ελληνική μουσική
    494 online   ·  210.840 μέλη

    Ξαφνικό θάνατο της ΕΡΤ ανακοίνωσε η κυβέρνηση

    jorge
    13.06.2013, 11:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 13.06.2013, 08:39 έγραψε...

    Εγώ απορώ γιατί σχεδόν όλη η Ελλάδα ξιφουλκεί υπέρ ενός ραδιοτηλεοπτικού σταθμού που μέχρι τώρα,μόνο τέσσερις στους εκατό κατοίκους τής χώρας παρακολουθούσαν.

    Cool απάντηση:

    Αυτό το 4% είναι όσοι δεν έχουν αποχαυνωθεί και έχουν βρει καταφύγιο σε οτι πιο ποιοτικό υπάρχει σημερα στα ραδιοτηλεοπτικά ΜΜΕ.

    Κανονική απάντηση:

    Να σου κλείσουμε μήπως και το νοσοκομείο Παπαγεωργίου, μια και φαντάζομαι δεν έχεις πάει ποτέ;

    Να φέρουμε πίσω τους κατοίκους από τα Ψαρά και τη Σχοινούσα, μια και πολύ μας στοιχίζουν εκεί που μένουν;

    Να κλείσουμε τελείως και την ακτοπλοϊκή σύνδεση με την άγονη γραμμή, μια και εκεί μόνο το 4% πάει;

    Ας κλείσουμε και το Εθνικό θέατρο, καθώς κι εκεί ούτε 2% των κατοίκων δεν πάει.

    Και ας κλείσουμε και όλα τα δημοτικά Ωδεία, σιγά, ούτε 1% των κατοίκων δεν πάει.

    Ασε κι αυτά τα σχολεία ρε παιδάκι μου, γιατί τα πληρώνουμε όσοι δεν έχουμε παιδιά;


    mary_omikron
    13.06.2013, 11:20

    Απόσπασμα απο ενα άρθρο του Βαξεβάνη...

    ""Με εντολή Σαμαρά, η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα που δεν έχει Δημόσια Ραδιοτηλεόραση.

    Η απόφαση πάρθηκε με “πράξη νομοθετικού περιεχομένου”, γιατί πια δεν έχουμε βασιλιά για να υπογράφει βασιλικά διατάγματα [...]

    Η ΕΡΤ έχει μόλις μερικές ώρες στον αέρα χωρίς κυβερνητική παρέμβαση, και μετατράπηκε σε ένα ελεύθερο κανάλι που συνεπαίρνει τον κόσμο. Με την προσπάθεια να την κλείσουν, έδειξαν πώς μπορεί να είναι η ΕΡΤ και πώς θέλει ο κόσμος να είναι. Ακύρωσαν όλη την επιχειρηματολογία τους.""


    http://www.koutipandoras.gr/37819/%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%84-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CE%B1%CE%B6%CE%AE.html


    jorge
    13.06.2013, 11:29

    Και επίσης:

    Αξίζει να σημειωθεί ότι ο μέσος όρος αποδοχών που λάμβαναν οι εργαζόμενοι, ακόμα κι εκείνοι με 30 χρόνια προϋπηρεσίας, δεν ξεπερνούσαν τα 1200 ευρώ ύστερα από τις περικοπές που κινήθηκαν μεσοσταθμικώς στο 35%.

    http://www.koutipandoras.gr/37904/%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5.html


    pastella
    13.06.2013, 11:43

    Επίσης, 11 ψέμματα του Καθίκογλου για την ΕΡΤ


    koukz
    13.06.2013, 11:44

    Η ΕΡΤ ζει τις σπουδαιότερες στιγμές της τις τελευταίες μέρες έχοντας  μετατράπει σε κέντρο αντίστασης κατα της άδικης  και φασιστικής πολιτικής της κυβέρνησης. Εκπέμπει συνεχώς παρά τις τρικλοποδιές και το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πούμε ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους εργαζόμενους της!

    Πολύς λόγος γίνεται για την τηλεθέαση. Αλήθεια ποιος είναι ο προορισμός τη ΕΡΤ; να πιάνει 50% τηλεθέαση;

    Αν αυτό ονειρεύονται κάποιοι μπορούν να γεμίσουν τα προγραμμάτα της με "πρωινά", "μεσημεριανά" και όλα τα σχετικά.

