ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Κραουνάκη κάποιος να σε μαζέψει μήπως?

    geogara
    21.06.2013, 13:13

    Οι λέξεις δε με φοβίζουν. Γενικότερα, έχω μάθει ότι μια λέξη γίνεται ''κακιά'' ανάλογα με το το τρόπο αλλά και το ποιός τη χρησιμοποιεί. Σαν θεατή και ακροατή δε με πε'ιραξε καθόλου ο τρόπος του Κραουνάκη. Θεωρώ όμως τραγικό σε μια στραβή κοινωνία η σάτυρα να επιτίθειται σ ένα πρόσωπο. Φαντάζομαι δεν είναι δύκσολο για κανέναν μας, εφόσον γνωρίζει πέντε πράγματα για τον άλλον, να γράψει ένα στίχο γεμάτο προσβολές. Ωστόσο δυστυχώς οι Έλληνες έχουμε αποδείξει ότι η βωμολοχία  μας ψυχαγωγεί και πολλές φορές μας δραστηριοποιεί. Αγαπώ τον Κραουνάκη  για αυτό που μου έχει δώσει...Για τα τραγούδια για τα ταξίδια και το γέλιο...Αυτό το απόσπασμα κατάφερε σε ενάμιση λεπτό να με κάνει να γελάσω να σκεφτώ να εκνευριστώ! άρα μου έδωσε κάτι και γι αυτό δεν μπορώ να το παραβλέψω. Άλλωστε δείτε και λίγο απόσπασμα απο τη Λυσιστράτη του  Αριστοφάνη: 

    1010   ἐγὼ δ᾽ ἑτέρους ἐνθένδε τῇ βουλῇ φράσω
    πρέσβεις ἑλέσθαι τὸ πέος ἐπιδείξας τοδί.

     

    Κινησίας Χορός Γερόντων
    <μιαρὰ> δῆτ᾽ ὦ Ζεῦ ὦ Ζεῦ·
    εἴθ᾽ αὐτὴν ὥσπερ τοὺς θωμοὺς
    μεγάλῳ τυφῷ καὶ πρηστῆρι
    ,
    975   ξυστρέψας καὶ ξυγγογγύλας
    οἴχοιο φέρων, εἶτα μεθείης,
    ἡ δὲ φέροιτ᾽ αὖ πάλιν ἐς τὴν γῆν,
    κᾆτ᾽ ἐξαίφνης
    περὶ τὴν ψωλὴν περιβαίη.

    Τα όρια της σάτυρας είναι λεπτά. Δυστυχώς σ αυτή τη χώρα μόνο όταν τα ξεπερνάμε γελάμε οι περισσότεροι...Οπότε μη σταυρώνουμε έναν καλλιτέχνη γιατι απλά επέλξε για ενάμιση λεπτό απο τη ζωή του να ψυχαγωγήσει πέρα απο τα όρια. Άλλωστε και το Σεξ που έχει γράψει και πει είναι ένα καθαρα προκλητικό κομμάτι  που όταν το ακους απο το Μαρίνο(κατ εμέ) απλά γελάς χωρίς περαιτέρω συνειρμούς....


    yiannisyiannis
    21.06.2013, 13:28

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 21.06.2013, 08:34 έγραψε...
    Κραουνάκης Σφακιανάκης το ίδιο σχέδιο? ΔΕ ΜΕΤΑΔΙΔΩ ΑΛΛΟ

    Μήπως να μαζεύαμε  λίγο τον τίτλο του τόπικ σεβόμενοι την ιστορία ενός απ τους λίγους συνθέτες που έχουν μείνει σ αυτή τη χώρα?

    Εις υγείαν έντεχνοι!!

    Δεν είπε κανείς πως Κραουνάκης και Σφακιανάκης είναι το ίδιο.Το αν είναι όμως ίδιοι ή όχι, δεν έχει καμιά απολύτως σημασία.

    Ο προφορικός λόγος (αλλά και ο γραπτός) πρέπει να κρίνεται από το περιεχόμενό του κι όχι από το ποιόν του προσώπου που τον εκφέρει.

    Εάν ο Κραουνάκης, επειδή τυγχάνει αξιόλογος δημιουργός, επιτρέπεται να βρίζει όλη την οικογένεια οποιουδήποτε θεωρεί φαύλου, ενώ ο Σφακιανάκης επειδή δεν είναι αξιόλογος απαγορεύεται να το κάνει, τότε που ζούμε; Φτάνουμε στο αντίθετο άκρο της φαυλοκρατίας, στη δικτατορία της ποιότητας, δλδ σε μια άλλη μορφή ρατσισμού και φασισμού.

