ελληνική μουσική
    706 online   ·  210.848 μέλη

    Η Αρετούλα τραγουδάει Πάολα

    DemetresOpc
    29.08.2013, 09:41

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 29.08.2013, 00:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος costaspanag στις 28.08.2013, 22:31 έγραψε...

    Ένας τραγουδιστής δεν κρίνεται από τα τραγούδια που τυχόν θα κληθεί να τραγουδήσει, αλλά από τη φωνή του και την ερμηνεία του.

    Ένας τραγουδιστής ναι.

    Ένας καλλιτέχνης όμως που θέλει να μείνει στον κόσμο ως συνεπής και αληθινός, κρίνεται και από τα τραγούδια που θα πει.

    Η Αρετούλα το έχασε το παιχνίδι της συνέπειας και της αλήθειας. Ίσως γίνει βέβαια μεγάλη τραγουδίστρια, ξερω γω...



    Στερεότυπα Χόρχε, μόνο στερεότυπα βλέπω σε αυτή την απάντηση. 

    Δεν θιγει κανέναν η συμπεριφορά της, ούτε καν την, μέχρι τωρα, καλλιτεχνική πορεία..

    Από πότε οι καλλιτέχνες έχουν χωριστεί σε στρατόπεδα;; 

    Και δλδ στην τελική ποιός κρινει το "έντεχνο";;

    Πάολα δεν θα ακούσω ποτέ μου όχι για τους στιχους ή την μουσική, αλλά επειδή δεν μου αρέσει η φωνή της..

    Αν ειμαι ένας αξιοσέβαστος καλλιτέχνης και αύριο σηκωθώ και χορέψω ένα ελαφροζεϊμπέκικο τότε αυτόματα χάνω την υπόσταση μου ως καλλιτέχνης και γινομαι τραγουδιάρης; για όνομα του θεού, αυτό που περιμένουμε στην γωνία τους καλλιτέχνες να κάνουν το λάθος και μόλις το κάνουν τους αρχιζουμε στο (λεκτικά) γιαούρτια, πόσο υποκριτικό πια, μα πόσο;;


    KRISTHESS
    29.08.2013, 11:30

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 29.08.2013, 04:10 έγραψε...

    Νομίζω οτι οι επιλογές μας , μας χαρακτηρίζουν ,όπως επίσης και ο τρόπος διασκέδασης .



    Καλημέρα Σόφη μουSmile Πάντως ο Κραουνάκης(αναφερομαι σε αυτόν γιατί και συ τον αγαπάς και γω τον θεωρώ φοβερό καλλιτέχνη) ακούει Πάολα και έχει δηλώσει δημοσίως ότι τη θεωρεί ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ τραγουδίστρια και ότι θά'θελε να συνεργαστεί μαζί της... Αυτό τον χαρακτηρίζει???? {#emotions_dlg.biggrin}


    freddieKrueger
    29.08.2013, 12:40

    Εντάξει βρε παιδιά και τι έγινε που η Αρετή τραγούδησε Πάολα??Τόσ ξεκάθαρα απαραβίαστα είναι τα όρια μεταξύ έντεχνου και...άτεχνου σκυλάδικου??Τόσο που αν κάποιος διαβεί αυτή την κόκκινη γραμμή θα πρέπει να τον περιμένουμε με τα τουφέκια μας??

    Φαντάσου δλδ ο Μάριος Φραγκούλης να τραγούδαγε το 'Πότε τον πάιρνεις πότε τον τρως' του Μπουγά τι γλέντι με πιστολίδια θα γινόταν χαχαχαχα


    STEFANOS604
    29.08.2013, 12:59

    Η ΑΡΕΤΗ ΚΕΤΙΜΕ μου έχει μείνει αξέχαστη από την εξαιρετική ερμηνεία του παραδοσιακού ‘’MENEΞΕΔΕΣ ΚΑΙ ΖΟΥΜΠΟΥΛΙΑ’’ που όσοι δεν έχετε ακούσει είναι ευκαιρία:

     

    Μήπως το ότι τραγούδησε Πάολα ήταν σε κάποιο γλέντι και της ζητήθηκε κάτι πιο εύθυμο από τα συνήθως λυπητερά παραδοσιακά , για να γλεντήσει η παρέα;

    Τότε θα ήταν άδικα τα αρνητικά σχόλια. Θα το ψάξω πιο επισταμένα και θα επανέλθω.


