ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.828 μέλη

    Κραουνάκη κάποιος να σε μαζέψει μήπως?

    sillia
    20.06.2013, 19:22

    Δεν μπορεί κάτι πίνει ο τύπος !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 20-06-2013 19:24 ]


    ixthis
    20.06.2013, 19:39

    Η σάτιρα και η βωμολοχία μέσω αυτής όταν έχει λόγο ύπαρξης και δε γίνεται για να γίνει νομίζω δε πρέπει να μας σοκάρει . Ειδικά μετά απ τις αθλιότητες και την κοροϊδία και το ξεπούλημα που έχουμε φάει ένας ολόκληρος λαός. Νομίζω όσα και να τους σούρουμε θα είναι λίγα. Μάλλον άλλους πρέπει να μαζέψουνε και μάλιστα με όλη τη σημασία της λέξης. Μπουζούριασμα πιο λαϊκά .Η ταπεινή μου άποψη.


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 20-06-2013 19:40 ]


    sillia
    20.06.2013, 19:52

    Σοφία όλα έχουν ένα όριο!

    Όταν η σάτιρα γίνεται σάτυρα....... δεν την περιθάλπτουμε  !

    Προσωπικά λυπάμαι για τον κύριο αυτόν που πατώντας στο σκαλί της σάτιρας λούζει ασύστολα με ύβρεις!

    Ποια η διαφορά του Οικονομόπουλου και του Παντελίδη με δαύτον?

    Έλεος ..................................


    PHILIPPOSSM
    20.06.2013, 20:00
    Ολα είναι θέμα οπτικής, παιδείας και χιούμορ.... και ο Λαζοπουλος κανει σατυρα αλλα δεν ειδα κανενα σχετικο post
    sapounofouska
    20.06.2013, 20:04
    Η σατυρα σαν σατυρα ειναι καλη και χρειαζεται ..Κυριως αυτην την περιοδο που τα νευρα ολων ειναι ετοιμα να σπασουν..Απο κει και περα δεν μου αρεσει ουτε εμενα το βρισιμο.. Θα συμφωνησω με την σιλια ως προς αυτο.. Γιατι πιστευω οτι αλλο η σατυρα αλλο η βωμολοχια.Θα μπορουσε να Σατυρισει ανετοτατα χωρις να βριζει ...Γιατι απλα με το να φερομαστε ετσι ειναι σαν να πεφτουμε στο ιδιο επιπεδο με αυτους .. Κατα τ'αλλα μ'αρεσει ο Κραουνακης κυριως σαν συνθετης και μουσικος. Τον παω..Αρκει να μην βριζει.. :p
    sillia
    20.06.2013, 20:10

     Αγαπημένε Φιλλ ...μάλλον δεν έχω οπτική. παιδεία και καθόλου χιούμορ !

    Είμαι ιδιαίτερα ευτυχής γι αυτό αν η παιδεία η αισθητική οπτική και το χιούμορ είναι αυτής της ποιότητας !

    Μ'αρέσει που έχουμε κάνει και εμπάργκο σε τραγουδια του στυλ ήρθα και θα σας γα..σω !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Δεν λέει και ονόματα δεν θίγει σόγια !!!!!!!!!!!!!!!


    noizreduction
    20.06.2013, 20:14

    ..παντως οταν κατα καιρους φωναζω πως οι καλλιτεχνες πρεπει να μιλανε, εννοουσα τις ομιλιες τυπου Βαλαωριτη κι οχι τυπου Κραουνακη...Αλλο ο πολιτισμενος και πνευματικος λογος που τα ισοπεδωνει ολα κι αλλο το "βαριετε" που δινει πατημα στον κρινομενο να κρινει τον κριτη...


    Mary-Omikron
    20.06.2013, 20:20

    @ Sillia

    Ο Κραουνάκης της σωτηρίας της ψυχής με τον Κραουνάκη που άκουσα δεν έχει καμμιά σχέση.

    Δεν αντιλαμβάνομαι ποιόν -δήθεν- σκοπό εξυπηρετεί το βρακί της Ευγενίας και η φάρα του Αδωνι που συνουσιάζεται, για να το πω λίγο κόσμια.

    Δεν θα μ΄ενοχλούσε αν έλεγε για τον ίδιο, η οικογένεια έπρεπε να μείνει απ΄έξω γιατί δεν έχει εξυπηρετεί σε τίποτα πλην μιας φτηνής αυτοικανοποίησης όπως όταν λένε μερικοί "γ@μώ τη μάνα σου".....

    Τα κόκκαλα του Αριστοφάνη κάνουν πολύ θόρυβο εδώ και καιρό..... γιατί άραγε?


    sapounofouska
    20.06.2013, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 20.06.2013, 20:00 έγραψε...

