ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.832 μέλη

    Ψαχνω αν υπαρχουν μαθηματα στιχουργιας

    annamanio
    02.08.2013, 00:19

    Καλησπερα! Ειμαι 16 ετων και γραφω απο μικρη τραγουδια γιατι με εκφραζουν..Αν ομως ειναι δυνατον να μπορω να το δουλεψω αυτο, θα το ηθελα! Οπως ειπα ειμαι μικρη και δεν γνωριζω   αν υπαρχουν μαθηματα στιχουργιας ή κατι παρεμφερει


    ArtificialMankindGiannis
    13.08.2013, 04:10
    Γειά σου Άννα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν κάποια ειδικά μαθήματα, μα κι αν υπήρχαν, δεν ξέρω ποιος θα μπορούσε να τα διδάξει. Το καλύτερο ''μάθημα'' είναι η προσπάθειά σου. Και φυσικά το να διαβάζεις λογοτεχνία, ποίηση και να ακούς πολλή μουσική. Γιατί από εκεί παίρνεις ιδέες για το μέτρο σου, ιδέες για το πώς θα φτιάξεις τη δομή του τραγουδιού σου, μπορεί να μάθεις ακόμα και καινούριες λέξεις. Γενικά πάντως, εγώ πιστεύω πως η στιχουργική είναι καθαρά προσωπικό θέμα , και κανένας δεν μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο από εσένα την ίδια... :) Γιάννης Μ.
    agnwsthskilouXD
    13.08.2013, 14:44
    Και να υπαρχουν μαθηματα στιχουργιας κατι που θεωρω ειναι τελιος απιθανο,ειμαι της αποψης οτι δεν πρεπει να ασχοληθεις...! Οι στιχοι που βγαζεις και οπως αναφερεις απο μικρη ειναι κατι που σε εκφραζουν.Δεν χρειαζεται να παρεςι μαθηματα για να μαθεις πως να εκφραζεσαι ειναι κατι που βγαινει απο μεσα σου!Αυτο που ειπε ο Γιαννης απο πανω ειναι πολυ σωστο να διαβαζεις λογοτεχνια κτλπ.ΑΛΛΑ πρεπει να γραφεις οτι νιωθεις,αν κανεις μαθηματα θα ειναι το καθορισμενο το δεδομενο και το συνηθισμενο που βλεπουμε σε καθε καινουριο κομματι που προσπαθουν να το κανουν τελειο και τελικα ειναι ιδιο με τα προηγουμενα..Αυτη ειναι η ποιοτητα το μοναδικο!Χρειαζομαστε ποιοτητα!Συνεχισε ετσι Αννα μου!το εχεις μπορεις να τα καταφερεις και μονη σου!
    panoszavradinos
    15.08.2013, 19:08

    Για μενα η πλοκη στιχων ειναι κατι τελειως προσωπικο θα συμφωνησω με το φιλο.Η ταπεινη μου γνωμη ειναι να αφουγκραζεσαι εσωτερικα για καποια φραση λεκτικη η μελωδικη,που πολλες φορες ισως προς στιγμη δεν γνωριζεις και τη σημασια της...θα μπορουσε να βρισκεται σε οποιοδηποτε σημειο του τραγουδιου.Αν σου κανει κατι..την αναπτυσσεις προς οποια κατευθυνση και σιγα σιγα με τις μερες θα περνει σαρκα και οστα μεταφορικα βεβαια και οταν καποια στιγμη καταλαβεις που σε παει (θα ειναι συντομα)τοτε παιρνεις τα μολυβια σου και ζωγραφιζεις τις δικες σου διαδρομες του μυαλου σου που τις θεωρω κατι σαν αποτυπωμα.Εχουν τη δικη σου προσωπικη γραμμη.Μπορεις να λες αυτα που εχουν χιλιοειπωθει,αλλιως!Το ιδιο περιπου και οταν ξερεις το θεμα που θελεις να εκφρασεις.Για εμενα η πλοκη στιχων ειναι σοβαρη υποθεση.Πρεπει να σεβεσαι τη νοηση του ακροατηριου ακομη και την υποσυνειδητη που ειναι πολυ πιο δυσκολη να ικανοποιησεις....Για αυτο το λογο προτιμω να γραφω πανω σε μελωδιες και προσπαθω με απολυτο σεβασμο να πατησω απανω τοσο καλα ωστε να μη μπορεις να ξεχωρισεις πιο γραφτηκε πρωτο.Καποτε μου πηρε 8 χρονια να βρω τη τελευταια καταλληλη λεξη για ενα τραγουδι..Ελπιζω να βοηθησα λιγο.Smile


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    15.08.2013, 22:52

    Καλησπέρα, Άννα. Όλα όσα σου έγραψαν οι συμφρουμίτες μας είναι σωστά, αλλά γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση στο διαδίκτυο; Αν σου σου βγάλει κάποια αποτελέσματα, μη βασιστείς μόνο σε αυτά. Με οδηγό τα αποτελέσματα, ερεύνησέ το περισσότερο. Ίσως βρεις μια άκρη. Να είσαι επιφυλακτική με τα αποτελέσματα και να βασίζεσαι σε ότι βλέπουν τα μάτια σου, πιάνουν τα χέρια σου και κρίνει το μυαλό σου. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    delta66
    16.08.2013, 20:52

    Για ολες τις τεχνες γινονται μαθηματα.

    Δεν θα σου μαθουν τι να γραφεις αλλα πως.

    Το ιδιο γινεται και στη μουσικη.

    Δεν σε μαθαινουν τι μουσικη να γραψεις, αλλα πως.

    Δεν θα σε διαδαξουν γλωσσα, ουτε θα σου μεταδωσουν ως εκ θαυματος ολα τη λογοτεχνια και ποιηση που υπαρχει (αυτο ειναι δικη σου δουλεια αν θελεις να το κανεις), αλλα μαθαινεις τις τεχνικες, παιρνεις ιδεες με παραδειγματα κλπ και μετα βγαζεις την δικη σου ψυχη στο χαρτι (αρκει να εχεις ψυχη για να βγαλεις ;) )

    Μαθηματα μπορεις να παρακολουθησεις ειτε ιδιαιτερα, ειτε σε μορφη σεμιναριων.

    Υπηρχε κι ενα πολυ καλο, υψηλου επιπεδου,  μεσω ιντερνετ, αλλά για αγγλικο στιχο.

    Το παρακολουθησε φιλος και τον βοηθησε πολυ, εστω κι αν γραφει ελληνικο.

    Κανε αναζητηση στο Google, γιατι αλλαζουν κατα καιρους τα δεδομενα.


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 16-08-2013 21:02 ]


    aggelikhkoytsogiannh
    18.08.2013, 12:28

    Γειά σου !

    Μαθήματα στιχουργικής έχω παρακολουθήσει στο Μικρό Πολυτεχνείο από τον Θράσο Καμινάκη !

    Καλή συνέχεια !!!!


    annamanio
    19.08.2013, 15:29
    Ευχαριστω πολυ ολους σας!