    Το κοινωνικό αγαθό της ενημέρωσης, της παραγώγης αλλά και προβολής πολιτιστικών δραστηριοτήτων δεν μετριέται με εμπορικούς όρους, τρανό παράδειγμα οι εκπομπές πολυβραβευμένου δημοσιογράφου όπου ή αξία τους υπερβαίνει κατα πολύ έννοιες όπως τηλεθέαση εμπορικότητα κτλ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την koukz, 13-06-2013 11:50 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την koukz, 13-06-2013 12:09 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την koukz, 13-06-2013 13:06 ]


    jorge
    13.06.2013, 12:49

    Από τη σύσταση της νέας ΕΡΤ:

    "Ο κατάλογος των δέκα (10) υποψηφίων υποβάλλεται στον Υπουργό που είναι αρμόδιος για θέματα Τύπου και Μέσων Ενημέρωσης, ο οποίος διορίζει επτά (7) από αυτούς σε θέση μέλους του ΕΣ της ΝΕΡΙΤ"



    Τι είπε ο Κεδίκογλου:

    "στη θέση της ΕΡΤ θα δημιουργηθεί ένας σύγχρονος, δημόσιος - αλλά όχι κρατικός, ούτε κομματικά ελεγχόμενος - Οργανισμός Ραδιοτηλεόρασης. "


    Εντελώς ανεξάρτητη η νέα ΕΡΤ, πράγματι. Θα πληρώνουν επιτροπή για να μαζεύει CVs, αλλά αυτός που θα αποφασίζει θα είναι ο Υπουργός, δηλαδή το κόμμα.

    Συνεχίζετε να πιστεύετε οτι η διάλυση ήταν καλύτερη από μια σοβαρή και ριζική αναδιάρθρωση;

    Εδώ η σύσταση: http://www.minpress.gr/minpress/nea_ert.pdf


    STEFANOS604
    13.06.2013, 13:17

    Έχω συνεργαστεί για χρόνια με πολλούς τεχνικούς ΕΡΤ που είναι πράγματι από τους καλύτερους στο είδος και δούλευαν με φιλότιμο και πράγματι με τους κανονικούς μισθούς.

    Το θέμα είναι ότι για χρόνια η συνδικαλιστική ηγεσία , όπως και σ’ όλα τα συνδικάτα των ΔΕΚΟ, δεν θέλησε ποτέ μια σοβαρή και ριζική αναδιάρθρωση και τώρα για την ΕΡΤ είναι δυστυχώς αργά. Αν δε ισχύουν οι λίστες με τους υπέρογκους μισθούς ορισμένων ,  που αναρτήθηκαν στο ‘’Φίμωτρο’’ και στο ‘’Τρωκτικό’’ και δεν ξέρω γιατί αποσύρθηκαν , τότε ήταν μεγάλη πρόκληση.

     


    noizreduction
    13.06.2013, 13:46

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 13.06.2013, 13:17 έγραψε...
    Αν δε ισχύουν οι λίστες με τους υπέρογκους μισθούς ορισμένων ,  που αναρτήθηκαν στο ‘’Φίμωτρο’’ και στο ‘’Τρωκτικό’’ και δεν ξέρω γιατί αποσύρθηκαν , τότε ήταν μεγάλη πρόκληση.

     





    Ηταν μισθοι προ τριετιας επι κυβερνηση Καραμανλη, αρα ΝΔ! Γι' αυτο και μαζευονται σιγα σιγα γιατι μεσα  στην "κωλοπιλαλα" της, η ΝΔ επεσε στην παγιδα δημοσιευσης των δικων της..παιδιων!


    STEFANOS604
    13.06.2013, 14:20

    Κάποιος αναγνώστης προέβλεψε και έκανε copy/paste τη λίστα. Δείτε το 3ο σχόλιο εδώ :

    Πάντως απορώ πως τέτοια sites ''Φίμωτρο/Τρωκτικό να την έχουν αποσύρει. Μήπως ήταν προκατασκευασμένη και φοβήθηκαν καμιά αγωγή;


    Hastaroth
    13.06.2013, 16:10

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13.06.2013, 08:47 έγραψε...
    Παρακαμπτω τελειως τον πολιτικοποιημενο και στοχευμενο σου λογο Αλβερτο, προιον της πολιτικοποιησης σου σε συγκεκριμενο πολιτικο χωρο.

