ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Δημιουργία καρτουν

    1133
    20.05.2013, 11:33

    γεια σας.θα ήθελα να δοκιμάσω να φτιάξω ένα καρτουν ένα λεπτο περίπου δοκιμαστικά να δω τι παίζει.ποιο πρόγραμμα με προτίνετε?εκτός από το να το σχεδιάσω σε pc γίνετε με κάποιο τρόπο να το ζωγραφίσω σε χαρτί και να το κάνω βίντεο?ασχολούμε λίγο με την ζωγραφική.στο pc δεν ξέρω αν θα καταφέρω καλό σχεδιασμό.μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες συμβουλές κτλ κτλ?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την 1133, 20-05-2013 11:40 ]


    freak
    22.05.2013, 15:40

    Ζωγραφιζεις σε χαρτι και κανεις scanning. Πολυ απλα.


    deathminor88
    22.05.2013, 15:56

    Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου αλλά η σχεδίαση στον υπολογιστή δεν είναι σαν το πρόγραμμα ζωγραφικής στα Windows. Όσο καλός κι αν είσαι, χρειάζεται εκπαίδευση σε κάποιο πρόγραμμα για να μπορέσει κανείς να κάνει ψηφιακές τι ιδέες του.

    Άρα, όπως λέει κι ο Freak, καλύτερα θα είναι απλά να σκανάρεις αυτό που έχεις. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την deathminor88, 22-05-2013 15:57 ]


    hp
    22.05.2013, 17:30

    Πολλοί θα διαφωνούσαν, αλλά στο after effects μπορείς να κάνεις δουλίτσα. Όντως ξεκινάς με σχέδια στο χέρι, σκανάρεις, και με λίγες παρεμβάσεις ζωντανεύεις -animation- τους χαρακτήρες, χέρια, πόδια, στόμα, κίνηση στο  backround, βάζεις σκιές δημιουργείς βάθος πεδίου την προοπτική που θες ακριβώς, κίνηση κάμερας σε 3 άξονες. Το ξαναλέω δεν είναι το καλύτερο πρόγραμμα για κάτι τέτοιο, αλλά για κάποια συγκεκριμένα στυλ είναι μια χαρά, και πολύ γρήγορο αν ξέρεις τα βασικά.

    Το adobe flash είναι πιο ''αρμόδιο'', αλλά εγω προσωπικά δε το ξέρω καθόλου, οτι και να διαλέξεις, θα πρέπει να βγάλεις τα μάτια σου να το μάθεις, δες πολλά tutorials.

    Άντε με το καλό!!

     


    freak
    22.05.2013, 18:29

    Και αλλα υπαρχουν, μα μεχρι να μαθει να τα χειριζεται αυτα, αν εχει την υπομονη και τη θεληση, ας κανει την απλη δουλεια που ξερει τωρα, και μετα ας μεγαλουργησει, ορεξη ναχει...