ελληνική μουσική
    775 online   ·  210.833 μέλη
    roykoygr
    22.06.2013, 18:37

    Γεια σας.Έχω ξεκινήσει εδώ και λιγους μήνες να ασχολούμαι με την παραγωγή μουσικής στο fl studio.Αλλά βλέπω πως με δυσκολέυει πολυ να συνθέσω κάτι δικό μου,πατώντας απλα το ποντίκι πάνω στα πλήκτρα του sythesyzer που έχει το πρόγγραμα.Γιαυτό σκέφτηκα να πάρω ένα midi keyboard.βρήκα κάτι φτήνο.που θα ήθελα τη γνώμη σας http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=9402

    θα δουλεψει με το fl studio το συγκεκριμένο Midi?


    noizreduction
    22.06.2013, 21:46

    Με εξαιρεση ορισμενες σπανιοτατες περιπτωσεις ( που τεινουν να μπουν στο μουσειο των μηχανηματων ) το midi ειναι κοινο για ολες τις εφαρμογες κι ολα τα μηχανηματα. Αυτο σημαινει πως το midi keyboard που θες να αγορασεις κανει για οποιαδηποτε εφαρμογη που ειναι συμβατη με midi!


    roykoygr
    20.08.2013, 15:44
    Γεια σας και παλι!Δεν ήξερα που επρέπε να γράψω το συγκεκριμένο θέμα και έτσι το γράφω σε ένα παλιο δικό μου post!λοιπόν παιδιά ασχολουμε λίγο με το fl studio και προσπαθώ να το μάθω σιγά σιγά.και ετσι έχω μερικές απορίες!οταν κάνω export σε μορφή Mp3 το κομμάτι δεν μου το βγάζει και στην καλύτερη ποιότητα.ακούγετε σχετικά χαμηλα ο ήχος.μήπως φταίει η κάρτα ήχου μου γτ έχω την απλή του laptop.και σκέφτομαι μήπως πρεπει να αγοράσω μια εξωτερική ωστε ο ηχος να ακούγετε κάλος.εχω μια στο μιάλο μου θα μου πέιτε την γνώμη σας? http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=131087 έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτην την τίμη πάνω κάτω?
    foxxx
    25.08.2013, 21:29
    Δεν εχει midi θυρες ψαξε για κατι αλλο κοιτα και αγγελιες.
    noizreduction
    26.08.2013, 11:32

    roykoygr

    Καλο θα ηταν να εξαγεις το κομματι σου σε wave, το οποιο ειναι ασυμπιεστο format ηχου, αρα καλυτερο απο το mp3. Aν παλι θελεις να παραμεινεις στο mp3, προσπαθησε να επιλεγεις συμπιεσεις κοντα στα 320kbps, το οποιο ετσι κι αλλιως ειναι το "ανωνατο" οριο του mp3.

    Για το θεμα της εντασης του ηου δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν γνωριζω απο το FL studio, ομως εαν εχει καποια επιλογη στο export που εχει σχεση με το stereo, επελεξε να ειναι stereo interleaved και η ενταση του export να ειναι ιδια με την ενταση του master καναλιου ( εαν υπαρχει τετοια επιλογη ).

    Σιγουρα δεν φταιει η καρτα ηχου σου για την τελικη ενταση, αλλα μια αγορα καινουριας καρτας δεν θα ηταν κακη ιδεα κι ως επενδυση θα σου δωσει καλυτερο αποτελεσμα στον ηχο που ακους ( αρα και καλυτερο αποτελεσμα στην επιλογη ηχων και μιξης ).

    Τελος, η καρτα που θελεις να αγορασεις δεν εχει οντως midi in/out, ομως εαν το midi keyboard που αγορασες ειναι USB MIDI, δεν ειναι αναγκη η καρτα ηχου να εχει το παραπανω πρωτοκολο επικοινωνιας, αφου με ενα USB καλωδιο μπορεις να συνδεσεις κατευθειαν το midi keyboard με το PC.