    Ενώ εσύ,Θανάση,ούτε πολιτικοποιημένος είσαι σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο,ούτε στοχευμένος είναι ο λόγος σου,έτσι;

    Εγώ όμως,γιατί νομίζω πως όχι μόνο είσαι πολιτικοποιημένος σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο,αλλά και ότι ο χώρος αυτός θεωρεί πως όποιος δέν συμφωνεί με τίς απόψεις του είναι φασίστας;

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13.06.2013, 08:47 έγραψε...

    Επικεντρωνομαι σε αυτο:

    Παράθεση:
    Το ζήτημα λοιπόν δέν είναι άν καλώς ή κακώς έκλεισε η ΕΡΤ όπως έκλεισε.Αν η κυβέρνηση είχε προαναγγείλει το κλείσιμό της τρείς,τέσσερις μήνες πριν,θα είχε γίνει μεγαλύτερος χαμός απ'τους εργαζόμενους,που θα είχαν οι ίδιοι "κλείσει" τον σταθμό με τις συνεχείς απεργίες τους (αλλά εμείς οι υπόλοιποι θα συνεχίζαμε να πληρώνουμε το χαρατσάκι μας γι'αυτόν).Οπότε η άποψή μου είναι πως καλώς έπραξε η κυβέρνηση και έκλεισε την ΕΡΤ όπως την έκλεισε.

    Λυπαμαι παρα πολυ που ενω θελεις να πολιτικοποιεισαι οικειοποιουμενος το πολιτευμα της Δημοκρατιας, ξεχνας πως η βασικη του αρχη ειναι η ψηφιση των νομων και των νομοθετηματων μεσω της Βουλης! Ο Φασισμος δεν ειναι προϊον μονο των ακροδεξιων κι αν σημερα αποφασιζουν εν μεσω νυκτης το κλεισιμο της εθνικης ραδιοτηλεορασης ( αυτης της διεφθαρμενης κυριας που απο τους ιδιους διεφθαρει ), αυριο μπορει να αποφασισουν παλι την αυξηση των φορων, τη μειωση των συνταξεων, των δαπανων υγειας, κλπ

    Κι'εγώ επικεντρώνομαι σ'αυτό:

    Παράθεση:
    Αυτη η μιζερια της παλιας γενιας που κουβαλας πανω σου με αηδιαζει, με προκαλει και σε καθιστα αμεσα υπευθυνο για οποιαδηποτε πορεια της Δημοκρατιας μας!

    που αποτελεί ΠΡΟΣΒΟΛΗ στο πρόσωπό μου.Αυτό δέν είναι φασισμός εκ μέρους σου;

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13.06.2013, 08:47 έγραψε...

    Θα σε παρακαλουσα μονο, την επομενη φορα που θα πολιτικοποιηθεις σε συγκεκριμενο πολιτικο χωρο ζητωντας τη ψηφο μας

    Θανάση,καμμιά ψήφο δέν ζήτησα,ούτε από σένα,ούτε από κανέναν άλλον.Μήν βγάζης αυθαίρετα συμπεράσματα.

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13.06.2013, 08:47 έγραψε...

    να θυμασαι πως το κανεις χαρη σε αυτη τη Δημοκρατια ( τη κουτση, τη στραβη, αλλα Δημοκρατια )  που εσυ φτυνεις στα μουτρα θεωρωντας λογικες κινησεις που θυμιζουν αλλες εποχες!

    Η κουτσή και στραβή αυτή δημοκρατία προβλέπει στο Σύνταγμά της και την δυνατότητα έκδοσης πράξεων νομοθετικού περιεχομένου.

    Αντιθέτως,δέν προβλέπει ότι "οι νόμοι καταργούνται στο πεζοδρόμιο",όπως πρεσβεύει ο συγκεκριμένος πολιτικός χώρος στον οποίο πρόσκεισαι.

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13.06.2013, 08:47 έγραψε...

    Κι ας χαρακτηριστει αρνητικο το post μου. Κι ας ban-αριστω για προσβολη.

    Ωστε παραδέχεσαι πως άν οι απόψεις κάποιου άλλου δέν συμφωνούν με τίς δικές σου,έχεις το δικαίωμα να τον προσβάλλης δημοσίως;Εύγε,Θανάση....

