ελληνική μουσική
    471 online   ·  210.845 μέλη

    Ποιος Καλλιτέχνης ΔΕΝ θα σας έλειπε εάν ΔΕΝ υπήρχε;

    meryl82
    10.07.2013, 18:26

    Μιχάλη συμφωνώ!!!!!

    Κρίμα στο τραγούδι το οποίο ερμηνεύει ΆΞΙΑ η Μαρία Παπαγεωργίου!!!

    Κάποια τραγούδια δεν πρέπει να πλησιάζονται κάν...........


    mixalis-kleanthis
    10.07.2013, 18:37

    {#emotions_dlg.thumbup}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mixalis-kleanthis, 23-11-2013 20:55 ]


    Orfeus
    10.07.2013, 19:12

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10.07.2013, 16:15 έγραψε...

    Ο Μανώλης Φάμελλος.



    {#emotions_dlg.thumbup}

    Παράθεση:

    Το μέλος sapounofouska στις 10.07.2013, 16:26 έγραψε...

    ο παριος... επειτα απο πολλη σκεψη..!



    Μάλλον υποκειμενική σε βρίσκω. 

    Παράθεση:

    Το μέλος stuff στις 10.07.2013, 17:37 έγραψε...

    Ο Ακατανόμαστος



    Κώστα ...ως άνω!

    Παράθεση:

    Το μέλος mixalis-kleanthis στις 10.07.2013, 18:18 έγραψε...

    Ο Απόστολος Ρίζος !!!!!!

    Αν αυτό είναι έντεχνο είμαι υπέρ του άτεχνου με χίλια ...{#emotions_dlg.thumbup}



    Μιχάλη θα μου επιτρέψεις για τον Αποστόλη να μη συμφωνήσω και όχι λόγω φιλίας μαζί του, αλλά η πορεία του Αποστόλη είναι ακόμα τόσο μικρή, που δεν επιτρέπει αποτίμηση! Εάν δεν τον έκοβε η θητεία στο στρατό, ίσως να είχαμε σήμερα κάτι περισσότερο. Αυτή όμως, είναι η δική μου άποψη. 


    hp
    10.07.2013, 19:26

    O πάριος...και ναι είναι υποκειμενική άποψη

    αν δε σου κάνει ρώτα κανα ποτήρι, το πληκτρολόγιο ίσως {#emotions_dlg.biggrin}

    ο πάριος δε πρόσφερε τίποτε, κατέστρεψε πλουτίζοντας,

    ψιλά γράμματα βέβαια...


    KRISTHESS
    10.07.2013, 19:34

    H Kατερίνα Στικούδη φυσικά {#emotions_dlg.eek} είναι μία ισχυρή καλλιτεχνική προσωπικότητα..δεν το συζητώ..αν δεν άνοιγε  και το στοματάκι της..θα την έκανα και υπουργό..στη θέση Γεωργιάδη{#emotions_dlg.biggrin}μα που τη θυμήθηκα τώρα..


    Orfeus
    10.07.2013, 19:55

    Παράθεση:

    Το μέλος HP στις 10.07.2013, 19:26 έγραψε...

    O πάριος...και ναι είναι υποκειμενική άποψη

    αν δε σου κάνει ρώτα κανα ποτήρι, το πληκτρολόγιο ίσως {#emotions_dlg.biggrin}

    ο πάριος δε πρόσφερε τίποτε, κατέστρεψε πλουτίζοντας,

    ψιλά γράμματα βέβαια...




    Το θέμα δεν είναι να κάνει σ' εμένα.
    Άλλωστε, δεν με αφορούν τα υποκειμενικά του καθενός και το δήλωσα εξ αρχής.
    Δικά σας είναι,  ...διαχειριστείτε τα!


    sillia
    10.07.2013, 20:32

    Ορφέα έχω κατάλογο.....

    Λίγο το θέμα τρεκλίζει στις απαντήσεις  ...αν κατάλαβα καλά δεν μιλάμε για καλλιτέχνες που δεν έχουμε παρά ελάχιστα τραγούδια οπότε και το δείγμα δουλειάς τους μικρό για να πούμε αν δεν υπήρχαν αν θα μας έλειπαν !

    Μιλάμε για ερμηνευτές του εντέχνου εντος << >>που έχουν απασχολήσει στουντιο και κονσόλες επι σειρά ετών.....

