ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.851 μέλη

    Κραουνάκη κάποιος να σε μαζέψει μήπως?

    despinakontogianni
    21.06.2013, 02:37

    Η φωτογραφία από το Χριστουγεννιάτικο σουαρέ του ΒΗΜΑ Fm..μάλιστα. 

    Δε με πείραξε η διασκευούλα. Δε με παραξένεψε. Δε με έκανε να φρικάρω. Δεν έριξε τον Κραουνάκη στα μάτια μου.

    Ωραία κίνηση, θα μπορούσε να με κάνει να γελάσω, αν όλο δεν ήταν απαράδεκτα εύκολο. 

    Sillia, o τίτλος του topic είναι λίγο υπερβολικός θαρρώ. 


    vert
    21.06.2013, 02:40

    Το τραγουδάκι (η διασκευή δηλ.) έχει πλάκα κι απ΄ ότι διάβασα κυκλοφορεί εδώ κι ένα χρόνο στα φοιτητικά στέκια...

    Δεν με σόκαραν οι βωμολοχίες (παραδόξως...{#emotions_dlg.blush} ) ούτε οι αναφορές στις φάρες και τα σόγια... Αυτοί μας σκοτώνουν τις ζωές μας, τους γονείς μας .. διαλύουν οικογένειες και υποθηκεύουν το μέλλον των παιδιών μας, κι εμείς θα σεβαστούμε το βρακί της Μανωλίδου ?? ( που στο κάτω - κάτω δημόσιο πρόσωπο είναι κι αυτή και παίρνει και θέσεις).

    Ανατροπή με αβρότητες και σαβουάρ βιβρ δεν γίνεται, αλλά μου κάνει απ΄την άλλη ως προβοκατόρικη η κίνηση του Κραουνάκη  ( έτσι ξαφνικά...  που δεν τον έχω και για τόσο αντικαθεστωτικό) που μετατρέπει με αυτόν τον τρόπο, τους θύτες σε θύματα και αποπροσανατολιζόμαστε όλοι από τα πραγματικά προβλήματα.

    Και τελικά... επανάσταση για μια βδομάδα είχαμε?? ακόμα και στο Μ.Η.?? Κι εγκαταλείφθηκε στα έγκατα το θέμα του κλεισίματος της ΕΡΤ και της κατάλυσης της Δημοκρατίας και θιχτήκανε ξαφνικά τα χρηστά μας ήθη και μας απασχολεί μονάχα η ηθική υπόσταση του Άδωνις??

    Έλεος.......


    -----------------

    Ο Μάρκος θα μου τράβαγε τ΄αυτί...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 21-06-2013 02:43 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 21-06-2013 02:59 ]


    despinakontogianni
    21.06.2013, 04:13
    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.post&id=25448
    ixthis
    21.06.2013, 05:51

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 21.06.2013, 01:52 έγραψε...

    Γλοιώδης και εμμετικός !

    Ντροπή του !

    Ντροπή τους !



    Ασχετα απ το αν είναι η οχι ο αγαπήμενος μας καλλιτέχνης

    μήπως , λέω μήπως βιαζόμαστε να χαρακτηρίσουμε και να κρεμάσουμε?

    Σταμάτης Κραουνάκης : Έχω φωτογραφηθεί κατά καιρούς με πολύ κόσμο γνωστό και άγνωστο, με την Αλέκα, με τον Τσίπρα, με τον Ανδρέα Παπανδρέου, με τους Καραμανλήδες... και όποτε μου ζητάνε άνθρωποι.Παρακαλώ πολύ ο κύριος Γεωργιάδης ΝΑ ΜΗΝ ΨΕΥΔΕΤΑΙ ότι λύσσαξα να φωτογραφηθώ… Φέρθηκα ευγενικά σ' ένα πάρτι που δεν ήταν το δικό μου.