    Η λαϊκή παροιμία λέει πως η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει. Η γλώσσα εκφράζει το περιεχόμενο της καρδιάς μας, είτε αυτό είναι θησαυρός, είτε βόθρος. Κανείς δεν είναι στο απυρόβλητο, όλοι κρινόμαστε από τα λεγόμενά μας.

    Ο Κραουνάκης έσφαλε θα μπορούσε να εκπέμψει το μήνυμά του διαφορετικά, με πιο επιτυχημένο τρόπο.

    Εις υγείαν και σε σένα {#emotions_dlg.beer} {#emotions_dlg.biggrin}.


    trelakias
    21.06.2013, 13:53

    Ειλικρίνεια από τα πανκιά και ας μην ξέρουν ποιος είναι ο αριστοφάνης και τέτοια high-end πολιτισμικα...

    Αυτοί που ξέρουν από πολιτισμό ας κάνουν την επανάσταση του βρακιού...

    Εντεχνίλα vs PUNK: 0-1


    mary_omikron
    21.06.2013, 14:01

    Δεν ενόχλησαν οι λέξεις και κακώς όλοι οι "υπερασπιστές" στέκεστε σ΄αυτό... είναι το ελάχιστο.

    Βρείτε μου την διαφορά που στην συγκεκριμένη περίπτωση τον διαφοροποιεί απο την Πάολα τον Σφακιανακη τον Παντελίδη και όλους τους υπόλοιπους που αναφέρθηκαν ως Ελλάδα του σήμερα.

    Βρείτε μου τι ακριβώς εξυπηρέτησε το στιχούργημα που ναι μεν δεν ήταν δικό του, αλλά ευλαβικά λάτρεψε υιοθέτησε και με ενθουσιασμό παρουσίασε στους διαδηλούντες για το "μαύρο" που έπεσε στον πολιτισμό.

    Βρείτε μου ποιά διαφορετικά ένστικτα ικανοποίησε και εξύψωσε, εκτός από αυτά τα ίδια του κάθε αντρουά επιβήτορα που γ@μάει (με το νου του) τη μάνα και την οικογένεια του άλλου.... ή την Παναγία για τους θρησκευόμενους.

    Βρείτε μου για ποιό λόγο υποστηρίζουμε τώρα τον Κραουνάκη ενώ σε αντίστοιχη ίδια περίπτωση τους "κατάπτυστους" θα τους είχαμε ξεφτιλίσει με ειρωνείες σχόλια και παραφράσεις των ονομάτων και των τραγουδιών τους.

    Βρείτε μου γιατί όταν θέλουμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα επικαλούμαστε την ελευθερία και τα μή όρια της σάτιρας.

    Για τους επίδοξους Αριστοφανικούς :

    ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ έκανε και ο Κάρολος Κουν με Παντελή Ζερβό, Λαυρέντη Διανέλο, Αλέξη Σολομό, Γιώργο Λαζάνη....

    ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ έκανε και ο Στάθης Ψάλτης.....

    Και μια ερώτηση ρητορική που δεν περιμένω απάντηση, αλλά ελπίζω να κτυπήσει καμπάνα ή έστω μια απλή κουδουνίστρα μέσα στο μυαλό όλων :

    Ο Μάνος Χατζηδάκις (λατρεμένος από όλους για τον λόγο του εκτός των άλλων) στην προχθεσινή περίπτωση θα έκανε κάτι αντίστοιχο?

    Ο Νίκος Παπάζογλου (λατρεμένος απ΄όλους για το ήθος του εκτός των άλλων) στην προχθεσινή περίπτωση θα έκανε κάτι αντίστοιχο?

    ΥΓ1.  Από της μυλωνούς τον κ@λο ζητάς ορθογραφία (Νίκος Καζαντζάκης στον Αλέξη Ζορμπά))

    ΥΓ2.  Τα στραβά τα "δικά μας" είναι σύκα πέφτουν κάτω μαλακά. Τα στραβά "των άλλων" είναι καρύδια πέφτουν κάτω και βροντούν (Βιργινία Γεωργιάδου, γιαγιά μου)


    sillia
    21.06.2013, 14:01

    Τώρα τι σχέση έχει ο Ανδρέας Εμπειρίκος στον  Μέγα Ανατολικό και η Λυσιστράτη στο χορό των γερόντων με τον κ.Κραουνάκη και το βρακί της Ευγενίας να ανεμίζει έξω απο το ραδιομέγαρο σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το κλείσιμο της δημόσιας τηλεόρασης και κατ'επέκταση απολυμένων εργαζόμενων ... μόνο Ένας Θεός ίσως να ξέρει και δεν θα τον μπλέξω σε τέτοιου τύπου διλλήματα !!