    Συμφωνώ για  Κότσιρα μετά τον φύλακα άγγελο ελάχιστα.... και μαζί με αυτόν Πασχαλίδη και Δεληβοριά ! Πασχαλίδης γιατί  με τρελαίνει στην αποκωδικοποίηση στίχων Δεληβοριά γιατί παρ'ότι τον βρίσκω ευφυέστατο και ταλαντούχο κάπου τα ταλέντα του μπερδεύονται και χάνει την μπάλα ο στίχος του !

    Θα επανέλθωSmile


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 10-07-2013 20:35 ]


    Orfeus
    10.07.2013, 21:08

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 10.07.2013, 20:32 έγραψε...

    Ορφέα έχω κατάλογο.....

    Λίγο το θέμα τρεκλίζει στις απαντήσεις  ...αν κατάλαβα καλά δεν μιλάμε για καλλιτέχνες που δεν έχουμε παρά ελάχιστα τραγούδια οπότε και το δείγμα δουλειάς τους μικρό για να πούμε αν δεν υπήρχαν αν θα μας έλειπαν !

    Μιλάμε για ερμηνευτές του εντέχνου εντος << >> που έχουν απασχολήσει στουντιο και κονσόλες επι σειρά ετών.....

    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!




    Αυτούς εννοώ!!! 

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 10.07.2013, 20:32 έγραψε...

    Συμφωνώ για  Κότσιρα μετά τον φύλακα άγγελο ελάχιστα.... και μαζί με αυτόν Πασχαλίδη και Δεληβοριά ! Πασχαλίδης γιατί  με τρελαίνει στην αποκωδικοποίηση στίχων Δεληβοριά γιατί παρ'ότι τον βρίσκω ευφυέστατο και ταλαντούχο κάπου τα ταλέντα του μπερδεύονται και χάνει την μπάλα ο στίχος του !

    Θα επανέλθωSmile

    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!



    Καλά, επειδή άνοιξα το θέμα εγώ, δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνήσω ή να "εγκρίνω" ....κάτι! (πού το βρήκα το εγκρίνω;) 
    Εννοώ δηλαδή: Ο καθένας ας πει την άποψή του. 






    -----------------

    Everybody must something to give, for something they get...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 10-07-2013 21:10 ]


    mary_omikron
    10.07.2013, 23:06

    Ο Φίλιππος Πλιάτσικας.... πολύς θόρυβος, πολλές συναυλίες για το τίποτα.


    Orfeus
    10.07.2013, 23:07

    Να κι άλλος ένας... Έεεεετσι!!! 


    KRISTHESS
    10.07.2013, 23:36
    ααααα του εντέχνου θέλουμε...εμ πέστε μου έτσι...μμμμμ...η έφη θώδη
    eliasmavroskoufis
    10.07.2013, 23:39
    ααααα θα σας πω τους αγαπημένους μου μισητούς!!! Πρώτος απ'όλους ο Κότσιρας και μετά οι Onirama, άλλους δεν έχω :) Κάπου είδα για τον Ρίζο που επίσης δεν θα συμφωνήσω αλλά γνώμες είναι αυτές :)
    KRISTHESS
    10.07.2013, 23:45
    κι οι Onirama... όντως...γιατί υπάρχουν??
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    tallos
    11.07.2013, 00:53
    μητροπανος
    TRAVELOGUE
    11.07.2013, 01:55

    Δν θα ασχοληθώ με τις επιλογές του καθενός από τους συμφορουμίτες, παρόλο που με κάποιες συμφωνώ με άλλες έχω αντιγνωμία, διότι θεωρώ πιο χρήσιμο να γίνει καταγραφή απόψεων, παρά αντίλογος για έναν ή δυο καλλιτέχνες που θα μονοπωλήσουν τη συζήτηση με επιχειρήματα κι αντεπιχειρήματα.

    Εμένα λοιπόν, ένας καλλιτέχνης που δεν θα μου έλειπε είναι ο Γιάννης Πάριος. Θεωρώ ότι δεν έχει προσφέρει και είναι υπερεκτιμημένος, παρά την πολυάριθμη δισκογραφία του (περίπου 50 δίσκοι!)! Μουσικά αλλά και στιχουργικά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, έχουν παρεμφερές ύφος.