    AlfaWolf
    29.08.2013, 13:24

    Αυτό θα πει Αρετη & Τολμη

    Μπράβο στην Αρετή για το τόλμημα...

    Δεν έχει κόμπλεξ και φαίνετε.

    Έλεος ποια με τους δήθεν που και καλά μένουν  'πιστοι' με το σημερινό έντεχνο. που μόνο έντεχνο με την έννοια που του έδωσε ο Μ.Χατζιδακις δεν είναι.

    Πιστεύω ότι οι περισσότεροι από αυτούς απλά δεν δεν έχουν την ικανότητα  να τραγουδήσουν τίποτα άλλο περά από αυτό που υπηρετούν, και απλά τους φταίνε όσοι μπορούν. Και κάνουν το εύκολο …κατακρίνουν .

    Και πάλι μπράβο στην Αρετουλα γιατί και τα δυο τα έκανε δικά της με την ερμηνεία της

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}


    STEFANOS604
    29.08.2013, 13:32

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 29.08.2013, 12:59 έγραψε...
     

    Μήπως το ότι τραγούδησε Πάολα ήταν σε κάποιο γλέντι και της ζητήθηκε κάτι πιο εύθυμο από τα συνήθως λυπητερά παραδοσιακά , για να γλεντήσει η παρέα;

    Τότε θα ήταν άδικα τα αρνητικά σχόλια. Θα το ψάξω πιο επισταμένα και θα επανέλθω.

    ‘Ένα απόσπασμα από τα  Serraikanea.gr ΕΔΩ:  

    ......Η 24χρονη, πλεον, Αρετή Κετιμέ, ταξίδεψε με την μαγευτική φωνή της, όσους βρέθηκαν στην πολιτιστική εκδήλωση "Ψυχή και Σώμα" που διοργανωσε ο πολιτιστικός σύλλογος της περιοχής, με τραγούδια που έχουν αγαπηθεί από τη φωνή της. Αλλά δεν αρκέστηκε σε αυτό, καθώς κατάφερε να προκαλέσει έκπληξη ερμηνεύοντας ένα τραγούδι της πολυσυζητημένης τραγουδίστριας, Πάολα……..

     

    Πιθανόν λοιπόν η μη κομπλεξαρισμένη της  επιλογή μπορεί να την μειώνει στα μάτια κάποιων φίλων της "ποιοτικών"  αλλά και στα μάτια άλλων να  δικαιώνει το ρηθέν :‘’Η μουσική είναι μία και άρα μια τραγουδίστρια δεν κρίνεται από τα τραγούδια που τυχόν θα κληθεί να  τραγουδήσει, αλλά από τη φωνή του και την ερμηνεία του -όπως είπε παραπάνω και ο  Costaspanag.

    Ίσως μακροπρόθεσμα αυτή η επιλογή της (αν συνεχιστεί) να την δικαιώσει ή να τη ''χαντακώσει''. Ο χρόνος θα δείξει.

     Προσωπικά θα την ήθελα να παραμείνει στα ''παραδοσιακά & έντεχνα''.


    mixalis-kleanthis
    29.08.2013, 14:25

    Ε όχι ότι έκανε υπέρβαση και επανάσταση τραγουδώντας Σκυλάδικα και λαικοπόπ !

    Δικαιωμά της να λέει ότι θέλει το κορίτστι , Αλλά για μένα πως να σας το πω,

    είναι σα να παίζει ένας ταλαντούχος ηθοποιός σε τσόντα...

    Εκτός αν έκανε πλάκα σε μια εξοδό της με τους φίλους της και την τραβήξανε οι θαμώνες...

    Αλλά δεν θα της πούμε και μπράβο για το "θάρρος" της ,

    αυτό είναι ΈΚΠΤΩΣΗ ...!!!

    Αλλά ο Καθείς εφ’ ω ετάχθη

    και ισχύει για Όλους μας Ανεξαιρέτως !!!!!


    freddieKrueger
    29.08.2013, 14:37

    Παράθεση:

    Το μέλος mixalis-kleanthis στις 29.08.2013, 14:25 έγραψε...

    είναι σα να παίζει ένας ταλαντούχος ηθοποιός σε τσόντα...