    Με εκτίμηση..


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 21-06-2013 14:11 ]


    geogara
    21.06.2013, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 21.06.2013, 14:01 έγραψε...

    Τώρα τι σχέση έχει ο Ανδρέας Εμπειρίκος στον  Μέγα Ανατολικό και η Λυσιστράτη στο χορό των γερόντων με τον κ.Κραουνάκη και το βρακί της Ευγενίας να ανεμίζει έξω απο το ραδιομέγαρο σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το κλείσιμο της δημόσιας τηλεόρασης και κατ'επέκταση απολυμένων εργαζόμενων ... μόνο Ένας Θεός ίσως να ξέρει και δεν θα τον μπλέξω σε τέτοιου τύπου διλλήματα

    Η Λυσιτράτη απο εμένα μπήκε γιατί αν θυμάμαι καλά στη αρχή της συζήτησης αναφέρθηκε ο Αριστοφάνης. Επιπλέον σατυρίζει τη πολιτική όπως και ο Κραουνάκης γι αυτό και το παράθεσα.


    antwnispatra
    21.06.2013, 14:32

    Μπέσα πάντως...πόσοι το σιγοτραγουδήσατε χαμογελώντας; {#emotions_dlg.beer}


    sillia
    21.06.2013, 14:46

    Παράθεση:

    Το μέλος geogara στις 21.06.2013, 14:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 21.06.2013, 14:01 έγραψε...

    Τώρα τι σχέση έχει ο Ανδρέας Εμπειρίκος στον  Μέγα Ανατολικό και η Λυσιστράτη στο χορό των γερόντων με τον κ.Κραουνάκη και το βρακί της Ευγενίας να ανεμίζει έξω απο το ραδιομέγαρο σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το κλείσιμο της δημόσιας τηλεόρασης και κατ'επέκταση απολυμένων εργαζόμενων ... μόνο Ένας Θεός ίσως να ξέρει και δεν θα τον μπλέξω σε τέτοιου τύπου διλλήματα

    Η Λυσιτράτη απο εμένα μπήκε γιατί αν θυμάμαι καλά στη αρχή της συζήτησης αναφέρθηκε ο Αριστοφάνης. Επιπλέον σατυρίζει τη πολιτική όπως και ο Κραουνάκης γι αυτό και το παράθεσα.



    Η μέρα με την νύχτα τόση η διαφορά σάτιρα Αριστοφάνη με σάτυρα Κραουνάκη !

    Ας κάνουμε ένα τεστ .....πάρε το απόσπασμα ηχητικό απο τον χορό των γερόντων και στην λέξη ψω...θα σκάσουμε στο γέλιο ! Βάλε και το βιντεο να παίζει του Κραουνάκη ..κλείσε τα ματια και πες μου που θα γελάσεις !

    φιλικα


    mary_omikron
    21.06.2013, 14:56

    @ Sampler

    Η αναφορά σου στον Mέγα Ανατολικό είναι ατυχής. Ο Μέγας Ανατολικός είναι 8τομο έργο που ανηκει στην ερωτική λογοτεχνία και εκει μπορει να γραψει ο καθένας ο,τι θέλει. Και όποιος θέλει πάει το αγοράζει και το διαβάζει ή το αγνοεί σαν έργο. Αντίστοιχα θα σου έλεγα οτι υπάρχουν και οι "11000 βέργες" του Απολλιναίρ, το βιβλίο "Πάττυ Χύμα" του Αλμαδοβάρ, το "Μαρθα ως το βράδυ" του Πιερ Σαρ ή και όλη η ρόζ λογοτεχνία των κλασσικών συγγραφέων. Δεν μιλάμε για τις λέξεις ή τις εκφράσεις, τόσο δύσκολο να γίνει κατανοητή η διαφορά?

    Εδώ μιλάμε για εκδήλωση διαμαρτυρίας χιλιάδων κόσμου που μαζεύτηκαν για να διαμαρτυρηθούν για την στέρηση ενός τεράστιου εθνικού τμήματος του πολιτισμού.

    Για τον πολιτισμό που πληγώθηκε διαμαρτύρονταν από κάτω...

