ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.832 μέλη

    Ποιος Καλλιτέχνης ΔΕΝ θα σας έλειπε εάν ΔΕΝ υπήρχε;

    Orfeus
    10.07.2013, 13:20


    Θέλω να αντιληφθείτε, ότι η συζήτηση που ανοίγω, και το ερώτημα που βάζω στον τίτλο, δεν έχει να κάνει απολύτως τίποτα με το γούστο του καθένα μας, αλλά έχει να κάνει με την προσφορά του καλλιτέχνη στην υπόθεση Ελληνικό Τραγούδι, ανεξάρτητα με το εάν ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης μας αρέσει ή όχι και ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Θα σας δώσω και δύο παραδείγματα, για να γίνω σαφέστερος.

    Περίπτωση 1: Μπορεί να μην τρελαίνομαι για καλλιτέχνες στο μέγεθος του Νταλάρα, του Πάριου, του Μητσιά, της Αλεξίου, κλπ… αλλά δεν μπορώ να μην τους αναγνωρίσω τη βεβαιωμένη καλλιτεχνική τους αξία και την προσφορά τους στο Ελληνικό Τραγούδι. Άρα, οι συγκεκριμένοι αυτοί καλλιτέχνες δεν αφορούν στο θέμα του τόπικ, γιατί θα μου έλειπαν εάν ΔΕΝ υπήρχαν.

    Περίπτωση 2: Είμαι τρελός και παλαβός με τη Λίζα Κορνίζα και τον Δημήτρη Αιλιανό (φανταστικά βέβαια τα ονόματα) και αγοράζω τα πάντα τους. Ακόμα και ένα «α» να ηχογραφήσουν το παίρνω, γιατί αν δεν το πάρω, θα αρρωστήσω. Τέτοιο πράγμα δηλαδή… Τι έχει προσφέρει όμως η κάθε Λίζα ή ο κάθε Αιλιανός στο Ελληνικό Τραγούδι; Έχουν κάποια προσφορά; Τέτοιοι καλλιτέχνες λοιπόν αφορούν στο θέμα του τόπικ. Πρέπει να βρούμε τη δύναμη να ξεπεράσουμε αυτό το σεβαστό, αλλά αδιάφορο για τους άλλους «μου αρέσει» ή «δεν μου αρέσει» γιατί είναι όντως αδιάφορο, και σε κάθε περίπτωση, είναι και το θέμα που βάζω για συζήτηση.

    Ξεπερνάω το γούστο μου και δηλώνω ανεπηρέαστα ότι ναι, η κάθε Λίζα ή ο κάθε Αιλιανός,  ΔΕΝ θα μου έλειπε, γιατί όντως ΔΕΝ έχουν προσφέρει στο Ελληνικό Τραγούδι τίποτα απολύτως.

    Υπάρχουν λοιπόν τέτοιοι καλλιτέχνες (ασφαλώς και υπάρχουν) που να μη σας αρέσουν,  ή να σας αρέσουν αλλά που να μπορείτε να παραδεχτείτε ότι ΔΕΝ θα σας έλειπαν εάν ΔΕΝ υπήρχαν; (Να το αιτιολογήσετε όμως)

    Και ξεκινάω με τη δική μου άποψη ρίχνοντας ένα όνομα που εδώ και αρκετά χρόνια μου έρχεται στο μυαλό: Γιάννης Κότσιρας.

    Τι προσφέρει; Κάτι πήγε να δείξει με το πρώτο του CD (άντε και με τον Φύλακα Άγγελο μετά), αλλά από κει και πέρα προσφέρει κάτι η ύπαρξή του; Και τι είναι αυτό δηλαδή; Οι… επανεκτελέσεις; Γιατί; Τις είχαμε ανάγκη; Μας έλειπαν; Πρόσθεσαν κάτι στις ήδη υπάρχουσες; Ξεπέρασαν τις ήδη υπάρχουσες; Είχαμε ανάγκη από άλλη μία φωνή; Γιατί; Μας κάλυψε κάτι;

    Κατά τη γνώμη μου δεν προσφέρει απολύτως τίποτα και (ακόμα και αν πέσουν τα κοριτσάκια να με φάνε) δηλώνω ότι ο Γιάννης Κότσιρας ΔΕΝ θα μου έλειπε εάν ΔΕΝ υπήρχε.     


