ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη

    Νεος δισκος Βασίλη Παπακωνσταντινου - Χρηστου Νικολόπουλου. Ποια η γνώμη σας

    VA505
    04.07.2013, 17:28

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 09-07-2013 09:44 ]


    meryl82
    04.07.2013, 17:40

    Η αλήθεια είναι πως, ο Παπακωνσταντίνου να τραγουδάει Νικολόπουλο,  προκαλεσε πιστεύω από μόνη της την περιέργεια και το ενδιαφέρον του κάθε ακροατή, αλλά και το ερώτημα στο πώς μπορούν να συνυπάρξουν δυο καλλιτέχνες, απο δυο διαφορετικά είδη μουσικής ο καθένας.

    Κι όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση, θεωρώ πως το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα επιτυχημένο με ενδιαφέρουσες συνθέσεις και ενορχηστρώσεις που κρατούν το λαϊκό τους χαρακτήρα, με τις απαραίτητες ηλεκτρικές προσμίξεις του Βασίλη, φέρνουν τα τραγούδια λοιπόν πιο κοντά στο γνώριμο ύφος του ερμηνευτή, νώ παράλληλα είναι ευδιάκριτα  τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του δημιουργού τους.

    Είναι ενας μέτριος δίσκος συγκριτικά με άλλους δίσκους του Βασίλη.

    Περιέχει τα λεγόμενα τραγουδάκια με ημερομηνία λήξεως!!!!


    -----------------

    Όλα αξίζουν τον κόπο, αν η ψυχή δεν είναι μικρή.

                                                   ''Φερνάντο Πεσσόα''


     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την meryl82, 06-07-2013 23:09 ]


    gikostas
    04.07.2013, 22:25
    Σαν πρώτη ακρόαση μου άρεσε.Μου είχε αρέσει επίσης και στο''ζεϊμπέκικο της φυλακής''σε ένα προηγούμενο δίσκο του.Αρκετά καλός δίσκος θα έλεγα.Καιρό είχε ο Βασίλης να τραγουδήσει κάτι καλό.Πιστεύω ότι το έκανε τώρα έστω και με διαφορετικό ρεπερτόριο.
    jorge
    05.07.2013, 01:17
    Μου άρεσαν αρκετά τα 3-4 πρώτα κομμάτια και ιδιαίτερα τα Σφηνάκια. Ωραίο, καλοκαιρινό και ...αντιστρες :)
    VA505
    05.07.2013, 08:51

    Εγω είμαι διχασμένος.  Παρόλο που είμαι φαν και των δύο διμιουργών και μου αρεσε παρα πολύ που τους είδα μαζί.  Ειναι παρα πολύ καλή δουλειά, αλλα δεν ξεχωρισα καποιο τραγούδι που να εχει αυτό το κάτι που να ξε χωρίζει και να αντέξει στον χρόνο.  Δεν εχει καποιο κομμάτι όπως ειναι το ζειμπεκικο της φυλακής για παράδειγμα.  ο χρονος θα δείξει.


    sillia
    05.07.2013, 19:45

    Παρ'ότι πιστεύω ότι μπορεί φωνητικά να υπηρετήσει οποιοδήποτε είδος ....θα περίμενα κάτι πιο κοντά στον  Βασίλη ...... πιο κοντά στην μουσική του ταυτότητα !

    Οκ νάσαι καλά βρε billy! 

    Σε λίγο καιρό θα έχουν ξεχαστεί !

    Μετά βιας ξεχωρίζουν το μονα λιζα, φωτα σβηστά θα ξεπατωθουμε στα σφηνάκια ρε συ Βασίλη

    Άντε καληνύχτα!


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 05-07-2013 21:49 ]


    nicneoph
    06.07.2013, 20:02
    Χαλια..Ο χειρωτερος δισκος ολων των εποχων..κριμα Βασιλακη...κριμα.
    nikolaw
    06.07.2013, 21:19

    Μπράβο ρε παιδιά !! μπράβο .... ¨οτι έχει ανάγκη να ακούσει ο κόσμος αυτή την εποχή (των μνημονίων )στην κατάσταση που ζει . Οι άνθρωποι λες και ζουν σε άλλο κόσμο . Αχ ρε  Βασίλη .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikolaw, 06-07-2013 21:35 ]


    sillia
    06.07.2013, 22:05

    Παράθεση:

    Το μέλος nicneoph στις 06.07.2013, 20:02 έγραψε...

