ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.840 μέλη

    Ποιος Καλλιτέχνης ΔΕΝ θα σας έλειπε εάν ΔΕΝ υπήρχε;

    freddieKrueger
    13.07.2013, 14:03

    Συνεχίζω με πρωινές μου εμπνεύσεις πάνω στο θέμα:

    1)Νίνο(φαινόμενο Ελ Νινιο χαχα)...κι αν ερχεται το τέλος και η καταστροφή...κι αν μείνουμε στον κόσμο εμείς τελευταίοι...αν ερχόταν το τέλος του κόσμου,τότε ίσως να αναγνωριζόταν η προσφορά του στη μουσική...δεν νομίζω να μου λείψει,παρ όλο που-τ ομολογώ-το εν λόγω τραγούδι μ αρέσει να τ ακούω...χαχα

    2)Παντελής Παντελίδης...ίσως είναι σχετικά νωρίς να κρίνουμε την...προσφορά του στο λαικό ποπ τραγούδι,αλλά νομίζω πως δεν θα έχει παραπάνω εξέλιξη πέρα από τροβαδούρος τής...απιστίας και ερωτικής προδοσίας!

    3)Έλλη Κοκκίνου...στην Αφρική με τους μασάι δεν...μασάει...τη θεωρώ ασήμαντη καλλιτέχνη...με μέτρια φωνή επίσης...

    4)Δεσποινα Βανδη...ποτέ δεν είδα ουσία σε κάποιο απ αυτά που κατά καιρούς βομβάρδισαν τις ώρες ραδιοφωνικής μου ακρόασης...

    ...αυτά so far...

     


    Addicted-To-Music
    14.07.2013, 16:16

    Καλησπέρα στην παρέα {#emotions_dlg.beer}

    Εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη και σε αντίθεση με πολλούς που προηγήθηκαν θα έλεγα ότι εμένα θα μου έλειπε απίστευτα πολύ ο Γιάννης Κότσιρας, είναι με διαφορά ο αγαπημένος μου καλλιτέχνης καθώς μεγάλωσα με τα τραγούδια του από μικρό παιδί και συνεχίζω να τον ακούω και να παρακολουθώ στενά την πορεία του και τώρα, μετά από 12 χρόνια, ως φοιτήτρια. Αυτό φυσικά εξαρτάται και από τις εμπειρίες - βιώματα του καθενός ... {#emotions_dlg.walkman}

    Αυτοί που πραγματικά δε θα μου έλειπαν ΚΑΘΟΛΟΥ αν δεν υπήρχαν θα ήταν o Νότης Σφακιανάκης και ο Γιώργος Νταλάρας


    stam82
    16.07.2013, 12:10
    Η Νατάσα Μποφίλιου!!!! Με διαφορά ! Τόση υπερβολή χωρίς αληθινό συναίσθημα. Πραγματικά δεν έχει να πει κάτι.
    Konstantinosoa
    17.07.2013, 00:42
    Αν και δεν έχω καμία διάθεση να παρουσιαστώ ως αυτόκλητος υπερασπιστής της είναι δεδομένα πολύ καλή φωνή και αναμφίβολα βγάζει θεατρικότητα. Στο σύγχρονο έντεχνο ελληνικό τραγούδι της πλάκας αυτή και η Ζουγανέλη ξεχωρίζουν σαν το φως στο σκοτάδι. Ο Νταλάρας είχε πει κάποτε σε συνέντευξη στην Ακρίτα κάτι πολύ εύστοχο. Την φράση "ακούρδιστοι" για να χαρακτηρίσει τους σημερινούς τραγουδιστές, για να μην πω και πολλούς μουσικούς.
    THANOS35
    18.07.2013, 00:33
    η Φωτεινή Δάρρα.Υπερεκτιμημένη
    Depoulina
    18.07.2013, 20:15
    Υπάρχουν πολλοί αλλά ένας που μου έρχεται άμεσα και αηδίασα από την πρώτη στιγμή που τον άκουσα, είναι ο παντελίδης...Έλεος πια με τους φελλούς που επιπλέουν...
    Rudess
    21.07.2013, 18:33

    Πέτρος Γαϊτάνος και η χριστινική τυπολατρική κουλτούρα του...

    (Συγγνώμη Θεέ μου)


    blogarismenos-enge-falos
    23.07.2013, 03:53


    sillia
    25.07.2013, 10:51

    Λέω να αντιστρέψω το ερώτημα και να γράψω πόσο φτωχή θα ήταν η μουσική μας σκηνή αν έλειπαν {#emotions_dlg.walkman}

    Παπακωσταντίνου ΙΣΤΟΡΙΑ στην Rock....