    Θα επαναλάβω κάτι: «την ώρα που κάποιος κατεβάζει τις ασφάλειες, κάτι θέλει να κρύψει».


    ixthis
    21.06.2013, 07:26

    Πριν ένα χρόνο λιθοβολούσαν τον Νταλάρα με μπουκάλια γυάλινα και ευτυχώς σπάσανε τα όργανα και τη γλυτώσανε οι μουσικοί.

    Γιατί? Γιατί τις κάνει τις συναυλίες για να κάνει εντύπωση μου είπαν κάποιοι όπως επίσης κάποιος φίλος με ρώτησε ειρωνικά  ''έγινες νταλαρικιά τώρα''? και τον υπερασπίζεσαι?

    Επειδή δεν ήμουν νταλαρικιά έπρεπε να μου είναι αδιάφορη αυτή η χυδαία συμπεριφορά ρωμαϊκής αρένας ?            Και είτε μας αρέσει είτε όχι είναι το 50% της ελληνικής δισκογραφίας ο Νταλάρας και η ιστορία του. Αυτό κυρίως σέβομαι και δε το αμφισβητώ.

     Και ήρθε και η σειρά του Κραουνάκη που είτε μας αρέσει επίσης είτε όχι το έργο του δεν μπορούμε να το αμφισβητήσουμε ούτε να αρνηθούμε ότι δημιούργησε μια ιστορία μουσική στην χώρα μας και επηρέασε χιλιάδες μουσικούς νέους και όχι και τραγουδήθηκε και εκφράστηκαν μέσα απ΄τις δουλειές του εκατομμύρια κόσμου και γενιές.

    Εργογραφία

    Δισκογραφία: 60 προσωπικοί δίσκοι και 14 συμμετοχές σε δίσκους άλλων καλλιτεχνών

    Μουσικές παραστάσεις: Μουσική για 20 παραστάσεις και 1 για παράσταση μπαλέτου

    Θέατρο: Μουσική για 54 παραστάσεις (31 σύγχρονου θεάτρου, 9 επιθεωρήσεις, 8 αρχαίου δράματος, 6 παιδικού θεάτρου)

    Κινηματογράφος: Μουσική για 4 ταινίες

    Τηλεόραση: Μουσική για 6 σίριαλ

    Το 1997 υπήρξε καλλιτεχνικός διευθυντής στο Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Καβάλας ενώ την επόμενη χρονιά δημιούργησε μια μουσική ομάδα νέων καλλιτεχνών, τη Σπείρα Σπείρα, με την οποία έχει δώσει πολλές παραστάσεις σε όλη την Ελλάδα. Το 2000 βραβεύθηκε με κρατικό βραβείο στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης για τη μουσική του στην ταινία του Νίκου Παναγιωτόπουλου, Αυτή η νύχτα μένει.

     Ας τα βάλουμε μ αυτούς που πρέπει και όχι με την τέχνη.                                                                            

    Όσο ακραία κι αν μας φαίνεται …Η τέχνη δε δικάζεται επιλέγεται ''μ ένα μ αρέσει η όχι !!''

    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 21-06-2013 07:31 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 21-06-2013 07:34 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 21-06-2013 07:36 ]


    yiannisyiannis
    21.06.2013, 07:53

    Αν αυτά τα πράγματα δεν τα έλεγε ο Κραουνάκης, αλλά κάποιος άλλος π.χ. ο Σφακιανάκης, τι θα λέγατε; Θα τον υπερασπιζόταν κανείς;


    ixthis
    21.06.2013, 08:34

    Κραουνάκης Σφακιανάκης το ίδιο σχέδιο? ΔΕ ΜΕΤΑΔΙΔΩ ΑΛΛΟ

    Μήπως να μαζεύαμε  λίγο τον τίτλο του τόπικ σεβόμενοι την ιστορία ενός απ τους λίγους συνθέτες που έχουν μείνει σ αυτή τη χώρα?

    Εις υγείαν έντεχνοι!!