     



    Xαχαχαχα πολύ καλό αυτό που έγραψες Κλεανθης μαν!!{#emotions_dlg.thumbup}

    Όσο κι αν το θεωρώ κάπως ακραίο μια και ούτε η Αρετή είναι κορυφαία τραγουδίστρια-τη θεωρώ απλώς καλή και ποιοτική-ούτε και η Πάολα 'τσόντα'-τη θεωρώ μια κακόφωνη αοιδό δευετροκλασσάτων ελαφρολαικών κομματιών,ωστοσο με έκανες να ξεκαρδιστώ φίλε!!

    Κορυφή θα μπορούσες να πεις ξέρω γω τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου και τσόντα αυτόν που τραγουδάει το 'παρε τηλεφωνο τον κερατα' η τον άλλο που λέει 'έχω να γ@$%#ω 14 μηνες αγαπη μου'...

    Τεσπα,ας μην υπερβάλλουμε ούτε πυροβολόντας την Αρετή,ούτε πλέκωντάς της εγκώμια όμως...


    KRISTHESS
    29.08.2013, 14:40
    εντάξει βρε Μιχάλη μου! Αλλά και μένα μου αρέσει το "ΦΤΑΙΣ" και για ένα διάστημα μου είχε κολλήσει και το χαζοτραγουδούσα...αλλά δεν είμαι ..σκυλού!!..Φυσικά και δεν έκανε επανάσταση τραγουδώντας "σκυλάδικα"(αλήθεια πως ορίζεται το "σκυλάδικο"?) αλλά δε θα την κρεμάσω κι όλας... Το χειρότερο θα ήταν να υποκριθεί και να είναι σοβαροφανής...αφού τραγούδισε κάτι τέτοιο..για μένα σημαίνει ότι είναι "φυσιολογικό" κορίτσι της ηλικίας της! εξακολουθώ να τη θεωρώ πολύ σοβαρή καλλιτέχνιδα βέβαια όπως είπε κι o Jorge & o Stefanos604 ο χρόνος θα δείξει!! και γω θεωρώ ότι η φωνή της είναι "φτιαγμένη" για αγαπημένα παραδοσιακά!!μακάρι να μείνει εκεί..και προσωπικά ...είμαι σίγουρη ότι μια παρένθεση δεν αναιρεί αυτό που έδωσε και θα δώσει και πάλι στο μέλλον!!
    yiannisyiannis
    29.08.2013, 15:13

    Να πω ότι μου αρέσει η Πάολα έστω και λίγο θα είναι ψέμα. Αυτό που δεν μπορώ ποτέ να καταλάβω είναι ο διαχωρισμός που κάνουν ορισμένοι στο τι τους αρέσει να ακούν γενικά και τι όταν βγαίνουν για να διασκεδάσουν. Δηλαδή στην κανονική τους ζωή ακούνε ποιοτική μουσική, αλλά τα ΣΚ μπορεί να χτυπήσουν και κανένα σκυλάδικο. Κάτι δηλαδή σαν Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ της μουσικής.

    Προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ σε ένα τέτοιο μαγαζί. Δεν θέλω να κατηγορήσω κανένα, απλά δεν μου αρέσει ούτε η μουσική, ούτε τα τραγούδια και πολύ περισσότερο δεν μου αρέσει η αισθητική και η κουλτούρα που εκπέμπουν τόσο τα μαγαζιά αυτά, όσο και οι ερμηνευτές που τα πλαισιώνουν.

    Η Κετιμέ είναι ως φαίνεται παιδί της εποχής της, δύσκολα ξεφεύγει κανείς από το ρεύμα. Αν το έκανε από σπόντα ήταν απλώς ένα φάουλ, αν το έκανε συνειδητά τι να πω...απλά λυπάμαι.


    -----------------
    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την yiannisyiannis, 29-08-2013 15:23 ]


    ixthis
    29.08.2013, 16:23

    το μέλος KRISTHESS έγραψε

    Παράθεση:
    ''Καλημέρα Σόφη μουSmile Πάντως ο Κραουνάκης(αναφερομαι σε αυτόν γιατί και συ τον αγαπάς και γω τον θεωρώ φοβερό καλλιτέχνη) ακούει Πάολα και έχει δηλώσει δημοσίως ότι τη θεωρεί ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ τραγουδίστρια και ότι θά'θελε να συνεργαστεί μαζί της... Αυτό τον χαρακτηρίζει???? ''{#emotions_dlg.biggrin}



    Έμαθα οτι του αρέσουν τα κουκιά  πρέπει να αρέσουν και σε μένα?