    Και με ποιό πολιτισμό οι από σκηνής? 

    Μην το κουράζετε, από παντού μπάζει το λάθος του Κραουνάκη και των συν αυτώ.

    Και το λέω με στενοχώρια αυτή την στιγμή που ακούω Μαρόκο {#emotions_dlg.sad}


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 21-06-2013 15:03 ]


    meryl82
    21.06.2013, 15:04

    Έλεος αγαπητέ κύριε κραουνάκη...........

    τι είναι αυτά τα πράγματα. Υποτίθεται πως είχατε ένα επίπεδο.

    Γιατι το ρεζιλέψατε έτσι το έρμο το τραγούδι??

    Για σκεφτείτε όλοι εμείς του ίδιου χώρου με τον δικό σας, να βγαίνουμε και να λέμε τέτοιες αηδίες!!!!!!!

    Δεν είναι κορο'ι'δία απέναντι στο κοινό που σας ακούει???

    Σκεφτείτε λίγο, αύριο - μεθαύριο να βγώ στη σκηνή επάνω και να αλλάξω τα φώτα στο τραγούδι σας

    ''αυτή η νύχτα μένει'' όπως και άλλα σας τραγούδια. θα είναι η νέα εκτέλεση με βρισιές!!!!

    Κύριε Κραουνάκη, ναι. Ωραία η σάτιρα, αλλά όταν έχεις ένα όνομα.....προσέχεις και τι λές!!!!!     

                                                             {#emotions_dlg.nono}


    -----------------

    Όλα αξίζουν τον κόπο, αν η ψυχή δεν είναι μικρή.

    ''Φερνάντο Πεσσόα''

    [ τροποποιήθηκε από τον/την meryl82, 21-06-2013 15:05 ]


    antwnispatra
    21.06.2013, 15:32

    Παράθεση:

    Το μέλος antwnispatra στις 21.06.2013, 14:32 έγραψε...

    Μπέσα πάντως...πόσοι το σιγοτραγουδήσατε χαμογελώντας; {#emotions_dlg.beer}



    Απαντώ στον εαυτό μου,έχω σοβαρό πρόβλημα!

    Όταν βλέπεις στην τηλεόραση τον Άδωνι,την Ευγενία και όλο το κακό συναπάντημα των καιρών μας,σίγουρα μιλάς με τα πιο κολακευτικά λόγια!

    Όταν το κάνει δημόσια ο Κραουνάκης είναι κακούργημα...


    mixalis-kleanthis
    21.06.2013, 16:10

    Όταν δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε τη διαφορά μεταξύ των οπαδικών ύβρεων και του επιθετικού λόγου της σάτιρας, όταν δεν βρίσκουμε διαφορές στην Πάολα τον Σφακιανάκη και στην ποιότητα του λόγου της σπείρα σπείρα και του Σταμάτη Κραουνάκη …

    Είναι σαφές πως δεν έχουμε κανενός είδους κοινή οπτική γωνία ,επί του θέματος και όχι γενικώς … αλλά επί του θέματος αυτού ή κάνω λάθος ?

    Και επειδή γνώρισα τον Χατζιδάκι (με Γιώτα παρακαλώ) , ξέρω πολύ καλά ότι θα έλεγε το αντίθετο απ’ αυτό που νομίζετε … !!!

    Ήταν τόσο υπέρ της ελευθεροστομίας στην τέχνη της σάτιρας , που γούσταρε τρελά τον Πανούση και γέλαγε με την ψυχή του ακόμα και σε χοντράδες.

    Αντιθέτως στον λόγο της καθημερινότητας , ήταν ευγενής και αν δεν θύμωνε πολύ , κρατούσε τους τύπους και τις αποστάσεις… όταν θύμωνε… δεν θέλετε να μάθετε!

    Όμως εδώ δεν πάμε τις κόντρες , λέμε τις απόψεις μας και καταθέτουμε τα επιχειρήματά μας !

    Γιατί διακρίνω πάλι το γνωστό «ποιος την έχει μεγαλύτερη» κάτι που το βαριέμαι και το χω φάει με το κουτάλι εδώ μέσα… και για να πω μια έκφραση του Χάρρυ Κλυνν "Δεν συμμετέχει ο Γιώργος Νταλάρας"...Smile


    mary_omikron
    21.06.2013, 16:12

    @ S(po)ampler

    Aν ικανοποιεί εσένα το επιχείρημά σου, οκ

    Εγώ η ψεύτρα λοιπόν δεν χαμογέλασα με τον Κραουνάκη. Σε μια σατιρική παράσταση της σπείρα-σπείρα μπορεί και να ενθουσιαζόμουν.