    Τσανακλίδου κεφάλαιο μεγάλο ....

    Γαλάνη επίσης ...

    Άλκηστις .... σήκωσε στα ύψη με την ερμηνευτική της ικανότητα στιχουργούς και συνθέτες ελάσσονος σημασίας...

    Παντελής Θαλασσινός..

    Αλεξίου...

    Αρβανιτάκη...

    Θηβαίος.... καλά πάει

    εννοείται Λουδοβίκος{#emotions_dlg.inlove}

    Πάριος...

    Μέγας Χατζήςςςςςς ........Μαρινέλλα μόνο δίπλα του...φωνή καλή επιλογές χμμ..

    Πουλόπουλος έγραψε πορεία .....

    Επανέρχομαι.....Cool...................................................................................................

    Ουπς ....ξέχασα {#emotions_dlg.rolleyes}Μπίγαλη και Ρακιτζή αααα και Καλλίρη

    σουτ {#emotions_dlg.blink}λέξη δεν θέλω{#emotions_dlg.wacko}


    panoszavradinos
    15.08.2013, 19:29

    Δεν ξερω τι ενοεις καλλιτεχνης,Τραγουδι,συνθεση στιχο,ενορχηστρωση,ηχοληπττη,παραγωγο,κλπ.Θα απαντησω γενικα.Ολοι οσοι βγαινουν με Δανεικα..Αν και ολοι παιζουν το ρολο τους...


    freak
    18.08.2013, 19:59

    Ολοι αυτοι που αναφερει η sillia δεν θα μου ελειπαν στο παραμικρο. ποτε δεν μου ελειψαν ετσι κι αλλιως.

    Επισης ολα τα "ιερα τερατα" δεν θα μου ελειπαν, βλεπε:

    Νταλαρας

    Σαββοπουλος

    Χατζηδακις

    και αλλοι πολλοι...

    .

    (και ολοι οι υπολοιποι που αναφερατε εδω μεσα)


    KRISTHESS
    18.08.2013, 20:51

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 18.08.2013, 19:59 έγραψε...

    Ολοι αυτοι που αναφερει η sillia δεν θα μου ελειπαν στο παραμικρο. ποτε δεν μου ελειψαν ετσι κι αλλιως.

    Επισης ολα τα "ιερα τερατα" δεν θα μου ελειπαν, βλεπε:

    Νταλαρας

    Σαββοπουλος

    Χατζηδακις

    και αλλοι πολλοι...

    .

    (και ολοι οι υπολοιποι που αναφερατε εδω μεσα)



    και ποιος θα σου έλλειπε??υπάρχει κανείς?μήπως η... Έφη Σαρρή???{#emotions_dlg.blink}


    mary_omikron
    19.08.2013, 08:39

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 18.08.2013, 19:59 έγραψε...

    Ολοι αυτοι που αναφερει η sillia δεν θα μου ελειπαν στο παραμικρο. ποτε δεν μου ελειψαν ετσι κι αλλιως.

    Επισης ολα τα "ιερα τερατα" δεν θα μου ελειπαν, βλεπε:

    Νταλαρας Σαββοπουλος Χατζηδακις και αλλοι πολλοι...

    (και ολοι οι υπολοιποι που αναφερατε εδω μεσα)


    Tι βλέπουν τα ματάκια μου πρωί πρωί ακόμη δεν τα άνοιξα φίλε μου Freak?

    Τόσο τσουβάλιασμα? Και  Χατζηδακις μέσα στο τσουβάλι? Για φαντάσου, εγώ νόμιζα οτι είναι διεθνώς καταξιωμένος. Λάθεψα? Smile

    Αναρωτιέμαι γιατί άραγε αυτή η γενική απαξίωση σε ολους τους καλλιτέχνες, και δεν εννοώ μόνο γι αυτό το θέμα, παντού δεν εχω διαβάσει ούτε ΜΙΑ φορά κάτι large από σένα, όλο στη γκρίνια και στην απαξίωση βρε αγόρι μου, γιατί έτσι? πως το αντέχεις αλήθεια?