    Τα μπερδεύεις μάλλον η δε καταλαβαίνεις τι λεω.

    Άλλο σέβομαι τη διαδρομή ενός καλλιτέχνη  και άλλο αποδέχομαι ότι πει και ότι του άρεσει άκριτα.


    -----------------

    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 29-08-2013 20:13 ]


    KRISTHESS
    29.08.2013, 17:17

    ναι Σόφη μου ..αλλά εσύ είπες ότι οι επιλογές μας ...μας χαρακτηρίζουν...όπως και ο τρόπος διασκέδασής μας! εγώ αυτό σχολίασα!!μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι είπα...επομένως το ότι ο Κραουνάκης γουστάρει να ακούει Πάολα..κι αφού είναι επιλογή του..αυτό μπορεί να τον ..χαρακτηρίζει κι όλας!???! ε δεν πάει έτσι!! Μάλλον και συ δεν κατάλαβες αυτό που είπα..{#emotions_dlg.beer}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 29-08-2013 17:33 ]


    THANOS35
    29.08.2013, 18:11

    Κρισθεςς εγω καταλαβα απολυτως τη συλλογιστικη σου..αν δεν καταδικαζουμε τον Κραουνακη ας πουμε  για τις μουσικες του επιλογες και συνεχιζουμε να τον εκτιμαμε..για ποιον λογο να μη συνεχισουμε να εκτιμαμε κ την Αρετουλα?Τοσο μεγαλο ατοπημα εκανε?εχεις απολυτο δικιο.Ο καλλιτεχνης κρινεται απο τη συνολικη πορεια κ οχι απο μια επιλογη..διαφωνω κ γω με την τοποθετηση της ιχθυςSmile


    KRISTHESS
    29.08.2013, 18:17
    Συμφωνώ απολύτως Θάνο μου!
    ixthis
    29.08.2013, 19:59

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 29.08.2013, 17:17 έγραψε...

    ναι Σόφη μου ..αλλά εσύ είπες ότι οι επιλογές μας ...μας χαρακτηρίζουν...όπως και ο τρόπος διασκέδασής μας! εγώ αυτό σχολίασα!!μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι είπα...επομένως το ότι ο Κραουνάκης γουστάρει να ακούει Πάολα..κι αφού είναι επιλογή του..αυτό μπορεί να τον ..χαρακτηρίζει κι όλας!???! ε δεν πάει έτσι!! Μάλλον και συ δεν κατάλαβες αυτό που είπα..{#emotions_dlg.beer}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 29-08-2013 17:33 ]



    Ξέρω πολύ καλά τι είπα και η επισήμανση των μπολντ είναι περιττή.

    Αυτό που είπε ο Κραουνάκης για την Πάολα είναι πολύ διαφορετικό απ αυτό που εννοείς εσύ.

    Το ότι τι θεωρεί  '' πολύ ρόκ σκυλί '' η το γεγονός ότι αναφέρει πως έχει καλή φωνή πέρα  απ αυτά που τραγουδάει  δε σημαίνει οτί τη βρίσκει με αυτό που είναι η μ αυτό που ακούει. Εκτός αν κατάλαβες κάτι τέτοιο απ τις δηλώσεις του .

    '' Εννοείται πως θα έδινα τραγούδια στην Πάολα!» και συνέχισε: «Είναι η συγκλονιστικότερη λαϊκή τραγουδίστρια των ημερών μας. Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ή ποιος της κάνει τα video clip -καθόλου δεν με αφορά αυτό- με αφορά ότι αυτή η φωνή είναι μια σημαντική φωνή. Τέλος. Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα του τι κιλότα φοράει ο καθένας. Αν την πήρες την κιλότα από το Αιγάλεω ή αν την πήρες από το Κολωνάκι δεν με αφορά, γιατί εγώ δεν θα τη δω την κιλότα. Εμένα αυτό που με αφορά είναι τι θα πάρει η ψυχή μου» είπε ο μουσικοσυνθέτης στην εκπομπή «Τετ α τετ» του Ραδιοφωνικού Ιδρύματος Κύπρου.''