    Εξω από το ραδιομέγαρο που έκλεισε και μετά τα δάκρυα της ορχήστρας που είδα περίμενα από τον χαρισματικό Κραουνάκη κάτι ανάλογο των περιστάσεων. Κάτι που να "πονέσει" ψυχές και να ανυψώσει φρόνημα και αλληλεγγύη συμπαράστασης. Οχι φανταστική αποστολή σπερματοζωαρίων στη φάρα στην οικογένεια και στο βρακί της άλλης ανόητης που -ω! του θαύματος- ξαφνικά βρέθηκα ακούσια να υπερασπίζομαι.

    Λες οτι όλοι χαμογέλασαν. Κάποιοι μπορεί να είχαν και στύση. Θα τους χειροκροτήσουμε γαι το κατόρθωμα? Αυτό ήταν το ζητούμενο εκείνες τις στιγμές?

    Αν ο κ. Κραουνάκης εκλήθη εκεί για να αποφορτίσει την κατάσταση παριστάνοντας τον "γελωτοποιό του βασιλέως" πάω πάσσο..... είχα περισσότερες αξιώσεις από συνθέτη του δικού του βεληνεκούς.

    _______________________________________

    Συμφορουμίτες υπερασπιστές που υπεραμύνεστε της σάτιρας και υπενθυμίσατε με βίντεο με παραθέσεις και λινκ το μέγεθος και το έργο του.... εσείς οι ίδιοι λοιπόν, μετά από όλο αυτό το έργο, ειλικρινά είστε ευχαριστημένοι από την τελευταία κατάντια? (απαντήστε στον καλό έντεχνο εαυτό σας κοιτώντας στα μάτια τον Χατζηδάκι στη φωτογραφία)

    Καληνύχτα Κεμάλ...................


    jorge
    21.06.2013, 17:09
    Μιχάλη, πολύ καλά τα λες για τη σάτιρα. Το βιντεάκι με τον Κραουνάκη είναι όντως σατιρικό και έχει πραγματικά πλάκα που ένα γνωστό τραγούδι ταίριαξε με ένα ζευγάρι της συγχρονης παρακμής και της κουλτούρας που πρεσβεύει. Γελάς, καλό είναι. Και πρωτότυπο και έξυπνο και ταιριαστό.

    Αλλά το "γαμιέται η φάρα σου" και το "καριόλα Ευγενία" είναι από τους στίχους που ξεπερνούν τις κόκκινες γραμμές, τουλάχιστον τις δικές μου. Νομίζω και τις δικές σου, γιατί ξέρω την αισθητική σου, μέσα από τα τραγούδια σου και από τον τρόπο που τα παρουσιάζεις στα live σου. Δε θα φανταζόμουν ποτέ να έκανες σκετσάκι για τον όποιο τυχάρπαστο και να χρησιμοποιούσες τέτοιες εκφράσεις, γιατί θα ήξερες οτι δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα. Ή θα χρησιμοποιούσες; Πρόσεξε τι θα πεις γιατί του χρόνου στους Βατράχους θα είμαι εκεί και θα ζητάω τραγούδια
    ilio
    21.06.2013, 17:27

    Χμ ... Σας διαβάζω και εκείνο που παρατηρώ είναι πως τα έχουμε μπερδέψει λίγο.

    Η παρουσία του Κραουνάκη για την στήριξη των εργαζομένων στην ΕΡΤ και όλο αυτό που συμβαίνει σας άρεσε;

    Αφήστε την σάτυρα και το τι θα έλεγε ο Χατζιδάκις κλπ.

    Εσάς προσωπικά σας άρεσε;Αισθητικά για παράδειγμα.Δηλαδή το ζητούμενο ήταν να ανέβει κάποιος πάνω στην σκηνή και μάλιστα ο Κραουνάκης που έχει και ένα έργο αφήσει στην ελληνική μουσική και να αρχίσει να βρίζει τον Άδωνη ή και  τον κάθε πολιτικό και να γελάσουμε με αυτό;Αυτό θέλαμε ή θέλουμε να δούμε στην παρούσα φάση; Στην συγκεριμένη στιγμή και περίσταση;Έχει νόημα όλο αυτό;Ειλικρινά βοηθήστε με να καταλάβω.


    ixthis
    21.06.2013, 17:54

    Παράθεση:

    Το μέλος TRAVELOGUE στις 21.06.2013, 11:14 έγραψε...