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 21-06-2013 08:46 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 21-06-2013 08:56 ]


    Thanasis-Gioglou
    21.06.2013, 08:35
    Αναρωτιέμαι γιατί την πέσανε όλοι στον Κραουνάκη, μετά από τη διασκευή του "Άδωνι"... Πολύ απότομα απέκτησε όρια η σάτιρα μου φαίνεται....Θυμάμαι πολύ καλά, πως πριν από μερικά χρόνια,κάποιοι από αυτούς που τώρα σκίζουν τα ιμάτιά τους κατά του Κραουνάκη, λέγανε πως η σάτιρα είναι ελεύθερη και ο καθένας μπορεί να λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι...Εκείνο το περιβόητο "παιδί του Σατανά" που έλεγε κάποτε ο Τζιμάκος (όπως σας αρέσει να αποκαλείτε τον εθνικό σας γελωτοποιό) το ξεχάσατε; Εκείνο ήταν σάτιρα και τα περί Άδωνι είναι προσβολή; Τι έγινε ρε λεβέντες κι αλλάξατε γνώμη;
    vasilispoul
    21.06.2013, 08:57
    Είναι πολύ λάθος, ξέφυγε ο Σταμάτης Κραουνάκης για πολλούς λόγους -δυστυχώς άλλος ένας αγαπημένος μου καλλιτέχνης πέφτει σε βαρύ ατόπημα. Να μην ξεχνάμε πριν λίγο καιρό και τον ποιητή Γιώργο Χρονά με τον άνανδρο τρόπο που φέρθηκε σε μια γυναίκα, την τραγουδίστρια Μόνικα. Εχω την εντύπωση -και αυτό είναι το χειρότερο- ότι όλα αυτά γίνονται για τη άκοπη διαφήμιση των καλλιτεχνών μέσα από αρνητική δημοσιότητα. Αντί να κερδίζουν από την τέχνη τους θέλουν να κερδίζουν από την απαξίωση και τον λεκτικό εξευτελισμό κάποιων άλλων, λειτουργώντας καλλιτεχνικά ως χρυσαυγίτες. Το ότι αναπαρήγαγε τη διασκευή -δεν έγραψε δλδ εκείνος το στίχο τον υβριστικό- δεν τον απαλλάσσει από τίποτα αφού την ενσωματώνει στο ρεπερτόριό του, εξευτελίζοντας τελικά το δικό του τραγούδι και τον κανονικό του στίχο κάνοντας διπλό ατόπημα. Όσο για όσα γράφονται ότι είναι πράξη αντίστασης, θυμίζω τους εγκωμιασμούς του Κραουνάκη για τον Κώστα Καραμανλή και τη σύζυγό του που του στάθηκαν σε ένα θέμα υγείας. Ασχετα με το γεγονός αυτό καθεαυτό που είναι αξιέπαινο, η δημοσιοποίησή του αναμφίβολα λειτούργησε πολιτικά τότε και έδωσε στήριγμα εξ αριστερών. Εκείνο όμως δικαιολογήθηκε σαν πράξη ευγνωμοσύνης. Εδώ τι στο καλό έχουμε; Πού πάμε με την κρίση; Τόσο πια; Για μια "μπιπ" κρατική επιχορήγηση;
    sillia
    21.06.2013, 09:07

    ΟΧΙ βέβαια ....ο καλλιτέχνης αν δεν είναι καλλιτέχνης και στα μέσα του μουφα καλλιτέχνης είναι !

    Όποιο όνομα και νάχει !

    ΟΧΙ Δέσποινα δεν μαζεύω τίποτα απο τον τίτλο ! Κάποιος πρέπει να του πει οτι το βρακί  δεν ανατρέπει καταστάσεις πολιτικές ούτε γίνεται σημαία σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις συμπαράστασης προς εργαζομένους !

    Αυτό εννοώ κάποιος να τον μαζέψει .....και επιμένω !

    Τώρα αν σοκάρει ο τίτλος που έδωσα......στα πλαίσια της σάτιρας το έκανα κι εγώ !