    Ολα είναι θέμα οπτικής, παιδείας και χιούμορ.... και ο Λαζοπουλος κανει σατυρα αλλα δεν ειδα κανενα σχετικο post

    φιλιππακο μου επετρεψε μου να διαφωνησω ... 

    Ο λαζοπουλος κανει σατυρα ναι... Αλλα ποτε δεν τον ακουσα να βριζει ετσι...

     Η σατυρα πρεπει να ειναι μετρημενη και πολυ πολυ προσεγμενη και οχι να ξεφτιλιζεται  αυτος που την κανει


    PHILIPPOSSM
    20.06.2013, 21:16

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 20.06.2013, 20:10 έγραψε...

     Αγαπημένε Φιλλ ...μάλλον δεν έχω οπτική. παιδεία και καθόλου χιούμορ !



    Η αναφορά μου ήταν γενικής φύσεως και όχι προσωπικής.
    ως αναφορά τα υπόλοιπα σχόλια δεν τα είδα καν.


    mary_omikron
    20.06.2013, 21:53

    Αγαπητέ κύριε Κραουνάκη.


    Ενας απ τους λόγους που ξεροστάλιασα κάποιες ώρες έξω απ το κτίριο της ΕΡΤ 3 ήταν και η συνειδητή προσπάθεια μου να υπερασπιστώ το ήθος (το αληθινό ήθος ,όχι το μικροαστικό) ,τον πολιτισμό και την σοβαρότητα στην ενημέρωση και την ψυγαγωγία που μόνο η δημόσια τηλεόραση και ραδιοφωνία πιστεύω ότι μπορεί να μας προσφέρει και όχι φυσικά τα κανάλια των εφοπλιστών -βιομήχανων.


    Σας άκουσα να τραγουδάτε ,μέσω ενός αναρτημένου βίντεο στο διαδίκτυο, έξω απ το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ μια τουλάχιστον φτηνή και χυδαία διασκευή σε ένα τραγούδι σας που πάντα μου άρεσε .(Ο Άδωνις).
    Οι στίχοι αυτής της διασκευής σας ,δεν είναι παρά ένα ακατάσχετο υβρεολόγιο που αφορά την προσωπική ζωή του Αδωνι Γεωργιάδη και κυρίως την σύζυγο του. Δεν σατιρίζει, δεν καυτηριάζει, δεν επισημαίνει τα κακώς κείμενα. Είναι χυδαιότητα.


    Είναι γεγονός πως θεωρώ τον Αδωνι ,πολιτικό καιροσκόπο ,κατά συρροήν ψεύτη , ακροδεξίο και φασίστα. Φυσικά λοιπόν δεν υπερασπίζομαι το απεχθές προς εμένα δημόσιο πρόσωπο .
    Αφορά και πάλι την ίδια συνειδητή προσπάθεια μου που με έκανε να τραγουδάω και να φωνάζω συνθήματα υπό βροχή έξω απ την ΕΡΤ 3 έστω και λίγες ώρες που μπόρεσα.


    Οι στίχοι σας ουδεμία σχέση έχουν με τον πολιτισμό που θέλω να υπερασπιστώ. 


    Υπάρχουν χιλιάδες επιχειρήματα για να απαντήσει πολιτικά ένας καταξιωμένος συνθέτης ,καλλιτέχνης ,δημιουργός σε έναν πολιτικό καιροσκόπο Βουλευτή. Υπάρχουν επίσης πολλοί τρόποι εμπνευσμένης σάτιρας.
    Εσείς διαλέξατε τον χειρότερο. Να πέσετε στο επίπεδο του και πιο κάτω.


     


    ixthis
    20.06.2013, 22:34

    Το καλό με τους καλλιτέχνες είναι ότι το έργο τους εμπεριέχει

    πρώτον την άποψη τους απλώς και δεν αποφασίζουν ερήμην κανενός για τις τύχες και τις ζωές ανθρώπων. Αντίθετα μ αυτούς που κυβερνούν και μάλιστα χωρίς να ελέγχονται από κανένα ενώ θα έπρεπε γιατί καθορίζουν το αύριο και το μέλλον των παιδιών μ ας , και τις ζωές μας .

    Δεύτερον  κρίνεται οτιδήποτε δημιουργούν γιατί το εκθέτουν αντίθετα με τους παραπάνω.

    τρίτον η βωμολοχία με τη σάτιρα είναι στενοί συγγενείς απ την αρχαιότητα ,μέχρι στις μέρες μας. Το αν μας αρέσει η όχι είναι δικαίωμα του καθένα ανάλογα με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τα πράγματα.

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 20.06.2013, 19:52 έγραψε...

    Σοφία όλα έχουν ένα όριο!

    Όταν η σάτιρα γίνεται σάτυρα....... δεν την περιθάλπτουμε  !