    Χαλια..Ο χειρωτερος δισκος ολων των εποχων..κριμα Βασιλακη...κριμα.

    Για τον Βασίλη ναι.....


    JohnnySyl
    07.07.2013, 02:15

    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο έπρεπε φέτος να βγάλει 2 δίσκους...


    pankon
    08.07.2013, 19:37
    Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, εδώ και 30 χρόνια έχει τελειώσει, απλώς πρέπει κάποιος να του το πεί για να πάψει να ταλαιπωρεί τον εαυτό του
    freak
    08.07.2013, 22:44

    Παράθεση:

    Το μέλος pankon στις 08.07.2013, 19:37 έγραψε...

    Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, εδώ και 30 χρόνια έχει τελειώσει, απλώς πρέπει κάποιος να του το πεί για να πάψει να ταλαιπωρεί τον εαυτό του

    Ευτυχως να και καποιος που λεει τα πραγματα με το ονομα τους.

    Εδω και 40 χρονια θα ελεγα εγω αλλα ας το παρει το ποταμι.

    Και μην ανησυχεις, ο Παπακωνσταντινου ξερει οτι εχει τελειωσει. Δεν φταιει αυτος ομως.

    Αυτος την δουλεια του κανει.

    Οσο για τον αλλον, την εχω πει την αποψη μου εδω μεσα, και οταν το εκανα επεσαν να με φανε, οπότε δεν χρειαζεται να αναμασαμε τα ιδια.

    Αυτοι οι δηθεν "καλλιτεχνες" θεωρουνται σπουδαιοι απο την μαζα που καταναλωνει οτι της σερβιρουν.

    Και οχι, δεν χρειαζεται να τον ακουσω τον δισκο για να εχω γνωμη, με οτι αυτο συνεπαγεται.


    sillia
    08.07.2013, 23:14

    Εεε όχι και να ακυρώσουμε τον καλλιτέχνη !

    Σεβασμός και μόνο στο έργο που έχει προσφέρει !

    Ο Βασίλης ακόμα υπάρχει και θα υπάρχει μην πάμε έξω απο τα σύνορά μας που 65άρηδες βγάζουν λαιβ και δεν χρειάζεται να πω ονόματα τα ξέρετε!

    Απλά ο Βασίλης δεν έπρεπε να το τολμήσει την στιγμή μάλιστα που και ο στίχος έχει αδυναμίες στα περισσότερα τραγούδια του σι ντι !!!!!!!!!!!!!


    VA505
    09.07.2013, 08:34

    Συμφωνώ απολύτα με sillia.  Ειδικά στο θεμα στίχου.


    takisfff
    09.07.2013, 16:46
    Χάλια ο δίσκος χάλια.Κ ο Βασίλης όσο κ να τον αγαπάω πρέπει να σταματήσει να τραγουδάει.Η φωνή του δεν είναι η ίδια αν τον ακούσει κανείς σε live.Ο ίδιος μάλιστα είχε πει σε συνέντευξή του πως όταν έρθει η μέρα που δεν θα μπορεί να τραγουδήσει θα σταματήσει κ απλά θα δίνει τα τραγούδια του σε άλλους.Γιατί δεν το κάνει?
    mixalis-kleanthis
    09.07.2013, 17:01
    ΛΥΠΑΜΑΙ...
    freak
    09.07.2013, 23:13

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 08.07.2013, 23:14 έγραψε...

    Εεε όχι και να ακυρώσουμε τον καλλιτέχνη !

    Σεβασμός και μόνο στο έργο που έχει προσφέρει !

    Ο Βασίλης ακόμα υπάρχει και θα υπάρχει μην πάμε έξω απο τα σύνορά μας...

    Πειραζει που προσωπικα δεν τον θεωρω καλλιτεχνη?

    Σεβασμος που? Πραγματικα δεν καταλαβαινω.

    Αυτο το 3ο με τα συνορα δεν το επιασα.


    sillia
    09.07.2013, 23:55

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 09.07.2013, 23:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 08.07.2013, 23:14 έγραψε...

    Εεε όχι και να ακυρώσουμε τον καλλιτέχνη !

    Σεβασμός και μόνο στο έργο που έχει προσφέρει !