    "του γαμιέται όλη η φάρα του..." του Αδώνιδος, ε; Εξαιρετικό έχω να δηλώσω!! Διότι αν πω ότι με ενόχλησε, θα είναι το μεγάλο μου πολιτικό ψέμα! Smile

    Οι λόγοι που δεν με ενόχλησε;

    Επειδή, η σάτιρα είναι θεμιτό να χρησιμοποιεί πρόσωπα για να σατιρίσει ευρύτερες καταστάσεις. Δε διέκρινα προσωπική επίθεση σε άτομα, αλλά σε στάσεις ζωής και σε ό,τι αυτές εκφράζουν.

    Επειδή, ο ίδιος συλλήβδην έχει κατηγορήσει το λαό ως τεμπέλη, κλέφτη και άλλα τινά.

    Επειδή, η πολιτική που ασκεί αυτός και το κόμμα του (βέβαια, έχει περάσει από 3 κόμματα είτε δεξιά είτε ακροδεξιά κόμματα) είναι πολύ περισσότερο πρόστυχη από τις λέξεις και ασκώντας τη, γαμάνε με λαγνεία βιαστή έναν ολόκληρο λαό.

    Επειδή εξαίρει τη σημασία του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, όπως για παράδειγμα τον Ικτίνο και τον Καλλικράτη για το επίτευγμα του Παρθενώνα, παραλείποντας να αναφέρει πως ό,τι έχει αναδείξει η αρχαία ελληνική αρχιτεκτονική είναι προϊόν της σκληρής εργασίας των δούλων. Άρα είναι και καπηλευτής του ιστορικής γνώσης.

    Επειδή υποτίθεται πως ειναι ευγενής και δεν βωμολοχεί. Ωστόσο, όταν δεν βαριέται το ρόλο βιαστή, μεταμφιέζεται σε νταβά απέναντι στο λαό, σε εμένα, στη μάνα μου, στον πατέρα μου, εξαναγκάζοντας μας να λειτουργούμε ως πουτανάκια του, χωρίς καμία πρόθεση ή επιδιώξη από πλευράς μας.

    Κάποια στιγμή λοιπόν, θα πρέπει και οι πόρνες να γαμάνε τον εξουσιαστή-νταβά τους και την πολιτική του φάρα!!! Κι αυτό είναι απόλυτα θεμιτό ως πράξη, δεν θα κολλήσω στην λεκτική διατύπωση!

    Όσο για την Ευγενίτσα, η συμπεριφορά της, οι επιλογές της "επαγγελματικά", συμβάλλουν στη διατήρηση μίας αισθητικής υποβάθμισης & ευτέλειας. Αυτή η υποβάθμιση δεν είναι καθόλου ασύνδετη με τις πολιτικές που ασκούνται. Στη Μανωλίδου και τις όμοιές της αντικατοπτρίζεται ο χαμηλής αισθητικής μέσος όρος της ιδιωτικής τηλεόρασης που μαγειρεύει νυχθημερόν στους τηλεοπτικούς δέκτες 1.500.000 άνεργων ανθρώπων μπουγιαμπέσες και άλλα ακαταλαβίστικα, δείχνει Gala όταν υπάρχουν παιδιά που με δυσκολία πίνουν.... Gala και που ως μοναδικό αντίποδα είχε ως τώρα τη δημόσια τηλεόραση.

    Την ίδια μέρα στην ΕΡΤ αργότερα, ο Φοίβος Δεληβοριάς τραγούδησε την "Υβρεοπομπή" του. Έχει επίσης μερικά..πικάντικα. Σημασία έχει πως είναι εξίσου εύστοχα!!!

    Πριν μας ενοχλήσουν οι βρώμικες λέξεις, ας σκεφτούμε πόσες χυδαίες πράξεις ανεχόμαστε από τους... "Ευγενικούς" Αδώνιδες και τις "Ευγενίες" τους χωρίς καμιά αντίδραση!!

    Σημείωση:

    1. Αναθεωρώ.... Ο Άδωνις έχει περάσει μόνο από ακροδεξιά κόμματα. Το σύστημα που εκφράζουν αυτά τα κόμματα είναι εξ ορισμού ακραίο και παρά φύση δημοκρατικό.

    2. Μία ένσταση είναι για το Χρήστο το Μουστάκα !!! Ρε αρχηγέ;;; γιατί ντύθηκες σαν τον Daniel-Son στο karate kid I ? {#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}

    Ιδού....

