ελληνική μουσική
    630 online   ·  210.848 μέλη

    Βραβεία Αρίων! Σχολιάστε τα αποτελέσματα!

    composer
    22.04.2003, 02:05
    Kyries kai kyrioi!Apopse zisame oloi,akomi mia vradia Ellinikou apeirou kalous!
    Ta mousika vravia Ariwn pou diexagontai gia 2h xronia mas ethesan me ta apotelesmata tous to gnwsto exis erwtima:KATHE XRONO KAI KALYTERA I XEIROTERA?

    Tha sas afoisw na to sxoliasete kai na sizytisoume oloi mazi ta apotelesmata giati pragmatika egw thlivomai!!


    To mono pou tha anaferw egw san arxi tou topic,einai ena megalo BRAVO ston Nionio mas(Dionyssi Savopoulo)pou tous ta eipe sta isia!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 22-04-2003 02:07 ]
    Astron
    22.04.2003, 03:13
    Θα ήθελα σε παρακαλώ composer , επειδή δεν ειδα το συγκεκριμένο σημείο, να μας πεις τι ακριβώς είπε κι έκανε ο Σαββόπουλος.

    Νομίζω ότι τα βραβεία Αρίων παραμένουν ουσιαστικά βραβεία καθαρά του εμπορικού τραγουδιού, και απλά προσπαθούνε ματαίως να δώσουν κάποιο περισσότερο κύρος. Το επίπεδο παραμένει χαμηλό πάντως.
    Τα συγκεκριμένα βέβαια θα έπρεπε να λέγονται Χατζηγιάννεια βραβεία 2003
    jorge
    22.04.2003, 11:04
    Ο Νιόνιος βγήκε και δε χαρίστηκε σε κανέναν.

    Καταρχήν τους είπε πως τις κατηγορίες τις έχουν κάνει μαντάρα (ίσως είπε άλλη λέξη, δεν θυμάμαι). Ανέφερε πως δεν ειναι δυνατόν ο Λοΐζος να είναι στην κατηγορία "Εναλλακτική μουσική". Ήταν πολύ καυστικός σε αυτό το θέμα λέγοντας πως οι νέοι που δεν γνωρίζουν τον Λοΐζο, μαθαίνουν λάθος αυτόν τον μεγάλο δημιουργό...

    Μετά τους είπε πως κάνανε λάθος που δεν βάλανε υποψήφιο δίσκο της χρονιάς αυτόν του Θανάση Παπακωνσταντίνου.

    Αργότερα χαρακτήρισε "παιδικό πάρτυ" τα βραβεία, τονίζοντας όμως πως είναι πρόθυμος να συμβάλει ώστε αυτά να αλλάξουν στυλ. Έπρεπε να είναι και λιγάκι ευγενικός, πως να το κάνουμε...

    Μπράβο Νιόνιο!
    Giorgos
    22.04.2003, 11:37
    Αντρέα, κι εγώ με τη σειρά μου να σου ζητήσω να μας μεταφέρεις, αν μπορείς, τα λόγια του μεγάλου Νιόνιου. Χωρίς να έχω ιδέα τι έγινε, μπορώ να φανταστώ το πόσο καυστικός ήταν με τους καραγκιόζηδες. By the way, πώς και του πήραν συνέντευξη (θεωρώ δεδομένο ότι δεν ήταν παρών);

    Αλήθεια, τι έγινε με τα μοναδικά βραβεία που πρόλαβαν να γίνουν "θεσμός" από τον 1ο κιόλας χρόνο; Tα καταφέραμε; Πέσαμε ακόμα χαμηλότερα φέτος; Δύο στιγμές είδα μόνο από το όλο καρναβάλι, και οι 2 ήταν ατυχείς (η ευτυχής στιγμή από τα Βραβεία Αρίων είναι η ώρα των διαφημίσεων). Η πρώτη αφορούσε στην βράβευση του σπουδαίου συνθέτη Δημήτρη Παπαδημητρίου για το Ο.S.T. της σειράς "Φεύγα" (αναμενόμενο νομίζω) και τα λόγια που άκουσα ήταν ότι "το βραβείο Καλύτερου Εκτελεστή μουσικής για τηλεοπτική ή κινηματογραφική ταινία απονέμεται στον Β. Π.". Μα, πραγματικά, έχουμε ξεφύγει εντελώς; H λέξη "συνθέτης" έχει πλέον εκλείψει από το λεξιλόγιο έστω και ενός τέτοιου reality; Δεν μπορούμε να διακρίνουμε τη διαφορά μεταξύ εκτελεστή και συνθέτη; Ειδικά μετά την ιστορία με την Ρεμπούτσικα;