    Ο Βασίλης ακόμα υπάρχει και θα υπάρχει μην πάμε έξω απο τα σύνορά μας...

    Πειραζει που προσωπικα δεν τον θεωρω καλλιτεχνη?

    Σεβασμος που? Πραγματικα δεν καταλαβαινω.

    Αυτο το 3ο με τα συνορα δεν το επιασα.



    Δεν πειράζει καθόλου προσωπική άποψη εκφράζεις και σεβαστή ....

    Σεβασμός σ'ένα καλλιτέχνη που τα τραγούδια του απο τα ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΧΟΡΕΥΩ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΦΕΝΤΟΝΑ ΦΥΣΑΕΙ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΨΕΜΑ Ν'ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΩ ΕΥΤΥΧΩΣ ΘΑΛΑΣΣΑ ΣΤΗΝ ΣΚΑΛΑ ΝΑ ΜΕ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΑΓΑΠΕΣ ΠΡΟΣΕΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΡΕΣΚΟ ΧΙΟΝΙ ΟΥΡΑΝΙΑ ΤΟΞΑ ΚΥΝΗΓΩ ....ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΙΝ 2 ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ........ θες κι άλλα?????????ΑΛΛΟΤΕ ΟΙ ΜΠΑΛΑΝΤΕΣ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΤΕ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΑ μας ταξιδεύουν για δεκαετίες και θα ταξιδεύουν γενιές στο μέλλον 

    Αυτό με το σήμερα δεν το κατάλαβες οκ ...ρίξε μια ματιά σε καλλιτέχνες της ξένης Rock σκηνής που σήμερα στα 65 τους χρόνια δίνουν συναυλιάρες !!!!!!!!!!!!!!!

     ελπιζω να σε κάλυψαν οι απαντήσεις μου !


    freak
    10.07.2013, 01:23

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 09.07.2013, 23:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 09.07.2013, 23:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 08.07.2013, 23:14 έγραψε...

    Εεε όχι και να ακυρώσουμε τον καλλιτέχνη !

    Σεβασμός και μόνο στο έργο που έχει προσφέρει !

    Ο Βασίλης ακόμα υπάρχει και θα υπάρχει μην πάμε έξω απο τα σύνορά μας...

    Πειραζει που προσωπικα δεν τον θεωρω καλλιτεχνη?

    Σεβασμος που?

    Σεβασμός σ'ένα καλλιτέχνη που τα τραγούδια του...μας ταξιδεύουν για δεκαετίες και θα ταξιδεύουν γενιές στο μέλλον.

    ...ρίξε μια ματιά σε καλλιτέχνες της ξένης Rock σκηνής που σήμερα στα 65 τους χρόνια δίνουν συναυλιάρες !


    Μιλας εν ονοματι των γενεων? Και για δεκαετιες? Εμενα δεν με ταξιδεψε ποτέ ο Βασιλακης. Υπηρξαν ενα δυο κομματια που συμπαθησα στιχουργικα και μουσικα μα μεχρι εκει. Δεν θελω να ανοιξω το στομα μου παραπανω. Δεν ξερω αν εχει νοημα κιολας.

    Οσο για το αλλο, ειλικρινα δεν μου καιγεται καρφι αν ο αλλος ειναι 65 η 15, εχω διαφορετικη αποψη στο θεμα ροκ γενικοτερα. Ασε που το συνηθες σε αυτες τις περιπτωσεις (πx Stones κλπ) ειναι οι στημενες βιομηχανιες και επιχειρησεις 40 με 50 χρονια τωρα, ακομα και οι ιδιοι το παραδεχονται μα δεν χρειαζεται, κανει μπαμ. Αν οι συναυλιαρες με γερολυκους που γεμιζουν σταδια σε καλυπτουν καλλιτεχνικα, παω πασο. Εννοειται πως δεν θετω θεμα ηλικιας βεβαια. Μιλαω για την ουσια, για την αυθεντικοτητα.

    Και μιας και αναφερθηκα στους Stones, ποια ηταν η πιο προσφατη σημαντικη τους εμφανιση? Αυτη με την Lady Gaga τον χειμωνα που μας περασε οπως υποστηριζουν αρκετοι.


    Orfeus
    10.07.2013, 01:33

    Η πιο πρόσφατη σημαντική εμφάνιση των Stones, έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο στο Γκλαστονμπέρρυ....

    {#emotions_dlg.beer}