    Η καλύτερη σάτιρα πρέπει να περιέχει τόσο λίγο κακία και τόσο πολύ πειστικότητα, ώστε να προκαλεί χαμόγελο ακόμα και σ’ αυτούς που θίγει


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 21-06-2013 09:17 ]


    sven
    21.06.2013, 09:27

    Για μία ακόμα φορά, αποδεικνύεται το πόσο εύκολα αγόμαστε και φερόμαστε από το επίκαιρο, το «εύκολο», το «φραμπαλάδικο» και αυτό που «παίζει» ή «πουλάει» στα μίντια. Αν δεν είναι ο Σφακιανάκης, ο Πλούταρχος ή ο Νταλάρας, θα είναι ο Κραουνάκης, το βρακί της Μανωλίδου ή κάτι ανάλογο…

    Αν ξεκινούσε ένα topic με θέμα «Η Ζέτα Μακρυπούλια δήλωσε πως ο Χατζηγιάννης αρέσει το τζατζίκι με μπόλικο σκόρδο», θα γινόταν χαμός από τα σχόλια. Αν, αντίθετα, ξεκινούσε ένα άλλο topic με θέμα «Αστυνομικοί κακοποίησαν μέχρι κώματος λαθρομετανάστη στο αστυνομικό τμήμα», ζήτημα είναι αν θα υπήρχε σχολιασμός ή τα όποια σχόλια θα ήταν μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού…

    Το θέμα της Συρίας, για παράδειγμα, έχει πάψει να προβάλλεται από τα ελεγχόμενα διεθνή Μ.Μ.Ε. Ο μέχρι πριν από λίγο καιρό αιμοσταγής δικτάτορας Άσαντ τώρα πλέον δεν μνημονεύεται καν, παρόλο που έχει πάρει φαλάγγι τους αντικαθεστωτικούς και τους σφαγιάζει κατά εκατοντάδες, με την ανοχή πλέον των δυτικών συμμάχων, και προφανώς εξαιτίας αλλαγής των συσχετισμών και των δεδομένων στη διεθνή στρατηγική σκακιέρα…

    Γίνονται ένα σωρό εμφύλιοι πόλεμοι ανά την υφήλιο με εκατοντάδες χιλιάδες θύματα και εκατομμύρια ξεριζωμένων και εξαθλιωμένων ανθρώπων. Ποιοι τα γνωρίζουμε και πού αναφέρονται; Αλλά και αν αναφέρονταν, πόσοι από εμάς θα κοντοστέκονταν να τα σχολιάσουν και πόσοι θα τα προσπερνούσαν; Το τι είπε, όμως, ο Ρόκκος για το «Να μ΄αγαπάς» ή ο Μητσιάς για τον κουμπάρο του ήταν απείρως πιο ενδιαφέροντα και θεμελιακά για τη ζωή και τις ανθρώπινες αξίες μας…

    Το ένα, σίγουρα, ΔΕΝ αναιρεί το άλλο, αλλά δυστυχώς, σχεδόν πάντα, η ζυγαριά γέρνει παραδόξως προς την πλευρά του ελαφρούς...

    Αν το ενδιαφέρον μας κινητοποιείται, και μάλιστα χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε, από την εκάστοτε δημοφιλή και πρωτοσέλιδη λεζάντα, τότε τα θεμελιώδη θέματα της ζωής μας θα εκτοπίζονται στην τελευταία σελίδα της επικαιρότητας και της όποιας προτεραιότητας…


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sven, 21-06-2013 09:29 ]


    ixthis
    21.06.2013, 09:35

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 21.06.2013, 09:07 έγραψε...

    ΟΧΙ βέβαια ....ο καλλιτέχνης αν δεν είναι καλλιτέχνης και στα μέσα του μουφα καλλιτέχνης είναι !

    Αδιαπραγμάτευτο τέλος......{#emotions_dlg.thumbup}

    Και ο Νταλί μούφα  δεν ήταν καλό παιδί μεσα του ...

    και ο πικάσσο μούφα επίσης δεν ήταν καλο παιδί μέσα του...

    Και ο φον Καραγιάν μούφα , αυτος κι αν ήταν κακό παιδί....