    Η δεύτερη στιγμή που πέτυχα τα "βραβεία" ήταν πολύ αργότερα, κάνοντας ζάπινγκ περασμένες δύο, και διαπίστωσα με μεγάλη έκπληξη ότι το show συνεχιζόταν, βλέποντας την Άννα Βίσση να τραγουδά ως περιφερόμενο σούργελο ένα ποτ-πουρί από τα φετινά της απόβλητα. Είναι στιγμές που ο άνθρωπος χαίρεται για τα επιτεύγματα της φυλής του...Είναι στιγμές που νίωθει υπερήφανος που η εφεύρεση του playback λύνει τα χέρια ή μάλλον τα...στήθη οποιασδήποτε τραγουδίστριας (...) η οποία πλέον απελευθερωμένη από το άγχος της μπορεί να φορέσει όποιο μπούστο επιλέξει (της επιλέξουν), το οποίο θα πιέζει ασφυκτικά το σαν μπαλόνι στήθος της (να είχα μια καρφίτσα...) και να έχει πια να ανησυχεί μόνο για το πώς θα μιλήσει (με τους "τραγουδιστές" των "Αρίων" -μια χαρά γενική κάνει, "τα άρια, των αρίων" κατά το "τα άγια των αγίων"- δεν ξέρεις πότε πρέπει να ανησυχείς περισσότερο: όταν ανοίγουν το στόμα τους για να τραγουδήσουν ή όταν το κάνουν για να μιλήσουν...). Eύγε, Άννα! Η Βανδή θα μείνει για πάντα ένα κακέκτυπό σου και τίποτα περισσότερο (...αυτό δεν είναι που έχει σημασία;).

    Συνειδητοποιώντας ότι ο φετινός θεσμός ανήκει πια στην ιστορία και ότι θα πρέπει να περιμένουμε έναν ολόκληρο χρόνο για την επόμενη τελετή απονομής, τα σοφά λόγια του ποιητή αντηχούν στο μυαλό μου:

    "Kαι τώρα τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους;
    Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις."
    Giorgos
    22.04.2003, 11:41
    OK, Jorge, με πρόλαβες! Άργησα να στείλω το μήνυμά μου!
    jorge
    22.04.2003, 11:44
    Βρήκα τελικά τι είπε ο Σαββόπουλος: "...σχολίασε για την συμμετοχή του Μάνου Λοϊζου στην Εναλλακτική Μουσική, προς το Mega και την IFPI:"Εχετε κάνει τις κατηγορίες σάλα τραπεζαρία ένα. θα στραβωθούν τα παιδάκια".
    jorge
    22.04.2003, 12:00
    Ας δούμε και τα αποτελέσματα σιγά σιγά (αυτό δεν ήταν απονομή βραβείων, αλλά τηλεμαραθώνιος!), ώστε να ξέρουν και οι φίλοι που δεν τα παρακολούθησαν... Πάμε:

    "Στην Κατηγορία Εντεχνο, τον Καλύτερο Δίσκο ανάμεσα στους: Γιάννης Κότσιρας Live, Ελευθερία Αρβανιτάκη Live, Κρυφό Φιλί, Οπωσδήποτε Παράθυρο και Πες μου Θάλασσα, κερδισμένος ήταν ο Γιάννης Κότσιρας"

    "...το βραβείο στην Κατηγορία Ποπ για τον Καλύτερο Δίσκο, ανάμεσα στους Εχω Τόσα Να Σου πω, Κόκκινο, Κρυφό Φιλί, Ολα Καλά και Στα Μαύρα Εχω Ντυθεί, παίρνει ο Μιχάλης Χατζηγιάννης για το Κρυφό Φιλί"

    "...το βραβείο της Κατηγορίας Λαϊκό για τον Καλύτερο Τραγουδιστή στον Αντώνη Ρέμο, που αφιέρωσε το βραβείο του στον Γιώργο Θεοφάνους. Συνυποψήφιοι ήταν οι Γιάννης Κότσιρας, Γιάννης Πλούταρχος, Νότης Σφακιανάκης και Πασχάλης Τερζής."