    Την καλημέρα μου!!! Smile Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!! Smile


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 21-06-2013 15:32 ]



    +1000000000...............


    mixalis-kleanthis
    21.06.2013, 18:13

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21.06.2013, 17:09 έγραψε...

    Μιχάλη, πολύ καλά τα λες για τη σάτιρα. Το βιντεάκι με τον Κραουνάκη είναι όντως σατιρικό και έχει πραγματικά πλάκα που ένα γνωστό τραγούδι ταίριαξε με ένα ζευγάρι της συγχρονης παρακμής και της κουλτούρας που πρεσβεύει. Γελάς, καλό είναι. Και πρωτότυπο και έξυπνο και ταιριαστό.

    Αλλά το "γαμιέται η φάρα σου" και το "καριόλα Ευγενία" είναι από τους στίχους που ξεπερνούν τις κόκκινες γραμμές, τουλάχιστον τις δικές μου. Νομίζω και τις δικές σου, γιατί ξέρω την αισθητική σου, μέσα από τα τραγούδια σου και από τον τρόπο που τα παρουσιάζεις στα live σου. Δε θα φανταζόμουν ποτέ να έκανες σκετσάκι για τον όποιο τυχάρπαστο και να χρησιμοποιούσες τέτοιες εκφράσεις, γιατί θα ήξερες οτι δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα. Ή θα χρησιμοποιούσες; Πρόσεξε τι θα πεις γιατί του χρόνου στους Βατράχους θα είμαι εκεί και θα ζητάω τραγούδια

    Γιώργο δεν είναι ανάγκη να εγκρίνω μόνο ότι αποδέχομαι σαν άτομο .Είμαι συντηρητικός δυστυχώς στις καλλιτεχνικές , και όχι μόνο,  επιλογές... Αλλωστε δεν είναι η δουλειά μου να κάνω σάτιρα.

    Αγαπώ τον Ζappaκαι τον Greoge Carlin και θαυμάζω ότι μου λείπει.

    Η φάρα των  νεοφασιστών  πολιτικών όντως γ@..ται και η Μανωλίδου ως ξεπουλημένη μαέστρος « της στιγμής της αλήθειας» δικαιολογούν απολύτως τις εκφράσεις του Σταμάτη, αλλά και να μην συμφωνούσα θα το υπερασπιζόμουνα για την ελευθερία της σάτιρας.

    Στούς Βατράχους λέμε κυρίως τραγούδια και τα σχόλια μας είναι μάλλον ευγενικά , αλλά δεν λογοκρίνω τίποτα , ότι κάνεις εσύ στο musicheavenδηλαδή. {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.thumbup}


    koukz
    21.06.2013, 20:49

    Στους αλαζόνες θαρρώ πως είναι προτιμότερο να απαντάμε με καθαρά στέρεα επιχειρήματα χωρίς φωνασκίες και μπινελίκια. Το τραγούδι ήξερα ότι ακούγοντας το θα πρέπει να σου γεννά κάποια συναισθήματα άλλα και να σε προβληματίζει.τι με ενδιαφέρει το βρακί της συγκεκριμένης κυρίας οεο;

    Ο κ Κραουνάκης δεν έθιξε τα κακως κείμενα της κυβέρνησης αντιθέτως με μια χυδαία γηπεδική συμπεριφορά έκανε το τίποτα τραγούδι.

    Αν τους δούμε όλους μαζί παρεούλα στο μέλλον σε κανένα πάρτι δεν θα μου κάνει εντύπωση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την koukz, 22-06-2013 11:24 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την koukz, 22-06-2013 11:57 ]


    crosroads
    21.06.2013, 20:59

    Στην συναυλια αυτη οσο λιγο ακουσα ειπαν και αλλα τραγουδια σατιρικου περιεχομενου αναφεροντας ονοματα πολιτικων . ισως τα αλλα ειχαν πιο ευστοχη σατιρα και οχι υβρεις .Παντως ή υποκρισία του κάθε «ανθρωπολογισμού» αλλά με διάθεση αποκαταστατική της αυτοδιαψευσμένης νεοτερικότητας, ούτε ανακατασκευή του μαρξισμού, ούτε κριτική του κοινωνικού εξορθολογισμού αλλά ούτε και θεωρία της επικοινωνιακής δράσης στο αγγελικό πεδίο ενός δι-υποκειμενικού, κατανοητικού και ηθικού διαλόγου υπέρ του καθολικού consensus, αναδεικνύεται μεσω υβρεων.