    Μερικές φορές με βρίσκεις εν πολλοίς συμφωνη σε κάποιες αιρετικές τοποθετήσεις σου, νομίζω όμως οτι σε γενικές γραμμές το παρακάνεις και ειδικά σήμερα με Χατζηδάκι -εκτός όλων των άλλων- πείθομαι οτι πρόκειται για διάθεση δημιουργίας εντυπώσεων....  με αντίθετο αποτέλεσμα !!!


    freak
    19.08.2013, 19:37

    Βρε κοριτσια εγω απανταω στην ερωτηση του thread και η ερωτηση ειναι σαφης.

    Δεν λεει τσουβαλιαστε η απαξιωστε. Δεν γραφω αυτο λοιπον.

    Και εχω αξιωσει αρκετους. Απο τον Ασιμο και τον Ξυλουρη μεχρι τους kennedys, τον Zappa και βαλε.


    mary_omikron
    19.08.2013, 20:08

    Κι εγώ ερμηνεύω τα απανταχού γραφόμεναSmile

    Ωραία λοιπόν, Ξυλούρη και Ασιμο (για Ελληνες λέμε) μια πολύ καλή βάση για να αρχίσω να αναθεωρώ  

    {#emotions_dlg.beer}


    trelojohn
    19.08.2013, 22:27
    βασικά όσοι δεν ακούω δεν θα μου έλειπαν και λογικά είναι περισσοτεροι απο αυτούς που ακούω(μιας και που είναι λίγοι και εκλεκτοί).
    freak
    20.08.2013, 00:17

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 18.08.2013, 20:51 έγραψε...
    και ποιος θα σου έλλειπε??υπάρχει κανείς?μήπως η... Έφη Σαρρή???{#emotions_dlg.blink}

    Αυτη φαινεται να εχει δυνατοτητες μα αμφιβαλλω ακομα και για αυτο (if you know what I mean).

    Νομιζω πως ειμαι σαφης anyway.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 20-08-2013 00:20 ]


    tallos
    20.08.2013, 00:30
    οι kennedys θα μου λειπανε σιγουρα
    amadeuswebern
    21.08.2013, 00:17

    Δεν ξέρω αν θέλω να ονοματίσω καλλιτέχνες, αλλά δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα. Υπάρχουν αυτή τη στιγμή τραγουδιστές που θεωρούνται μεγάλα ονόματα και ελπίδα για το μέλλον, οι οποίοι:

    - δεν μπορούν να πατήσουν πάνω σε νότα (στην κυριολεξία). Μία μάλιστα, στα live της όταν αισθάνεται ότι δεν θα την πιάσει την ψηλή που πάει να πιάσει, κάνει πάσα το μικρόφωνο στο κοινό.

    - δεν έχουν καμία αίσθηση μέτρου και ρυθμού.

    - δεν ξέρουν τι πάει να πει φάλτσο και τι όχι, δεν μπορούν να τοποθετήσουν δηλ. σωστά τη φωνή τους. 

    Και όμως, από κάτω το κοινό παραληρεί. Έχουμε χάσει τόσο πολύ το αισθητήριό μας και έχουν εκλείψει σε τέτοιο βαθμό τα πρότυπα του καλού τραγουδιού, που οδηγούμαστε ταχύτατα προς τα κάτω; Τόσο δύσκολο είναι οι εν λόγω τραγουδιστές (που πολλοί από αυτούς ΕΧΟΥΝ δυνατότητες), να προσπαθήσουν να αποκτήσουν κάποια εκπαίδευση, να μάθουν πέντε πράγματα, να σοβαρευτούν εν πάσει περιπτώση σε σχέση με αυτό που επέλεξαν να κάνουν;

    Συγγνώμη, αν βγαίνω εκτός θέματος, αλλά θα το πιάσω από την ανάποδη. Για να μην επικεντρωθώ στα αρνητικά, θα επικεντρωθώ στα θετικά. Ποιοι τραγουδιστές θα μου έλειπαν αν δεν υπήρχαν; Για να μείνω μόνο στο χώρο του δικού μας τραγουδιού ΣΗΜΕΡΑ, δύο που τις θεωρώ πρότυπο όχι μόνο τεχνικής, αλλά και έκφρασης: Ελευθερία Αρβανιτάκη και Αλέξια.

    Υ.Γ. Και Τσανακλίδου και άλλοι πολλοί (από τα παλιά κυρίως).

    [ τροποποιήθηκε από τον/την amadeuswebern, 21-08-2013 00:19 ]


    Christinadl
    22.08.2013, 12:20
    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΑΝ ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ: ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ,ΠΑΟΛΑ,ΝΙΝΟ,ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ,ΚΑΡΡΑΣ,ΠΕΤΡΕΛΗΣ Κ.Α...