ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.833 μέλη

    Χορδιέρα για βιολί από έβενο ή από αλουμίνιο;

    stet
    08.06.2013, 19:46

    Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερα να έχει το βιολί χορδιέρα από έβενο ή από αλουμίνιο. Σε κατάστημα έχω δει το ίδιο βιολί να έχει χορδιέρα από έβενο ( μοντέλο Χ) και (μοντέλο Ψ) να έχει χορδιέρα από αλουμίνιο. Αυτό με την αλουμινένια χορδιέρα είναι ακριβότερο. Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά σε ήχο ή σε απόδοση γενικά, ή μήπως τίθεται θέμα καλύτερης ανθεκτικότητας;

    Αν γνωρίζει κάποιος, ευχαριστώ.


    dbmusroom
    13.06.2013, 16:56
    δεν έχω συναντήσει πότε κάτι τέτοιο εκτός κι αν μιλάμε για ηλεκτρικό όργανο, τι ήχο έβγαλε? δοκίμασες?
    stet
    13.06.2013, 21:34

    Θέλω να αρχίσω να μαθαίνω βιολί τώρα. Δεν έχω ακόμα βιολί, έχω παραγγείλει ένα ηλεκτρικό-silent για προπόνηση στο σπίτι και για παίξιμο, αλλά θα αγοράσω οπωσδήποτε και ένα κλασικό βιολί, και αυτό το βιολί ψάχνω τώρα. Το επόμενο βήμα θα είναι η επιλογή ωδείου. Σε κατάστημα είδα το ίδιο κλασικό βιολί με χορδιέρα από έβενο και με χορδιέρα από αλουμίνιο (όπως μου είπε ο αρμόδιος πωλητής). Στο μεταξύ έκανα μία αναζήτηση στο ιντερνετ για χορδιέρες και βρήκα από διάφορα υλικά, ξύλινες, από έβενο, κοκάλινες, από μίξη υλικών (δεν αναφέρουν ποιά υλικά) και μεταλικές. Στις μεταλικές ανήκουν και αυτές από αλουμίνιο, δεν ξέρω αν υπάρχουν και από άλλα μέταλα.