    "Στην Κατηγορία Εντεχνο, Καλύτερη Τραγουδίστρια, αναδείχθηκε ανάμεσα στις Ελευθερία Αρβανιτάκη, Σαβίνα Γιαννάτου, Ελλη Πασπαλά, Ελένη Πέτα και Αλκηστη Πρωτοψάλτη, η Ελευθερία Αρβανιτάκη"

    "...έδωσαν το βραβείο για την Κατηγορία Εντεχνο, στον Καλύτερο Τραγουδιστή, το Μιχάλη Χατζηγιάννη, ανάμεσα στους Αντώνη Βαρδή, Παντελή Θαλασσινό, Χρήστο Θηβαίο, Γιάννη Κότσιρα και Μάριο Φραγκούλη"

    "...απένειμαν αμέσως μετά στον Μιχάλη Χατζηγιάννη, το βραβείο του στην Κατηγορία Ποπ για τον Καλύτερο Τραγουδιστή, που 'νίκησε' τους Γιάννη Βαρδή, Σάκη Ρουβά και Γιώργο Τσαλίκη"

    "...Το βραβείο για την Κατηγορία Μοντέρνο Λαϊκό και την Καλύτερη Τραγουδίστρια παρέδωσε στη Νατάσα Θεοδωρίδου, ο κ. Παυλόπουλος (και όχι ο Αιμίλιος Λιάτσος όπως ανακoινώθηκε αρχικά από το Φώτη και τη Μαρία) και υποψήφιες ήταν μαζί της οι Αννα Βίσση, Αντζελα Δημητρίου, Πέγκυ Ζήνα και Μαριάντα Πιερίδη"

    "...παρουσίασαν τους υποψήφιους για την Κατηγορία Εναλλακτικής Μουσικής. Καλύτερος Δίσκος ανάμεσα στους: Αλαντίν τελείωσαν οι ευχές σου -Οναρ, Για σένα με αγάπη-Κωνσταντίνος Β., Κόκκινο-Θεοδοσία Τσάτσου, Μάνος Λοϊζος 20 χρόνια-Διάφοροι Ερμνευτές και Στα μαυρα εχω ντυθεί-Μπλε, το βραβείο κέρδισε ο δίσκος "Μάνος Λοϊζος-20 χρόνια". "

    "...έδωσαν το βραβείο για την Κατηγορία Εντεχνο στο Καλύτερο Συγκρότημα. Η Ανοιχτή Θάλασσα, οι Ντομένικα, οι Απέναντι, οι Οναρ και τα Υπόγεια Ρεύματα διαγωνίστηκαν στην κατηγορία αυτή με νικητές τους Ντομένικα. "

    "Κατηγορία Λαϊκό και Καλύτερος Δίσκοςγια τη συνέχεια, με την Καίτη Γκρέυ να απονέμει το βραβείο στον Αντώνη Ρέμο για το δίσκο "Καρδιά μου μην ανησυχείς". Συνυποψήφιοι οι δίσκοι: Γιάννης Κότσιρας Live, Δεν Είναι ο Ερωτας Παιδί της Λογικής, Τόση Αγάπη πως να Χαθεί και Τραγούδια Μιας Ζωής."

    "Καλύτερος Δίσκος ανάμεσα στα: Cafe de l art- vol3, Μεσόγειος, Σαξόφωνο στα κύματα, Το ταξίδι μιας νότας και Φεύγα, κέρδισε το τελευταίο άλμπουμ με τον Δημήτρη Παπαδημητρίου να παραλαμβάνει τον Αρίωνα"

    "Κατηγορία Λαϊκό για την Καλύτερη Τραγουδίστρια. Ανάμεσα στις Λένα Αλκαίου, Γλυκερία, Πέγκυ Ζήνα, Νατάσα Θεοδωρίδου και Βίκυ Μοσχολιού κερδισμένη βγήκε η Νατάσα Θεοδωρίδου"

    "...το βραβείο στην Κατηγορία Ποπ για το Καλύτερο Συγκρότημα. Ανάμεσα στους Antique, Μπλε, Νάμα, Ντομένικα και ΟΝΕ, το βραβείο κέρδισαν οι Μπλε."

    "...βράβευσαν τον Αντώνη Ρέμο για την Κατηγορία Μοντέρνο Λαϊκό ως τον Καλύτερο Τραγουδιστή. Υποψήφιοι ήταν μα΄ζι του οι: Γιάννης Βαρδής, Γιάννης Πλούταρχος, Αντώνης Ρέμος, Νότης Σφακιανάκης και Γιώργος Τσαλίκης"

    "...βράβευσε στην Κατηγορία Ποπ την Καλύτερη Τραγουδίστρια. Ηταν η
    Αννα Βίσση, ανάμεσα στις Ευρυδίκη, Αλέκα Κανελλίδου, Μαριάντα Πιερίδη και θεοδοσία Τσάτσου"

    "...Κατηγορία Μοντέρνο Λαϊκό και τον Καλύτερο Δίσκο. Υποψήφιοι ήταν:
    Για σένα ξενυχτάω, Δεν είναι ο έρωτας παιδί της λογικής, Καρδιά μου μην ανησυχείς, Ομολογώ, Πες μου τι νιώθεις, Τόση αγάπη πως να χαθεί και το άλμπουμ Χ. Νικητής ο Αντώνης Ρέμος "