    Κάθε έκφανση της νεωτερικότητας στο καλλιτεχνικό γίγνεσθαι με σκοπό την ουσιώδη κριτική στα πολιτικά πεπραγμένα πρέπει να υποστηρίζεται . Βέβαια η a posteriori κριτική αυτης της εκφάνσεως συχνά οδηγεί στην αρνητική αξιολόγηση της .Πράγμα που βέβαια δεν είναι κακό γιατί αποτελεί τη διελκυστίνδα υγιούς καλλιτεχνικής έκφρασης. Η υγιής σάτιρα πρέπει να εξετάζεται bona fide.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την crosroads, 21-06-2013 21:11 ]


    THANOS35
    22.06.2013, 00:26

    Εμένα ξέρετε γιατί με ενόχλησε αυτό που άκουσα πιο πολύ? επειδή ξέρω πόσο εύστροφος άνθρωπος είναι  ο Κραουνάκης..και έχει και μία άλφα παιδεία .. θα περίμενα να είχε διαλέξει το δύσκολο δρόμο..και όχι τον εύκολο του κιλού.. ειδικά όταν ήξερε  ότι  θα  απευθυνόταν σε ένα ευρύ κοινό σε συναυλία ,υπερασπιζόμενος να υποθέσω τον πολιτιστικό χαρακτήρα της δημόσιας τηλεόρασης, και όχι στην παρέα του..

    Δόξα το θεό έχει αποδείξει επανειλημμένως με τα έργα του ότι διαθέτει την ευφυία και θα μπορούσε  να το είχε κάνει..Ήθελε να πετύχει κάτι με όλο αυτό?Ήθελε να κάνει τον κόσμο της ΕΡΤ και όχι μόνο να χαμογελάσει?Αυτό δηλαδή ήταν ένα πολιτιστικό δρώμενο??Ένα "ευχάριστο" μουσικό διάλειμμα? Εγώ τον Κραουνάκη για άλλα πράγματα τον έχω αγαπήσει...Θα μου πείτε..μπορεί να είναι οργισμένος...ΟΚ το δέχομαι...και γω όμως είμαι..αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξω και την αισθητική μου και να αρχίσω να γελάω?Λυπάμαι δε θα το κάνω. Γιατί απλούστατα δε μου άρεσε αυτό που άκουσα.Και δεν το θεωρώ πετυχημένο..Τόσο απλά..

    Και να πω και ένα τελευταίο..μπορεί να μη μένουμε στις λέξεις αλλά εμένα αν μου έλεγαν έστω και τραγουδιστά (σατιρίζοντας ίσως?ωραίο το “ένδυμα”..).."γ... "η φάρα σου, η μάνα σου ..η οικογένειά μου δηλαδή..δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα ακόμα κι αν ήμουν ένας βλάκας και μισός κατά κοινή παραδοχή. Ειδικά αν ήμουν "εν ζωή" δε θα το θεωρούσα σάτιρα αλλά κατάχρηση της ελευθερίας του λόγου.

    Και επειδή στη δημοκρατία η ελευθερία του καθενός σταματάει και πρέπει να σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου ή τουλάχιστον αυτό διδάχτηκα εγώ όταν ήμουν στο σχολείο θα έλεγα ότι εδώ τα όρια ξεπεράστηκαν γιατί θίχτηκαν άνθρωποι πέραν του ενός προσώπου χωρίς λόγο.Κατα την ταπεινή μου άποψη όταν έχεις κάτι να πεις , κάντο έξυπνα, εστίασε εκεί που πρέπει .. Στο κάτω κάτω υποτίθεται κάνεις πολιτική σάτιρα..Απέδειξε ότι εσύ είσαι ανώτερος από αυτόν που σατιρίζεις.Κράτα το επίπεδό σου .. Αλλιώς λυπάμαι αλλά θα σε κατατάξω στην ίδια κατηγορία με το σατιριζόμενό σου..Σε τι διαφέρεις δηλαδή?Επειδή τα λες τραγουδιστά? Και συ ενοχλείς την αισθητική μου.

    Δεν κατηγορώ όσους τους άρεσε αυτό, καταλαβαίνω ίσως την οπτική τους γωνία, αλλά προσωπικά εμένα δε μου άρεσε και δε θα συμφωνούσα με όποιον και αν το έκανε ειδικά σε μία τέτοια εκδήλωση που αφορούσε την προάσπιση της “πολιτιστικής” ΕΡΤ.Τα σέβη μου.