ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιος Καλλιτέχνης ΔΕΝ θα σας έλειπε εάν ΔΕΝ υπήρχε;

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Hastaroth
    11.07.2013, 14:56

    Ενας καλλιτέχνης που...δέν υπάρχει,δέν μπορεί να αξιολογηθή ώστε να ξέρουμε άν η απώλειά του είναι σημαντική.

    Ετσι,δέν μπορώ να πώ  π.χ. ότι "δέν θα μού έλειπε ο τάδε τραγουδιστής/συνθέτης/τραγουδοποιός άν δέν υπήρχε" διότι άν δέν υπήρχε,δέν θα υπήρχε και έργο του.

    Από την άλλη,καλλιτέχνες που αφήνουν έστω και λίγο-σε σχέση με την διάρκεια τής καλλιτεχνικής τους ύπαρξης-αξιόλογο έργο,μού λείπουν,ακόμη και γι'αυτό το λίγο έργο τους,που δέν θα υπήρχε άν δέν είχαν υπάρξει αυτοί.

    Συνεπώς,ο τίτλος τού θέματος μού θυμίζει το γνωστόν "τί θα θέλατε να είστε εάν δέν ήσασταν αυτό που είστε;"-αφού άν ήμουν κάτι άλλο,δέν θα μπορούσα να το αξιολογήσω σε σχέση μ'αυτό που είμαι τώρα.....


    Orfeus
    11.07.2013, 15:01

    Πας καλά Αλμπέρτο;

    Ολόκληρη δηλαδή η εισαγωγή μου δεν σε κάλυψε;


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    tallos
    11.07.2013, 16:15
    να επανορθωσω.ασ ηπηρχε ο μητροπανος,αλλα να μην τραγουδουσε,
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    freddieKrueger
    11.07.2013, 19:32

    Θα λεγα με επιφύλαξη τα εξής ονόματα

    1)Ραλλία Χρηστίδου-ωραία φωνή,αλλά δεν θεωρώ πως πρόσφερε κάτι.Δεν συνεχίστηκε,δεν άφησε ''εποχή''...ριαλιτι πρόντακτ άρτιστ...

    2)Γιώργος Σαμπάνης-ο πρωην Ολυμπιονίκης,νυν τραγουδιστής με ρεπερτόριο που ήρθε για να μην αφήσει τίποτα πίσω του...δεν ακολουθεί,ούτε ακολουθείται από καμμίας μορφής παράδοση...τι ''μυστήριο'' τραίνο θεε μου....

    3)Τριημιτόνιο...μοντέρνοι ''ποιητές'' του τίποτα...η ζωή τα χει με άλλον όμως και η ματιά της προσπερνά αυτή την μπάντα...

    4)Γιωργος Παππαδοπουλος-Ο-χι δεν είναι ο Χατζηγιάννης...

    4)Μηδενιστής-άλλος ένας κλασσικός ραπερ

    5)Terror X crew δυναμικη εισοδος στα 90 s από τον Αρτέμη,τον Ευθύμη και τον DJ ALX...συνέχισαν ως Αρτεμης-Ευθυμης απο 2004,αλλά τα κομμάτια τους περιστρέφονται γύρω από το ίδιο πάντα μοτίβο...Δεν μου έλλειψαν καθόλου...δεν μου άφησαν κάποιο ιδιαίτερο χιπ χοπ στίγμα...

    6)Loccomodo...ούτε στην ιστορία της ελληνικής,ούτες και της Τζαμαικανής μουσικής θα αφήσουν ιστορία...'δεν έχω χρόνο για Λοκο πίνω μπάφους και παίζω προ''

    Αυτά για την ώρα...


    Hastaroth
    11.07.2013, 22:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 11.07.2013, 15:01 έγραψε...

    Πας καλά Αλμπέρτο;

    Ολόκληρη δηλαδή η εισαγωγή μου δεν σε κάλυψε;

    Οχι,δέν με κάλυψε διότι δέν είναι δυνατόν να μάς λείπη κάτι που δέν υπάρχει.

    Αν δέν υπήρχε ο Νταλάρας ή η Αλεξίου,δέν θα υπήρχε και το σημαντικό μουσικό τους έργο,οπότε πώς θα μπορούσαμε να εκτιμήσουμε την απώλειά του;

    Αλλά κι'άν δέν υπήρχε η Ραλλία Χρηστίδου,πώς θα μπορούσαμε να ξέρουμε άν μάς λείπη ή δέν μάς λείπη η συνεισφορά της στην μουσική;

    Από απόψεως Σωκρατικής λογικής,γιά μένα το θέμα έτσι όπως τέθηκε δέν έχει έννοια.Είναι σάν να με ρωτάς "άν δέν ήσουν μουσικός,θα σού έλειπε η μουσική;".Είναι αδύνατον να απαντήσω σε μιά τέτοια ερώτηση αφού δέν μπορώ να ξέρω πώς νιώθει γιά την μουσική ένας που δέν είναι μουσικός.

