείς άλλος δεν σκέφτηκε κάτι τέτοιο, για 6 ολόκληρους μήνες.

    Επομένως, ΟΛΟΙ ξεκινήσαμε με βάση αυτό. Συμφωνήσαμε στους 5-10 αυτούς κανόνες και ξεκινήσαμε βάσει αυτών.

    Δεκτές ασφαλώς όλες οι διαφωνίες και οι κριτικές, που διατυπώθηκαν κόσμια, έστω και έντονα. Ο καθένας είχε τον χώρο να γράψει ελεύθερα οτι πίστευε, ακόμα και σε περιπτώσεις που καταστρέφονταν ολόκληρα topics, ακόμα και σε περιπτώσεις που η επιχειρηματολογία του MusicHeaven δεν τύγχανε απάντησης, παρά αυθαίρετων συμπερασμάτων. Όταν ξεπεράστηκαν τα όρια και μπήκε στη μέση ένα απρόσμενο ΕΓΩ, έπρεπε να λάβουμε τα μέτρα μας, σεβόμενοι τους υπόλοιπους ανθρώπους που έβλεπαν τους ψηφοφόρους τους να θεωρούνται πρόβατα, αλλά και τον ίδιο μας τον εαυτό που του ζητούσαν να διαβάσει ιδιωτικά προσωπικά μηνύματα και ήθελαν να του επιβάλλουν να αλλάξει τους όρους.

    Οι εξηγήσεις μας, όποιες κι αν ήταν, θεωρώ οτι έγιναν αποδεκτές, μια και κανείς δεν αποχώρησε μέχρι και τη λήξη. Μετά τη λήξη, είναι εύκολο να λέγονται πολλά, ειδικά από τη στιγμή που ξεκαθαρίστηκε η τελική θέση του καθενός.

    Γράφτηκαν επίσης πολλά για "κλίκες" που δίνουν πόντους λόγω γνωριμιών στα πρώτα τραγούδια. Ήξερε κανείς την κοπέλα που βγήκε 2η, η οποία δέχθηκε αδιαμαρτύρητα και με αξιοπρέπεια τις προσβολές πολλών;

    Για τα ΠΜ, δεν αξίζει να γράψω καν, το ανέλυσες πολύ καλά και ο καθένας νομίζω έχει βγάλει τα συμπεράσματά του. Όταν ψάχνουμε αφορμές, θα βρούμε. Χάνουμε όμως άλλα πράγματα.

    Σ΄ευχαριστώ για την ψύχραιμη ματιά σου, μας κάνεις όλους καλύτερους.


    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&op=viewPost&pid=34138#ixzz2TvkjO6iF


    perseas77
    21.05.2013, 17:56
    kalhspera filoi tou MusicHeaven. 8a h8ela na protino kati se sxesh me ton diagwnismo to sostotero einai ta instrumental kommatia na diadonizontai mona tous se (omilo orxistrikon) giati adikountai se sxesh me ta tragoudia pou einai as poume "pio prosita" ston akroath. stin ousia na einai 2 aneksartita brabeia diagwnismos tragoudiou kai diagwnismos orxistrikon. Giati ypirxan tromera orxistrika ston diagwnismo pou den kataferan kan na perasoun kai ston telika tin kalyterh 8esh se oerxistriko einai h 9h pou kata tin tapinh mou gnwmh einai adiko. as to laboun ypopsin tous oi diorganotes tou diagwnismou kai as xorisoun aytes tis 2 katoikogies . eyxaristw
    nvluc
    21.05.2013, 18:16

    Αγαπητή Σοφία,

    αναφέρθηκες σε εμένα προσωπικά (nvluc) στο παρακάτω σχόλιό σου, οπότε θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω, αφού πρώτα σε συγχαρώ για την οικογενειακή σας συμμετοχή στον διαγωνισμό.

    Ο σύζυγός σου Κλεάνθης έγραψε μια ευφάνταση μουσική, σαφώς επηρεασμένη από δρόμους της λατινικής Αμερικής, η κόρη σου Ερωφίλη προσέφερε μια φρεσκάδα με την νεανική της φωνή και εσύ με τους στίχους συμπλήρωσες τα κενά.

    Ειλικρινά χαίρομαι που ως οικογένεια, πέρα από την αγάπη, σας συνδέει και το πάθος για την μουσική και σας εύχομαι τα καλύτερα.

    Το γεγονός ότι λάβατε την πρώτη θέση στην προτίμηση των ακροατών, προτιμώ να το αφήσω ασχολίαστο.

    Δεν μπορώ όμως να μην σχολιάσω τα όσα ανέφερες για εμένα προσωπικά.

    Ουδέποτε χρησιμοποίησα ύβρεις εναντίον οποιουδήποτε και σε παρακαλώ να ανακαλέσεις.

    Την λογική σκέψη που έκανα, εσύ την χαρακτηρίζεις παραφιλολογία.

    Στην συγκεκριμένη συμμετοχή, συνέβησαν τα εξής μοναδικά :

    1. το τραγούδι είχε άμεση σχέση με τον χορηγό

    2. το τραγούδι έτυχε εκτενής παρουσίασης μέσω του MH, λίγο πριν την έναρξη της ψηφοφορίας

    3. συντελεστής του τραγουδιού, ήταν και είναι ραδιοφωνικός παραγωγός του MH (αναφέρομαι σε εσένα φυσικά)

    Κατά το δικό μου ήθος, όλα τα παραπάνω καθιστούν ανεπίτρεπτη την συμμετοχή του εν λόγω τραγουδιού στον διαγωνισμό, ανεξαρτήτως της αξίας του.