    foxxx
    26.08.2013, 17:52

    +1000 σε οτι σου λεει ο φιλος noizreduction  αλλα κοιτα να εχει in/out midi γιατι θα σου χρειαστει καποια στιγμη.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την foxxx, 27-08-2013 16:30 ]


    roykoygr
    27.08.2013, 13:36
    καλύτερα δηλάδη να πάρω αυτή http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=133380 ?
    foxxx
    27.08.2013, 16:27
    Βασικα ποσα χρηματα διαθετης? Δεν την ξερω την καρτα αυτη αλλα σιγουρα υπαρχουν πολυ καλυτερες.
    roykoygr
    27.08.2013, 17:34
    Γύρο στα 100Ε το πολυ 120Ε.Έχεις να προτείνεις κάτι?
    noizreduction
    27.08.2013, 21:12

    Περα απο τα χρηματα, ειναι και τι ακριβως θελεις απο την καρτα. Θελεις να ηχογραφεις μουσικα οργανα? Θες απλως την καρτα για να ακους μουσικη σε καλυτερη ποιοτητα απ' ο,τι η onboard?

    Επισης ενα σημαντικο ( αν οχι το σημαντικοτερο εαν προκειται για ακροαση ) κομματι του ηχου σου ειναι το συστημα αναπαραγωγης του ηχου. Θα ειναι monitors? Θα ειναι απλα ακουστικα των 50€?

    Γιατι εαν ειναι απλως ενα συστημα "ακροασης", η καρτα των 100-120€ θα ειναι too much γι' αυτο που θες, εκτος εαν στο μελλον θελεις να την αξιοποιησεις για αλλα πραγματα.


    foxxx
    27.08.2013, 22:47

    Υπερ αρκετη και πολυ καλιτερη απο αυτη που σκεφτοσουν να παρεις

    http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/lexicon-lamda-el.html

    τωρα οσο αφορα αυτα που σε ρωτησε ο noizreduction ειναι πολυ σωστα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την foxxx, 27-08-2013 22:48 ]


    roykoygr
    28.08.2013, 04:03
    εγώ απλα την θέλω για καλύτερη ποιότητα ήχου στο fl studio.και γενικά να με βοηθησει πάνω σε αυτο το πρόγραμμα!να ανοίγει πολλά plugins χωρίς να κολλάει.πχ έχω κανει instal το asio και όταν το έχω ανοικτο στο fl studio δεν ακούγετε ο ήχος στο youtube!πρεπει να το ανοιγω-κλέινω!η κάρτα που μου συστήνεις κάνει και για το fl studio? η μονο cubase?
    noizreduction
    28.08.2013, 10:02

    Εχε υποψιν σου πως το ποσα VST και VSTi θα ανοιξεις δεν ειναι θεμα της καρτας αλλα και του συστηματος ( CPU/RAM ). Υπαρχουν συστηματα με on board καρτες, αλλα τοσο καλα χαρακτηριστικα σε hardware, που μπορουν να καλυψουν αρκετα VSTi, χωρις να "γονατιζει" ο υπολογιστης.

    Η καρτα θα αλλαξει την ποιοτητα του εξαγομενου ηχου, αφου οταν μιλαμε για midi παραγωγες, ολη η διαδικασια γινεται in the box και παιζει ρολο μονο η επιλογη των ηχων κι οχι το ποσο καλη ηχογραφηση μιας εξωτερικης πηγης εχεις κανει.

    Εφοσον μιλαμε για μια τετοια κατασταση, δηλαδη καλυτερη ακροαση μουσικης και συμπεριφορας της καρτας ηχου, προτεινω τις εξης:

    1. Lexicon Alpha Studio

    Καλη καρτα για entry level. Σιγουρα καλυτερη ποιοτητα απο κατι Behringer του "ποπου". Μειονεκτημα ( για τη δικη σου περιπτωση ) ειναι πως δεν εχει midi in/out, ομως εαν το midi controller/keyboard που εχεις ειναι USB midi, δεν το εχεις αναγκη.

    Απο τα θετικα ειναι πως η καρτα δεν θα σε "αφησει" σε περιπτωση που επεκταθεις στις παραγωγες σου ( πχ, ηχογραφησεις μια φωνη με μικροφωνο ), αφου μπορει να σε καλυψει σε βασικες παραγωγες που αφορουν και ηχογραφησεις.

    2. Alesis IO|2

    Ενα βημα παραπανω απο την Lexicon, με MIDI IN/OUT, 2 προενισχυτες μικροφωνου ( αρα η επεκτασιμοτητα της στο μελλον ειναι αρκετα συμφερουσα ) και καλη ποιοτητα convertors.