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13.06.2013, 08:47 έγραψε...

    Ελεος πια, νισαφι! Σιχαθηκα τους εν δυναμει υποψηφιους και τους εν δυναμει χουντικους, κρυμμενους πισω απο το πεπλο της "Δημοκρατιας"!  Χαιρεκακα ανθρωπακια, μιζερα, ηλιθια και απαξιωτικα για την κοινωνια μας!

    Εγώ δέν σιχαίνομαι αυτούς που,με πρόσχημα το ότι οι απόψεις μου δέν συνάδουν με τίς δικές τους,με βρίζουν και με προσβάλλουν δημοσίως.Απλώς τους λυπάμαι.....


    -----------------

    "Μπορεί καννίβαλος ποτέ

    να εκπροσωπήσει τάχα

    όλους τους φίλους τους παλιούς

    που έχει στη στομάχα?"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 13-06-2013 16:15 ]


    Hastaroth
    13.06.2013, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 13.06.2013, 10:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 13.06.2013, 08:39 έγραψε...

    Το ζήτημα λοιπόν δέν είναι άν καλώς ή κακώς έκλεισε η ΕΡΤ όπως έκλεισε.Αν η κυβέρνηση είχε προαναγγείλει το κλείσιμό της τρείς,τέσσερις μήνες πριν,θα είχε γίνει μεγαλύτερος χαμός απ'τους εργαζόμενους,που θα είχαν οι ίδιοι "κλείσει" τον σταθμό με τις συνεχείς απεργίες τους (αλλά εμείς οι υπόλοιποι θα συνεχίζαμε να πληρώνουμε το χαρατσάκι μας γι'αυτόν).Οπότε η άποψή μου είναι πως καλώς έπραξε η κυβέρνηση και έκλεισε την ΕΡΤ όπως την έκλεισε.

    Ν Τ Ρ Ο Π Η  !!!

    Βρες μου την διαφορά από το αποφασίζουμε και διατάζουμε......

    Πράγματι,δέν έχει καμμιά διαφορά.

    Αλλά γιά μένα,το ζήτημα δέν είναι-πλέον-το πώς έκλεισε η ΕΡΤ,αλλά το πώς θα ξανανοίξη.

    Αν,δηλαδή,αυτό που θα προκύψη θα είναι κάτι καλύτερο ή χειρότερο.

    Αυτό πρέπει να μάς ενδιαφέρη από εδώ και στο εξής και σ'αυτό πρέπει να επικεντρωθούμε.

    ΥΓ.Καλόν θα είναι να διαβάζης ΟΛΑ αυτά που γράφω,όχι μόνο όσα θέλεις εσύ.


    noizreduction
    13.06.2013, 16:41

    Δεν εκπροσωπω κανεναν πολιτικο χωρο, ουτε ειμαι στο δρομο ( οπως βλεπεις ). Μιλαω για τη βασικη αρχη της Δημοκρατιας και των νομων που επιβαλλει το Συνταγμα και την αυτοαναιρεση απο την ιδια την Κυβερνηση.

    Ολα τα υπολοιπα με βρισκουν παγερα αδιαφορο απο μια γενια που φευγει σιγα σιγα, νομιζοντας πως σηκωνε σημαιες αλλαγης και Δημοκρατιας. Ο φασισμος του Τζημερου απλως με αηδιαζει, οπως και γενικοτερα οι φασιστικες ιδεες που εκπροσωπουνται απο δεξια κι αριστερα ( ακρα και κεντρωα ).

    Κι αυτη ειναι η τελικη απαντηση προς το προσωπο σου ή οποιοδηποτε αλλο φορεα πολιτικων ιδεων που δεν συμβαδιζουν με τη Δημοκρατια.

    Αρκετα παιξατε με το μελλον μας, λυπηθειτε, κλαψτε, καντε ο,τι νομιζετε, αλλα δεν μπορω να περιμενω απο μια πεθαμενη ( ιδεολογικα ) γενια να μου κουναει το χερι και να με συνετιζει. Ως εδω και μη παρεκει! Παιξτε το δικο σας θεατρο, μεσα στις αιθουσες συζητησεων σας, δημιουργηστε τις δικες σας "μακετες", αλλα μην παιζετε με εμας! Οχι αλλο πια! Δεν θα κραταμε το στομα μας κλειστο απο σεβασμο προς την ηλικια, γιατι ο σεβασμος κερδιζεται κι εσεις τον εχετε χασει!