    Προσωπικά λυπάμαι για τον κύριο αυτόν που πατώντας στο σκαλί της σάτιρας λούζει ασύστολα με ύβρεις!

    Ποια η διαφορά του Οικονομόπουλου και του Παντελίδη με δαύτον?

    Έλεος ..................................



    Εμένα προσωπικά δε με ΄΄σόκαρε ΄΄ αυτό που άκουσα και αυτή επέτρεψε μου να είναι η άποψη μου αν δε σε ενοχλεί  σίλλια.

    Και λέγοντας ΄΄φάρα΄΄ προφανώς εννοεί το σινάφι το πολιτικό που ανήκει και όχι τη μανά του και το σοι του Άδωνη. Μετά στην τόση πολιτική χυδαιότητα η ''υπερβολή ΄΄ ( κατα την άποψη κάποιων ) του Κραουνάκη και του όποιου Κραουνάκη καλλιτέχνη) εμένα μου φαίνεται αλατοπίπερο.


    Chrysanna
    20.06.2013, 22:51

    Με την ρημάδα την αισθητική, τί γίνεται; Την κλαίμε; Ανεπιστρεπτί;


    THANOS35
    20.06.2013, 22:52

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 20.06.2013, 21:53 έγραψε...

    Οι στίχοι αυτής της διασκευής σας ,δεν είναι παρά ένα ακατάσχετο υβρεολόγιο που αφορά την προσωπική ζωή του Αδωνι Γεωργιάδη και κυρίως την σύζυγο του. Δεν σατιρίζει, δεν καυτηριάζει, δεν επισημαίνει τα κακώς κείμενα. Είναι χυδαιότητα.


    Είναι γεγονός πως θεωρώ τον Αδωνι ,πολιτικό καιροσκόπο ,κατά συρροήν ψεύτη , ακροδεξίο και φασίστα. Φυσικά λοιπόν δεν υπερασπίζομαι το απεχθές προς εμένα δημόσιο πρόσωπο .
    Αφορά και πάλι την ίδια συνειδητή προσπάθεια μου που με έκανε να τραγουδάω και να φωνάζω συνθήματα υπό βροχή έξω απ την ΕΡΤ 3 έστω και λίγες ώρες που μπόρεσα.


    Οι στίχοι σας ουδεμία σχέση έχουν με τον πολιτισμό που θέλω να υπερασπιστώ. 


    Υπάρχουν χιλιάδες επιχειρήματα για να απαντήσει πολιτικά ένας καταξιωμένος συνθέτης ,καλλιτέχνης ,δημιουργός σε έναν πολιτικό καιροσκόπο Βουλευτή. Υπάρχουν επίσης πολλοί τρόποι εμπνευσμένης σάτιρας.
    Εσείς διαλέξατε τον χειρότερο. Να πέσετε στο επίπεδο του και πιο κάτω.


     



    Σύμφωνώ απόλυτα με τη Μαίρη και τη Σίλλια σε αυτό-Και γω δε χωνεύω τον Άδωνη Γεωργιάδη αλλά δε θα έφτανα ποτέ να "σατιρίσω" την οικογένεια του με έναν τέτοιο τρόπο.Το να "στολίζεις" την οικογένεια κάποιου με κοσμητικά επίθετα αυτού του είδους ή να χρησιμοποιείς  υβριστικά "ρήματα" δε είναι πολιτισμός- τόσο απλά.Τι θα πει "γ..."η φάρα του??Αυτό θεωρείται σάτιρα και δη τέχνη??Δηλαδή "στολίζουμε" κάποιον με ύβρεις και τις ντύνουμε με μουσική για να το κάνουμε σάτιρα?

    Αν το ίδιο κείμενο το έλεγε σε μία συνέντευξη ας πούμε χωρίς μουσική μπροστά σε ένα μικρόφωνο..θα είχε ή δε θα είχε δίκιο ο χι Γεωργιάδης να του τραβήξει μία μηνυσάρα για εξύβριση???Ο Νόμος και όλοι οι Δικαστές θα ήταν με το μέρος του.Τόσο απλά.Και τα λέω αυτά εγώ που θαυμάζω τον Κραουνάκη και παρακολουθώ πάντα προσεκτικά το έργο του.. Αλλά ειλικρινά σοκαρίστηκα με αυτό που είδα.Η Σάτιρα στην αρχαία ελλάδα γινόταν για να θιχτούν τα κακώς κείμενα και να υπάρξει βελτίωση σε διάφορες καταστάσεις ή να βάλουν μυαλό οι Σατιριζόμενοι . Αποσκοπούσε δηλαδή τρόπο τινά και στη βελτίωση έμεσα ή άμεσα της σατιριζόμενης προσωπικότητας . Εδώ όμως έχουμε περάσει στο άλλο άκρο.Καμία κατάσταση όσο άσχημη κι αν είναι  δε δικαιολογεί ένα τέτοιο επίπεδο.