    "το Video Clip της Χρονιάς. Υποψήφια ήταν Εκρυψα το πρόσωπό μου, Ολα καλά, Τάσεις Αυτοκτονίας, Το Σ'αγαπώ, Τράβα Σκανδάλη και Φεγγάρι. Νικητήριο κλιπ οι Τάσεις Αυτοκτονίας"

    "Τραγουδίστρια της Χρονιάς, ανάμεσα στις Ελευθερία Αρβανιτάκη, Δέσποινα Βανδή, Αννα Βίσση, Νατάσα Θεοδωρίδου και Αλκηστις Πρωτοψάλτη, ανακηρύχθηκε η Δέσποινα Βανδή"

    "...ο Νίκος Χατζηνικολάου ανέβηκε στη σκηνή και έδωσε το βραβείο κατευθείαν στον Αντώνη Ρέμο, χωρίς να πει τις υποψηφιότητες του Τραγουδιστή της Χρονιάς."

    "Η Νάνα Μούσχουρη, το τιμώμενο πρόσωπο της βραδυάς, παρέδωσε το βραβείο του Δίσκου της Χρονιάς στον Αντώνη Ρέμο και το Γιώργο Θεοφάνους. Υποψήφιοι οι: Γιάννης Κότσιρας Live, Δεν είναι ο έρωτας παιδί της λογικής, Καρδια μου μην ανησυχείς, Κρυφό Φιλί, Τόση αγάπη πως να χαθεί"

    composer
    22.04.2003, 12:19
    Ti kathomaste kai leme re pedia twra!!!
    Borei na egine xtes ena megalo reality show alla eutixws stis syneidiseis twn perisoterwn apo emas,xeroume oti aplws xathike ena 3wro-4wro programmatos!Egw proswpika tha protimousa na dw epanalipsi tin FARMA mia kai den tin exw dei!

    To mono pou thelw na epanalavw einai oti xtes den eixame nikites alla mono enan megalo xameno!Tin Elliniki mousiki!

    As analogistoune oloi tis euthines pou tous armozoun kai na praxoun ta deonta!
    jorge
    22.04.2003, 12:32
    Καταρχήν οι παρουσιαστές ήταν πραγματικά αγενείς...
    Σχολίασαν το γεγονός της απουσίας πολλών καλλιτεχνών (η αλήθεια είναι οτι ελάχιστοι ποιοτικοί παρευρέθηκαν) λέγοντας "Τα αγαλματάκια που θα μείνουν λέω να τα λιώσουμε και να φτιάξουμε ένα μεγάλο αγαλμα της Αχαριστίας ¨

    και όχι μόνο αυτό¨... "... το οποίο να το τοποθετήσουμε στην Πειραιώς, αριστερά!!! ", υπονοώντας το μαγαζί που τραγουδούσε φέτος η Άλκηστις Πρωτοψάλτη και η οποία ασφαλώς δεν είχε πάει στα βραβεία...

    Κάτι πετάξανε και για τον Νταλάρα και τη γυναίκα του, αλλά ήταν πολύ σύντομο και δεν το συγκράτησα... Κανείς πιο παρατηρητικός;;
    eva
    22.04.2003, 15:52
    Εμένα παραπάνω με πείραξε το γεγονός ότι και ο Πορτοκάλογλου μίλησε γι'αυτήν την "αχαριστία"(δε 8υμάμαι τί ακριβώς είπε) από τη στιγμή που θα έπρεπε κι ο ίδιος να τηρήσει την ίδια στάση. Συμφωνώ να προσπαθήσουν να γίνουν καλύτερα τα πράγματα (αν και αμφιβάλλω γιατί άντε τώρα να βάλεις μαζί Μαχαιρίτσα και Βανδή για παράδειγμα...) αλλά να μη μαχαιρώνονται πισώπλατα. Βασικά το κλίμα ήταν πολύ βαρύ εχτές...Ή μάλλον όχι τόσο βαρύ όσο οξύμωρο. Από τη μια έβγαινε η Μούσχουρη και σετνόταν από τη συγκίνηση κι από την άλλη ο Λιάτσος με τη Βίσση και κάνανε καραγκιοζιλικια!
    jorge
    22.04.2003, 18:00
    Παιδιά, για ποιά αχαριστία μιλάμε; Μήπως αχάριστους πρέπει να θεωρήσουμε τους υπευθύνους του διαγωνισμού, που στους υποψηφίους δεν έβαλαν μορφές του χώρου όπως τον Μπάση, τον Αλκίνοο, τον Μαχαιρίτσα, την Αλεξίου, τη Γαλάνη, τους Πυξ Λαξ, τον Λιδάκη, τον Νταλάρα, τον Μητροπάνο, τον Παπακωσταντίνου, τον Πάριο, τον Πασχαλίδη, τον Μακεδόνα, την Κανά, τον Ζιώγαλα, τα Διάφανα Κρίνα, τον Θανάση Παπακωσταντίνου κλπ ;;;;