    Στο θεμα μας, γιατι αυτο ειναι που μας καιει:

    Μολις εμαθα πως ενα συνεργειο εξωτερικων μεταδοσεων μεταφερεται στη Γ.Α.Δ.Α, γιατι βοηθησε την ΕΡΤ στη μεταδοση σηματος. Ολα αυτα γινονται με εντολη του Υπουργειου Οικονομικων, το οποιο ομως ΔΕΝ ειναι αρμοδιο για τις απαγορευσεις στη μεταδοση.

    Το υπουργειο Μεταφορων κι Επικοινωνιων γιατι δεν κανει καποια ανακοινωση; Μονο το Υπουργειο Οικονομικων διοικει ΟΛΟΥΣ τους κλαδους;


    trelakias
    13.06.2013, 17:58

    Θέλει πολύ μυαλό μάλλον για να σκεφτεί κανείς:

    κλείσιμο ερτ = κουκούλωμα σκανδάλων = εκατομμύρια ευρώ ζημιά = διεθνής κατακραυγή = διορισμός κυβερνητικών στη νεριτ = εξυπηρέτηση μεγαλοκεφαλαιούχων ιδιωτών με λεφτά δημοσίου = χλευασμός ενός ιστορικότατου θεσμού = πολλά άλλα...

    ΑΥΤΟ σημαίνει το κλείνω-ξανανοίγω μια επιχείρηση με άλλο όνομα Hastaroth σε περίπτωση που δεν το έμαθες τόσα χρόνια.  Να μην πω για το ότι οι ΙΔΙΟΙ διοικούσαν την ερτ, οι ΙΔΙΟΙ διόρισαν τους χρυσοπληρωμένους της ερτ.  Να μην πω ότι η ΝΔ δεν αντιπροσωπεύει ούτε 3 στους 10 Έλληνες σύμφωνα με τις εκλογές 2012 (δεν μιλάω για τωρινή δημοσκόπηση που είναι ακόμα λιγότεροι).

    Βγήκε το σκουλήκι και είπε όσα είπε τη στιγμή που ο κόσμος ψοφάει.  Τη ίδια στιγμή που έχασε το παιχνίδι της ΔΕΠΑ φίμωσε όλη την ερτ και μίλησε στον κόσμο σε μια εκδήλωση με το Μελισσανίδη, τους πετρελαιάδες και όλο τον καλό κόσμο για την ανάπτυξη και ευημερία μας!! 

    Έτσι και οι εποχές ήταν άλλες, η τροπή των πραγμάτων μετά από όσα έχουν γίνει θα ήταν πολύ διαφορετική και πιο άμεση.  Βάζω τελεία σε αυτό, δεν μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα όπως θα ήθελα. 

    Κάποια στιγμή η κυβέρνηση θα αντιδράσει με βίαιη καταστολή για να βάλει ένα στοπ και να σώσει το τομάρι της από το διεθνή διασυρμό.  Αφού τελειώσουν τα λόγια της θα αρχίσει τις πράξεις και θα πρέπει να το γνωρίζουμε για να είμαστε προετοιμασμένοι.  Μόνο που τις εικόνες που διαδραματίζονται αυτή τη φορά τις βλέπουν όλοι...!

    Και αφού ρωτάτε... γιατί για την ερτ και όχι για τόσους άλλους? 

    Γιατί ο κόσμος πρώτη φορά έχει πάρει ένα μεγάλο όπλο στα χέρια του αυτή τη στιγμή.  Είναι ΛΑΘΟΣ να προμοτάρουν όλο αυτό ως υποστήριξη στην ερτ για να βγαίνουν κάποιοι να λένε "για την ερτ νοιάζεστε και όχι για τόσους άλλους".  Δεν ήταν καλή η ερτ.  Καθεστωτικό κανάλι όπως και τα άλλα ήταν αλλά οι εξελίξεις αποτελούν αφορμή και κίνητρο.

