ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.845 μέλη

    Mary-Omikron On Air : Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι...

    Mary-Omikron
    25.05.2013, 00:09

    Εκπομπή : "Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι"

    Κάθε Πέμπτη βράδυ στις 11 και μέχρι τα μεσάνυχτα θα ανοίγουμε μαζί το παλιό σεντούκι και θα ξεσκονίζουμε παλιά τραγούδια, κιτρινισμένα χαρτιά, βίους και πολιτείες, κακιές συνήθειες... και ο,τι άλλο πιάσει το χέρι σκαλίζοντας.....

    Σαντούρια, μπαγλαμάδες, ούτια, ζήλια, κανονάκια, μπουζούκια, βιολιά σε μικρασιάτικα και αυθεντικά ρεμπέτικα θα βγαίνουν για μία ώρα απ΄το σεντούκι και θα "πετάνε" στον αέρα κάνοντας 78 ή 45 στροφές προσπαθώντας να σας κάνουν να τα προσέξετε και -γιατί όχι?- να τ΄αγαπήσετε.... 

    ΥΓ. Μεγαλεπίβολο επιχείρημα σε μιά εποχή κι ένα κομμάτι της μουσικής ιστορίας που απαιτεί ιδιαίτερο σεβασμό στην προσέγγιση... Θα τολμήσω και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, υπόσχομαι όμως να μην τα προσβάλω... 


    -----------------

    ... και τι σε μέλλει εσένανε για το σαλβάρι μου, για στενό μου για φαρδύ μου για καράρι μου... (από παραδοσιακό Σμύρνης - Στέφανος Βέζος)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Mary-Omikron, 25-05-2013 00:56 ]


    TRAVELOGUE
    25.05.2013, 11:49

    Δηλαδή κάθε Πέμπτη θα ακούμε μουσικές που πέρα από την ακοή ευφραίνουν και τις άλλες αισθήσεις; Που μεταφέρουν άρωμα, γεύση, δημιουργούν εικόνες και σε κάνουν με το δικό τους τρόπο να "αγγίζεις" τα περασμένα του πίσω χρόνου;

    Δηλώνω ακροατής/εθελοντής για το κουβάλημα του σεντουκιού. Με τόσο υλικό, σίγουρα θα είναι βαρύ...

    Καλή αρχή!!!

    Την καλημέρα μου...Smile


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    25.05.2013, 22:38

    Καλησπέρα. Νομίζω ότι τόσο μεγάλα διαμάντια θα μας προσφέρεις, Μαίρη-Όμικρον. Ε.Σ.


    mary_omikron
    25.05.2013, 23:42

    @ Πάνο κάθε βοήθεια -και προπαντός συμμετοχή- ευπρόσδεκτη.  Smile

    @ Λιάνα θα προσπαθήσω Smileκι αν το service υστερήσει αυτά θα έχουν αξία. (ωραίο το ακατέργαστο, αλλά το χέρι μου θύμισε τα "ματωμένα διαμαντια" κι ένοιωσα ένα σφίξιμο)


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    26.05.2013, 00:43

    Καλησπέρα. Μαίρη, συγνώμη για το σφίξιμο λόγω του συνειρμού με τα ματωμένα διαμάντια. Επειδή μου αρέσουν οι πολύτιμοι και οι ημιπολύτιμοι λίθοι και επειδή το σεντούκι σου θα το κουβαλάει ο Πααγιώτη, ορίστε τι θα ήθελα να βρω: =

    =

     

    = Ε.Σ.


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 26-05-2013 00:45 ]


    ixthis
    26.05.2013, 00:53
    Καλή άρχή και συνέχεια αν και είναι βέβαιο οτι θα έχεις ,,,,,
    Mary-Omikron
    30.05.2013, 14:03

    Πέμπτη βράδυ, μιά ώρα πριν απ΄τα μεσάνυχτα κι απόψε έχουμε γιορτή... περιμένουμε καλεσμένους !!!

    Ολα είναι έτοιμα. Οι μεγάλες μπρούντζινες λάμπες αναμένες φωτίζουν άπλετα τη μεγάλη σάλα. Το μακρύ τραπέζι στρωμένο από μερακλήδες, περιμένει... Ολα στην εντέλεια !!

