ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.850 μέλη
    gkou
    26.05.2013, 13:15

    Γειά σας! Επειδή ασχολούμαι πολύ με το τραγούδι σαν χόμπυ, και δεν βρίσκω εύκολα  μουσικούς για να συνεργάζομαι , προσπαθώ να μάθω μόνη μου κάποια πράγματα για την σωστή μείξη φωνής-μουσικής. Στο παρακάτω αρχείο, που το ανεβαζω ως ενδεικτικό των ηχογραφήσεών μου, τα εφέ που έχω βάλει στη φωνή είναι απομάκρυνση θορύβου,  ισοστάθμιση, κανονικοποίηση και βάθος. Τι άλλο χρειάζεται, πιστεύετε, ώστε να προκύψει μια σχετικά καλή μείξη που θα ακούγεται αξιοπρεπώς;

    https://www.box.com/s/b33nmvnfewwyy7clolyr

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gkou, 26-05-2013 13:17 ]


    blogarismenos-enge-falos
    26.05.2013, 19:51

    Η ηχογράφηση έχει απαλά τριξίματα στα s που σημαίνει είτε χαμηλής ποιότητας
    ηχογράφηση είτε χαμηλής ποιότητας απόδοση στην συμπίεση του mp3.

    Η μίξη παρόλο που έχει γενικούς κανόνες είναι άποψη...
    Και η άποψη που έχω με μια πρώτη ακρόαση είναι

    1.Κανάλι φωνής
    Λιγο λιγότερα μπάσα (υποψία στα 800 hz)
    Κατέβασμα γενικότερης στάθμης σε σχέση με τα άλλα κανάλια

    2.Κανάλι Κόντρα μπάσου
    Ανέβασε στάθμες στα 90-190hz για τον κύριο όγκο του κόντρα-μπάσου
    Ανέβασε τις υψίσυχνες συχνότητες σε στάθμη μέχρι να ακούγεται σωστά το τρίξιμο της χορδής
    Ανέβασμα γενικότερης στάθμης σε σχέση με την φωνή

    3.Κανάλι δαχτύλων
    Πιθανή αυξηση του reverb
    Ανέβασμα γενικότερης στάθμης σε σχέση με την φωνή

    4.Τεχνικά
    Κλείσε ένα κανάλι στα πρώτα δυο δευτερόλεπτα που "φυσάει"
    de-hisser η mute στο κανάλι που κλιπάρει στο 1:06
    1:25 θέλει ξανά ηχογράφηση αυτή η φρασούλα...

    Συγνώμη που δεν μπορώ να πω περισσότερα λόγω έλλειψης των επαγγελματικών ηχείων...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blogarismenos-enge-falos, 26-05-2013 19:58 ]


    gkou
    26.05.2013, 20:12

    Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες για την ακρόαση και τις παρατηρήσεις σου!!!


    GiannisPaok4
    18.09.2013, 00:06

    Θα συμφωνήσω με τον προλαλλήσαντα ότι στο 1,06 χρειάζεται να κοιτάξεις λίγο το καναλάκι που κάνει κρατς, όπως και το ότι αν είναι καλή μια μίξη ή όχι είναι καθαρά θέμα γούστου!!!

    1) Κατά την δική μου άποψη η φωνή σκεπάζει όλα τα υπόλοιπα όργανα που σημένει ότι πρέπει να την κατεβάσεις λίγο έτσι ώστε να μην καλύπτει τα πάντα!!! Όταν τραγουδάς δεν ακούγονται και πολλά απο μουσική!! Προσοχή εδώ γιατι στο συγκεκριμένο κομμάτι η φωνή είναι το βασικό στοιχείο επομένως πρέπει να κλέβει την παράσταση!!! Απλά να την κατεβάσεις τόσο ώστε όταν δεν τραγουδάς να ακούγωνται τα όργανα κανονικά και όταν μπεί η φράση να "τραβάει" το αφτί χωρίς να είναι πολύ δυνατά. να ακούγεται σαν μέρος του κομματιού και όχι σαν κάτι ξεχοριστό. 

    2)Να ρωτήσω όλα εσύ τα ηχογράφησες ή βρίκες την μουσική κάπου?? 

    3)Το βάθος στην φωνή μου φάνικε εμένα προσωπικά κάπος υπερβολικό. Αν υπήρχε σε μικρότερη κλίμακα πιστεύω θα "έδενε" καλύτερα στην μίξη.

    4)Ακούγονται πολύ τα συρριστικά. σ,ψ,τσ κτλ. Ίσος ένα de-esser να σου κάνει την δουλεία σου αλλά μην το παρακάνεις γιατι μετά μπορεί να ακούγεται αντι για σ, θ!!!!

    Και για να κλείσω ένας πολύ εύκολος τρόπος για να καταλάβεις αν είναι οι στάθμες των οργάνων σου κοντα η μία στην άλλη(όσων αφορα τις εντάσεις), είναι να χαμήλώσεις πολύ την ένταση στα ηχεία σου έτσι ώστε ίσα που να ακούγονται. Το όργανο που ακούγεται στο τέλος σαν να παίζει μόνο του είναι αυτό που είναι πιο δυνατά. Μπορείς να το εφαρμόζεις αυτο γενικά. Αν για παράδειγμα μετα την φωνή θες να ακούγεται το μπάσο θα πρέπει να ακούς φωνή και μπάσο στο τέλος. Αυτό βέβαια πολύ χονδρικά μου το είχαν μάθει σε ένα στούντιο και στην αρχή με βοήθισε αρκετα!!! Ελπίζω να βοηθήσει και έσενα!!!