    Αυτά ανέφερα σε προηγούμενα σχόλιά μου, πράττοντας τούτο προς υπεράσπιση της αξιοπιστίας του διαγωνισμού.

    Συμφωνώ μαζί σου καθώς δεν θεωρώ πρόβατα τους ακροατές που ψήφισαν, και αρνούμαι αυτόν τον αφοριστικό τρόπο σκέψης.

    Δεν πρέπει όμως να υποβιβάζουμε το βάρος της δημοφιλίας ενός τραγουδιού. 

    Και η δημοφιλία της συμμετοχής σας, δεν ανταγωνιζόταν επί ίσοις όροις την δημοφιλία των υπόλοιπων συμμετοχών. για τους παραπάνω τρεις λόγους.

    Σχετικά με το ίδιο το τραγούδι, θεωρώ ειλικρινά, όντας βέβαιος ότι δεν υπολογίζεις την άποψή μου, ότι θα μπορούσες να είχες γράψει πολύ καλύτερα.

    Ιδιαίτερα στο θέμα του στίχου, θέλω να πιστεύω ότι και εσύ αναγνώρισες πολύ καλύτερες στιχουργικές δημιουργίες στα τραγούδια του τελικού και όλου του διαγωνισμού εν γένει.

    Εδώ θέλω να προσθέσω, ότι μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η εμπάθεια με την οποία αντιμετωπιζόταν το σκεπτικό μου από συνομιλητές όπως ο "jorge", η "mary_omikron" και ορισμένοι άλλοι.

    Εμπάθεια που πιθανόν να πηγάζει από αδυναμία αντίλογου ή από το αίσθημα του αδικείσθαι. Ειλικρινά εύχομαι να είναι το δεύτερο.

    Οπως και να έχει, εύχομαι να συνεχίσουμε όλοι μαζί με το κατά το δυνατόν αγαθές προθέσεις, το μαγικό ταξίδι στην μουσική.

    Βουλιέρης Γ. Νικόλαος - (nvluc)

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 20.05.2013, 18:14 έγραψε...

    Είμαι η στιχουργός του τραγουδιού ΄΄λέω λόγια΄΄ και ως τώρα δεν έχω γράψει τίποτα ούτε έχω δώσει απαντήσεις ,μάλλον σωστότερο θα ήταν να πω ούτε έχω αντεπιτεθεί στις επιθέσεις στις κατηγορίες και στον χλευασμό κάποιων που ασταμάτητα το τελευταίο διάστημα εξαπολύουν στους δημιουργούς του τραγουδιού και σε μένα προσωπικά . Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενάμιση χεριού ευτυχώς, γιατί αλλοίμονο αν ήταν έτσι οι περισσότεροι συνάδελφοι.

    Τι να σας απαντήσω και τι πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας?

     

    Τι να απαντήσω σ αυτή την άποψη δηλαδή του κυρίου fysiolatris

    {Εδώ, άνοιξε στόμα κάποιος κι είπε το αντικειμενικά διαπιστωμένο, ότι δηλαδή το "τραγούδι" για το οποίο γίνεται ντόρος, το "Λέω λόγια" ( "Λέω λόγια του αέρα" θα 'πρεπε να τιτλοφορείται) ΔΕ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ, είναι "πάτος" από θέμα στίχου, κι ουδείς ασχολήθηκε μ' αυτή την ουσιώδη διαπίστωση. Τουτέστιν, σ' ετούτον τον αστείο διαγωνισμό, δεν ενεπλάκη ούτε ένας που να σκαμπάζει από τραγουδοποιία.}

     

    Δικαίωμα σας αναμφισβήτητο να πιστεύετε ότι θέλετε . Άκομψος βέβαια ο τρόπος σας αλλά είναι η άποψη σας. Μπορεί και να έχετε δίκαιο. Με καλύτερους στίχους ίσως το τραγούδι να πήγαινε ακόμη καλύτερα. Αλλά τους διάλεξε ο συνθέτης δε τους επέβαλα εγώ με το στανιό. Διαβάζοντας δε κάποια κείμενα σας μέσα στο φόρουμ και βλέποντας πόσο απαξιωτικός είστε για καταξιωμένους καλλιτέχνες και πόσο σίγουρος και αφοριστικός , κατάλαβα αρκετά πράγματα .Δε θα σας κρύψω ότι ένοιωσα ιδιαίτερα κολακευμένη να με λασπολογείτε εσείς το πρόβλημα και η ανησυχία μου θα ήταν αν με κολακεύατε.

     Εδώ δε γλύτωσε η κα Λίνα Νικολακοπούλου,,,,,,

     Α, ρε, βιτσιές στον ποπό που θέλει η καταστροφέας του ελληνικού τραγουδιού...!!  Αυτή που ήρθε δήθεν να ανανεώσει το στίχο και κατάφερε να τον κουρελιάσει, να τον "παρδαλέψει", να τον ευνουχίσει κι εντέλει να τον σακατέψει τελείως και να τον καταβαραθρώσει.