    Διαβάστε πάλι τα παραπάνω ονόματα. Σίγουρα έχω ξεχάσει κάποια. Όμως οι παραπάνω μαζί με ορισμένους (ελάχιστους) που βραβευθηκαν αποτελούν την αφρόκρεμα του ελληνικού τραγουδιού! Που ήταν όλοι αυτοί λοιπόν; Αυτό ρωτούσαν (και απορούσαν μάλιστα) πολλοί εχθές...

    Πως μπορεί να πάει η Πρωτοψάλτη να παρακολουθήσει την απονομή στο έντεχνο ή στο λαϊκό όταν λείπει ο Μπάσης, ο πιο ταλαντούχος ερμηνευτής των τελευταίων ετών;

    Ή πως μπορεί να παει η Αρβανιτάκη να παρακολουθήσει την εκδήλωση όταν δεν είναι υποψήφιος ο Μαχαιρίτσας, ένας συνθέτης και ερμηνευτής που κάνει πάταγο τα τελευταία χρόνια;

    Αυτά είδαν οι παραπάνω καλλιτέχνες και δεν πήγαν. Για ποιά αχαριστία μιλάμε; Μάλλον μιλάμε για αχαριστία, ασέβια και αγνωμοσύνη απέναντι σε αυτούς που έφτασαν το ελληνικό τραγούδι εδώ που βρίσκεται.

    Που είναι το "μπράβο" που τους αξίζει;


    Να γλιστρούσες στο σκοτάδι

    Να πετούσες σαν αερικό...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 22-04-2003 18:01 ]
    eri
    22.04.2003, 21:30
    Εγώ πάλι δεν ξέρω ποιά ακριβώς άποψη πρέπει να διατυπώσω. Δεν σας κρύβω ότι αυτήν την χρονιά περιμένα με αγωνία τα βραβεία και στο τέλος έμεινα άναυδη. Για μένα ήταν μια σκέτη κωμωδία να βλέπω δύο παρουσιαστές γεμάτο ειρωνία. - Και ποιοί ήταν αυτοί δηλαδή να ειρωνεύονται και να σχολιάζουν έστω την απουσία κάποιων τραγουδιστών οι οποίοι εργάζονται σκληρά και κοπιάζουν για να καταφέρουν να κάνουν αυτό που λέμε μουσική.- Μα η μουσική είναι από τις δυσκολότερες τέχνες που υπάρχουν. Πού είναι επιτέλους ο σεβασμός?

    Όσο για τις υποψηφιότητες....για όνομα του Θεού....τίποτα άλλο δεν μπορώ να πώ.

    Προσπαθούμε να μιμηθούμε τις ξένες χώρες και τα κάνουμε όλα μπούρδες. Το μόνο που μπορώ να ελπίζω είναι ότι τα επόμενα χρόνια να σοβαρευτούμε λίγο και να καταλάβουμε τι σημαίνει η πραγματική έννοια "βραβείο". Ας προσγειωθούμε λίγο..νομίζω είναι πια καιρός.
    Anonymous
    23.04.2003, 02:34
    KALA RE PEDIA GIATI VLEPETE TIN ARNITIKI PLEVRA TOU THEMATOS?

    GIA MENA KATARXAS OSOI DE KALESTIKAN NA PAREVRETHOUN SE AFTON TON DIAGWNISMO THA PREPEI NA EINAI PERIFANOI

    2) AN THAVMAZA KAPION KALLITEXNI APO AFTOUS POU PAREVRETHISAN THA NTREPOMOUN POLI POU THA EIMOUN THAVMASTIS TOU.KAI EFTIXWS DE SINEVEI KATI TETOIO..

    3) XEROME POU YPARXOUN AFTA TA VRAVEIA K TA VLEPEI POLI KOSMOS KAI GOUSTAREI.GIA NA KSEXORIZOUME...DEN EXOUN OLOI OI ANTHROPOI TO IDIO EPIPEDO...

    4) EFTIXWS POU IPARXOUN AFTA TA VRAVEIA KAI VRAVEVONTE EPISIMA OLOI AFTOI POU EFTHINONTE GIA TO XALI TIS ELLINIKIS MOUSIKIS.EKTOS KAPOIWN EKSERESEWN.(VEVEA ELIPAN POLOI EKSISOU KATWTEROI)

    5)XEROME POU POTE DEN ASXOLITHIKA ME TIN ELLINIKI MAINSTREAM.