    Ασφαλώς μπορώ να γράψω την άποψή μου γιά το πόσο σημαντική ή ασήμαντη ήταν η καλλιτεχνική προσφορά κάποιου καλλιτέχνη,αλλά αυτό συμβαίνει επειδή ο καλλιτέχνης αυτός υπάρχει (η υπήρξε) κι'έτσι μπορώ να εκτιμήσω την έλλειψη που θα νιώσω (ή που ένιωσα) απ'ην απώλειά του.

    ΥΓ.Πάντως...καλά δέν πάω ακόμη,καθώς εξακολουθώ να μήν έχω θεραπευτεί τελείως απ'το χτυπημένο μου γόνατο,με συνέπεια να έχω πρόβλημα στο περπάτημα {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.beer}


    Orfeus
    11.07.2013, 22:30

    Περαστικά σου... !!!


    sillia
    11.07.2013, 23:16

    Αν και είναι κατανοητό το ερώτημα .....

    θα μπορούσαμε να το θέσουμε και διαφορετικά για όσους δεν μπορούν να το καταλάβουν στην μορφή που τέθηκε !

    Ποιός ενεργός καλλιτέχνης με πορεία στο ελληνικό τραγούδι αν δεν ακολουθούσε αυτό το επάγγελμα αλλά κάποιο άλλο η μουσική μας σκηνή θα ήταν φτωχότερη αρα..........

    πι χι ο Χατζηγιάννης αν μας έλειπε θα χάναμε κάτι ?


    Orfeus
    12.07.2013, 00:18

    Σωστή η διευκρίνισή σου Σίλια, αλλά τα άλλα παιδιά πώς το κατάλαβαν και απάντησαν; 

    Ο Αλμπέρτος τώρα θέλει να πουλήσει πνεύμα...  


    mary_omikron
    12.07.2013, 00:28
    Εννοείται... να ΄χαμε να λέγαμε... :)
    Konstantinosoa
    12.07.2013, 02:21

    Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα μιας τέτοιας δημοσίευσης. Σε τί διαφέρει ένα τέτοιο θέμα απο ένα μεσημεριανό πάνελ, όπου ωθεί μια εκπομπή την κατάκριση μεστή απο κενό, σε επίπεδο ξεκατινιάσματος.

    Όσο για σχόλια απαξίωσης ως απάντηση του σχετικού ερωτήματος, είναι ανάξιο λόγου να προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις όταν με δήθεν κόσμιο τρόπο μπαίνουν σε αυτό το ζύγι, καλλιτέχνες όπως ο Πάριος ή ο Νταλάρας.

    Ειδικά για τον Πάριο μιας και έγινε εκτεταμένη αναφορά, δημοκρατία έχουμε ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει. Είτε μας αρέσει, είτε όχι, η Ιστορία του τραγουδιού μας θα τον κρίνει ως μύθο και με σημαντικότατη προσφορά πέρα απο τη φωνή του.


    eliasmavroskoufis
    12.07.2013, 02:34
    Βλέπω πολλά ποστ που είναι αντίθετα στη φιλοσοφία του θέματος, και καλά κάνουν :) Εγώ νομίζω πως δεν είναι κακό να πει κάποιος τι ή ποιος δεν του αρέσει, ο Πάριος είναι μορφή του ελληνικού τραγουδιού είτε αρέσει σε κάποιον είτε όχι, όπως κι ο Ρουβάς στο δικό του είδος ή ο Νταλάρας, έκαστος στο είδος του που λέει και η διαφήμιση. Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό το ποστ, κι όλα τα σχόλια δεν τα βλέπω σαν ξεκατίνιασμα αλλά ως σάτιρα. Μακριά από εμάς οι δήθεν καθωσπρεπισμοί :) Εκφραστείτε ελεύθερα(και κόσμια, αν και το να λες στον άλλον να εκφραστεί κόσμια δεν νομίζω να του δίνεις το δικαίωμα να εκφραστεί πραγματικά ελεύθερα). τεσπα, Κότσιρας και ονιραμα ξανά και ξανά!!!δεν είναι τυχαίο που όταν ακούω κάτι από αυτούς στο ραδιόφωνο αλλάζω κατευθείαν σταθμό, και θέλω να το εκφράσω, όλα τ'άλλα μπορώ να τα δεχτώ :)
    captainmorgan-
    12.07.2013, 10:34
    Θα μπορούσαμε να αναφέρουμε πλιάδα ονομάτων καλλιτεχνών που δεν θα λείψουν αν θα σταματήσουν να τραγουδούν αλλά δεν βρίσκω τον λόγω να το κάνω .Η πλειοψηφία αυτών προσπερνούνται και χάνονται από την ίδια την μουσική σκηνή και εξαφανίζονται "μαγικά" όπως εμφανίστηκαν.Καλλιτέννες τέτοιου είδους πάντα θα υπάρχουν και σχεδόν πάντα έχουν την ίδια τύχη(σε όλα τα επαγγέλματα συμβαίνει κάτι αντίστοιχο).
    Hastaroth
    12.07.2013, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 11.07.2013, 22:30 έγραψε...