    Συνεχίστε λοιπόν το αγαπημένο σας σπορ   ως ξερόλας των πάντων  και λασπολογήστε με την ησυχία σας…

    Όλη δε η παραφιλολογία του κου nvluc

     για το δελτίο τύπου μία διαδικασία τυπική που απ όσο ξέρω ,συμβαίνει σ όποιον δίσκο κυκλοφορεί και που για να σας πω την αλήθεια το διάβασα πιο προσεχτικά όταν βάζατε εσείς το λίνγκ κύριε nvluc .Xωρίς να το θέλετε προσπαθώντας και εσείς μαζί με τους φίλους σας να λασπολογήσετε το διαφημίσατε. Μέχρι τότε ούτε οι φίλοι μας δε το είχαν δει. Και θέλετε να πείτε αυτή η άνοδος του κομματιού οφείλετε στο δελτίο τύπου ?

     Ότι ο κόσμος που έμπαινε να ψηφίσει

    1ον πήγαινε και έψαχνε ένα δελτίο τύπου που είχε αναρτηθεί πριν μήνες …και να θες να το βρείς δεν είναι ευκολο πρέπει να ψάξεις ώρα όπως κάνατε εσείς ,,,,και

    2ον σαν πρόβατα πήγαιναν υπνωτισμένοι και ψήφιζαν ..

    συμπαθάτε με αλλά θα σας πω ΄΄ το άλλο με τον τοτο το ανέκδοτο το ξέρετε?

     Αν το τραγούδι δεν αγαπηθεί και δεν κάνει ‘’κλίκ ‘’που λέμε  στον κόσμο δε θα ψηφιστεί. Ο κόσμος δεν είναι αργόσχολος έμπαινε άκουγε τα τραγούδια και ψήφιζε ότι του άρεσε.

    Ε του άρεσε το λέω λόγια τι να κάνουμε τώρα για να μη σας στενοχωρήσουμε.

    Φτάσαμε στο σημείο να φοβόμαστε μην μεγαλώσει η διαφορά για να μην ανοίγετε τα στοματά σας και βρίζετε ακατάπαυστα.

     Αλλά αγαπητέ όταν ο κόσμος αποφασίσει η δική σας και η δική μου γνώμη περισσεύουν…

    Αλλά όλα αυτά λίγο ως πολύ τα κατανόησα και προσπάθησα( αν και μου ήταν πολύ δύσκολο) να δικαιολογήσω την συμπεριφορά σας. Σας είδα σα φαινόμενο και απλώς σας παρατηρούσα και ΄΄επαιρνα εργασία ΄΄ που λέγαμε και στο σχολειό

    Αυτό όμως που με έκανε να στεναχωρηθώ πραγματικά ήταν οι ''κυρίες '' και οι ''κύριοι'' που σου στέλνουν προσωπικά μηνυματα με συγχαρητήρια και κατεβατά ολόκληρα εκθειάζοντας σε ,,,,, καλή επιτυχία …. είναι υπέροχο το κομμάτι σας είστε ταλαντούχοι κλπ κλπ και την ίδια ώρα με άλλους συμφορμίτες σε χαρακτηρίζουν με τον πιο αχαρακτήριστο τρόπο. Με ένα μένος και εμπάθεια που πραγματικά απορείς για τις θεατρικές τους ικανότητες . Θα έλεγα χρησιμοποιώντας λόγια του λαού μας ότι οι κύριοι αυτοί δε φορούν παντελόνια και οι κυρίες στερούνται ήθους. Αλλά πολύ σοφά λένε ουδέν κρυπτόν υπό του Ήλιου η όταν ανοίγεις για κάποιον ένα λάκκο πέφτεις πρώτος μέσα.

    Κάποια δε κυρία χαριτωμένη κατά τα αλλά ήταν της άποψης σε πρόσφατο ποστ του κου Ππαπαγεωργίου να βγαίνουν τα πμ στη φόρα …

    Θα σας άρεσε να  δημοσιοποιήσω το πμ αυτό που σας ανέφερα ?

     Όταν λοιπόν δεν νοιώθεις και δε λειτουργείς όπως σου καταλογίζουν κάποιοι δε σε αφορούν και αυτά που γράφουν.

     Και όλα αυτά γιατί το τραγούδι άρεσε στους ανθρώπους και το ψήφιζαν .

     Αλλά όπως είπε και ένα καλός μου φίλος ΄΄ ο καθένας σκέπτεται και καταλογίζει στον άλλον αυτό που εκείνος θα έκανε και θα σκεφτότανε ΄΄

    Τη σάτιρα και το χιούμορ , ειδικά όταν είναι εύστοχο είναι κάτι που αγαπώ πολύ και ασχολούμαι  μαζι του κάνοντας μια ανάλογη εκπομπή  απ το ραδιόφωνο της σελίδας. Δε θα μ ενοχλούσε καθόλου να σατιρίσει οποιοσδήποτε το στίχο μου  και ότι άλλο έχω γράψει και έχει εκτεθεί.

     Όμως εσείς που γράψατε ότι το σχήμα των ηπειρωτών είναι για τα πανηγύρια είναι ότι πιο άκυρο έχω ακούσει. Ούτε στο πανηγύρι του Αγίου Γιάννη του Ρώσου δεν υπάρχουν πολυφωνικά ηπειρώτικα και ας είναι απ τα πιο τοπ πανηγύρια . Φίλε μου μάλλον εσύ είσαι για τα πανηγύρια αν λες τέτοια


    Όσο για τον κύριο Παπαγεωργίου

     δεν νομίζω να έπεισε κανένα ότι το θέμα του ήταν τα πμ τα οποία είναι αστείο να γίνονται θέμα αποχώρησης. Διότι είμαστε μεγάλα παιδία και έχουμε κρίση και γνωρίζουμε και να διαγράφουμε και να μην ασχολούμαστε. Από ευγενής έγινε ξαφνικά βίαιος υβριστής και το τελευταίο κείμενο του στον υπερσυντέλικο απαράδεκτο επειδή του είπε ότι χρήζει βοήθειας. Οκ ειρωνικό αλλά ικανό για τέτοια βίαιη συμπεριφορά? Αργά η γρήγορα θα μου πεις ,,,,,,, οι μάσκες πέφτουν . Όσο για την αποχώρηση του μου θύμισε μια ελληνική μπάντα που κάθε φορά μιλάγανε για την τελευταία συναυλία τους που ποτέ δε συνέβη.