    -----------------

    Everybody must something to give, for something they get...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 10-07-2013 13:25 ]


    ixthis
    10.07.2013, 13:35

    Όλα τα σκυλιά της νύχτας τα λαικοπόπ και οχι μόνο ,,, Τι να κατονομάσω ειναι και πολλά όλα σε ενα ντορβα...


    meryl82
    10.07.2013, 13:46

    Φίλε Orfeus, ''δύσκολη'' ερώτηση, με την ένοια πως όταν πρωτοεμφανίζεται κάποιος νεος καλλιτέχνης, αυτό σημαίνει πως κάτι θέλει να πεί προς τον κόσμο.

    Η μουσική είναι ελευθερία έκφρασης για τον καθένα μας. Είτε αυτό γίνεται σε κοινό μπροστά, είτε στο μπάνιο του σπιτιού!!!

    Βάσει σε αυτό επάνω λοιπόν, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ''αποκλείσω'' ΚΑΝΕΝΑΝ καλλιτέχνη σε οποιαδήποτε μορφής τέχνης. (όχι μόνο μουσικής. Είτε ειναι ''νέος, είτε παλιός'' στην δουλειά του)

    Όλοι υπάρχουν για να μας δώσουν και να μας μάθουν κάτι, ή απλά για να εκφραστούν εάν δεν μπορούν να το κάνουν με άλλον τρόπο και βρίσκουν ενδιάμεσο σταθμό το έργο τους. Είναι δεκτό και αυτό!!

     

    Αλλά για να απαντήσω και στο ερώτημά σου, δεν θα μου έλειπαν γενικά οι καλλιτέχνες οι οποίοι για κάποιον λόγο, κάνουν κάποια δουλειά - γίνονται γνωστοί και αποδεκτοί απο κάποιο κοινό - και στην πορεία σταματούν ξαφνικά!!!

    Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν, καλύτερα ειναι να είσαι εραστής της τέχνης....παρά σύντροφος !!!!!!!

     


    sapounofouska
    10.07.2013, 13:49

    χαχαχαχαχα καταπληκτικο θεματακι...!!! {#emotions_dlg.lol} 

    Δεν θα μου ελειπε πολλη σαρα και μαρα που ειναι απο φωνη... κορμαρα {#emotions_dlg.blush} 

    Δεν θα κατονομασω ατομα υποληψεις δεν θιγουμε...Αλλα ολοι καταλαβατε πιστευω!!!

    we love MH{#emotions_dlg.rockon}


    Orfeus
    10.07.2013, 13:50

    @ Σοφία: Δεν εννοώ "τα σκυλιά της νύχτας" για τα οποία δεν δίνω δεκάρα... Εννοώ καλλιτέχνες επώνυμους που υποτίθεται ότι υπηρετούν το "ποιοτικό" λεγόμενο τραγούδι και έδωσα τη συγκεκριμένη δική μου άποψη. 



    Orfeus
    10.07.2013, 13:55

    @meryl82: Ο Κότσιρας είναι δηλαδή ...πρωτοεμφανιζόμενος;

    Υ.Γ. Σχετικά με το κλείσιμό σου, σε ότι με αφορά, είμαι πάντοτε εραστής!!!


    ixthis
    10.07.2013, 14:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 10.07.2013, 13:50 έγραψε...

