ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Mary-Omikron On Air : Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι...

    EVAGGELIASAKELLARIOU
    12.09.2013, 23:55

    Καλησπέρα, Μαίρη-Ο. Είναι πανέμορφη η εκπομπή σου και είναι κρίμα που δεν έχω το κουράγιο να την ακούσω ολόκληρη. Ελπίζω να έχουμε τη "κονσέρβα" αύριο κάποια στιγμή. Ευχαριστώ για όλα όσα άκουσα μέχρι τώρα. Ε.Σ.


    mary_omikron
    13.09.2013, 02:25

    Ειλικρινά συγκινημένη -και όχι τυπικά και να ΄χαμε να λέγαμε- σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την ακρόαση και προπαντός για την συμμετοχή και τα καλά σας λόγια...

    Και όσους είσασταν στο chat-room και όσους ακούγατε από εξώστη, αλλά και τους "αγνωστους ακροατές" που οι περισσότεροι είναι γνωστοί μου...

    Μοιραστήκατε μαζί μου ένα θέμα που με "ακουμπά" πολύ, και είδα με μεγάλη χαρά οτι είστε πάρα πολλοί που έχει απήχηση και σε εσάς είτε λόγω καταγωγής είτε λόγω συμπάθειας...

    Σας ευχαριστώ όλους για όλα Smile

    Η κονσέρβα έτοιμη στο ραφάκι και στην διάθεσή σας :

    https://archive.org/details/SKONISMENADIAMANTIA1392013SMYRNH


    mary_omikron
    25.09.2013, 20:23

    Aύριο Πέμπτη βράδυ στις 11:00 η εκπομπή "Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι" θα ασχοληθεί με το "απαγορευμένο" ρεμπέτικο και τραγούδια που αναφέρονται σε τεκέδες και τεκετζήδες...

    Η λέξη "τεκές" σήμαινε τόπο λατρείας για τους μουσουλμάνους. Οι πρόσφυγες Μικρασιάτες κυρίως, αλλά και κάποιοι περιθωριακοί κουτσαβάκηδες της Πλατείας Ηρώων στις αρχές του 20ου αιώνα έφεραν την κακιά συνήθεια στην Ελλάδα...

    Μην ξεχνάμε οτι οι ρεμπέτες ζούσαν σε κοινωνική περιθωριοποίηση με εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες διαβίωσης και η παρέκκλιση σε ψυχοτρόπες ουσίες είχε πρόσφορο έδαφος να αναπτυχθεί στο σινάφι τους... 

    Καταδικάζουμε απερίφραστα παρόμοιες συνήθειες, κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να καταφεύγει σε ουσίες, ωστόσο μέσα σε τέτοιες συνθήκες γράφτηκαν πολλά και εξαιρετικά ρεμπέτικα τραγούδια που αποτελούν μέρος της μουσικής ιστορίας της Ελλάδας και από αυτήν ακριβώς την σκοπιά θα τα προσεγγίσουμε στην αυριανή εκπομπή : Σαν ένα τμήμα της ρεμπέτικης ιστορίας που αναφέρεται σε υπαρκτά πρόσωπα και στέκια...





    επισυναπτόμενα: x.jpg 
    jorge
    26.09.2013, 16:00
    Ευτυχώς που σε βάλανε νύχτα!
    mary_omikron
    26.09.2013, 17:43

    Νυκτερινός σκοτεινός τύπος.... Innocent


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    26.09.2013, 18:08

    Καλησπέρα . Μπράβο, Μαίρη. Έτσι σε θέλω και εγώ που είμαι πρωϊνός τύπος, τι κατάλαβα; Θα είμαι εκεί και εδώ. Λες να πιαστούμε; Ε.Σ. 


    mary_omikron
    27.09.2013, 01:58

    Η εκπομπή με τα "απαγορευμένα" ρεμπέτικα στα οποία αναφέρονται τεκέδες και τεκετζήδες έτοιμη στο ράφι με τις κονσέρβες {#emotions_dlg.biggrin} για όποιον ενδιαφέρεται...

    https://archive.org/details/SKONISMENADIAMANTIA26913TEKEDES


    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ακρόαση

    {#emotions_dlg.beer}


    mary_omikron
    03.10.2013, 17:53

    Οπως κάθε Πέμπτη βράδυ στις 11 σας περιμένω και σήμερα στην εκπομπή "Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι" για να ακούσουμε ρεμπέτικο από Βαμβακάρη-Χιώτη-Παπαϊωάννου-Δελλιά-ΧηΧρηστο-Τσιτσάνη-Γενίτσαρη-Μπάτη, καταθέσεις για την "μαφία" των εταιριών και αντιδράσεις των συνθετών του "ευρωπαϊκού" έναντι του ρεμπέτικου...