    «Κάποιοι με βρίζουν γιατί μου αρέσει μια τύπισσα που την λένε Πάολα, αλλά εγώ την βρίσκω πολύ ροκ "σκυλί", να στο πω έτσι. Ας είμαστε ψύχραιμοι. Δεν είναι όλες Βέρα Ζαβιτσιάνου και Μαρία Κάλλας. Μην σου πω ότι και αυτές που καμώνονται ότι είναι… είναι χάλια», είπε -μεταξύ άλλων- ο Σταμάτης Κραουνάκης. ''

    Εξ άλλου για την ιστορία να σου πω ότι το ίδιο είχε συμβεί και το 1998 στο δίσκο ''Σπεράντζα'' που τότε ο Κραουνάκης είχε δώσει δύο τραγούδια παρά τις διαμαρτυρίες πολλών στην Κατερίνα Στανίση το ''συγύριζα '' και το ''Κυριακή.''

    Πολλοί τότε δεν καταλάβαιναν  ότι είναι η Στανίση και ομολογουμένως ήταν φοβερή στα τραγούδια αυτά. Δεν της έγραψε σκυλάδικα είδε κάτι σε εκείνη που άλλοι δε μπορούσαν  . Και βγάλαμε τότε πολλά συμπεράσματα  με το τι θα μπορούσαν να κάνουν κάποιοι καλλιτέχνες  ακόμη και αυτού του είδους του λαικοποπ  αν επέλεγαν κάτι άλλο. Αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης. Είναι χιλιοειπωμένο εξ αλλού το ΄'' κρίμα τέτοια φωνή να τραγουδάει αηδίες'' αλλα.....είναι πολλά τα λέφτά Άρη.

    Εγω κρίνω αυτό που ακούω όπως και οι περισσότεροι και όχι τι '' θα'' μπορούσε να κάνει.

    Το τι βλέπει λοιπόν ένας έμπειρος και καταξιωμένος στο κόσμο συνθέτης λέγοντας ''ακούω με την ψυχή μου ''μόνο αυτός ξέρει με την εμπειρία που έχει εγώ σίγουρα όχι εκτός αν ξέρεις και εσύ.

     


    KRISTHESS
    29.08.2013, 20:16

    εγώ πάντως έχω δει και τον κύριο Κραουνάκη να διασκεδάζει σε κέντρο διασκέδασης..αυτό μπορεί να τον χαρακτηρίσει ως καλλιτέχνη?? Σόφη μου δεν μαλώνουμε..... άλλο ήθελα να καταδείξω και είχε σχέση με την Αρετή! αλλά να το θέσω και λίγο διαφορετικά...αν λοιπόν ένας έμπειρος και καταξιωμένος στο κόσμο συνθέτης λέγοντας ''ακούω με την ψυχή μου '' βλέπει κάτι στην Πάολα...για ποιο λόγο να μη βλέπει κάτι σε αυτήν ή στις επιλογές της Πάολα ας πούμε και η Χ-Αρετή?Δεν θα μπορούσε να επηρεαστεί από μία τέτοια τοποθέτηση?Λέμε τώρα..{#emotions_dlg.biggrin} Και γιατί να την κατακρίνω όταν αυτό εγώ το βλέπω μία και μοναδική φορά ...να τραγουδάει δηλαδή κάτι τέτοιο??Αυτό θα την χαρακτηρίσει για μια ολόκληρη ζωή?

    εν πάσει περιπτώσει σέβομαι το σκεπτικό σου και τη γωνία που εσύ το βλέπεις και δεν το συνεχίζω άλλο!! την αγάπη μου!! {#emotions_dlg.beer}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 29-08-2013 20:56 ]


    tallos
    29.08.2013, 23:53


    KRISTHESS
    30.08.2013, 00:24
    no comment
    aitherovamonas
    30.08.2013, 11:50