    Ο παλιός τσεβρές που στόλιζε το σεντούκι -απ΄τα ελάχιστα πράματα που φέρανε απ΄την "πατρίδα"- διπλώθηκε με προσεκτικές κινήσεις, σχεδόν ευλαβικές, να μη χαλάσει....

    Η ώρα ήρθε και το βαρύ καπάκι σηκώθηκε με τριξίματα, ανοίγοντας την είσοδο για την μεγάλη σάλα....

    Κι αρχίζουνε να βγαίνουν ένας ένας...

    Γυναίκες ντυμένες στα λευκά... άλλες πάλι με λαμπερές πούλιες που αστράφτουν στ΄αμάνικα γιλέκα τους... μεταξωτές κάλτσες με ραφή... τακούνια, βραχιόλια, κεντημένα πασουμάκια... μαλλιά σγουρά, μαλλιά κοντά, πρόσωπα έξυπνα και πικάντικα.

    Και άντρες... Αντρες με σιδερωμένα πουκάμισα και γραβάτες... κι άλλοι πιό λαϊκοί πιό μάγκες. Εφτά γύρες το ζωνάρι, κομπολόϊ, ζάρια...

    Κάποιοι μαζί με τα παιχνίδια τους -τα όργανά τους- κρατάνε στη ζούλα και λουλάδες...

    Χαρούμενες φωνές που ΄χαν καιρό να ανταμώσουνε... αγκαλι΄ζονται... φιλιούνται...

    - Γειά σου Τομπούλη μου με το ούτι σου

    - Γειά σου κι εσένα Ογδοντάκη... που ΄ναι το βιολάκι σου?

    - Μαρίκα, πάρε τα ζήλια σου κοκόνα μου...

    - Μάρκο κάθισε δίπλα στον Αρτέμη, φωνάξτε και τον Τεμπέλη να κάτσει δίπλα σας...

    - Γειά σου Νταλγκά μου !!

    - Ρόζα? τι ομορφιές είναι αυτές!! Αστράφτεις σα διαμάντι σουλτάνα μου...

    - Πιάσε ένα ούζο Νούρο μου !!

    - Σιγά καλέ, μη βιάζεστε. Ανοίξτε χώρο να περάσει η Αγγελίτσα του Βαγγέλη..

    Αϋλα σώματα με ψυχή... μάγουλα κόκκινα... μάτι κοφτερό που σφάζει. Κρασί στα ποτήρια.... στα λαρύγγια πόνος μεράκια και καημοί...

    Ενας μερακλής πιάνει το βιολί του κι άλλος ξετυλίγει το σαντούρι του.... παραδίπλα ένας τρίτος κουρντίζει το μπαγλαμά.

    Ούτια μπουζούκια παίρνουν στα χέρια...

    Τα κορίτσια κρυφογελάνε, σηκώνονται αυτάρεσκα.... κι ο Μπάτης τζουραδιάζει στη γωνία.

    Θα το κάψουνε το πελεκούδι...

    Απόψε η βραδιά είναι δικιά τους............ στις 11:00

     

     





    επισυναπτόμενα: 404304_3151563359504_1577756823_2622025_695813649_n.jpg 
    jorge
    31.05.2013, 00:33
    Ωραία ήταν, ειδικά προς το τέλος :)

    mary_omikron
    31.05.2013, 00:49

    Προς το τέλος? χμ... επειδή τελείωνε? χαχαχαχαα

    Ευχαριστώ πολύ {#emotions_dlg.biggrin}


    jorge
    31.05.2013, 00:53
    Είχα πάει τον Μιχάλη στο μετρό :)
    mary_omikron
    31.05.2013, 01:03

    χαχαχαχαα... το κάλυψες {#emotions_dlg.thumbup}

    (και κονσέρβες πασάρει το γκεζί άμα λάχει να ούμε Cool


    mary_omikron
    31.05.2013, 02:15

    Τα "Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι" της Πέμπτης 30-5-2013 μόλις κυκλοφόρησαν και σε κονσέρβα, για κάθε ενδιαφερόμενο Smile

    https://archive.org/details/DIAMANTIA.20130530.231044


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 31-05-2013 02:16 ]


    TRAVELOGUE
    31.05.2013, 12:39

    Νυσταγμένο πρωινό με ρεμπέτικη συντροφιά... Ό,τι καλύτερο.. Μου έφτιαξε τη μέρα η κονσέρβα σου, Μαίρη!!