    ... στην COLUMBIA o διευθυντής τους έβλεπε όλους αφ΄υψηλού γιατί νόμιζε οτι οι άνθρωποι που τους φέρνανε λεφτά ήταν υπηρέτες δικοί του (Παπαϊωάννου)

    ... εμάς δεν μας χωνεύανε αυτοί οι ευρωπαϊκοί συνθέτες.....

    ... εμένα μ΄έφαγε το όργανο... κι ύστερα οι μαφίες των εταιριών (Γ. Ροβερτάκης)





    επισυναπτόμενα: 1012123_310884289048033_1289088518_n.jpg 
    mary_omikron
    04.10.2013, 03:03

    Η σημερινή εκπομπή Σκονισμένα διαμάντια έγινε με τρείς διακοπές από τον server, ωστόσο έπεσε η σχετική κοπτοραπτική και ολοκαίνουργια πλέον και φρέσκια ανέβηκε στο ραφάκι με τις κονσέρβες Smile

    https://archive.org/details/SKONISMENADIAMANTIA3102013PERIDISKOGRAFIKWN


    Λυπάμαι που σας χάλασε η διάθεση πάνω στα κέφια, αλλά διαδίκτυο είναι και συμβαίνουν αυτά... άλλωστε η κονσέρβα είναι εντάξει και διανέμεται δωρεάν για αποζημίωση {#emotions_dlg.biggrin}

    Σας ευχαριστώ πολύ για την επιμονή σας στην μετ΄εμποδίων ακρόαση {#emotions_dlg.beer}


    mary_omikron
    10.10.2013, 15:22

    Κρύωμα, συνάχι, βράχνιασμα... και το τρίχορδο σε απεργία {#emotions_dlg.sad}


    Orfeus
    10.10.2013, 22:36

    Περαστικά σου Μαίρη :) 


    mary_omikron
    11.10.2013, 18:44

    Τελικά κάτι....κάπως.... ψιλολάλησε και χθες, απροετοίμαστα και -ευτυχώς για εσάς- χωρίς μικρόφωνο  !!

    ΥΓ. Jorge ας όψεσαι.... Innocent 

    Orfeus ευχαριστώ, εισακούστηκαν {#emotions_dlg.biggrin} 


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 11-10-2013 18:45 ]


    mary_omikron
    16.10.2013, 23:02

    Μ Π Α Γ Ι Α Ν Τ Ε Ρ Α Σ............

    αύριο Πέμπτη βράδυ στις 11:00 στα "Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι" {#emotions_dlg.beer}



    (Ο τυφλός -από γλαύκωμα το 1941- Μπαγιαντέρας ζητιανεύει παίζοντας μπουζούκι οδηγούμενος από την κόρη του... 1954 )


    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 16-10-2013 23:06 ]


    επισυναπτόμενα: gko5.jpg 
    mary_omikron
    17.10.2013, 16:52

    ..... ένα βράδυ τον πλακώνουν τον Μάρκο στις μπιστολιές και δεν μπορεί να φύγει να πάει σπίτι του... Εμπα στ΄αυτοκίνητο -του λέω- και θα μπω εγώ ρε μπροστά. Να δεις τι αξία έχω εγώ ο τρισπιθαμίτης... (Μπαγιαντέρας)

    .... ο Βλάχος ήτανε πολύ σκληρό αφεντικό και είχε και δυό νταήδες που σακάτευαν κόσμο... Μόνο στον Μπαγιαντέρα δεν πέρναγαν αυτά. Ο Μπαγιαντέρας ήταν ειδική περίπτωση..... (Γιάννης Παπαϊωάννου)

    .... ο Μπαγιαντέρας αν και τυφλώθηκε το 1941 δεν έχασε το θαρρος του και κατά την διάρκεια της Κατοχής και της Αντίστασης έγραψε πολλά τραγούδια με αντιστασιακό περιεχόμενο, σε ρεμπέτικο ύφος.... (Παναγιώτης Κουνάδης)

    Σήμερα Πέμπτη βράδυ στις 11 στα "Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι".....