     Αποχωρούσε μένοντας και έμενε  αποχωρώντας……. και όλα αυτά για τα πμ?

     Ένα μεγάλο ευχαριστώ οφείλω στους φίλους μου που ήταν δίπλα μου και με στήριξαν σ όλη αυτή τη διαδρομή του διαγωνισμού και που ήμουν η αιτία να στεναχωρεθούν και να πληγωθούν απ όλα αυτά που διάβαζαν . Σας ευχαριστώ πολύ παίδες…

     Τέλος ευχαριστώ τη σελίδα που μας φιλοξένησε και υπέστη και τόσες επιθέσεις με αφορμή το τραγούδι . Εισπράξαμε φιλοξενία σεβασμό και απόλυτη ελευθερία να είστε καλά και στα επόμενα εύχομαι.

    Τον κόσμο που μας ψήφισε και μας έδωσε τη χαρά να τους αρέσει το τραγούδι μας, και όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο διαγωνισμό . Συνάδελφοι τα καλύτερα.

    Εδώ πρέπει να πω ότι το ήθος και η συμπεριφορά των συναδέλφων που βρέθηκαν στις πρώτες θέσεις είναι αξιο επαίνου .

    Επιβεβαιώνουν αυτό που έλεγαν οι αρχαιοι ημων…..

    Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΗΘΟΣ

     

    Και θέλω να αναφερθώ ονομαστικά στο

     μαστίχα μύρισα και στην

    Αθηνούλα Χίωτη τον Βασίλη Γκίκα και τον συνθέτη Γιάννη Χούλη

    Στις ελπιδες μας φωτιά και τον Γιώργη Γελαράκη

    Χρόνια της Αθωότητας Στην έλενα Ζανταρίδου και Τον ευγενέστατο Θάνο Χασιώτη

    Δική μου χαρά και τιμή να σας γνωρίσω……

     

     



    [ τροποποιήθηκε από τον/την nvluc, 21-05-2013 18:22 ]


    jorge
    21.05.2013, 18:41
    Νίκο, δεν υπάρχει καμία εμπάθεια από τη δική μου μεριά. Απλά διαφώνησα και εξακολουθώ να διαφωνώ με τα συμπεράσματά σου.
    ixthis
    21.05.2013, 23:10

    Κύριε Βουλιέρη Νίκο θα σας μιλήσω ειλικρινά με φόβο ίσως να χαρακτηριστώ από κάποιους γραφική (θα μου πείτε τώρα αυτό θα σε πειράξει εδώ άκουσα και άκουσα θα σας πω έχετε δίκαιο) αλλά έχω μια ηλικία και μία διαδρομή που μου επιτρέπει να είμαι και αληθινή και ήσυχη με ότι κάνω και με τους γύρω μου.

    Όμως είστε ο τελευταίος που απαντάω  γιατί πραγματικά  νοιώθω ότι εξαντλήθηκε το θέμα και κούρασε και  εμένα και την οικογένεια μου  και ανθρώπους που δε μας φταίνε σε τίποτα  .

    Αν δε σας απαντούσα που πραγματικά αυτό θα προτιμούσα πιστέψτε με θα το θεωρούσατε προσβολή και δεν είναι κάτι που συνηθίζω το γνωρίζουν αυτό όλοι όσοι με ξέρουν έστω και λίγο και μπορείτε να το μάθετε και εσείς είμαι σίγουρη.

     

    1ον . Είπατε και ξανά είπατε για τα δελτία τύπου σε παλαιότερα πόστ που είχατε κάνει παραθέτοντας συνεχώς λίγνκ.

     Απάντησα. προφανώς δε συμφωνείτε . Έχετε άλλη άποψη. Να το δεχτώ δικαίωμα σας . Να σας πω όμως ότι η επισκεψιμότητα αυτού του τυπικού δελτίου ανέβηκε μετά τις επιθέσεις σας . Γιατί προτρέπατε τον κόσμο να το δει .

    2ον.  Εγκρίνατε και σας βρήκε απολύτως σύμφωνο το ποστ του κου Αρμενιστή που γράφει μεταξύ άλλων

    {Γιατί είναι ψέμματα οτι ο κ.Κλεάνθης για παράδειγμα με χορηγό επικοινωνίας το ίδιο το site- και με πρόσφατη δισκογραφική δουλειά-,έχει περισσότερη προβολή απο μια συμμετοχή που δεν έχει "χορηγό" επικοινωνίας ή δικό του μαγαζί για να προβάλει την δουλειά του;}

    μας κατηγορεί επειδή έχουμε ένα μικρό μουσικό χώρο στα Εξάρχεια που κρατιέται ζωντανός εμείς ξέρουμε πως για να μη χαθεί η ιστορία του και οι παρουσίες που πέρασαν και έζησαν εκεί ,,, όπως ο Ασιμος.. ο Γκαιφίλιας …ο γιώργος ο αραπάκης , ο Μεσημέρης και άλλοι?