    Περαστικά σου... !!!



    Ευχαριστώ!!

    Πνεύμα πάντως,δέν προσπαθώ να πουλήσω.Απλώς απάντησα στο ερώτημα που διάβασα και όχι στο ερώτημα που υποτίθεται πως θα έπρεπε να έχω αντιληφθεί βάσει και τής δικής σου εισαγωγής.

    Κάποτε πρέπει να μάθουμε να εκφραζόμαστε ΚΑΙ σύμφωνα με τούς κανόνες τής λογικής,νέε μουSmile

    Κατά τ'άλλα,υπάρχουν ασφαλώς καλλιτέχνες που δέν θα μού λείψουν άν πάψουν να υπάρχουν στην μουσική σκηνή,αλλά ούτε εγώ βρίσκω τον λόγο να τους αναφέρω.

    Πάρε και μιά {#emotions_dlg.beer} (την επόμενη θα την πιώ εγώ)


    -----------------

    "Μπορεί καννίβαλος ποτέ

    να εκπροσωπήσει τάχα

    όλους τους φίλους τους παλιούς

    που έχει στη στομάχα?"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 12-07-2013 16:39 ]


    KRISTHESS
    13.07.2013, 00:43

    εγώ πάλι διαβάζοντας όλα αυτά ..ζαλίστηκα καλοκαιριάτικα..και επειδή το θυμήθηκα ένεκεν της 'ζέστης΄δε θα μου ελλειπε επισης καθόλου η Σοφία Αρβανίτη και ο Μιχάλης Ρακιτζης (του μη εντέχνου)μια και προσφατα ακουσα το "μη μου μιλας για καλοκαίρια" αλλά ούτε και(του εντέχνου) η ...Νένα Βενετσάνου..ώρες ώρες και η Δήμητρα Γαλάνη..και ζητώ συγγνώμη από τους θαυμαστές της..τελικά θα εντεχνοποιήσω και θα αναγάγω σε απαραίτητο ίδαλμα που θα μου λείψει στο εγγύς μέλλον (μια και θα κλείσουν κάποια στιγμή τα σκυλάδικα..που θα πάει :P ας είναι καλά η Τρόικα) η ΠΑΟΛΑ..Προσκυνώ και σας Αγαπώ.. ως μία άλλη Μαρία Αλιφέρη..αυτή που είναι?μήπως να επεκτείνουμε το θέμα ..και στους ηθοποιούς??κι αυτοί καλλιτέχνες είναι :P...εκεί να δεις κατάλογο{#emotions_dlg.tt2}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 13-07-2013 00:45 ]


    PARATERISTAS
    13.07.2013, 11:56

    Καλησπέρα(μετα απο τοοοσο καιρο)!!!

    Ευχομαι να ειστε ολοι καλα!!!

    Μου αρέσει το θεματακι αυτο..απλα θα μπορουσαμε και λιγο να το αναπτυξουμε(ετσι για να υπαρχει και λιγοτερη κατακριση-και περισσοτερο χιουμορ και φαντασια

    Αυτοι οι καλλιτεχνες λοιπον που δεν μας λειπουν με τι ιδιοτητα τους φανταζεστε?

    πχ

    Γιαννης Κοτσιρας(καταστηματαρχης αccesories -αρωματων κλπ-του παει και το συνεργειο παντως)

    Ραλλια Χρηστιδου(Μικροβιολογος)

    Ζακ Στεφανου (σχεδιαστης ηλεκτρονικων παιχνιδιων)

    Μουζουρακης(ιδιοκτητης camping σε νησι αγονης γραμμης)

    Ευσταθια(γκαλερι στο κολωνακι με ντεκορ εξαρχειων-ισως και αντιστροφα)

    συνεχιζεται.....Smile