ελληνική μουσική
387 online   ·  204.254 μέλη

Κραουνάκη κάποιος να σε μαζέψει μήπως?

sillia
MusicHeaven Guru
Chat
24.06.2013, 19:31

Καλιαρντά τα λένε ε;{#emotions_dlg.rolleyes}Τα λένε κι αλλιώς  στο χωριό μου  {#emotions_dlg.rolleyes}!Τα απόφευγα τόσο καιρό σαν τον διάβολο ....

Πέρα απο το αστείο οι λέξεις καλιαρντα  βγάζουν απίστευτο γέλιο ανάλογα και με το χρωματισμό τους όταν τις μπουμπουνίζεις χαχαχχαα..

Το θεα τελικα ειναι γευστική τροφη χαχχααα !

-----------------

Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

[ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 24-06-2013 20:25 ]

tallos
Φθασμένος
Chat
24.06.2013, 23:49
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ.απο σημερα ΖΗΤΩ ο Αδωνης,η Ευγενια,και τα βρακια.
sillia
MusicHeaven Guru
Chat
24.06.2013, 23:55
  • Τζούς καλιαρντό γκουγκού - φύγε κακό φάντασμα !
  • Αφιερωμένο στον Αδωνη !
  • χαχαχα.............................................

vert
Συγχορδία Μινόρε
Chat
25.06.2013, 00:48

'Υστερα από τα τόσα πειστικά επιχειρήματα των συμφορουμιτών, και μετά τον σχηματισμό της τρικομματικής κυβέρνησης στο Μ.Η. .. ανασκευάζω κι εγώ τις απόψεις μου και λέω:  φωτιά και τσεκούρι στον Κραουνάκη... και ψήφο εμπιστοσύνης στον Άδωνις...

-----------------

Ο Μάρκος θα μου τράβαγε τ΄αυτί...

[ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 25-06-2013 00:53 ]

freak
Σολίστ
Chat
25.06.2013, 03:47

Το πως βλέπει η μάζα κάποιον ως "καλλιτέχνη" είναι ηλίου φαεινότερο. Γι' αυτό και έχω βάλει κάτι τύπους όπως ο Άσιμος ψηλά. Και αυτοί είναι απειροελάχιστοι.

Οντως βρισκόμαστε μακριά. Πολύ μακριά.

Ο αληθινος καλλιτεχνης αποστασιοποιείται απο τον συρφετό, και εχει και (οχι απαραιτητα) καταγγελτική φωνη ενιοτε.

Καιρος να αρχισετε να απομυθοποιείτε καποια πραγματα...

Οι πραγματικοί καλλιτέχνες είναι αλλού.

Και δεν θετω ζητηματα ηθικολογικης σημασιας βεβαια. Μακρια απο μας οι ηθικολογοι. Τους τρωμε καθε μερα στη μαπα. Απο τα ΜΜΕ μεχρι την κυρα κατινα της γειτονιας.

Οι ηθικολόγοι είναι πιο ανήθικοι κατά βάση.

Μα απο την άλλη, ποιά τέχνη θα μου πεις...αλλά οι προύχοντες της αυτού μεγαλοαστικής showbiz καλά κρατούν. Ο κάθε πανηλίθιος θεωρείται σπουδαίος.

ΥΓ: Πέρι ύβρεων και ηθικοπλασίας.

Επαναλαμβάνω (όπως έχω γράψει και αλλού): οι τυπολατρείες και οι καθωσπρεπισμοί διατηρούν την "καθεστωτική" (κατά μια έννοια) σοβαροφάνεια για τον οποιοδήποτε δημόσιο λόγο στον οποίο αναφέρονται. Αυτο δεν σημαινει πως συμπαθησα τον Κραουνακη και τον καθε Κραουνακη. Ουτε σε εκτιμηση τον ειχα αρχης εξαρχης (το εντελως αντιθετο). Μην τρελαθουμε κιολας.

oakalestos
Βασική Νότα
Chat
28.06.2013, 13:32

Παράθεση:

Το μέλος mary_omikron στις 20.06.2013, 21:53 έγραψε...

Αγαπητέ κύριε Κραουνάκη.

Ενας απ τους λόγους που ξεροστάλιασα κάποιες ώρες έξω απ το κτίριο της ΕΡΤ 3 ήταν και η συνειδητή προσπάθεια μου να υπερασπιστώ το ήθος (το αληθινό ήθος ,όχι το μικροαστικό) ,τον πολιτισμό και την σοβαρότητα στην ενημέρωση και την ψυγαγωγία που μόνο η δημόσια τηλεόραση και ραδιοφωνία πιστεύω ότι μπορεί να μας προσφέρει και όχι φυσικά τα κανάλια των εφοπλιστών -βιομήχανων.

