ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.848 μέλη

    Δεν μπορώ να βγάλω καλό ήχο στο σαξόφωνο!

    EiRiNiRESPECT
    08.07.2013, 19:14

    Γεία σας.Παίζω σαξόφωνο άλτο εδώ και δύο χρόνια περίπου σε μία φιλαρμονική.Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω καλό ήχο.Τις περισσότερες φορές βγαίνει ένας περίεργος ήχος λες και υπάρχει κάτι υγρό στο σαξόφωνο και μαζί με τη νότα ακούγεται και κάτι που θυμίζει μπουρμπουλίθρες.Δεν υπάρχουν πολλά σάλια στο σαξόφωνο,βέβαια και γι'αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακούγομαι έτσι.Έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα:έχω αγοράσει βιβλία με ασκήσεις ήχου και τα σχετικά,έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους για να φυσάω,έχω πάρει ένα καλό επιστόμιο..συνεχίζω να ακούγομαι έτσι όμως.Μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο όργανο και δεν θα ήθελα να το παρατήσω,όμως το ότι δεν μπορώ να βγάλω καλό ήχο με προβληματίζει και με κάνει να σκέφτομαι απαισιόδοξα...θα με ευχαριστούσε πολύ αν με βοηθούσατε

     {#emotions_dlg.blush}{#emotions_dlg.blush}


    axilleas23
    09.07.2013, 13:35
    Μακάρι να είχα ιδέα να σε εξηγούσα και να σε βοηθούσα αλλά δεν έχω ιδέα γι΄ αυτά τα όργανα!
    EiRiNiRESPECT
    10.07.2013, 10:14
    δεν πειράζει...ευχαριστώ πάντως :)
    karajohnidio
    11.07.2013, 13:31

    καλησπερα φιλε!εγω παιζω σαξοφωνο εδω και ενα χρονο περιπου αλλα εχω βρεθει να εχω το ιδιο προβλημα με εσενα...

    η αλλαγη του επιστομιου εμενα με βοηθησε  πολυ σε συνδυασμο με ενα σκληροτερο καλαμακι...(απο 1,5 πηγα στο 2,5).αν δεν βγαλεισ ακρη και με αλλαγες σκληροτητας στο καλαμακι σου δοκιμασε να μετακινεις λιγο αριστερα δεξια το λαιμο του οργανου σου μεχρι να παιζει σωστα και να βρεις τον ηχο που να σου αρεσει...

    παντα βεβαια μπορει να ειναι και θεμα οργανου οποτε σε μια τετοια περιπτωση καλο θα ηταν να το δει καποιος ειδικος.


    SakisKouroupos
    11.07.2013, 13:57
    Συμφωνώ με το να το δει ειδικός....
    EiRiNiRESPECT
    13.07.2013, 19:26
    εχω παει για σερβις το σαξοφωνο αρκετες φορες.επισης το εχω δωσει σε πολυ εμπειρα σε σχεση με το οργανο παιδια στη φιλαρμονικη μου και μου λενε οτι ειναι πολυ καλης κατασκευης.εχω ηδη παραγγειλει καινουργιο επιστομιο και ελπιζω να κανει δουλεια.ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! :)
    fotge
    25.09.2013, 00:46
    δοκιμασε να βαλεις πιο μεσα το κατω χειλος στο επιστομιο κ οταν φυσας να σηκωνεις τις γωνιες απο τα μαγοθλα σου τα ζυγωματικα δηλαδη κ φυσικα να μην κουνας καθολου τα χειλια σ σταθερα ειναι πολυ δισκολο αλλα συνηθιζεις
    Greg88
    21.10.2013, 17:02

    Παράθεση:

    Το μέλος EiRiNiRESPECT στις 08.07.2013, 19:14 έγραψε...

    Γεία σας.Παίζω σαξόφωνο άλτο εδώ και δύο χρόνια περίπου σε μία φιλαρμονική.Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω καλό ήχο.Τις περισσότερες φορές βγαίνει ένας περίεργος ήχος λες και υπάρχει κάτι υγρό στο σαξόφωνο και μαζί με τη νότα ακούγεται και κάτι που θυμίζει μπουρμπουλίθρες.Δεν υπάρχουν πολλά σάλια στο σαξόφωνο,βέβαια και γι'αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακούγομαι έτσι.Έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα:έχω αγοράσει βιβλία με ασκήσεις ήχου και τα σχετικά,έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους για να φυσάω,έχω πάρει ένα καλό επιστόμιο..συνεχίζω να ακούγομαι έτσι όμως.Μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο όργανο και δεν θα ήθελα να το παρατήσω,όμως το ότι δεν μπορώ να βγάλω καλό ήχο με προβληματίζει και με κάνει να σκέφτομαι απαισιόδοξα...θα με ευχαριστούσε πολύ αν με βοηθούσατε

     {#emotions_dlg.blush}{#emotions_dlg.blush}



    Φίλε μου καλησπέρα!Το πρόβλημα το έχεις καθ' όλη την έκταση του οργάνου ή μόνο σε συγκεριμένες νότες?