    Εξαιρετική η αρχή κι εύχομαι ακόμη καλύτερη συνέχεια!!

    Καλημέρα!Smile


    mary_omikron
    31.05.2013, 17:37

    Γενναιόδωρος σε καλά λόγια, όπως όλοι που "πατάνε" καλά. Ευχαριστώ πολύ Πάνο.


    hp
    31.05.2013, 20:07

    Δε σας πρόλαβα ανοιχτά ψες....{#emotions_dlg.sad}

    αλλά ΄ντάξει θα πάρω τη κονσέρβα, έχω και λίγο τσιπουράκι μια χαρά θά το στρώσω.

    Γεια σου Μαίρη με το σεντούκι σου :)


    Mary-Omikron
    06.06.2013, 14:20

    Μεταπολεμικά ρεμπέτικα σήμερα βράδυ στις 23:00 από την εποχή της ευρείας διάδοσης και αποδοχής... Smile

    Με την ευγενική παραχώρηση της Αλκυόνης η σημερινή εκπομπή "Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι" θα είναι δίωρη...

    {#emotions_dlg.beer}


    -----------------

    ... και τι σε μέλλει εσένανε για το σαλβάρι μου, για στενό μου για φαρδύ μου για καράρι μου... (από παραδοσιακό Σμύρνης - Στέφανος Βέζος)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Mary-Omikron, 06-06-2013 14:21 ]


    mary_omikron
    07.06.2013, 03:56

    Η κονσέρβα με τα ρεμπέτικα της μεταπολεμικής περιόδου είναι έτοιμη για όποιον ενδιαφέρεται. Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή στο chat και την ακρόαση.

    https://archive.org/details/DIAMANTIA.20130606.230943


    mary_omikron
    13.06.2013, 17:11

    Η εκπομπή με τα ρεμπέτικα, σήμερα δεν θα μεταδοθεί.

    Η ώρα παραχωρείται στον Jorge που έχει ήδη έτοιμο το ...kit εξωτερικών μεταδόσεων και αν όλα πάνε καλά θα εκπέμψει  από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ

    Μαζί με τα άτομα που θα τον συνοδεύουν θα μεταφέρουνε το κλίμα που επικρατεί και θα μιλήσουν ζωντανά με τον κόσμο - υπαλλήλους και μη - που θα βρίσκεται εκεί.

    Το link που μπορείτε να ακούσετε : http://radio.musicheaven.gr

    ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ





    Mary-Omikron
    20.06.2013, 19:22

    Σήμερα το βράδυ στις 11:00 στα "Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι" με τα ρεμπέτικα θα ασχοληθούμε με "ιστορίες" τζόγου και παρανομίας.... με μπαρμπούτι, μπαλαμούτια και ζαράρια δηλαδή... έτσι όπως λιτά απέριττα και με αφοπλιστική ειλικρίνεια προσεγγίζει το ρεμπέτικο τις παρεκκλίνουσες συμπεριφορές μιας "άλλης" τότε κοινωνίας, όχι πολύ ξένης και πολύ μακριά από την δική μας.

    Πιστοί του αυθεντικού ρεμπέτικου σπεύσατε {#emotions_dlg.biggrin}

    Και μια μικρή αναφορά που ερμηνεύει -κατά κάποιο τρόπο- το κουσούρι της φυλής...

    ΑΕΙ ΓΑΡ ΕΥ ΠΙΠΤΟΥΣΙΝ ΟΙ ΔΙΟΣ ΚΥΒΟΙ
    Η φράση είναι του αρχαίου δραματουργού Σοφοκλή και σημαίνει κάτι σε στυλ "Πάντα ο Δίας φέρνει την καλύτερη ζαριά".

    Οι αρχαίοι Έλληνες απέδιδαν στο μπαρμπούτι θεϊκή καταγωγή, θεωρώντας το ισάξιο της λογοτεχνίας, των μαθηματικών και της αστρονομίας. Ενδεικτική είναι η ιστοριούλα που σκαρώνει ο Πλάτωνας στον χαρούμενο πλατωνικό διάλογο "Φαίδρος", όπου βάζει τον Σωκράτη να αφηγείται μια ιστοριούλα περί του θεού Θεύθ, η οποία πάνω-κάτω είναι η εξής:

    Αυτός ο Θευθ, λέει ο Σωκράτης, γεννήθηκε στη Ναύκρατι της Αιγύπτου.
    Για σύμβολό του, είχε ένα πουλί. 
    Ο Θευθ λοιπόν, μεγάλωσε, πήγε σχολείο, όπου την πέρασε ζωή και κότα, επειδή ακόμα δεν υπήρχαν γράμματα (οπότε πέρναγε τις τάξεις αέρα-πατέρα) και όταν ενηληκιώθηκε, δεν είχε τι να κάνει και άρχισε να φτιάχνει εφευρέσεις και πατέντες.