    @ Σοφία: Δεν εννοώ "τα σκυλιά της νύχτας" για τα οποία δεν δίνω δεκάρα... Εννοώ καλλιτέχνες επώνυμους που υποτίθεται ότι υπηρετούν το "ποιοτικό" λεγόμενο τραγούδι και έδωσα τη συγκεκριμένη δική μου άποψη. 




    Δε το κατάλαβα ετσι τότενες κατσε να το σκεφτώ. (είπα και γω έτσι εύκολα θα την γλυτώσουμε? αχ ορφέους)


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    10.07.2013, 14:04

    Καλησπέρα. Εμένα δεν θα μου έλειπε, εάν δεν υπήρχε ο Τόλης Βοσκόπουλος. Με το πρωτοάκουσα τη φωνή του στο ραδιόφωνο τέλος της δεκαετίας του 1960 αρχές της δεκαετίας του 1970, ένα μπλιάχ ακούστηκε στο στομάχι μου. Η επιτεδυμένα λαϊκή φωνή του και το στυλ του "καλού" παιδιού, ενώ στην ουσία πρόκειται για το ακριβώς αντίθετο, με κάνουν να λέω Όχι σε αυτό το είδος λαϊκής μουσικής. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ε.Σ.


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 10-07-2013 14:06 ]


    meryl82
    10.07.2013, 14:04

    Δεν αναφέρομαι στον κότσιρα, διότι δεν τον ακούω!!!

    πιστεύω πως ο καθένας μας κάνει τις μουσικές του επιλογές.

    ΔΕΝ θα ακουσω λοιπόν αυτόν που ΔΕΝ θα μου έλειπε αν ΔΕΝ υπήρχε!!

    ακούω αυτούς που υπάρχουν και θα μου λείψουν όταν ΔΕΝ θα υπάρχουν!!!!

     

     

    Υ..Γ     Γι αυτο και παρακατω τονισα ''Είτε ειναι ''νέος, είτε παλιός'' στην δουλειά του''

    Είπα οτι μου αρέσουν ολοι οι καλλιτεχνες. Απλά!!! Έστω και αν πάρω απο συγγεκριμένο καλλιτέχνη ακόμη και 1 τραγούδι του!!! είτε λέγεται  κότσιρας, ειτε μπάσης, είτε κανά, είτε οποιοσδήποτε!!!


    -----------------

    Όλα αξίζουν τον κόπο, αν η ψυχή δεν είναι μικρή.

                                                   ''Φερνάντο Πεσσόα''

    [ τροποποιήθηκε από τον/την meryl82, 10-07-2013 14:07 ]


    sapounofouska
    10.07.2013, 14:06

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 10.07.2013, 14:04 έγραψε...

    Καλησπέρα. Εμένα δεν θα μου έλειπε, εάν δεν υπήρχε ο Τόλης Βοσκόπουλος. Με το πρωτοάκουσα τη φωνή του στο ραδιόφωνο τέλος της δεκαετίας του 1960 αρχές της δεκαετίας του 1970, ένα μπλιάχ ακούστηκε στο στομάχι του. Η επιτεδυμένα λαϊκή φωνή του και το στυλ του "καλού" παιδιού, ενώ στην ουσία πρόκειται για το ακριβώς αντίθετο, με κάνουν να λέω Όχι σε αυτό το είδος λαϊκής μουσικής. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ε.Σ.



    λιιττσσαααααα αν σεε ακουγε ο μπαμπας μου θα σε σκοτωνε{#emotions_dlg.lol}


    ixthis
    10.07.2013, 14:10

    Λοιπόν ....παρ ότι τον έχω γνωρίσει και είναι και καλό παιδί τι νακάνω ρε παιδι μου τα τραγούδια του και η παρουσία του η καλλιτεχνική δε μου είπαν ποτέ κατι ,,,,και μιλάω για τον Πορτοκάλογλου.


    Orfeus
    10.07.2013, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος meryl82 στις 10.07.2013, 14:04 έγραψε...