    Η κατηγορία ποια ακριβώς είναι ? Που τραγουδάμε και κανένα δικό μας τραγούδι ? Να ζητήσουμε συγνώμη γι αυτό λέτε? Κάνουμε κάτι που δε θα κάνατε και εσείς και οποιοσδήποτε μουσικός?

     

    Και συνεχίζει χωρίς να διευκρινίζει

    {Είναι ψέμματα οτι τις μέρες του τελικού μας είχαν τρελάνει στα προσωπικά μηνύματα διάφοροι; Στο facebook ?

    Αν τώρα κληθούμε να απαντήσουμε αν όλα τα παραπάνω είναι σωστά ή όχι μου θυμίζει την κουβέντα του Βουλγαράκη "είναι νόμιμο άρα είναι και ηθικό" , με την οποία προφανώς και διαφωνώ.

    Κατα τα άλλα ας γίνουν όλα τα φετινά "εμπειρία" ώστε στον επόμενο διαγωνισμό να γίνουν όσο τον δυνατόν πιο δίκαιος και θεμιτός.}

     

    Αν  κύριε Βουλιέρη βρείτε ένα μήνυμα στο φεισμπουκ δικό μου για παρότρυνση ψήφου,

    σας υπόσχομαι ότι δε θα  αποσυρθώ μόνο απ το διαγωνισμό αλλά και απ τη σελίδα και θα ζητήσω τη διαγραφή μου ως μέλος.

    Να σας πω ότι για ιδεολογικούς λόγους δεν έχω φείσμπουκ αλλά έχει η μουσική σκηνή αναγκαστικά . Και εννοώ αυτήν. Ένα …αν βρείτε με αποστολέα το ονομά μου.

    Αυτά όλα που υπονοούν εμφανώς εμένα και την οικογένεια μου δεν είναι λασπολογία?

    Εκτός απ τον στενό κύκλο φίλων που μιλάγαμε για τα του διαγωνισμού και του τραγουδιού , αυτοί όμως είναι οι στενοί μου φίλοι που νομίζω όλοι έχετε δεν είναι δικό μου προσόν δε ζήτησα ούτε παρακάλεσα κανένα για ψήφο χρησιμοποιώντας τη θέση του παραγωγού η στέλνοντας πμ. Αρνητικά θα έλεγα μπορεί να λειτούργησε και φαίνεται εκ του αποτελέσματος και των σχολίων .

    Είναι βέβαιο ότι οι φίλοι που έχω δεν είναι 997 αστέρια. Είναι αστέρια αλλά πολύ λιγότεροι όσα τα δάχτυλα των χεριών μας και πολλά λέω. :)

    Θα ήσασταν ικανοποιημένος να σταματούσα την ραδιοφωνική εκπομπή που στηρίζω δυο χρόνια τώρα? η να αποσύρω τους στίχους γιατί κάνω εκπομπή και να απαγορέψω τη συμμετοχή του τραγουδιού γι αυτό το λόγο ?

    Σίγουρα με γνωρίζουν παραπάνω άνθρωποι απ το φίλο που πρώτη φορά συμμετείχε και διάβασε τυχαία για τον διαγωνισμό , εννοείται . Γιατί είμαστε μέλη σ αυτή τη σελίδα σαν εσάς.

    Αλλά αυτό ..δε θα ισχύει και για σας αν του χρόνου συμμετέχετε πχ με μία δημιουργία? Και πρέπει να σας πω ότι ίσχυε και για πάρα πολλούς που συμμετείχαν σ αυτόν τον διαγωνισμό.

    Όσο κι αν είμαι φίλη σας όμως, όσο κι αν σας συμπαθώ δε θα σας ψηφίσω αν δε μ αρέσει αυτό που γράψατε . Και πιστέψτε με αν ..θέλετε . Και αν… δε θέλετε δε θα προσπαθήσω να σας πείσω θα σας πω όμως και εδώ το σταματάω, ότι αυτό που σας λέω συνέβη στον τρίτο διαγωνισμό.

    3ον .Φροντίσαμε πέρα το δελτίο τύπου που ελάχιστοι το είχαν πάρει είδηση πριν το διαγωνισμό να κρατήσουμε την ανωνυμία μας αλλά οι κύριοι που έβγαιναν και μας έβριζαν επώνυμα πώς να τους σταματούσαμε.

    Γράφτηκε από κάποιον στο κεντρικό θέμα του διαγωνισμού. 

    Κλεάνθη πάρε μια βούρτσα και άντε να βάψεις τον τοίχο καμίας γιαγιάς που θές να γράφεις και τραγούδια.

    Αυτή τη συμπεριφορά και την επίθεση μπορείς να την αντιμετωπίσεις , αν δεν έχεις ανάλογο ήθος?

    Εμείς δε μπορούμε δεν έχουμε, δε θέλουμε να έχουμε και σιωπήσαμε με κοινή απόφαση όλων.

     4ον.  Γράφετε ..

    {Κατά το δικό μου ήθος, όλα τα παραπάνω καθιστούν ανεπίτρεπτη την συμμετοχή του εν λόγω τραγουδιού στον διαγωνισμό, ανεξαρτήτως της αξίας του.}

    Με όλα τα παραπάνω που συζητήσαμε έστω και έτσι μέσω των ποστ ,πιστεύετε ότι το ήθος μου είναι υπό διαπραγμάτευση ακόμη από εσάς ? Αν το πιστεύετε ειλικρινά με στεναχωρεί αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο γι αυτό . Ίσως κάποια στιγμή αν γνωριστούμε να αλλάξετε άποψη. Δεν είναι βέβαιο, αλλά ας το αφήσουμε ως ενδεχόμενο να αιωρείται.

