ελληνική μουσική
    648 online   ·  210.830 μέλη

    Πόσο δυσκολο και αν ειναι εφικτό ειναι να μαθω μονος μου βιολί ;

    apogee
    11.08.2013, 16:03

    γεια σας και απο μενα

    ηθελα να ρωτησω ,αν ειναι *εφικτό* να μάθω βιολί μόνος μου.

    πριν κάποιο λίγο καιρό ,αγοράσα στο δρόμο ενα βιολί.Ευτυχώς ο άνθρωπος είχε την ευγένεια να παίξει κάτι σύντομο με το όργανο ,και έτσι μου διέλυσε και τις τελευταίες μου αμφιβολίες για το σε τι κατασταση ειναι το οργανο.

    'Οταν πηρα το βιολί στο σπίτι είδα μερικά βιντεάκια στο youtube ,το κούρδισα με το Datuner lite (*υπεροχο κουρδιστηρι για android) ,αλλά απο τότε δεν ασχοληθηκα.Όχι γιατι δεν με ελκύει ,αλλά γιατι σκέφτομαι ότι χρειάζεται χρόνο και με ΠΟΣΑ τελος πάντων όργανα να ασχοληθώ ; (κιθάρες ,alto sax ,tenor sax,φλάουτο ,πλήκτρα...) αλλά κυρίως επειδη ειδικά το βιολί δεξερω λίγο το φοβαμαι ΓΙΑΤΙ ΟΣΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ και να εχω στα αυτακια μου δεν ειναι και δυσκολο να φαλτσαρω (*εκτος αν κανω λαθος...)


    Είχα επίσης τηλεφωνήσει σε κάποιον για να κανω εστω ενα δύο μαθηματα ,αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ τα οικονομικά μου απλά δεν το επιτρέπουν.Δε ξέρω λοιπόν αν ειναι εφικτό ,να μάθω μόνος μου ,ή ποσο χρόνο θελει... ή  (εδω είναι που λένε ΤΗ ΤΥΦΛΑ ΜΟΥ {#emotions_dlg.crying}) Ουτε καν ποιο βιβλίο να παρω.

    τωρα που τα γράφω το εβγαλα απο τη θήκη και το κούρδισα.
    τι λέτε ;


    VioliBK
    02.10.2013, 02:29
    Πιστευω σιγουρα θες δασκαλο στην αρχη. Τωρα αν ξερεις θεωρια (κλιμακες κτλ) οταν μαθεις που βρισκεται η καθε νοτα στο βιολι λογικα θα μπορεις να κανεις μονος σου εξασκηση τις κλιμακες και σιγα σιγα θα ανοιξουν τα δαχτυλα και θα βγαζεις τραγουδια. Αν οπως λες παιζεις ηδη καποια οργανα τοτε θα εχεις πλεον εξασκημενο αυτι οποτε μην ανησυχεις.