    Και να πω κι αυτό...Αλήθεια μικρά παιδάκια δεν υπήρχαν στη συναυλία?Αν είμασταν εκεί και είχαμε και τα παιδιά μας..θα γελούσαμε στο άκουσμα όλου αυτού??Αναρωτιέμαι...


    -----------------

    Θ.ΧΑΣΙΩΤΗΣ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την THANOS35, 20-06-2013 23:34 ]


    gikostas
    20.06.2013, 22:59

    Δεν θεωρώ πως ήταν ότι πιο πετυχημένο από πλευράς σάτιρας,αλλά όχι ότι με σοκάρει κιόλας.Απλά έκανε ένα λογοπαίγνιο χρησιμοποιώντας μια παλαιότερη επιτυχία του,για να σατυρίσει τον συγκεκριμένο πολιτικό.Με αυτά τα αίσχη που έχουνε κάνει όλοι αυτοί ,όλα αυτά τα χρόνια ,με το ζόρι κρατιέται ο κόσμος να μην ξεσπάσει βίαια πάνω τους.Το ότι ο Κραουνάκης τους βρίζει,έστω και χυδαία,το βρίσκω πολύ light.Απλά θα μπορούσε να το κάνει πιο πετυχημένα. Δηλαδή αν τον Κραουνάκη πρέπει να τον μαζέψουν,τον Αδωνη και τους όμοιούς του τι θα πρέπει να τους κάνουν;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 20-06-2013 23:01 ]


    tallos
    20.06.2013, 23:05
    πιστευω οτι προηγουνται αλλοι πολιτικοι που εκαναν μεγαλη ζημια.για να φτασεις να βριζεις τον αδωνι για το καταντημα της ελλαδος πρεπει πρωτα να βρισεις καμια εκατοστη παλιοτομαρα.ο αδωνις φρεσκος ειναι.μπορει να περιμενει.
    loukas76gr
    20.06.2013, 23:35

    Τη μια αγαπιούνται, την άλλη μισιούνται!

    Αυτός είναι έρωτας σε όλες του τις διαστάσεις... {#emotions_dlg.inlove}

    Τη νύφη την πληρώνουν όμως τα αυτιά μας και η ψυχοσύνθεσή μας...{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Όταν η κατάπτωση η πολιτικής συναντά την κατάπτωση του πολιτισμού (προσωπική άποψη).

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Και η απάντηση του Άδωνι στον Κραουνάκη...

    ''Πριν από λίγο καιρό μου έκανε αγάπες και μου ζητούσε να βγάλουμε μαζί φωτογραφία και τώρα επιτίθεται σε εμένα και την Ευγενία που δεν φταίει σε τίποτα'', αναφέρει σχετικά με τη φωτογραφία ο Άδωνις Γεωργιάδης!

    ''Πριν από τρεις-τέσσερις μήνες τον συνάντησα στους διαδρόμους του ραδιοφωνικού σταθμού ΒΗΜΑ. Δεν γνωριζόμασταν. Μου έκανε απίστευτες αγάπες. Μου ζήτησε να βγάλουμε φωτογραφία, βγάλαμε με το δικό μου κινητό και μου λέει όχι, όχι κάτσε να βγάλουμε και με το δικό μου, θέλω να έχω και εγώ μια. Έκανε τούμπες. Είσαι φοβερός, είσαι τρομερός, πώς τα λες έτσι μου έλεγε", προσθέτει χαρακτηριστικά!  

    ''Αγαπητέ Σταμάτη, εγώ δεν είμαι σαν εσάς. 'Όταν λέω σε κάποιον ότι τον συμπαθώ του το λέω κατάμουτρα. Το ίδιο λέω και από πίσω του. Όταν κάποιον τον αντιπαθώ, του το λέω πάλι κατάμουτρα και το ίδιο λέω και από πίσω του'', είπε κλείνοντας.

    ...συνοδευόμενη με μία φωτογραφία από τις όμορφες εκείνες μέρες... {#emotions_dlg.inlove}

    -------------------------------------------------------------

    πηγή: http://www.athensbars.gr/music/nea-kontra-stamatis-kraoynakis-adonis-georgiadis



    [ τροποποιήθηκε από τον/την loukas76gr, 20-06-2013 23:36 ]


    επισυναπτόμενα: georgiadis-kraounakis-agapes.jpg 
    sillia
    21.06.2013, 01:52

    Γλοιώδης και εμμετικός !

    Ντροπή του !

    Ντροπή τους !


    maspa
    21.06.2013, 02:26


    maspa
    21.06.2013, 02:33
    Με λίγα λόγια, η προσαρμογή των στίχων δεν ανήκει στον Στ. Κραουνάκη. Αυτό για την αποκατάσταση του δημιουργού της διασκευής.