    Συμμετείχαμε στο διαγωνισμό για τη χαρά των τριών μας χωρίς να στοχεύουμε σε οφέλη .Ήταν πολύ όμορφο που βρέθηκα μαζί με καλλιτέχνες που εκτιμώ όπως το Μιχάλη και την Ερωφιλίτσα. Ήταν το μοναδικό τραγούδι που έχουμε συναντηθεί και οι τρεις.

    Τελειώνοντας μου ζητάτε να απαντήσω και θα το κάνω αν και και διαφωνώ με αυτές τις τοποθετήσεις. Μου θυμίζετε κατά το παρελθών αλλά και τώρα ακόμη αέναες συζητήσεις για τα περί τέχνης στις παρέες μας . Σίγουρα το έχετε ζήσει και εσείς .

     Μου γράφετε λοιπόν (και μάθετε ότι υπολογίζω τις απόψεις όλων ανεξαρτήτου ηλικίας και ιδιότητας.)

     {Σχετικά με το ίδιο το τραγούδι, θεωρώ ειλικρινά, όντας βέβαιος ότι δεν υπολογίζεις την άποψή μου, ότι θα μπορούσες να είχες γράψει πολύ καλύτερα.}

     Τώρα τι να απαντήσω σ αυτό  να σας πω, αν και θα σας φανεί παιδικό ίσως, αυτό μου ήρθε αυτό έγραψα αυτό μ άρεσε . Δε το εγκρίνω απ μια ενδόμυχη επιτροπή αυτό που κάνω . Υπάρχουν κανόνες αλλά ακόμη κι αυτούς αν χρειαστεί να εκφράσω κάτι πολύ αληθινό για μένα δε τους τηρώ. Είμαι άναρχη όπως λένε οι φίλοι μου. Τι να πω….. ίσως ναι να μπορούσε να είναι και καλύτεροι δε ξέρω ..αυτοί μου βγήκανε και μ άρεσαν τόσο απλοί .. τόσο γυμνοί .. τόσο χάλια προφανώς για σας χαχαχα (χιούμορ κάνω .)Δεν ξέρω αν σας κάλυψα αλλά δεν έχω να σας πω κάτι άλλο.

    5ον.Και ας έρθουμε και στο τελευταίο ερώτημα σας.

     {Ιδιαίτερα στο θέμα του στίχου, θέλω να πιστεύω ότι και εσύ αναγνώρισες πολύ καλύτερες στιχουργικές δημιουργίες στα τραγούδια του τελικού και όλου του διαγωνισμού εν γένει.}

    Δε θα σας μιλήσω για τον τελικό και τους στίχους του τελικού θα σας πω τη γενικότερη άποψη μου.

    Είμαι 25 χρόνια στον εικαστικό χώρο και δε θεωρώ τον εαυτό μου ακόμη ζωγράφο. Είμαι δεκαπέντε χρόνια στην ένωση στιχουργών αλλά δε θεωρώ τον εαυτό μου στιχουργό. Θα σας πω και στα δύο ότι απλώς προσπαθώ. Μακριά από μένα οι κρίσεις δε μπορώ και δε θα το κάνω για κανένα. Οι καλλιτέχνες καταλαμβάνουν το δικό τους χώρο ο καθένας και δε παίρνει κανένας κανενός τίποτα. Προσπαθούν και δίνουν μάχη κυρίως με την ψυχή τους. Πώς να τους κρίνω? πεστε μου.

    Να διαλέξω Χατζιδάκι η Θεοδωράκη η Τσιτσάνη η βαμβακάρη ? είναι συγκρίσιμα είδη?

    Για του λόγου το αληθές θα σας πω ότι μ άρεσε πολύ στιχουργικά και όχι μόνο μ αρέσει φανατικά το τραγούδι του κου Μπεγιόγλου Δημήτρη '' χίλια αστέρια αγκαλιά '' αλλά δε το ζηλεύω το αγαπώ γιατί αν το έκανα εγώ δε θα ήταν πότε έτσι … Και εγώ αγαπάω αυτό που ακούω δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα παραπάνω με καλύπτει απολύτως…

     Το μαύρο ΄΄ είναι επίσης ένα τραγούδι που αγαπώ πολύ. Να το συγκρίνω με το προηγούμενο? είναι άλλη γραφή εντελώς.

    Όπως επίσης τα χρόνια της αθωότητας είναι ένα τραγούδι που μ αρέσει πολύ. Εχει απλό στίχο για κάποιους …. μπορεί εμένα μ αρέσει δε θα σπεύσω να το κρίνω η να βάλω άλλες σπουδαιότερες λέξεις κλπ γιατί η δημιουργία είναι μια στιγμή η πολλές που γίνονται μία και εκφράζει την ψυχή .Αυτό το αέρινο νοιώθω…. που δε σηκώνει καμιάς ερμηνείας παρά μόνο αποδοχής. Μη με βάζετε να κρίνω . Αρκεστείτε μόνο στο

    μ αρέσει η όχι … σας παρακαλώ.

     Ευχαριστώ για την κουβέντα.