    Παραδείγματα;

    "220 Volt νιώθω στο κορμί να με χτυπούν" - Δίσκος "Επίθεση αγάπης"  - 1991

    "Είσαι το σαράκι που μου τρώει, μέρα με τη μέρα τη ψυχή" - Δίσκος "Τύψεις" - 1997

    "Μαρτύριο η αγάπη σου λέω, μαρτύριο η αγάπη και κλαίω" - Ντουέτο με την Άννα Βίσση από το δίσκο "Χ" του 2002

    Πολύ κλάψα... άνευ λόγου θεωρώ!

    Ακόμη και κάποια κλασσικά του τραγούδια, όπως το "Να λοιπόν γιατί σ'αγάπησα" από τον ομώνυμο δίσκο του 1978, που δεν είναι παρά διασκευή με ελληνικό στίχο, του τραγουδιού "Mon coeur pour te garder" των J.P. Lang-B. Bergman-F. Bernheim. 

    Και πολλά άλλα θα τα χαρακτήριζα μέτρια στο πνεύμα μίας εποχής μετα τα μέσα του 70, που ήθελε να βάλει το κοινό σε ένα πιο Light ρεπερτόριο λόγω της υπερσυσσώρευσης του πολιτικού τραγουδιού. Ο Πάριος ήταν η ιδανική λύση.

    Επίσης, κάποιες πιο.. ιδιαίτερες δουλειές του, όπως "Τα νησιώτικα" του 1982 ή "Τα νησιώτικα Νο 2" του 1993, αυτό που προσέφεραν ήταν μερικά χιτ για να παίζονται στους γάμους, αλλά δεν αποτέλεσαν τομή  και κίνητρο ώστε το ακροατήριο να στραφεί προς το παραδοσιακό νησιώτικο τραγούδι. Μάλλον, αρκέστηκε σε κάποια χιτάκια των πανηγυριών. Άλλοι καλλιτέχνες έχουν κάνει πολύ αξιολογότερες προσπάθειες σε αυτήν την κατεύθυνση.

    "Ο ερωτικός Θεοδωράκης" του 2001, πρόκειται για αδιάφορες επανεκτελέσεις στα εξαιρετικά τραγούδια του Μίκη, αλλά δεν έχουν προσδώσει απολύτως τίποτα, σε σημείο που ουδέποτε θα έβαζα να ακούσω κάποιο από τα συγκεκριμένα τραγούδια σε επανεκτέλεση από το  Γιάννη Πάριο.

    Και φυσικά, ο άνθρωπος κι ας είχε μία καλή φωνή, πλέον αυτή δεν υφίσταται. Απόδειξη ο δίσκος "Ο κύκλος του έρωτα" του 2012, από το Μέγαρο Μουσικής!

    Στα θετικά από την άλλη, βαζω την ερμηνεία του στο τραγούδι "Ένα γέρικο καράβι"  σε μουσική Μάνου Λοΐζου και στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου από το δίσκο "Θαλασσογραφίες" του 1970, δηλαδή στην πολύ πρώιμη φάση του. Άρα θα μπορούσε να μην έχει προχωρήσει παρά πέρα.

    Επίσης, το τραγούδι "Το δικό σου αμάρτημα" σε μουσική και στίχους δικούς του που πρωτοερμήνευσε ο Στέλιος Καζαντζίδης στο δίσκο "Ο δρόμος της επιστροφής" του 1987.

    Κάποια λίγα κομμάτια από το δίσκο του 1986 "Ξαρχάκος/Πάριος", με προεξέχον το "Μάτια Μπλε" σε στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου. Στον ίδιο δίσκο υπήρχε και το "Είν΄αρρώστια τα τραγούδια". Εκπληκτικό τραγούδι σε στίχους Μάνου Ελευθερίου, το οποίο όμως είχε ήδη ερμηνεύσει μοναδικά η Μαρία Δημητριάδη σε υπέρχοη ενορχήστρωση στο δίσκο "Δελτίο καιρού" του 1980. Άρα, μιλάμε απλώς για μια αξιοπρεπή επανεκτέλεση χωρίς κάτι παραπάνω.