    Ενω ο Θάνος Καλλίρης που ειναι ενα κομμάτι μάλαμα μέσα του ειναι και μεγάλος καλλιτέχνης!!

    Παράθεση:

     Κάποιος πρέπει να του πει οτι το βρακί  δεν ανατρέπει καταστάσεις πολιτικές ούτε γίνεται σημαία σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις συμπαράστασης προς εργαζομένους !

    Δε χάσαμε το δάσος για το δάχτυλο ,χάσαμε το δάσος για το βρακί

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 21-06-2013 10:51 ]


    sillia
    21.06.2013, 09:57

    Οι πέντε κανόνες της τέχνης: τάξη, ισορροπία, ενότητα, αντίθεση, αρμονία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Στην τέχνη δείχνω και δίνω εμπιστοσύνη στην καρδιά και στο ένστικτό μου!

    Μου είναι αρκετό!


    captainmorgan-
    21.06.2013, 10:43
    Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχει χαθεί το μέτρο της σύνεσης,της σοβαρότητας και της κοινής λογικής.Οτι θέλει λέει ο καθένας και το ονομάζει σάτυρα.Η πραγματική σάτυρα είναι πολύ επικοδομιτική αλλά κάποιοι βαφτίζουν την αθλιοτητά ως σάτυρα και αυτό είναι τραγικό.
    TRAVELOGUE
    21.06.2013, 11:14

    "του γαμιέται όλη η φάρα του..." του Αδώνιδος, ε; Εξαιρετικό έχω να δηλώσω!! Διότι αν πω ότι με ενόχλησε, θα είναι το μεγάλο μου πολιτικό ψέμα! Smile

    Οι λόγοι που δεν με ενόχλησε;

    Επειδή, η σάτιρα είναι θεμιτό να χρησιμοποιεί πρόσωπα για να σατιρίσει ευρύτερες καταστάσεις. Δε διέκρινα προσωπική επίθεση σε άτομα, αλλά σε στάσεις ζωής και σε ό,τι αυτές εκφράζουν.

    Επειδή, ο ίδιος συλλήβδην έχει κατηγορήσει το λαό ως τεμπέλη, κλέφτη και άλλα τινά.

    Επειδή, η πολιτική που ασκεί αυτός και το κόμμα του (βέβαια, έχει περάσει από 3 κόμματα είτε δεξιά είτε ακροδεξιά) είναι πολύ περισσότερο πρόστυχη από τις λέξεις και ασκώντας τη, γαμάνε με λαγνεία βιαστή έναν ολόκληρο λαό.

    Επειδή εξαίρει τη σημασία του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, όπως για παράδειγμα τον Ικτίνο και τον Καλλικράτη για το επίτευγμα του Παρθενώνα, παραλείποντας να αναφέρει πως ό,τι έχει αναδείξει η αρχαία ελληνική αρχιτεκτονική είναι προϊόν της σκληρής εργασίας των δούλων. Άρα είναι και καπηλευτής της ιστορικής γνώσης.

    Επειδή υποτίθεται πως είναι ευγενής και δεν βωμολοχεί. Ωστόσο, όταν βαριέται το ρόλο βιαστή, μεταμφιέζεται σε νταβά απέναντι στο λαό, σε εμένα, στη μάνα μου, στον πατέρα μου, εξαναγκάζοντας μας να λειτουργούμε ως πουτανάκια του, χωρίς καμία πρόθεση ή επιδίωξη από πλευράς μας.

    Κάποια στιγμή λοιπόν, θα πρέπει και οι πόρνες να γαμάνε τον εξουσιαστή-νταβά τους και την πολιτική του φάρα!!! Κι αυτό είναι απόλυτα θεμιτό ως πράξη, δεν θα κολλήσω στην λεκτική διατύπωση!

