ελληνική μουσική
    567 online   ·  210.834 μέλη

    Χασμα ποιοτητας ηχογραφησης αναμεσα σε ηχεια και ακουστικα

    jordan2410
    21.05.2013, 00:57

    Καλησπερα,να πω οτι ηχογραφουσα σημερα ενα κομματι,και εκανα μιξη μαστερ κλπ,για εξασκηση.ενω απο τα (μη μονιτορ ακομα δυστυχως)ηχεια μου ακουγοταν οκ,το τεσταρα με τα ακουστικα του mp3 μου,και εφαγα φρικη..ολα ηταν απελπιστικα λασπωμενα,οποτε πηρα το θαρρος και ανεβασα 1 λεπτο απ το εγχειρημα.Αν καποιος εχει ηχεια που να μη δικαιωνουν μια απαισια ηχογραφηση,ας κανει το ψυχικο και το ακουσει.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι οχι τοσο οι παρατηρησεις περι ισορροπιων,(γιατι δεν ασχοληθηκα τοσο μ αυτο και ξερω οτι δεν ειναι αρτιες),οσο περι θορυβου και βαλτωδους ηχου.Γενικα εβαλα EQs κλπ, οποτε δεν νομιζω να φταιει η επεξεργασια που εκανα..Μαλλον ειναι θολο το σημα απο line in ενισχυτη-καρτας ηχου ?(!)
    https://soundcloud.com/jinx-band-1/test

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jordan2410, 21-05-2013 00:59 ]


    GiannisPaok4
    18.09.2013, 00:23

    Καλησπέρα ρε Jordan! Κοίταξε όπως το άκουσα μόλις τώρα το κομμάτι, δεν μου ακούγεται άσχημα ίσα ίσα που μπορώ να πω αυτή η χασούρα μου άρεσε και λίγο!

    Απάντησε μου σε κάτι αν μπορείς, έχεις βάλει εφέ? αν ναι τι?? Σαν να άκουσα ένα delay μέσα. 

    επίσεις πόσες κιθάρες έγραψες? Είναι Line ηχογράφηση??


    MixalisP
    11.10.2013, 13:38
    Γεια, 1ον, "να πω οτι ηχογραφουσα σημερα ενα κομματι" , ερώτηση πώς? εξοπλισμός κτλ 2ον "και εκανα μιξη μαστερ" αυτο ειναι πολυ σχετικο, ειδικα το δεύτερο. 3ον , περνωντας στην ερωτηση σου, πως γίνεται να ξελασπώσεις μια παραγωγη οταν αρχικα δεν εχεις θεσει σωστα τις στάθμες? δηλαδη απο που αρχίζουμε και που τελειωνουμε.
    GiannisPaok4
    11.10.2013, 14:09
    Νομίζω για να ξελασπώσει μία μίξη δεν αρκεί μόνο να θέσεις στάθμες σωστά( αν και είναι πολύ σημαντικό αρχικά) αλλά κυρίως να κάνεις σωστό EQ. Από εκεί και πέρα αν δεν έχεις κάνει στάθμες σωστές και σωστό EQ και βάλεις και εφέ επάνω, τότε είναι που γίνεται χάος!!! Έχεις πολλά βάθεια και γενικά πολλά εφέ. Εγώ θα έκανα πρώτα μία μίξη χωρίς να βάλω κανένα εφέ επάνω και μετά σιγά σιγά θα έβλεπα που με παίρνει να το εμπλουτίσω με εφέ, και πάλι με πολύ προσοχή!!! Επίσης κοίταξε και το κομπρεσάρισμα που κάνεις ειδικά στα Drums είναι αρκετά χαμένα και θα τα βοηθήσει να βγουν πιο επάνω στην μίξη.
    Hastaroth
    11.10.2013, 14:15

    Εχετε υπ'όψιν σας επίσης πως ό,τι και να κάνουμε,πάντοτε τα ηχεία (τα καλά,εννοείται) έχουν κάποια διαφορά στην ποιότητα από τα ακουστικά (επίσης τα καλά,εννοείται).Και μήν ξεχνάτε ότι από τα μέν ηχεία,ο ήχος διαχέεται σ'όλον τον χώρο,οπότε παίζει ρόλο και η ακουστική του,ενώ με τα ακουστικά ο ήχος πάει κατ'ευθείαν στο αυτί.Ολα αυτά επηρεάζουν την ποιότητα τής ακρόασης...


    jordan2410
    04.03.2014, 01:29

    καλησπέρα.Συγγνώμη για την καθυστέρηση,αλλά είχε περάσει πολύς καιρός χωρίς ανταπόκριση και είχα σταματήσει να τσεκάρω το ποστ.Έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από εκείνη την ηχογράφηση,και έχω αλλάξει λίγο τις μεθόδους μου.Αναγνωρίζω πλέον ότι το "μάστερινγκ" που είπα ότι έκανα περισσότερο ζόρισε τον ήχο παρά τον έφτιαξε,απλά τότε νόμιζα πως το μαστερινγκ είναι για να δυναμώνει η ένταση οπότε απλά έβαλα καποια presets και τιποτα άλλο.Το συγκεκριμένο απόσπασμα το είχα κάνει όλο direct  στην κάρτα ήχου,και με τις δυνατότητες των ηχείων μου προσπαθούσα να κάνω EQ,αλλά τίποτα περισσότερο απο κάποιο high pass..Είχα κάνει και το λάθος να ηχογραφήσω ακουστική με καλώδιο και όχι μικρόφωνο,οπότε αστα να πάνε..