ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη

    Πέθανε η Έφη Μεταλληνού-Δεύτερο πρόγραμμα

    gikostas
    04.07.2013, 19:23

    Πέθανε η δημοσιογράφος και για χρόνια ραδιοφωνική παραγωγός του Β' Προγράμματος της Ελληνικής Ραδιοφωνίας, Έφη Μεταλληνού. Η φωνή της είχε συνδεθεί άρρηκτα με το Δεύτερο Πρόγραμμα και στην εκπομπή της είχαν φιλοξενηθεί σπουδαίοι καλλιτέχνες και άνθρωποι του πολιτισμού.

     

    «Φαίνεται πως ήταν απλώς θέμα χρόνου. Μετά τις τελευταίες εξελίξεις έπρεπε να σταματήσει να χτυπάει και τυπικά η «καρδιά της ΕΡΑ». Γνώριζα την κ. Έφη Μεταλληνού από το 2001 και για εμάς τους νεότερους αυτή ήταν η «καρδιά της ΕΡΑ», η εμβληματική προσωπικότητα της ΕΡΑ. Της μιλούσαμε πάντα στον πληθυντικό. Ήταν ένας αξιοσέβαστος άνθρωπος και φοβερά «ανοιχτή» προς τους νεότερους. Για εμάς η Έφη Μεταλληνού ήταν ο προθάλαμος για την ΕΡΤ που όλοι αγαπήσαμε. Αν δεν γνωρίζαμε τον πρόσφατο χαμό και του άντρα της, ο οποίος ήταν από τους καλύτερους ηχολήπτες του Δημόσιου Ραδιοφώνου, θα λέγαμε πως «έφυγε» γιατί δεν άντεξε αυτό που συνέβη με την ΕΡΤ. Κλείνοντας η ΕΡΑ και «φεύγοντας» η κ. Μεταλληνού είναι πραγματικά σαν να κλείνει ένας μεγάλος κύκλος. Μετά από αυτό, κυριολεκτικά η οικογένεια της ΕΡΤ είναι φτωχότερη».
    Μαρία Κοζάκου

     

    Η κηδεία της Έφης Μεταλληνού θα γίνει την Παρασκευή στις 15.30 στον Β' Νεκροταφείο του Αγίου Ισιδώρου

    Πηγή:MusicPaper


    meryl82
    04.07.2013, 22:26

    Την κυρία Μεταλληνού, την γνώρισα μέσα απο τις εκπομπές του Δευτέρου Προγράμματος.

    Ένας άνθρωπος σεμνός και μετρημένος στα λόγια.

    - Τελικά, οι απώλειες είναι πιο οδυνηρές όταν τις συνειδητοποιείς -

    Δέν τόλμησα ποτέ να της πω, το πόσο πολύ την αγάπησα και ποσο πολύ την εκτίμησα, αλλά ούτε και θα τα καταφέρω ποτέ!!!!

    Είμαι σίγουρη όμως οτι το ξέρει όταν μιλούσαμε για την μουσική!!!!!

     

     

    ''Καλό ταξίδι Έφη Μεταλληνού........ Καλό ταξίδι παρέα με όσα τραγούδια μου μάθατε τόσα χρόνια.

    Όλοι όσοι ΄σ' αγαπάμε και σε γνωρίσαμε, θα σε έχουμε στην καρδιά μας για πάντα!!!!''

     

     

     

    Καλὸ ταξίδι, ἀλαργινὸ καράβι μου,

    στοῦ ἀπείρου καὶ στῆς νυχτὸς τὴν ἀγκαλιά,

    μὲ τὰ χρυσά σου φῶτα!

    Νά ῾μουν στὴν πλώρη σου ἤθελα,

    γιὰ νὰ κοιτάζω γύρου σὲ λιτανεία

    νὰ περνοῦν τὰ ὀνείρατα τὰ πρῶτα.

    Ἡ τρικυμία στὸ πέλαγος καὶ στὴ ζωὴ νὰ παύει,

    μακριὰ μαζί σου φεύγοντας πέτρα νὰ ρίχνω πίσω,

    νὰ μοῦ λικνίζεις τὴν αἰώνια θλίψη μου,

    καράβι, δίχως νὰ ξέρω ποῦ μὲ πᾶς καὶ δίχως νὰ γυρίσω!

    Κώστας Καρυωτάκης - Καλό ταξίδι

                                                                         ..................Με εκτίμηση, η φίλη σου Μαρία................


    -----------------

    Όλα αξίζουν τον κόπο, αν η ψυχή δεν είναι μικρή.

                                                   ''Φερνάντο Πεσσόα''

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την meryl82, 05-07-2013 10:35 ]