    Όλο αυτό είναι κάτι που καλλιεργεί η ίδια η κυβέρνηση χρόνια τώρα.  Καμία αριστερά δεν συνέβαλε.  Ίσα ίσα που ήδη η αριστερά ξεχώρισε σήμερα τα σημεία συγκέντρωσης.  Ό,τι και να ψήφιζε ο καθένας, προσωπικά δεν θα τα βάλω μαζί του αυτή τη στιγμή αν κατάλαβε το λάθος και θέλει να κάνει κάτι.

    Τουλάχιστον 45% των νέων είναι άνεργοι.

    Άγνωστο ποσοστό δουλεύει ανασφάλιστο χωρίς να πληρώνεται μήνες τώρα.

    Υπάρχουν συνταξιούχοι (δεξιοί και αριστεροί) που λένε "θα έδινα τη ζωή μου αλλά δε με βαστάνε τα πόδια μου".

    Άγνωστο πλήθος κοιμάται στο δρόμο, τρώει στα συσσίτια και είναι στα πρόθυρα αυτοκτονίας.

    Όλοι αυτοί δεν έχουν καμία θέση να χάσουν ή να διαφυλάξουν.  Δεν έχουν μέλλον.

    Όλους αυτούς ο δρόμος τους χωράει όλους και ακόμα και όσοι πιστεύουν ότι τίποτα δεν θα αλλάξει και ότι όλα αυτά είναι χαμένος χρόνος, ας έρθουν για μια βόλτα να περάσουν ένα απόγευμα διαφορετικό.  Ας έρθουν να κάνουν μία συζήτηση, να προβάλουν την αντίθεσή τους και να κάνουν ένα διάλογο.

    Το πρόγραμμα του ΑΝΤ1 και το facebook μπορούν να το δουν και αύριο.  {#emotions_dlg.yes}

    Συγνώμη για το ύφος μου από όσους το θεωρούν κατακριτέο.  Δεν ανήκω σε κανένα χώρο και δεν αντιπροσωπεύω κανένα.  Απλά δεν μου αρέσει το μέλλον αυτό που βλέπουμε και δεν έχω να χάσω κάτι. 

    Αν κάποιος mod θέλει να το κλείσει δεν έχω πρόβλημα.


    -----------------

    Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 13-06-2013 18:02 ]


    tallos
    13.06.2013, 18:35
    NOIZ ,η ερτ αυτη τη στιγμη ανηκει στο υπουργειο οικονομικων.
    STEFANOS604
    13.06.2013, 18:48

    Trelakias θα συμφωνήσω μ' αυτά που λες όμως είναι η μισή αλήθεια που είναι χειρότερη από το ψέμα.

    Από το Μάρτιο μέχρι και το Μάϊο είχαν σχεδόν καθημερινά απεργίες κι αν θυμάμαι καλά για υπερωρίες και επαναπρόσληψη όλων όσων διαχρονικά είχαν κάποτε περάσει από την ΕΡΤ (σε εφημερίδα διάβασα τι ζητούσε η συνδικαλιστική ηγεσία -εκτός αν παραπληροφορούσε...)

    Το κόκκινο χαλί που έδειξε για μια στιγμή τον Πρόεδρο της Γαλλίας με τον Σαμαρά δεν ήταν κι αυτό μαύρο; Κι εδώ το καταστατικό τους - σύμφωνα με την εφημερίδα- αναφέρει ότι σε ημέρα επίσκεψης ξένου ηγέτη η απεργία μετατίθεται την μεθεπόμενη.......

    Αν εκθιάζουμε μόνο το κλείσιμο ο κόσμος δεν πείθεται


    trelakias
    13.06.2013, 18:59

    Από:   http://www.efeteioathinon.gr/

    Επίσης τσεκάρετε αυτό:  http://nerit.gr/    {#emotions_dlg.tt2}


    -----------------

    Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 13-06-2013 19:02 ]


    loukas76gr
    13.06.2013, 19:58

    Από την EBU (European Broadcasting Corporation) διεξάγεται online ψήφισμα - αίτηση με παραλήπτη τον πρωθυπουργό, κο Σαμαρά, ως προς την επαναφορά της λειτουργίας της ΕΡΤ.

    Μπορείτε να δηλώσετε την υποστήριξή σας στο σύνδεσμο:

    http://www.avaaz.org/en/petition/EBU_Petition_Get_ERT_back_on_air/?copy

    - Αν είστε μέλος του συστήματος AVAAZ που έχει αναλάβει τη διεξαγωγή, απλά δηλώστε το e-mail και πατήστε sign.