    Σας περιμένουμε ο  Μ Π Α Γ Ι Α Ν Τ Ε Ρ Α Σ κι εγώ Smile

    Συντονιστείτε :  http://radio.musicheaven.gr/

     




    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 17-10-2013 16:55 ]


    επισυναπτόμενα: myphoto (1).jpg 
    mary_omikron
    18.10.2013, 02:31

    Η εκπομπή "Σκονισμένα διαμάντια" για τον Μπαγιαντέρα, έτοιμη στο κονσερβοκούτι της {#emotions_dlg.biggrin}

    https://archive.org/details/SKONISMENADIAMANTIA17102013MPAGIANTERAS


    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ {#emotions_dlg.inlove}


    mary_omikron
    24.10.2013, 00:43

    Μάγκες... μόρτες... νταήδες... κουτσαβάκια.... κυκλοφορούν -κι ενίοτε οπλοφορούν- μέσα στα παλιά αυθεντικά ρεμπέτικα των 78 στροφών...

    Ελάτε να τους συναντήσουμε στα "Σκονισμένα διαμάντια από παλιό σεντούκι" σήμερα Πέμπτη βράδυ στις 11:00






    επισυναπτόμενα: 60220_329201853882943_1098004399_n.jpg 
    mary_omikron
    25.10.2013, 02:21

    Καινούργια φρέσκια κονσέρβα στο ραφάκι, με την εκπομπή Σκονισμένα διαμάντια και αναφορές σε μάγκες-νταήδες-κουτσαβάκια...

    https://archive.org/details/SKONISMENADIAMANTIA241013MANGASNTAHSKOYTSABAKI


    Πελάτες μουυυυυυυυυυυ {#emotions_dlg.biggrin} σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ {#emotions_dlg.beer}


    mary_omikron
    31.10.2013, 01:16

    Ζοφερή δεκαετία του ΄40...

    Πόλεμος...

    κατοχή...

    μαυραγορίτες...

    πείνα...

    εμφύλιος....

    Μοναδικό φωτεινό σημάδι στην δεκαετή καταχνιά η εθνική αντίσταση.... και στα βουνά και στις πόλεις...

    .... ενα πλιάτσικο στις αποθήκες του μαυραγορίτη...

    .... ένας μικρός σαλταδόρος που κλέβει μια πολύτιμη -για κείνον- ρεζέρβα...

    .... ένα τραγούδι που εμψυχώνει τους φαντάρους που πολεμάνε...

    .... ένα άλλο τραγούδι κάτω απ΄τη μύτη των Γερμανών και των γερμανοτσολιάδων....

    .... και με τον Αρη αρχηγό γλυκό θα ΄ναι το βόλι.....

    .... νύχτωσε χωρίς φεγγάρι, νύχτωσε και στο Γεντί, κι όμως ένα παλληκάρι δε μπορεί να κοιμηθεί...

    .... άραγε τι περιμένει απ΄το βράδυ ως το πρωί στο στενό το παραθύρι που φωτίζει το κελί?


    Οι καταγεγραμμένοι αλήτες της αστικής συνείδησης -οι ρεμπέτες-  παρόντες και με το μπουζούκι τους εφ΄όπλου λόγχη και σ΄αυτά τα γεγονότα.

    Πέμπτη βράδυ 31 Οκτώβρη στις 11:00 στα "Σκονισμένα διαμάντια" της ζοφερής δεκαετίας του ΄40

    Συντονιστείτε :  http://radio.musicheaven.gr/


     


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 31-10-2013 01:26 ]


    trelakias
    31.10.2013, 02:50

    Κάθε αφιέρωμα είναι και ένα διαμάντι, το ένα καλύτερο από το άλλο... Ελπίζω να μην το χάσω και αυτό.

    {#emotions_dlg.walkman}


    sympetheros
    31.10.2013, 18:41
    εξαιρετικό αφιέρωμα !!Καλη΄εκπομπή Μαίρη!