    Vasilis135
    15.11.2013, 20:39

    Παράθεση:

    Το μέλος EiRiNiRESPECT στις 08.07.2013, 19:14 έγραψε...

    Γεία σας.Παίζω σαξόφωνο άλτο εδώ και δύο χρόνια περίπου σε μία φιλαρμονική.Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω καλό ήχο.Τις περισσότερες φορές βγαίνει ένας περίεργος ήχος λες και υπάρχει κάτι υγρό στο σαξόφωνο και μαζί με τη νότα ακούγεται και κάτι που θυμίζει μπουρμπουλίθρες.Δεν υπάρχουν πολλά σάλια στο σαξόφωνο,βέβαια και γι'αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακούγομαι έτσι.Έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα:έχω αγοράσει βιβλία με ασκήσεις ήχου και τα σχετικά,έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους για να φυσάω,έχω πάρει ένα καλό επιστόμιο..συνεχίζω να ακούγομαι έτσι όμως.Μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο όργανο και δεν θα ήθελα να το παρατήσω,όμως το ότι δεν μπορώ να βγάλω καλό ήχο με προβληματίζει και με κάνει να σκέφτομαι απαισιόδοξα...θα με ευχαριστούσε πολύ αν με βοηθούσατε

     {#emotions_dlg.blush}{#emotions_dlg.blush}



    Μόνο σε φιλαρμονική κάνεις? Στην πόλη που ζεις έχει πολλή υγρασία?

    Αν δε το καθαρίζεις συχνά,και πιο πολύ το λαιμό του τότε μπουκώνει.

    Μόλαταυτα πρέπει να το δει ένας καλός τεχνικός,που να κατέχει από οργανολογία...

    Αθήνα-Θεσσαλονίκη έχει τεχνικούς πολύ καλούς!


    CONDUCTOR
    03.03.2014, 13:16

    Σύνηθες φαινόμενο σε μέρη με άφθονη υγρασία.  Θα κοιτάξπυμε μια μια τις περιπτώσεις που μπορεί να προκαλούν αυτό το προβληματάκι.

    Η τοποθέτηση του καλαμιού είναι σωστή; Πρέπει να είναι στο κέντρο και κάτω από το επιστόμιο ελάχιστα, σα να λέμε μια τρίχα απο τα μαλλιά. Δεν τοποθετούμε τον σφυχτήρα ψηλά στο επιστόμιο και ποτέ σφιχτά, διότι εμποδίζουμε τον ήχο να κάνει παλμούς. Τα περισσότερα επιστόμια έχουν μια γραμμή στο σημείο εφαρμογής του σφυχτήρα. Εαν το δικό σου δεν έχει, τοποθέτησε το σφυχτήρα ώστε να είναι μερικά χιλιοστά κάτω απο το λείο μέρος του καλαμιού. Βιδώνουμε την επάνω βίδα ίσα ίσα εκεί που τερματίζει χωρίς να σφίξουμε και την κάτω βίδα λίγο πιο σφιχτά. Εαν ο σφυχτήρας μας έχει μια βίδα, τότε τη βιδώνουμε μέτρια προς το χαλαρό.

    Έχουμε σωστή τοποθέτηση στο στόμα; Δαγκώνουμε με τα πάνω δόντια το επιστόμιο και απλά καλύπτουμε με τα πάνω χείλη το επιστόμιο χωρίς να περάσουμε τα χείλη κάτω απο τα πάνω δόντια. Αντιθέτως σκεπάζουμε τα κάτω δόντια με τα κάτω χείλη και τοποθετούμε το όργανο στο στόμα.

    Για τον ήχο που βγάζει σα να έχει νερά, σκουπίζουμε τακτικά το πίσω μέρος του καλαμιού, το επιστόμιο και λαιμό και είμαστε βέβαιοι ότι δε χάνουμε αέρα απο τα πλάγια στο στόμα.

    Για το Ρε χαμηλό και πιο κάτω, το πρόβλημα οφείλεται στο ότι έχεις αρκετά έξω απο τον φελό του λαιμού το επιστόμιο. Βάλε το επιστόμιο πιο βαθιά στο λαιμό ώστε ο φελός του λαιμού να φαίνεται 2 χιλιοστά περίπου και το πρόβλημα αμέσως θα διορθωθεί.

    Εαν όλα τα παραπάνω δεν αποδώσουν καρπούς, ψάξε για έναν καλό τεχνικό...

     


    saxman1
    14.11.2014, 04:58

    κανε ενα δυο μαθηματα με εναν απτους [λιγους ] καλους σαξοφωνιστες που εχουμε στην Ελλαδα να μαθεις να φυσας... Αυτα που λες δεν φτιαχνουν μεσω internet.. στα λεω σαν επαγγλεματιας σαξοφωνιστας αυτα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την saxman1, 14-11-2014 05:00 ]


    thanstat21
    27.05.2015, 13:55
    Λοιπόν παίζω σαξόφωνο 5 χρόνια. Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά αγόρασα ένα καλαμάκι κατά της υγρασίας και από τότε δεν ξανά είχα αυτό το πρόβλημα.