    Όσο για την Ευγενίτσα, η συμπεριφορά της, οι επιλογές της "επαγγελματικά", συμβάλλουν στη διατήρηση μίας αισθητικής υποβάθμισης & ευτέλειας. Αυτή η υποβάθμιση δεν είναι καθόλου ασύνδετη με τις πολιτικές που ασκούνται. Στη Μανωλίδου και τις όμοιές της αντικατοπτρίζεται ο χαμηλής αισθητικής μέσος όρος της ιδιωτικής τηλεόρασης που μαγειρεύει νυχθημερόν στους τηλεοπτικούς δέκτες 1.500.000 άνεργων ανθρώπων, μπουγιαμπέσες και άλλα ακαταλαβίστικα, δείχνει Gala όταν υπάρχουν παιδιά που με δυσκολία πίνουν.... Gala και που ως μοναδικό αντίποδα είχε ως τώρα τη δημόσια τηλεόραση.

    Την ίδια μέρα στην ΕΡΤ αργότερα, ο Φοίβος Δεληβοριάς τραγούδησε την "Υβρεοπομπή" του. Έχει επίσης μερικά..πικάντικα. Σημασία έχει πως είναι εξίσου εύστοχα!!!

    Πριν μας ενοχλήσουν οι βρώμικες λέξεις, ας σκεφτούμε πόσες χυδαίες πράξεις ανεχόμαστε από τους... "Ευγενικούς" Αδώνιδες και τις "Ευγενίες" τους χωρίς καμιά αντίδραση!!

    Σημείωση:

    1. Αναθεωρώ.... Ο Άδωνις έχει περάσει μόνο από ακροδεξιά κόμματα. Το σύστημα που εκφράζουν αυτά τα κόμματα είναι εξ ορισμού ακραίο και παρά φύση δημοκρατικό.

    2. Μία ένσταση είναι για το Χρήστο το Μουστάκα !!! Ρε αρχηγέ;;; γιατί ντύθηκες σαν τον Daniel-Son στο karate kid I ? {#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}

    Ιδού....

    Την καλημέρα μου!!! Smile Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!! Smile


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 21-06-2013 19:29 ]


    sillia
    21.06.2013, 12:24

    Κι εγώ με τη σειρά μου δεν φοβάμαι τίποτα περισσότερο, απ' το μυαλό της κότας. Απ' το να υποχρεωθώ να συνομιλήσω με μια κότα ή μ' ένα σκύλο, ή τέλος πάντων, μ' ένα ζώο δυνατό που βρυχάται. Τι να τους πως και πώς να τους το πω. Και μήπως δεν είναι εξευτελισμός, αν επιχειρήσω να μεταφράσω ή να καλύψω τις σκέψεις μου, κάτω από φράσεις και ηλίθια νοήματα για να καθησυχάσω τυχόν τη φιλυποψία μας κότας, που όμως έχει άνωθεν τοποθετηθεί για να μας ελέγχει και να μας καθοδηγεί;

    Η υποταγή, ή ο εθισμός σε μια τέτοια συνύπαρξη, ή συνδιαλλαγή, δεν προκαλεί τον κίνδυνο της αφομοίωσης ή της λήθης, του πως πρέπει, του πως οφείλουμε να σκεφτόμαστε, να πράττουμε και να μιλάμε;


    Μάνος Χατζιδάκις Κυριακή, 30 Ιουλίου 1978

    άνευ .............................................


    jorge
    21.06.2013, 12:49

    Θα περίμενα από τον σπουδαίο συνθέτη Κραουνάκη να έχει πιο έξυπνο τρόπο να περάσει τα μηνύματα που θέλει.

    Το "γαμιέται όλη η φάρα του" είναι χειρότερο και από τα συνθήματα των κάφρων οπαδών προς τον διαιτητή ή τον σταρ της αντίπαλης ομάδας. Οι οπαδοί βρίζουν το πολύ τη γυναίκα του ή την μάνα του. Ποτέ δεν έχω ακούσει να βρίζουν ολόκληρη οικογένεια, στην οποία περιλαμβάνονται και παιδιά έτσι;

    Άρα τι να συζητήσω;

    Οκ, "φάρα" ίσως να εννοεί τους πολιτικούς. Στο λεξικό όμως και στον κοινό νου, "φάρα" είναι η οικογένεια. Επομένως την ευθύνη την έχει ο πομπός και όχι ο δέκτης.