    KAI ALLA POLLA...
    dEUS
    23.04.2003, 03:04
    ta proigoumena ta egrapsa egw...nomiza pws eixe kanei aftomata sign in...sorry
    Anonymous
    23.04.2003, 08:58
    Εγώ απλώς θέλω να σας ενημερώσω οτι τις υποψηφιότητες τις δηλώνουν οι δισκογραφικές εταιρείες με την έγκριση των καλλιτεχνών - δημιουργών - συνθετών.
    Και για να συμμετέχουν πρέπει να έχουν βγάλει δίσκο μέσα στο 2003.
    Άρα:
    1. Ο Μπάσης έβγαλε δίσκο το 2003 (λογικά θα είναι του χρόνου)
    2. Ο Αλκίνοος δεν έβγαλε το 2002
    3. Τον Λιδάκη ίσως δεν το πρότεινε η δισκογραφική.
    4. Για το Νταλάρα είναι πολύ πιθανό να μην δέχτηκε ο ίδιος, όπως και η Αλεξίου βέβαια.
    5. Μακεδόνας - Κανά - Πασχαλιδης ...στάσιμοι το τελευταίο χρόνο
    6. Για την Πρωτοψάλτη, και ολουσ τουσ καλλιτέχνεσ τις HEAVEN ( Βανδή - Βαρδής Γ.) , νομίζω ότι δεν πήγαν για το λόγο ότι τη διοργάνωση την έιχε το Mega και οχι ο Αντέννα !!!!!
    7. Ο Μητροπάνος τώρα έβγαλε δίσκο.

    Αυτό που θέλω λοιπόν να σας τονίσω είναι ότι:
    1. Δεν βραβεύουν συνολική προσφορά στο τραγούδι, αλλά τη δουλειά των καλλιτεχνών τη χρονιά που πέρασε.
    2. Όπως καταλάβατε οι δισκογραφικές εταιρείες κάνουν όλο το παιχνίδι...το Mega απλώς τη παραγωγή.

    Θέλω όμως να τονίσω και τα λάθη τους:
    1. Συμφωνώ απολύτα για το Μαχαιρίτσα Jorge. Είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην ελληνική μουσική σκηνή, και σίγουρα έπρεπε να βραβευτεί!!Όπως και ο Θ. Παπακωνσταντίνου!
    2. Οι κατηγορίες ήταν απαράδεκτα διαμορφωμένες.
    3. Δεν τιμήθηκαν όπως θα έπρεπε οι συνθέτες και οι στιχουργοί...Μην ξεχναμε ότι χωρις αυτούς δεν θα μπορούσαν να βραβευτούν ούτε οι τραγουδιστές.

    Ελπίζω λοιπόν ότι του χρόνου τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα!!

    mkala
    23.04.2003, 09:04
    Sorry παιδια ...κι εγω σαν τον dEUS την πάτησα!
    Εγώ έγραψα τα παραπάνω.

    savina
    23.04.2003, 21:35
    Ο Σαββοπουλος ειπε διαφορα ωραια εκεινο το βραδυ. Αυτο ομως που κρατησα εγω ειναι οτι αν καποια στιγμη θελουμε να αποκτησει αυτη η διοργανωση την εννοια του θεσμου, θα πρεπει να ιδρυθει μια Ακαδημια Μουσικης αποτελουμενη απο ανθρωπους που εχουν αμεση και δημιουργικη σχεση με το χωρο (προσεξτε ποσο προσεκτικα επελεξε τις λεξεις που χρησιμοποιησε), που 8α φτιαξει τις υπο βραβευση κατηγοριες και θα φροντισει ωστε να μην υπαρχουν κραυγαλεα ατοπηματα.
    Δεν ειναι σιγουρα αναγκη να γκρινιαζουμε συνεχεια με οσα συμβαινουν γυρω μας αλλα πραγματικα καποιες στιγμες τα ατοπηματα ειναι κραυγαλεα. Βλεποντας τη Μουσχουρη να τραγουδαει διπλα σε Ρουβα και Ρεμο αισθανθηκα λιγο σαν να μπηκα στην ζωνη του Λυκοφωτος. Οχι λογω της διαφορας στην ποιοτητα τοσο, γιατι αυτο καποιοι το μεταφραζουν ως ψωνισμα, αλλα γιατι δεν μπορεις να φερνεις τον Μανο Χατζιδακι στις λαικες σκηνες, ειδικα οταν εκεινος ειχε διοργανωσει αγωνες τραγουδιου απαραμιλλης αισθητικης. Καμια κυρια Μουσχουρη που αποφασισε να υποστηριξει τον Ρουβα και να τον χρισει πρεσβευτη της Ελλαδας(και οχι τον Αλκινοο Ιωαννιδη ας πουμε), δεν δικαιουται να ευτελιζει μουσικες που ειχε την τυχει να ερμηνευσει. Στην Κυρια Μουσχουρη αραγε ο Χατζιδακις Θεοφανοπουλος επιτρεπει να τραγουδαει στην σκηνη των Αριων, αλλα στην Κυρια Καγιαλογλου απαγορευει;
    Συγνωμη για την συγχυση
    justme
    24.04.2003, 10:46
    Νομιζω savina τα "εχωσες" οπως επρεπε . Δεν ειπες κατι το οποιο προκαλει συγχυση αλλα τα πραγματα οπως πραγματικα εχουν.Αν & ο Μανος Χατζιδακις ηταν αρκετα τολμηρος για την εποχη του, τοσο στην συνθετικη του δουλεια οσο & στα προσωπικα του πιστευω,ουδεποτε πιστευω θα εθετε το εργο του προς τερψιν του ανωριμου κοινου των εν λογω βραβειων.