Σας άκουσα να τραγουδάτε ,μέσω ενός αναρτημένου βίντεο στο διαδίκτυο, έξω απ το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ μια τουλάχιστον φτηνή και χυδαία διασκευή σε ένα τραγούδι σας που πάντα μου άρεσε .(Ο Άδωνις).
Οι στίχοι αυτής της διασκευής σας ,δεν είναι παρά ένα ακατάσχετο υβρεολόγιο που αφορά την προσωπική ζωή του Αδωνι Γεωργιάδη και κυρίως την σύζυγο του. Δεν σατιρίζει, δεν καυτηριάζει, δεν επισημαίνει τα κακώς κείμενα. Είναι χυδαιότητα.

Είναι γεγονός πως θεωρώ τον Αδωνι ,πολιτικό καιροσκόπο ,κατά συρροήν ψεύτη , ακροδεξίο και φασίστα. Φυσικά λοιπόν δεν υπερασπίζομαι το απεχθές προς εμένα δημόσιο πρόσωπο .
Αφορά και πάλι την ίδια συνειδητή προσπάθεια μου που με έκανε να τραγουδάω και να φωνάζω συνθήματα υπό βροχή έξω απ την ΕΡΤ 3 έστω και λίγες ώρες που μπόρεσα.

Οι στίχοι σας ουδεμία σχέση έχουν με τον πολιτισμό που θέλω να υπερασπιστώ. 

Υπάρχουν χιλιάδες επιχειρήματα για να απαντήσει πολιτικά ένας καταξιωμένος συνθέτης ,καλλιτέχνης ,δημιουργός σε έναν πολιτικό καιροσκόπο Βουλευτή. Υπάρχουν επίσης πολλοί τρόποι εμπνευσμένης σάτιρας.
Εσείς διαλέξατε τον χειρότερο. Να πέσετε στο επίπεδο του και πιο κάτω.

Η αλήθεια είναι ότι βλέποντας τέτοιες μαλακίες από καλλιτέχνες, σε πιάνει μια αμηχανία λόγω πληθώρας επιχειρημάτων, και δεν ξέρεις τι να πρωτοπείς, από πού να το πιάσεις το πράμα. Αλλά χαίρομαι που με κάλυψες πλήρως με την τοποθέτησή σου. Οι υβριστικοί (και λοιποί) εντυπωσιασμοί είναι το καταφύγιο των ατάλαντων.

jorge
Musantiquus , Administrator
Chat
04.07.2013, 01:37

Ιδιαίτερα large απέναντι στον Σταμάτη Κραουνάκη που πριν από λίγες ημέρες είχε εξαπολύσει σφοδρή επίθεση εναντίον της και εναντίον του συζύγου της Αδωνι Γεωργιάδη εμφανίστηκε η Ευγενία Μανωλίδου.

«Εφόσον ο κ. Κραουνάκης έτσι αισθάνεται άνετα, ας το κάνει. Εγώ πιστεύω ότι δεν τιμά την πορεία του αυτή η συγκεκριμένη στιγμή, αλλά εάν εκείνος αισθάνθηκε καλά και του έφυγε ένα βάρος από πάνω του και νομίζει ότι μας έπληξε ή ότι ευχαρίστησε τον κόσμο που τον άκουγε, εντάξει. Γι' αυτό είναι η δημοκρατία... για να μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει, όποτε το θέλει και να μην έχει και συνέπειες», είπε η Ευγενία Μανωλίδου μιλώντας στην εκπομπή της Τατιάνας Στεφανίδου και πρόσθεσε: «Δεν νομίζω ότι το σκέφτονται σε προσωπικό επίπεδο, το σκέφτονται σε επίπεδο ιδιότητας. Ο πολιτικός και η σύζυγος του πολιτικού. Δεν το σκέφτονται ανθρώπινα. Είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει προσωπική αιχμή σε όλο αυτό. Ελπίζω δηλαδή. Θέλω να πιστεύω ότι ένας μουσικός του βεληνεκούς του κυρίου Κραουνάκη δεν μπαίνει σε τέτοιες μικρότητες».

Πηγή: http://www.iefimerida.gr/node/113248#ixzz2Y1b0UBSG

sillia
MusicHeaven Guru
Chat
04.07.2013, 01:50

Το κουρασμενο μου μυαλο δεν μπορει να το διαχειριστει τωρα όλο αυτό της Μανωλίδου !

Αύριο με τον καφε χαχχαχχααα.....

Μια πρόχειρη εκτίμηση του τα χώνει με μαεστρία{#emotions_dlg.rolleyes}

-----------------

Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

[ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 04-07-2013 01:51 ]

ixthis
Σολίστ
Chat
04.07.2013, 06:50

{#emotions_dlg.oops}

ixthis
Σολίστ
Chat
04.07.2013, 06:53

Παράθεση:

Το μέλος jorge στις 04.07.2013, 01:37 έγραψε...