    Όμως αυτά τα λίγα θετικά δείγματα, κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογούν 50 δίσκους, ούτε το τόοοοοσο μεγάλο όνομα. Θα μπορούσε να αποτελεί  τη μουσική παρακαταθήκη ενός οποιουδήποτε νέου καλλιτέχνη ή διάττοντος αστέρα στο μουσικό χώρο.

    Αυτά. Θα επανέλθω και με άλλους. Απλώς μόλις είδα το θέμα του τόπικ, ο Πάριος, ήταν ο πρώτος που μου καρφώθηκε στο μυαλό!


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 11-07-2013 10:25 ]


    sapounofouska
    11.07.2013, 02:10
    τελικα δεν ειμαι η μονη....!!!
    despinakontogianni
    11.07.2013, 06:19

    Ξεκινάω με μία λίστα, στην οποίο κατέληξα με μεγάλη κι ώριμη θαρρώ σκέψη. Μιλάω και για φωνές και για δημιουργούς.

    1) Μελίνα Κανά

    2) Λιζέτα Καλημέρη (ναι, δεν μπορώ τις αδερφές Κανατά, είναι η αλήθεια)

    3) Μανώλης Φάμελλος (άνοστος/άοσμος)

    4) Φίλιππος Πλιάτσικας

    5) Στάθης Δρογώσης

    6) Στέλιος Δάβαρης 

    7) Μαριέττα Φαφούτη (είμαι σε αναζήτηση για ποιο λόγο δε θα μου έλειπε, αλλά γεγονός είναι πως ΔΕΝ)

    8) Ανδριάννα Μπάμπαλη (καλή η προσπάθειά της, αλλά δε φτάνει για μένα)

    9) Αρετή Κετιμέ (για τους γνώστες του σαντουριού μπορώ να πω πως δεν είναι καλή, αλλά ικανοποιητική, άρα πολύυυυυ κακό για το τίποτα)

    10) Οδυσσέας Ιωάννου (για μένα είναι ταυτόσημος της μιζέριας)

    11) Φωτεινή Δάρρα 

    12) Ρίτα Αντωνοπούλου

    13) Lolek (δεν είναι ο Cohen, όσο κι αν το θέλει)

    14) Φατμέ (πλην των συνθετικών προσφορών του Πορτοκάλογλου σε Μάνου κι Αλεξίου)

    15) Nalyssa Green (google her αν δε βαριέστε, ελληνίδα είναι)

    16) Lana Del Ray 

    17) Courtney Love

    18) HIM

    19) Χριστόφορος Κροκίδης 

    20) Λένα Πλάτωνος (ναι, το καλό το άφησα για το τέλος. ε, είναι κάποιοι καλλιτέχνες που απλά δε σε άγγιξαν ποτέ και δε θα σου λείπανε και καθόλου)

    Κάποια από τα παραπάνω είναι προσωπικές εμπάθειες, αλλά κάποια είναι απλά περιττά στο τοπίο μου. Έκανα ένα σαχλό Τοp 20, με τα πρώτα ονόματα που μου ήρθαν αυτόματα στο μυαλό.

    *Δε θα μπορούσα να βάλω Νταλάρα, Αλεξίου, Μικρούτσικο, Θεοδωράκη κλπ (τέτοιου μήκους κύματος), διότι είμαι αρκετά μικρή κι αναγνωρίζω πως αν δεν υπήρχαν το ελληνικό τραγούδι θα ήταν πολύ διαφορετικό. έχουν καθιερωθεί, θεωρώ πως θα μου λείπανε κάποια πράγματα-κυρίως ποιον σύζυγο πολιτικού θα κράζαμε με κάθε ευκαιρία Innocent )

    **Είναι και τόόόόόσοι άλλοι από την κατηγορία "Έντεχνο", που πραγματικά σκέφτομαι, για ποιο λόγο υπερτερούν απ' ότι σ' όποια άλλη κατηγορία.. 

    ***Ποιος είναι ο "Ακατονόμαστος"; Νταλάρας; 

    ps: οι εκάστοτε θαυμαστές να το δουν χιουμοριστικά παρακαλώ, βαριέμαι να διαφωνώ. {#emotions_dlg.beer}


    Orfeus
    11.07.2013, 08:41

    Εξαιρετικά posts από Travelogue & despinakontogianni!

    {#emotions_dlg.thumbup}