    Δεν αναφέρομαι στον κότσιρα, διότι δεν τον ακούω!!!

    πιστεύω πως ο καθένας μας κάνει τις μουσικές του επιλογές.

    ΔΕΝ θα ακουσω λοιπόν αυτόν που ΔΕΝ θα μου έλειπε αν ΔΕΝ υπήρχε!!

    ακούω αυτούς που υπάρχουν και θα μου λείψουν όταν ΔΕΝ θα υπάρχουν!!!!

    Υ..Γ     Γι αυτο και παρακατω τονισα ''Είτε ειναι ''νέος, είτε παλιός'' στην δουλειά του''

    Είπα οτι μου αρέσουν ολοι οι καλλιτεχνες. Απλά!!! Έστω και αν πάρω απο συγγεκριμένο καλλιτέχνη ακόμη και 1 τραγούδι του!!! είτε λέγεται  κότσιρας, ειτε μπάσης, είτε κανά, είτε οποιοσδήποτε!!!


    -----------------

    Όλα αξίζουν τον κόπο, αν η ψυχή δεν είναι μικρή.

                                                   ''Φερνάντο Πεσσόα''



    Έδωσα την εντύπωση ότι ακούω Κότσιρα; Λάθος μου αν έκανα κάτι τέτοιο. Καταλαβαίνω λοιπόν όλο αυτό που λες, αλλά θέλω να διευκρινίσω ότι το σύστημα, φροντίζει να ακούμε τους Κότσιρες (άλλο τι κάνουμε εμείς).  



    EVAGGELIASAKELLARIOU
    10.07.2013, 14:20

    Καλή μου Θεοδώρα, δεν σκέφτηκες το ενδεχόμενο να πάθαινε έμφραγμα, αντί να με σκότωνε; {#emotions_dlg.confused1}. Επειδή επιμένω στην άποψη μου και δεν φοβάμαι να πεθάνω, ο μπαμπάς σου ας μου αλλάξει γνώμη. Να δούμε ποιός είναι ποιός. Φιλάκια πολλά και δεν χαλάμε τις καρδιές μας. Ε.Σ.{#emotions_dlg.oops}


    Orfeus
    10.07.2013, 14:22

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 10.07.2013, 14:10 έγραψε...

    Λοιπόν ....παρ ότι τον έχω γνωρίσει και είναι και καλό παιδί τι νακάνω ρε παιδι μου τα τραγούδια του και η παρουσία του η καλλιτεχνική δε μου είπαν ποτέ κατι ,,,,και μιλάω για τον Πορτοκάλογλου.



    Μια χαρά. Έτσι... συγκεκριμένα πράγματα και θεωρώ ότι πρόσφερε περισσότερα με τους Φατμέ παρά μόνος του...   

    Άσε τώρα αν είναι καλό παιδί. Δεν μας αφορά στο θέμα και ας μην το μπλέκουμε (Όλοι καλοί είμαστε. Οι κακοί είναι στη φυλακή).  


    ixthis
    10.07.2013, 14:23
    Ευαγγελία ας πούμε κάτι ποιό απλό και συμφέρον. Να μη πάθει ο άνθρωπος τίποτα και να ακούει ότι του αρέσει.Και συ επίσης να μην ακούς ότι δε σου αρέσει.. Το βρίσκω πιο βολικό.:)
    PHILIPPOSSM
    10.07.2013, 16:01

    Τελικά τον Νταλαρα τον έχουμε αποκλείσει;


    jorge
    10.07.2013, 16:15
    sapounofouska
    10.07.2013, 16:26
    ο παριος... επειτα απο πολλη σκεψη..!
    stuff
    10.07.2013, 17:37

    Ο Ακατανόμαστος


    mixalis-kleanthis
    10.07.2013, 18:18

     είμαι υπέρ του άτεχνου με χίλια ...{#emotions_dlg.thumbup}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mixalis-kleanthis, 23-11-2013 20:54 ]