    3. Alesis M1 Active 320 USB

    Αυτη εδω η "καρτα" εχει μια ιδιαιτεροτητα οσον αφορα του τι ακριβως προσφερει. Στην ουσια ειναι ενα set monitors με μια build in καρτα ηχου, η οποια το μονο που κανει ειναι να σου προσφερει τη δυνατοτητα συδνεσης των ηχειων κατευθειαν στο PC.

    Την προτεινω γιατι μαζι με μια βασικη καρτα ηχου, σου προσφερει κι ενα ζευγαρι monitors, τα οποια μπορει να ειναι "μικρα" ( σιγουρα κατω απο 100Hz δεν μπορουν να κατεβουν, οποτε τα μπασα δεν θα τα ακους τοσο καλα ), ομως ειναι πολυ καλυτερα απο ενα μετριο ζευγαρι ακουστικων.

    Ειναι δικη σου αποφαση του τι θα παρεις, οποτε σε αποθαρυνω απο το να ρωτησεις "εσυ τι θα αγοραζες", μιας και ο καθενας εχει αλλες προτεραιοτητες στο τι θελει απο ενα μηχανημα. Θα κατσεις προσεκτικα να δεις τα χαρακτηριστικα της καθε καρτας ( καλως ηρθες στο big game ) και θα αποφασισεις τι θελεις να παρεις.

    Να σημειωσω πως η αναφορα των προιοντων στο Thomann εκ μερους μου δεν ειναι "διαφημιση" του εν λογω μουσικου οικου. Σε παροτρυνω να κοιταξεις κι αλλα e-shops πριν αποφασισεις τι και απο που θα το αγορασεις.


    roykoygr
    28.08.2013, 13:31
    ωραια!θα το σκεφτω και θα δω πια θα πάρω.Σας ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας!
    foxxx
    28.08.2013, 14:38
    Φιλε noizreduction μαλλον μπερδευτικες εγω πρωτινα την Lexicon Lambda ξανα κοιτα το link που εβαλα.
    noizreduction
    28.08.2013, 14:52

    Παράθεση:

    Το μέλος foxxx στις 28.08.2013, 14:38 έγραψε...

    Φιλε noizreduction μαλλον μπερδευτικες εγω πρωτινα την Lexicon Lambda ξανα κοιτα το link που εβαλα.

    Δεν μπερδευτηκα καθολου, απλως εκανα αναφορα σε 3 επιλογες υστερα απο την ερωτηση του roykoygr. Ηταν μια συνοπτικη απαντηση, δεν διορθωσα, ουτε συμπληρωσα καποιο παραλληλο σχολιο ;).


    foxxx
    28.08.2013, 15:11
    Ειδα οτι ανεφερες αλλη καρτα Lexicon και ειπα να διορθωσω.
    noizreduction
    28.08.2013, 15:57

    Παράθεση:

    Το μέλος foxxx στις 28.08.2013, 15:11 έγραψε...

    Ειδα οτι ανεφερες αλλη καρτα Lexicon και ειπα να διορθωσω.

    Να διορθωσεις καποια προταση ενος τριτου; Ειναι λιγο παραλογο, εαν μου επιτρεπεις μια τετοια εκφραση.

    Εξαλλου, τα χαρακτηριστικα της Alpha ταιριαζουν ακριβως στο τι θελει ο roykoyrg, ενω ειναι φτηνοτερη απο το επομενο μοντελο ( Lamda ).


    foxxx
    28.08.2013, 16:11
    Νομιζα πως μπερδεψες τα 2 μοντελα δεν εκανα κατι κακο και βεβαια δεν σου επιτρεπω.
    floydpink
    28.09.2013, 16:10
    Η ενταση του ηχου οταν κανεις export του κομματιου επηρεαζεται αμεσα απο το ποσο ψηλα ή χαμηλά εχεις την ενταση ηχου τη συγκεκριμενη στιγμη στο master volume(οπως ανοιγεις το fl studio πανω και λιγο αριστερα).Αν εκει ειναι χαμηλη την ωρα της εξαγωγης του αρχειου το κομματι οταν θα παιχθει σαν mp3 θα ακουγεται χαμηλα.Προσωπικα με απλο-φθηνο laptop δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα στην εξαγωγη των αρχειων σε μορφη mp3