ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη
    chrysa22
    24.05.2013, 23:19

    Καλησπέρα είμαι η Χρύσα και γράφω απο μικρή στίχους και τώρα ψάχνω έναν τρόπο για να τούς προωθήσω αλλά δεν έχω ιδέα πως μπορώ να το κάνω αυτο. Αυτό είναι το ιστολόγιο μου, μπορείται να μπείτε και να μου πείτε την γνώμη σας  η αν σας αρέσουν είναι δεκτή η κάθε πρόταση. http://chrysaprs.blogspot.gr/ 

    Ευχαριστώ εκ των προτερων...


    genikos
    26.05.2013, 13:56
    Γεια σου Χρύσα, το δείγμα γραφής που παραθέτεις είναι πολύ μικρό για να μπορέσουν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα· φαίνεται πάντως αξιόλογη η γραφή σου. Ο καλύτερος τρόπος να βελτιωθείς είναι να συνεχίσεις να γράφεις και να προσπαθείς να εκφράζεις τις σκέψεις και τα συναισθήματά σου. Αν θες να προωθήσεις το έργο σου –και να μετρήσεις τις δυνάμεις σου– σε άλλους στιχουργούς (ενδεχομένως και να γνωριστείς με κάποιους από αυτούς, αν το θελήσεις), υπάρχουν αρκετά site που μπορείς να αναρτήσεις τις δημιουργίες σου (πχ stixoi.info). Πρόσεξε όμως γιατί οι στιχουργοί είναι πολύ ιδιαίτερο κοινό, εξαιρετικά επιρρεπές στην αλληλο-κολακεία. Για να προωθήσεις το έργο σου σε συνθέτες (αν επιθυμείς να μελοποιήσουν τους στίχους σου), νομίζω πως έκανες μια αρκετά καλή στρατηγική κίνηση με την ανάρτησή σου στο ΜΗ. Απ’ ότι έχω διαπιστώσει όμως, οι συνθέτες σπάνια αναζητούν στίχους και αυτό που συνήθως γίνεται είναι είτε οι στιχουργοί να προσπαθούν να μελοποιήσουν τους στίχους τους, είτε οι συνθέτες να προσπαθούν να γράψουν στίχους πάνω στις μελωδίες τους. Αν σε ενδιαφέρει αυτός ο τομέας, θα σου πρότεινα να ψάξεις στο ευρύτερο φιλικό σου περιβάλλον· γιατί ιστορία γράφουν οι παρέες. Σε κάθε περίπτωση, συμμερίζομαι την αγωνία της μετάβασης από το οικογενειακό/φιλικό περιβάλλον σε ένα ευρύτερο κοινό και σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία! Η υπομονή είναι μια αρετή (;) που θα χρειαστείς (αν δεν τη διαθέτεις ήδη) στην πορεία σου. Φιλικά, Γιώργος
    chrysa22
    26.05.2013, 15:40
    Σε ευχαριστώ που μου απάντησες Γιώργο. Το ιστολόγιο μου είναι καινούργιο για αυτό δεν έχω πολλά δείγματα αλλά θα ανανεώνετε συνεχώς. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Θα ανεβάσω στίχους στο stixoi.info να δω πως κινείται το θέμα και εκεί. Αν και απο οτι έχω κατάλαβει τουλάχιστον εδω στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να δικτυωθείς.Το μόνο πράγμα που δεν έχω δοκιμάσει είναι να πάω αυτοπροσώπως και να δώσω δείγμα των στίχων μου σε καλλιτέχνες. Χρύσα