    - Aν χρησιμοποιείτε για πρώτη φορά το σύστημα AVAAZ, δηλώνετε όνομα, e-mail, χώρα και TK και πατήστε sign.

    Αυτή την στιγμή έχουν ήδη 3000 άτομα δώσει ψήφο συμπαράστασης.

    πηγή: http://www3.ebu.ch/cms/en/home


    AR-ON
    13.06.2013, 20:07

    Φυσικά βέβαια, η προϊστορία και τα μέχρι τώρα δείγματα γραφής των πολιτικών αυτών ανδρών, μας καθιστούν σίγουρους ότι η νέα ΕΡΤ που θα φτιάξουν, θα είναι απαλλαγμένη από τα δεινά που οι ίδιοι ένα χρόνο τώρα αγωνίζονταν να ...διορθώσουν (διορίζοντας ημετέρους με παχυλούς μισθούς, αναθέτοντας εξωτερικές παραγωγές που θα μπορούσαν να γίνουν εντός ΕΡΤ, με παρεμβάσεις του διορισμένου από αυτούς Λιάτσου π.χ. να μην παίξει στις ειδήσεις το διεθνές θέμα των βασανιστηρίων από την αστυνομία αλλά στο ίδιο δελτίο να παίξει η ...επέτειος 1 χρόνου της εφημερίδας Παρασκήνιο, κλπ. κλπ. - ουκ έστιν τέλος στα έργα και ημέρες ΜΟΝΟ του τελευταίου χρόνου).

    Σοβαρά τώρα. ΟΚ, στα @@@@@ μερικών που τόσος κόσμος θα προστεθεί στο μακρύ κατάλογο των ανέργων (και μάλιστα οι λιγότερο "δικτυωμένοι", γιατί ο κάθε γλείφτης και κομματόσκυλο έχει έτοιμη τη θέση του στο νέο φορέα). Στα @@@@ σας επίσης που εστιάζετε μόνο στην εταιρεία ΕΡΤ, και όχι στο μέγα ζήτημα των ΘΕΣΜΩΝ που ποδοπατούνται και ξεφτιλίζονται (γι αυτό κι έχει γίνει τόσος χαμός στο εξωτερικό και οι ξένοι δεν πιστεύουν στα μάτια και τ' αυτιά τους). Αλήθεια όμως, όλοι εσείς οι καλοπροαίρετοι, που και καλά περιμένετε το ....Σαμαρά και τον ...Κεδίκογλου να φτιάξουν τη νέα σωστή ΕΡΤ, θα μας πείτε τι πίνετε και είσαστε τόσο καλόπιστοι και αισιόδοξοι; Γιατί για πολλούς ξέρω ότι δεν είστε κουτοί άνθρωποι, άρα δεν μπορεί, από κάπου αλλού αντλείτε την αισιοδοξία και καλοπιστία σας... Δεν το λέω ειρωνικά, αλήθεια ζηλεύω! Ίσως αν είχα κι εγώ την οπτική που σας κάνει να τα βλέπετε όλα τόσο θετικά, να πέρναγα καλύτερα τα τελευταία τρία χρόνια...


    STEFANOS604
    13.06.2013, 20:30

    Παράθεση:

    «Για την ασχήμια αυτού του κόσμου δεν φταίνε μόνο οι πράξεις των κακών αλλά και η απραξία των καλών»

    Louka Απλά ήθελα να πω ότι ταιριάζει γάντι η υπογραφή σου 


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 13-06-2013 20:31 ]


    noizreduction
    13.06.2013, 21:13

    Η EBU εξαρχης ηταν καθετη στην αλλαγη. Καναμε το πιο σημαντικο broadcasting οργανισμο της Ευρωπης να ασχολειται με τα χαλια μας. Στην αρχη με πειραζε, ομως εν καιρω ανακαλυπτω πως επρεπε να γινει ετσι ωστε να ξυπνησουν και στο εξωτερικο και να δουν τι εστι Μνημονιο και τι χουντα!

    Μαλιστα, ο προεδρος της EBU θα ερθει στην Ελλαδα!!!
    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 13-06-2013 21:18 ]