    Μια μέρα, πήρε παραμάσχαλα τις εφευρέσεις - πατέντες του, που ήταν πολλές και ζόρικες,
    αριθμοί, αστρονομία, τάβλι, μπαρμπούτι, και μέσα σε όλα και τη γραφή και τα γράμματα,
    και πήγε να τις παρουσιάσει στον Θαμούν-Άμμωνα.
    Τις παρουσίασε μία-μία τις πατέντες του στον Θαμούν, και ο Θαμούν τον ρώταγε για κάθε μια
    τι χρησιμότητα έχει.

     
    Το εντυπωσιακό είναι το εξής: 
    Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Σωκράτους, ο Θαμούν σκάλωσε όταν είδε τα γράμματα, μη μπορώντας να εννοήσει ποιά χρησιμότητα θα μπορούσαν να έχουν. Δεν συνέβη όμως το ίδιο με "τας κυβείας", δηλαδή με το μπαρμπούτι. Κρίνοντας από τα συμφραζόμενα των λόγων του Σωκράτους, θα μπορούσαμε να συμπεράνουμε πως ο Θαμούν όχι μόνο κατάλαβε αμέσως τα περί μπαρμπουτιού, αλλά επιπλέον θα πρέπει να το θεώρησε μια εξαιρετικά χρήσιμη εφεύρεση. Το σίγουρο είναι ότι όλες οι αντιρρήσεις του Θαμούν περιορίστηκαν στη χρησιμότητα των γραμμάτων και μόνο. Για το μπαρμπούτι δεν αναφέρεται να έγινε η παραμικρή αρνητική κριτική...

    Φαίνεται πως το μπαρμπούτι, ως παίγνιον, ήταν αρκετά διαδεδομένο μεταξύ των αρχαίων ημών προγόνων. Βέβαια, ήταν λίγο διαφορετικό από το δικό μας.

    Αυτούς που έπαιζαν ζάρια, οι αρχαίοι δεν τους έλεγαν τζογαδόρους ή ζαράκηδες, αλλά τους έλεγαν "τρηματίκτες". (Υποψιάζομαι πως η λέξη είναι λογοπαίγνιο, παραλλαγή κάποιας φράσεως που εμπεριείχε τη λέξη "τρία").
    Οι αρχαίοι μας πρόγονοι έπαιζαν μπαρμπούτι χρησιμοποιώντας τρία ζάρια, και όχι δύο ζάρια όπως εμείς σήμερα.

    Όταν λοιπόν ο Σοφοκλής λέει πως "αεί γαρ εύ πίπτουσιν οι Διός κύβοι", δηλαδή "ο Δίας πάντοτε φέρνει την καλύτερη ζαριά", καλό θα ήταν να ξέρουμε πως η καλύτερη ζαριά εκείνη την εποχή ήταν οι εξάρες με τρία ζάρια, δηλαδή.

    {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.beer}

    (τα στοιχεία από το prkls.blogspot.gr)


    -----------------

    ... και τι σε μέλλει εσένανε για το σαλβάρι μου, για στενό μου για φαρδύ μου για καράρι μου... (από παραδοσιακό Σμύρνης - Στέφανος Βέζος)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Mary-Omikron, 20-06-2013 19:24 ]


    Mary-Omikron
    21.06.2013, 01:57

    Η κονσέρβα με τα ρεμπέτικα που αναφέρονται σε μπαρμπούτι και τζόγο γενικότερα, είναι έτοιμη στο ράφι. Το κείμενο που ακούγεται ενδιάμεσα είναι Νίκος Τσιφόρος από "Τα παιδιά της πιάτσας" η ιστοριούλα "Εξάρες φιλότιμο" {#emotions_dlg.biggrin}

    https://archive.org/details/mary_omikron_yahoo


    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ακρόαση