ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.833 μέλη

    07 Ιουνίου: Δημήτρης Καρράς - 10 βιωματικά τραγούδια στην Πλάκα

    TRAVELOGUE
    24.05.2013, 00:56

    Athens Fringe Live 2013 - Δημήτρης Καρράς

    Μέσα από 10 βιωματικά τραγούδια και άλλες τόσες "πειραγμένες" διασκευές, ο Δημήτρης Καρράς εκφράζει τη δική του προσέγγιση στη μουσική με μόνη συνοδεία τη φωνή και την ηλεκτροκλασική του κιθάρα.

    Ο Δημήτρης (Καρράς) ξεκίνησε να ζει το έτος 1981 στην ανυποψίαστη (για τα μελλούμενα) Αθήνα. Σπούδασε θεωρία και πράξη μουσικής στο δωμάτιό του με δάσκαλο τα συναισθήματα, τη φαντασία και τις μουσικές "περασμένων ψυχών". 

    Έχει στο προσωπικό ιστορικό του λίγες ζωντανές εμφανίσεις σε μικρά και μεγάλα μουσικά στέκια της Αθήνας (Γυάλινο μουσικό θέατρο, μουσική σκηνή Αυλαία, Σαρακήνικο κ.ά.) και αμέτρητες εμφανίσεις σε μικρές και μεγάλες παρέες φίλων.

    Ως μέλος των All Right band (φωνή-κιθάρα) έχει συμμετάσχει σε πολλά Live σε όλα τα Blues στέκια της Αθήνας και όχι μόνο.

    Ο 1ος προσωπικός δίσκος με τίτλο "Ηχογραφίες" είναι στα σκαριά και είναι μεγάλη χαρά και πρόκληση για τον τραγουδοποιό να μοιραστεί με τον κόσμο τα τραγούδια αυτά, μέσω των live του Fringe Festival.

    Website: http://www.facebook.com/karrasdimitris

    Συντελεστές

    Στίχοι-Μουσική-Ερμηνεία: Δημήτρης Καρράς

    Ενδέχεται να υπάρχει η συνοδεία keyboards.

    Βρυσάκι

    Χώρος Τέχνης και Δράσης Βρυσακίου 17

    210-3210179

    vryssaki@sinthesis.gr

    http://www.facebook.com/vryssaki

    Πρόσβαση:

    ΜΕΤΡΟ: γραμμή 3 (Μοναστηράκι)

    ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟΣ : σταθμός Μοναστηράκι

    ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ: 025, 026,027, 035, 227

    Πηγή: http://www.fringenet.gr/

    Σας θυμίζω ότι ο Δημήτρης Καρράς συμμετείχε στο 3ο Διαγωνισμό Τραγουδιού του Music Heaven, έφτασε στον τελικό όπου και κατέλαβε τη 14η θέση. Ο τίτλος του τραγουδιού είναι "Η μπαλάντα της υπομονής". Για σπέυστε να το ακούσετε μαζί με τα υπόλοιπα τραγούδια, κάπου... εδώ.

    Video



    Chrysanna
    24.05.2013, 01:24

    Όμορφα τραγούδια και τα δύο, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο σαν ήχος.

    Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι αφενός η φωνή του Μπαλαφίζει αρκετά, αφετέρου το δεύτερο κομμάτι είναι απροκάλυπτα επηρεασμένο από Moby.... αν δεν με γελούν τ' αυτιά μου κι ο ταραγμένος μου εγκέφαλος.

    Βέβαια η συγκεκριμένη βραδιά, έχει 4 στοιχεία πολύ δυνατά στοιχεία, για τα οποία αξίζει να πάει κάποιος.

    1. Το Βρυσάκι είναι πολύ ιδιαίτερος χώρος στον οποίον ταιριάζουν τέτοιου είδους μουσικές βραδιές.

    2. Το ζευγάρι φωνή-κιθάρα, είναι απ' τα αγαπημένα μου.

    3. Πλάκα

    4. Καλοκαίρι

     
    Εγώ θα το προσπαθήσω...


    -----------------

    I may be crazy, but it keeps me from going insane..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 24-05-2013 01:25 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 24-05-2013 01:29 ]


    sympetheros
    24.05.2013, 21:29

    Εξαιρετικός ο Δημήτρης και σας άνθρωπος και σαν μουσικός !

    Τον φιλοξενήσαμε στο Πες το Τραγουδιστά , είπαμε πολλά και ακούσαμε ακόμα περισσότερα με τη συμμετοχή και

    του Χαρη Αρώνη :