    Να'ναι καλα ο Σαββοπουλος που εβαλε μια ταξη στο μπαχαλο αυτου του "θεσμου?".Αλλα τι να το κανεις οταν απευθυνεσαι σε ωτα μη ακουοντων?
    Nektarios
    24.04.2003, 17:20
    Na tonisw arxika thn diafwnia mou ws pros ton thesmo genia twn mousikwn vraveiwn asxeta an ayta die3agontai me poiotiko tropo h' oxi.Ti einai h mousikh agwnas dromou gia na kerdisei o poio grhgoros???Den tha pw alla gia to thema.Epistefw sta Ariwn.Kata prwton kaneis apo oti katalava den perimene na dei kati to diaforetiko alla oloi ta eidan!Me tetoia thletheash den xreiazetai na agwnia to kanali pou ta parousiase gia to an eixan epityxia h' oxi ta vraveia!Kata deyteron den mporei na ypar3oun poiotika vraveia gia ton aploustato logw oti oi etaireies den tha prowthousan kati pou den poulaei!!!Epipleon to legomeno poiotiko tragoudi ,pou gia mena den yparxei giati einai allh mia tampela sthn mousikh pou einai aparadekto, einai ypokeimeniko gia ton kathena mas!Re paidia omws pros theou o Remos einai apo ta xeirotera mousika kataskeyasmata pou mas exoun epivalei mazi me tsalikh kai Ploutarxo.Pou einai h wraia mousikh pou vgazoun?Exw varethei na akouw ta idia kai ta idia!
    christos-reg
    24.04.2003, 23:32
    Να γράψω κι εγώ μια απάντηση, συμπληρώνοντας βασικά μερικά επιπλέον στοιχεία σε αυτά που ανέφερε ο mkala: (παραθέτω συμπληρωμένα ή διορθωμένα τα λόγια του), γιατί παρ' όλο με ότι συμφωνώ με τις περισσότερες θέσεις που διατυπώνονται στο FORUM σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα (στο οποίο κακώς δώθηκε μεγάλη σημασία αφού πρόκειται για βράβευση όχι ποιοτική αλλά καθαρά του τι ακούστηκε περισσότερο στα ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ το 2002!) γράφτηκαν αρκετές (...) λανθασμένες πληροφορίες από τις οποίες βγήκαν και συμπεράσματα..