     Δε θα απαντήσω σε τίποτα άλλο οποιουδήποτε φίλου μέλους η συναδέλφου γιατί νοιώθω ότι πρέπει να προστατεύσω σημαντικότερα πράγματα που έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ με τα τελευταία γεγονότα. Αν κάποιος κάτι θέλει ας μου στείλει ένα πμ να απαντήσω αν μπορώ και είμαι σε θέση . Συγνώμη για την κούραση που σας προξένησα χωρίς να θέλω και στη σελίδα και τον γλυκύτατο και ευγενέστατο  Γιωργή και στα παιδιά όλα.


    nvluc
    22.05.2013, 11:56

    Αγαπητή Σοφία,


    σε ευχαριστώ για το ύφος της απάντησής σου το οποίο συνάδει με ήθος ανθρώπου που θα ήθελα να έχω την χαρά να γνωρίζω.


    Ο μουσικός χώρος στα Εξάρχεια με το όνομα "Βάτραχοι", είναι από τους πλέον ιστορικούς και αγαπημένους, καθώς έχει προσφέρει βήμα σε αξιόλογους μουσικούς, συμπεριλαμβανομένου και του Μιχάλη Κλεάνθη.(εάν θυμάμαι καλά, πρέπει να είχαμε γνωριστεί πριν πολλά χρόνια, στο Μπλέ στην Πατησίων όταν παίξαμε εκεί μετά άπό παραστάσεις του Μιχάλη-είχαμε ένα συγκρότημα με τον αδελφό μου με την ονομασία "Μπαλαντέρ").

    Το σχόλιο του συνομιλητή "Αρμενιστή", με το οποίο και συνεφώνησα, δεν αναφέρει κάτι προσβλητικό για τους "Βατράχους", παρά το αυτονόητο ότι δηλαδή λόγω της μουσικής σκηνής και κυρίως λόγω της σχέσης σας με τον χορηγό, η συμμετοχή σας απελάμβανε περισσότερης προβολής σε σχέση με τα άλλα τραγούδια.

    Δεν πιστεύω ότι το είπε με σκοπό να σας προσβάλλει, για αυτό και με βρήκε σύμφωνο.

    Οσο για το θέμα της προβολής μέσω Facebook, είμαι σίγουρος ότι δεν αναφερόταν στην δική σας συμμετοχή.

    Απεχθάνομαι την λασπολογία, όπως και εσύ είμαι σίγουρος, και εάν από λάθος μου σε έκανα να νομίζεις ότι λασπολογώ εις βάρος σας, ζητώ συγγνώμη.

    Δεν θεωρώ εαυτόν άξιο να κρίνει το ήθος κανενός άλλου πέρα από το προσωπικό μου ήθος.

    Τουναντίον, η απάντηση σου, όπως και ένα παραπάνω σχόλιο του Μιχάλη, φανερώνουν ανθρώπους με ήθος και αγάπη για αυτό που κάνουν.

    Ολα τα υπόλοιπα, δεν αποτελούν τίποτε άλλο παρά προσωπικές κρίσεις και απόψεις.

    Ολες σεβαστές και σε όλες ανήκει ο χώρος που τους αναλογεί.

    Παρ΄όλες τις διαφωνίες μας, χάρηκα που έστω και μέσω αυτών, είχα την ευκαρία της μεταξύ μας επικοινωνίας.

    Να είστε καλά και καλή συνέχεια.

    Νίκος


    ice_dim
    23.05.2013, 15:54

    Θέλω με τη σειρά μου να ευχαριστήσω για την όλη διοργάνωση του διαγωνισμού το MUSICHEAVEN και όλους του ανθρώπους που "κρύβονται" πίσω απ'αυτήν και που έχουν καταφέρει με πολύ δουλειά να φέρουν στο προσκύνιο έναν αξιοπρεπέστατο διαγωνισμό που τείνει να γίνει θεσμός. Το να κρατηθούν απόλυτα όλες οι ισοροπίες νομίζω οτι είναι φύσιν αδύνατον. Όταν η εξέληξη μιας διοργάνωσης εξαρτάται απο πάρα πολλούς ανθρώπους (διοργανωτές  , διαγωνιζόμενους και ψηφοφόρους) δεν είναι δυνατόν να ικανοποιήσει όλα τα γούστα. Αν όλοι πράξουμε 100% σωστά ένας προς έναν , τότε τα αποτελέσματα νομίζω οτι θα είναι ο καθρέφτης της πραγματικότητας. (Σε καμία περίπτωση δεν υπονοώ οτι τα τωρινά αποτελέσματα δεν εκπροσωπούν την πραγματικότητα).

    Πραγματικά εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους τους δημιουργούς , γιατί η αλήθεια είναι οτι , τουλάχιστο το στάδιο του τελικού , και οχι μόνο, περιελάμβανε πολύ αξιόλογα τραγούδια.

    Και πάλι ευχαριστώ όλους εσάς που φιλοξενήσατε για τόσους μήνες αλλά και εσάς που ακόυσατε , ψηφίζοντάς το ή όχι , το τραγούδι μας (Ο Φόβος).

    Καλό καλοκαίρι και καλές εμπνεύσεις σε όλους

    Δημήτρης Παγωμένος


    FilimegasNikos
    23.05.2013, 18:32

    Λιγα λογια και από εμενα για τον διαγωνισμο

    Ειμαι μαλλον το πoιο νέο μελος που εστειλα τραγουδι [επειδη πληροφορηθηκα την υπαρξη του από έναν φιλο λιγες μονο η μερες πριν ληξει η προθεσμια υποβολης ].

    Νομιζοντας ότι η ποιοτητα των συμετοχων θα είναι χαμηλη δεν προσεξα την δικια μου συμετοχη και παραγωγη οσο θα μπορουσα.