και πρόσθεσε: «Δεν νομίζω ότι το σκέφτονται σε προσωπικό επίπεδο, το σκέφτονται σε επίπεδο ιδιότητας. Ο πολιτικός και η σύζυγος του πολιτικού. Δεν το σκέφτονται ανθρώπινα. Είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει προσωπική αιχμή σε όλο αυτό. Ελπίζω δηλαδή. Θέλω να πιστεύω ότι ένας μουσικός του βεληνεκούς του κυρίου Κραουνάκη δεν μπαίνει σε τέτοιες μικρότητες».

Πηγή: http://www.iefimerida.gr/node/113248#ixzz2Y1b0UBSG

Ευτυχώς το κατάλαβε  η Μανωλίδου.....

sillia
MusicHeaven Guru
Chat
04.07.2013, 09:12

Παράθεση:

Το μέλος jorge στις 04.07.2013, 01:37 έγραψε...

«Εφόσον ο κ. Κραουνάκης έτσι αισθάνεται άνετα, ας το κάνει. Εγώ πιστεύω ότι δεν τιμά την πορεία του αυτή η συγκεκριμένη στιγμή, αλλά εάν εκείνος αισθάνθηκε καλά και του έφυγε ένα βάρος από πάνω του και νομίζει ότι μας έπληξε ή ότι ευχαρίστησε τον κόσμο που τον άκουγε, εντάξει. Γι' αυτό είναι η δημοκρατία... για να μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει, όποτε το θέλει και να μην έχει και συνέπειες», είπε η Ευγενία Μανωλίδου μιλώντας στην εκπομπή της Τατιάνας Στεφανίδου 

Την τακτική "το παίζω θύμα"ακολουθεί και καλά κάνει άμα της πιάνει !Αφ' υψηλού που λένε εε κάτι τέτοιο ...σιγά μην ασχοληθώ κάτι σχετικό ! Άλλωστε έφαγε μαύρο ο Κραουνάκης απο τα μέσα ενημέρωσης να κάνει το ίδιο ατόπημα μια καλοαναθρεμένη με γαλλικά και πιάνο?

Στην πολύ απλή μας λέει δεν θα πέσω στο επίπεδο του .....κι αφού ξαλάφρωσε μπράβο του.... με το γνωστό υφάκι της !

Μόνο γραμμένο δεν τον έχει! Λέει αυτά και σκέφτεται άλλα αλλά την παίρνει να μιλήσει διαφορετικά τώρα μάλιστα γυναίκα υπουργού χαχαχαχαχαχχαχαχα,,,,

Πάντως οφείλω να το ομολογήσω το έχει σπουδάσει το άθλημα και μανατζάρει μια χαρά τον εαυτό της !

jorge
Musantiquus , Administrator
Chat
04.07.2013, 12:28
Για έναν τρίτο πάντως, που δεν ξέρει τι εστί Κραουνάκης και Μανωλίδου, μάγκας νομίζω βγαίνει η δεύτερη. Όχι που θα το έχανε το τυράκι που της πέταξε...
Orfeus
Μουσικοπαραδεισένιος
Chat
04.07.2013, 15:22

Δημοσιοσχεσίτισα ούσα... ξέρει πώς να πει αυτό που θέλει να πει... 

mixalis-kleanthis
Σολίστ
Chat
04.07.2013, 15:24

Για έναν που δεν είναι τρίτος , ούτε και δεύτερη, όμως...?

Καθόλου μαύρο , 

ΛΕΥΚΟ ... για να μην πω εν λευκώ ... στην Σάτιρα

Κι έρχεται η στιγμή ν' αποφασίσεις

με ποιους θα πας και ποιούς θ' αφήσεις ...

και ... Αν όπως λέει ο ακάλεστος πιο πάνω...

Οι υβριστικοί (και λοιποί) εντυπωσιασμοί είναι το καταφύγιο των ατάλαντων...

Ο καθείς εφ’ ω ετάχθη...

atreu73
Συγχορδία Μινόρε
Chat
05.07.2013, 07:39

Προσωπικά μέχρι και ψες μου διέφευγε το γεγονός ότι η Μανωλίδου εκτός από θαυμαστή οργανοπαίχτρια διετέλεσε και μουσικοσυνθέτης. Ένα μπραβί στην οικογένεια Γεωργιάδη-Μανωλίδου γενικότερα για την διαχείριση των κρίσεων που προκύπτουν δώθε και κείθε κι ένα ακόμα μπράβο μόνο στην Μανωλίδου με τα ωραία μπαζαμπούγκας της.

[ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 05-07-2013 07:41 ]