    -------

    "Εγώ απλώς θέλω να σας ενημερώσω οτι τις υποψηφιότητες τις δηλώνουν οι δισκογραφικές εταιρείες με την έγκριση των καλλιτεχνών - δημιουργών - συνθετών.
    Και για να συμμετέχουν πρέπει να έχουν βγάλει δίσκο μέσα στο 2003.
    (και όχι απλώς ένα single αλλά ολόκληρο δίσκο!!)
    Άρα:
    1. Ο Μπάσης έβγαλε δίσκο το 2003 (λογικά θα είναι του χρόνου)
    2. Ο Αλκίνοος δεν έβγαλε το 2002 (τώρα ετοιμάζει να βγάλει..)
    3. Ο Λιδάκης παραβρέθηκε στα περσινά Αρίων και τραγούδησε μάλιστα ζώντανα. Όσο για τα φετεινά δεν είχε κανονικό album φέτος οπότε δεν ήταν υποψήφιος. Το ίδιο συνέβη και με την Ελένη Τσαλιγοπούλου η οποία παρ' ότι κυκλοφόρησε μέσα στο καλοκαίρι του 2002 το πολύ επιτυχημένο CD-single "5 τραγούδια για το καλοκαίρι, τελικά δεν ήταν υποψήφια (λόγω μη κυκλοφορίας κανονικού album μέσα στο 2002).
    4. Για το Νταλάρα: ΖΗΤΗΣΕ ο ΙΔΙΟΣ να αποσυρθεί κάθε υποψηφιότητα του από το συγκεκριμένο διαγωνισμό και να μην υπάρχει καμία ανάμειξη του ονόματος του. (πέρυσι ήταν υποψήφιος με την ΑΣΦΑΛΤΟ). Αυτό συνέβη πριν κάνα μήνα περίπου. (η Αλεξίου νομίζω και αυτή απέσυρε τις υποψηφιότητες τις..)
    5. Μακεδόνας - Κανά - Πασχαλιδης ...στάσιμοι το τελευταίο χρόνο
    6. Για την ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ειδικά: Ηταν προγραμματισμένο να είναι στην τελετή των βραβείων και μάλιστα να τραγουδήσει ζωντανά εαν αυτά πραγματοποιούνταν στην αρχική τους ημερομηνία δηλαδή στις 15/04/2003: Μάλιστα μοίρασε 25 προσκλήσεις στο forum της στη σελίδα www.alkistisprotopsalti.gr !! Απλώς λόγω της μεταφοράς της ημερομηνίας, δεν μπορούσε να παραβρεθεί αφού είχε προγραμματίσει διακοπές (ως γνωστών οι εμφανίσεις της στο STUDIO ΠΕΙΡΑΙΩΣ 131 τέλειωσαν το Σαββατοκύριακο. Κανείς βέβαια δεν αποκλείει βέβαια να συνέβει και κάτι παρασκηνιακό εκτός από την αλλαγή της ημερομηνίας.
    7. Ο Μητροπάνος (όπως και ο Πάριος) τώρα έβγαλε δίσκο (το 2003).
    8. Ο Μαχαιρίτσας δεν έβγαλε δίσκο το 2002 (το album του είναι από το 2001, και το όλο στυλ και τα λεγομένα του - τα τελευταία χρόνια - δείχνουν ότι δεν θα είχε πρόβλημα να παραβρεθεί εκεί...

    Αυτό που θέλω λοιπόν να σας τονίσω είναι ότι:
    1. Δεν βραβεύουν συνολική προσφορά στο τραγούδι, αλλά τη δουλειά των καλλιτεχνών τη χρονιά που πέρασε. (και εφόσον έχουν βγάλει album)
    2. Όπως καταλάβατε οι δισκογραφικές εταιρείες κάνουν όλο το παιχνίδι...το Mega απλώς τη παραγωγή."

    ----------

    Ο Διονύσης Σαββόπουλος ήταν καλέσμενος και παραβρέθηκε στα βραβεία ΑΡΙΩΝ και λόγος του ήταν πραγματικά πολύ καλός.. (βέβαια συμφώνησε τελικά πως τα βραβεία πρέπει να διατηρηθούν - μεταλλαγμένα εννοείτε - και να φτάσουν ως τα εγγόνια μας. Ως λύση πρότεινε τη δημιουργία "ακαδημίας τραγουδιού" στην Ελλάδα όπου θα μπούν από τον Μπιθηκώτση και την Πόλυ Πάνου ως τον Καρβέλα και τη Βίσση.. Κάτι σαν την ακαδημία των Oscar..).
    Το Playback έδινε και έπαιρνε.. έκτος από ελάχιστες εξαιρέσεις: Πασχάλης Τερζής, Έλλη Πασπάλα (ναι ήταν και αυτή εκεί), το ντουέτο Τερζή - Χατζηγιάννη, το ΤΡΙΟ (!!!) Μούσχουρη-Ρουβά-Ρέμου με Con Te Partiro κτλ.. και η Βίσση με το Καρβέλα στα ντοέτα τους.


    Να πω πως πραγματικά είναι τεράστιο λάθος αποτελεί η έλλειψη βραβείων συνθέτη και στιχουργού καθώς και η απουσία από τις υποψηφιότητες εκτός του δίσκου του Θανάση Παπακωνσταντίνου "Αγρύπνια": του νέου δίσκου του Σωκράτη Μάλαμα που κυκλοφόρησε εντός του 2002... Επίσης γιατί δεν μπήκε το Live Τσανακλίδου - Γαλάνη από το Ζυγό που κυκλοφόρησε πέρυσι το καλοκαίρι?? (δεν νομίζω να απέσυρε η Γαλάνη την υποψηφιότητα της.. αφού πέρυσι ήταν στα βραβεία και τα στήριξε σθεναρά..)