    Και κάπως έτσι βγαίνει θύμα ο θύτης Άδωνης. Και η παρακμή συνεχίζεται...


    mixalis-kleanthis
    21.06.2013, 12:55

    Την ξέρετε την γνώμη μου…

    Βαριέμαι αυτό που γίνεται , ΠΑΝΤΑ !

    Τόλμησε η Φριντζίλα να απαγγείλει τα ακαταλαβίστικα λόγια "της Ρόζας"…

    Να την φάμε!!!!

    Πρόσβαλε τα ιερά και τα όσια .

    Τίτλος : ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΤΗΣ ΜΑΡΘΑΣ ΦΡΙΤΖΙΛΑ.

    Ο Τζιμάκος , ο Χάρρυ Κλυνν , ο Λαζόπουλος…

    Η ΣΑΤΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΑ… ΕΞ’ ΟΡΙΣΜΟΥ !!!!

    Αλλιώς δεν είναι σάτιρα , είναι Αστική φαρσοκωμωδία.

    Τι ζητάει η Χώρα του Αριστοφάνη και της Ορθοδοξίας…

    Το ρόδα τσάντα και κοπάνα το 2 ?

    Επιθεωρήσεις τύπου Σεφερλή ?

    Ή τον Ψάλτη και τις βιντεο-τσοντοκωμωδίες !

    Ο Κραουνάκης ΜΕ ΈΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ είπε σκληρά , αυτό που εκατομμύρια Έλληνες νιώθουμε…

    Ότι Άθλια γραφικά Υποκείμενα , νεοφασίστες , ελληναράδες , κουτσομπόλες , ξεπουλημένοι

    Και όλη αυτή η… Φάρα , εξουσιάζουν την Ψωροκώσταινα …

    Πως θέλατε να το πει για να "πονέσει" ?

    Γράψτε εσείς τα λόγια του σατιρικού αυτού άσματος !!!

    Δοκιμάστε ντε …

    Αν λείψει ΑΥΤΟ , το πνεύμα του Σολωμού, που κόντρα στο ρεύμα του καθωσπρεπεισμού

    Ουρλιάζει και ξεφωνίζει μπροστά στα μούτρα του γίγαντα : Anteg@.%$#*&%..oy.,

    Δεν μένει τίποτα να μας κρατάει στη Χώρα του Σφακιανάκη και της Πάολας.

    Του μπουμπούκου και του Κασσιδιάρη …

    Του Τούρκικου , του Παντελίδη και του Κιάμου…

    ΤΙΠΟΤΑ !

    Το ανήσυχο πνεύμα , η σάτιρα και τα κακά παιδιά…

    Και αυτό στην τέχνη ,  ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με πίπουλα και λέλουδα  …

    ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΡΑ !!!


    trelakias
    21.06.2013, 13:00

    Συμφωνώ με το να βγαίνουν οι καλλι-τέχνες να παίρνουν θέση, φτάνει να βρίσκουν στόχο, να έχουν ουσία και αποτέλεσμα.

    Συμφωνώ με όσα λέει ο Κραουνάκης εδώ.  Δέχομαι ότι έκανε σάτιρα... Πέτυχε?  Τη διχόχοια έσπειρε...

    Το ότι είναι ο Κραουνάκης δεν δίνει άφεση... Ίσα ίσα μάλλον μπορούσε και καλύτερα {#emotions_dlg.yes}


    jorge
    21.06.2013, 13:10
    Εγώ πάντως δεν δέχομαι οτι έκαναν σάτιρα οι οπαδοί του Γαύρου όταν εβριζαν εν χορώ την μάνα του Μπίκα και του Καραγκούνη. Ούτε όταν έλεγαν "καριόλα" τη γυναίκα του Νικοπολίδη οι βάζελοι.

    Δεν υπάρχουν διαφορές στις ατάκες του Κραουνάκη και του κάφρου οπαδού. Απλά ο ένας το λέει με ... ακόρντα :)