    Η αγνοια μου ειχε σχεση με την κακη μου σχεση με την τεχνολογια και όχι με την καλη μου σχεση με την μουσικη.

    Το τραγουδι μου [καπου παντα -παντα ξημερωνει] που ακομα και ο τιτλος του ηταν ελαφρως λαθος λογω της βιαστικης και απληροφορητης συμετοχης μου εκανε ένα πρωτο καλο ταξιδακι σε ανθτωπους που δεν γνωριζα και αυτό με καλυψε απολυτα.

    Ξεκινωντας όμως ο διαγωνισμος επαθα όταν ανακαλυψα

    1]Tην ποιοτητα των ανθρωπων που τον δημιουργησαν και τον              φροντιζουν     

    2]Tην ποιοτητα των συμετοχων

    3]Tην ποιοτητα προηγουμενων διαγωνισμων

    4]Tους φιλους παλιους και νεους που βρηκα

    5]Tους δεκαδες διμιουργους που ελπιζω στο μελλον να συναντηθουμε

    6]Για της υπερβολες και την γκρινια .[τιποτα ιδιαιτερο-μερος του παιχνιδιου]

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ  

    ΑΦΟΥ ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ

    ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ [ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ] ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

    ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!


    jorge
    30.05.2013, 02:54

    Ο Μιχάλης Κλεάνθης, σήμερα Πέμπτη ζωντανά στο Radio MusicHeaven, καλεσμένος του Jorge και της εκπομπής Μελωδρόμιο.

    Στις 22.00


    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3915#ixzz2UjGoHl8L


    yiannisyiannis
    31.05.2013, 10:31

    Πολλές φορές σου αρέσει ένα τραγούδι, αλλά όταν γνωρίσεις τον τραγουδοποιό, απογοητεύεσαι. Παρακολουθώντας χθες στο ραδιόφωνο του ΜΗ την συνέντευξη του Μιχάλη Κλεάνθη, εξεπλάγην ευχάριστα. Άκουσα έναν δημιουργό εξαιρετικά καλλιεργημένο και συνάμα πολύ ταπεινό. Αναπαύτηκα λοιπόν που βαθμολόγησα το τραγούδι του με το maximum των 5 άστρων, διότι αποδείχθηκε ότι προέρχεται από έναν δημιουργό που πραγματικά το άξιζε. Εύχομαι στο Μιχάλη Κλεάνθη να διατηρήσει πάντα την σεμνότητα και την ευγένεια της ψυχής του (ιδιότητες που δυστυχώς σπάνια συναντάς στους σημερινούς καλλιτέχνες) και να έχει πάντα μια επιτυχημένη και δημιουργική πορεία στον χώρο του ποιοτικού τραγουδιού.


    mixalis-kleanthis
    31.05.2013, 16:36

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 31.05.2013, 10:31 έγραψε...

    Πολλές φορές σου αρέσει ένα τραγούδι, αλλά όταν γνωρίσεις τον τραγουδοποιό, απογοητεύεσαι. Παρακολουθώντας χθες στο ραδιόφωνο του ΜΗ την συνέντευξη του Μιχάλη Κλεάνθη, εξεπλάγην ευχάριστα. Άκουσα έναν δημιουργό εξαιρετικά καλλιεργημένο και συνάμα πολύ ταπεινό. Αναπαύτηκα λοιπόν που βαθμολόγησα το τραγούδι του με το maximum των 5 άστρων, διότι αποδείχθηκε ότι προέρχεται από έναν δημιουργό που πραγματικά το άξιζε. Εύχομαι στο Μιχάλη Κλεάνθη να διατηρήσει πάντα την σεμνότητα και την ευγένεια της ψυχής του (ιδιότητες που δυστυχώς σπάνια συναντάς στους σημερινούς καλλιτέχνες) και να έχει πάντα μια επιτυχημένη και δημιουργική πορεία στον χώρο του ποιοτικού τραγουδιού.



    Ευχαριστώ συνάδελφε για τα καλά σου λόγια !


    jorge
    31.05.2013, 17:33

    Την συνέντευξη του Μιχάλη Κλεάνθη, στην οποία μεταξύ άλλων αναφέρεται και η άποψή του για το Διαγωνισμό αλλά και άλλα τραγούδια που ξεχώρισε, μπορείτε να την ακούσετε εδώ.

    Ευχαριστούμε πολύ όσους συντονίστηκαν και συμμετείχαν με τα μηνύματά τους στην εκπομπή.


    yiannisyiannis
    23.06.2013, 12:14

    Γιατί να μην μπορούμε να ακούσουμε όλα τα τραγούδια του διαγωνισμού, παρά μόνο όσα διακρίθηκαν στις 20 πρώτες θέσεις; Υπάρχουν υπέροχα τραγούδια -υποκειμενικά μιλώ πάντα- τα οποία δεν διακρίθηκαν, θα ήθελα όμως να έχω την δυνατότητα να τα ακούσω. Μήπως έχει να κάνει με τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών;


    jorge
    23.06.2013, 18:17
    Γιάννη, η άδεια που μας έχει δοθεί από τα συγκροτήματα αφορά το χρονικό διάστημα μέχρι και τη λήξη του Διαγωνισμού. Προτείνω να στειλεις ένα ΠΜ στους δημιουργούς που σε ενδιαφέρουν ή να ακολουθήσεις τα links που έχουν στο προφίλ τους ή να ψάξεις στο Youtube με τους τίτλους των κομματιών :)