    ... με αφορμή το τίτλο που επέλεξε ο Jorge, ότι ΄΄η Αρετούλα τραγουδά Πάολα΄΄, εγώ φίλοι / ες μου ως τίτλο θα επέλεγα το  ΄΄Η Αρετή Κετιμέ ερμηνεύει το ΄΄Φταις΄΄ του Κυριάκου Παπαδόπουλου΄΄. Είναι γνωστό ότι το τραγούδι γνώρισε επιτυχία με τη Πάολα, αλλά εκτιμώ ότι ο κάθε καλλιτέχνης έχει το δικό του προσωπικό ύφος ή αν θέλετε βάζει τη δική του ΄΄πινελιά΄΄, στην ερμηνεία ενός τραγουδιού που δημιούργησαν ένας συνθέτης με ένα στιχουργό και δεν ερμηνεύει άλλον ερμηνευτή. Στα συγκεκριμένα τραγούδια η Αρετή δεν με ικανοποίησε.

       Αναφορικά με την αλήθεια και συνέπεια ενός καλλιτέχνη, θεωρώ κατά τη προσωπική μου άποψη, ότι πριν ΄΄καταδικάσω΄΄ ένα καλλιτέχνη, θα πρέπει να γνωρίζω πότε αλήθεια είναι ασυνεπής και πότε ψεύδεται. Δηλαδή, πιο απλά, η Αρετή Κετιμέ έχει δηλώσει δημόσια ότι ως καλλιτέχνης θα ερμηνεύει συγκεκριμένου μουσικού είδους τραγούδια ή έχει καταφερθεί εναντίον κάποιων που αργότερα ερμήνευσε ? Προσωπικά δεν το γνωρίζω και αν κάποιος/α γνωρίζει κάτι επίσημα, ας μας ενημερώσει.

    Εάν στην παραπάνω υπόθεση η απάντηση είναι ναι, τότε θεωρώ ότι η Αρετή είναι ανακόλουθη ως άνθρωπος και ως καλλιτέχνης και για εμένα αυτό θα αποτελεί ένα ατόπημα ή μελανό σημείο στη πορεία της (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι διαγράφω άλλες ερμηνείες της από τα ακούσματα μου). Εάν όχι, τότε η κριτική μου εστιάζεται στην ερμηνεία της ως καλλιτέχνη και σε αυτό που μου παρουσιάστηκε στο video και όπως προείπα, δεν μου άρεσε.

    Γράφηκαν και άλλα πολλά. Για τη μουσική φίλοι μου, η προσωπική μου άποψη είναι αυτό που παραθέτω και στο ΄΄μότο΄΄ μου, δηλαδή θεωρώ οτι ΄΄Η ζωή σε όλες τις στιγμές της είναι μουσική, με την κάθε μία από αυτές να έχει τη δική της μελωδία ή τραγούδι. Η επιλογή .... δική σας..... ΄΄.

    Συνεπώς.... ναι .... υπάρχουν στιγμές που θα ακούσω (ή/και θα παρευρεθώ ακόμα, σε ανάλογα μέρη) και ΄΄σκυλάδικο΄΄ τραγούδι, και έντεχνο, και ροκ (κυρίως) και ντίσκο και κλασσική μουσική και ... και .... . Συνεπώς, για να μην σας ταλαιπωρώ, επειδή η μουσική διαφορετικά μιλάει στη ψυχή του καθενός/καθεμιάς από όλους εμάς, για ένα καλλιτέχνη θα εκφέρω άποψη:

    (1)   Ως ερμηνευτή ή/και δημιουργό, από το πως ακούγεται η μουσική του δημιουργία ή/και διασκευή, στα αυτιά του σώματος και της ψυχής μου, την οποία άποψη θα συζητήσω και με άλλους/ες εφόσον τύχει, σεβόμενος αντίθετες απόψεις (χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο ή να αφορίζω).

    (2)   Ως άνθρωπο, από τη γενικότερη στάση ζωής του, κάτι που άλλωστε ισχύει για όλους μας.

     


       


    Konstantinosoa
    31.08.2013, 01:45
    Η Αρετή είναι μια χαρά, γιατί αν δεν είναι πρέπει την Ζουγανέλη να την πετάξετε στα τάρταρα. Σήμερα έντεχνο σχεδόν δεν υπάρχει. Τα άλλα όλα είναι για να τρολάρουμε.... Ώρες - ώρες εδω μέσα αισθάνομαι πως κυριαρχεί η αισθητική του κουτσομπολιστικου πάνελ και σίγουρα της υποκρισίας.