ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    αγορα εξοπλισμου για live!!

    astralation
    29.08.2013, 15:39
    μαζευω με κοπο χρηματα,για να αγορασω(μεταχειρισμενα απο αγγελιες )οτι θα χρειαστω για να παιζουμε live στο μαγαζι μου(μπαρακι ξενοδοχειου 100τμ )!Μελεταω πολλυ αυτες τις μερες,λιγα καταλαβαινω.Υπαρχη ενισχυτης 30w ηλεκρικη(ηλεκτροακουστικη)μπουζουκι(καποιες φορες)μπασο,πληκτρα(αρκετες φορες)φωνες δυο και κρουστος(αρκετες φορες(πνευστα καποιες) και διαφορα που κολανε σε τσαμ!Δηλ, οκτω καναλια κονσολα,3-4 μικροφωνα,τεσσερα ηχεια μονιτορ(αυτοενισχυομενα η οχι)παθητικα η ενεργα,και ξεκιναω!Ετσι τα εχω καταλαβη,ομως απορω πια η διαφορα κονσολας με μικροφωνικη η μικτη;!!Aν εχω αυτοενισχυομενα ηχεια (να αποφυγω καλωδια)η μικροφωνικη πρεπει να ειναι αυτοενισχυομενοι η με εξωτ ενισχυτη;Πεστε μου παρακαλω τι θα προτεινατε σαν να ηταν δικο σας μαγαζι,για 3-4 μουσικους να παιζουν;Ουτε χαμηλα ουτε ψηλα μεσαιες τιμες(να ειναι και αξιοπιστες και ουτε αλμυρες οι τιμες!Επισης θα υποχρεωνομουν αν καποιοι μου λυσουν καποιες αποριες που αναφερα,απλες μα αληθινες!ευχαριστω για οποια βοηθεια astralation
    music4u
    30.08.2013, 15:35

    Παράθεση:

    Το μέλος astralation στις 29.08.2013, 15:39 έγραψε...

    μαζευω με κοπο χρηματα,για να αγορασω(μεταχειρισμενα απο αγγελιες )οτι θα χρειαστω για να παιζουμε live στο μαγαζι μου(μπαρακι ξενοδοχειου 100τμ )!Μελεταω πολλυ αυτες τις μερες,λιγα καταλαβαινω.Υπαρχη ενισχυτης 30w ηλεκρικη(ηλεκτροακουστικη)μπουζουκι(καποιες φορες)μπασο,πληκτρα(αρκετες φορες)φωνες δυο και κρουστος(αρκετες φορες(πνευστα καποιες) και διαφορα που κολανε σε τσαμ! Aυτό δεν το κατάλαβα!

    Δηλ, οκτω καναλια κονσολα,3-4 μικροφωνα,τεσσερα ηχεια μονιτορ(αυτοενισχυομενα η οχι)παθητικα η ενεργα,και ξεκιναω!Ετσι τα εχω καταλαβη,ομως απορω πια η διαφορα κονσολας με μικροφωνικη η μικτη;Κονσόλα=μίκτης όπου συνδέονται όργανα,φωνές κλπ με κατάλληλα ρυθμιστικά για την σωστή εξισσορόπιση του ήχου και πολλές εισόδους-εξόδους για λήψη,αποστολή ήχου. Είναι εξιδικευμένη για μουσικά σχήματα και ότι άλλο χρειαστεί μια ηχητική κάλυψη. Άλλες φορές έχει και ενσωματομένο ενισχυτή (αυτοενισχυόμενη) και άλλες όχι. Μίκτης=ένα πλατώ εξιδικευμένο για πηγές ήχου όπως cd που χρησιμοποιούν όλοι οι dj's. Δεν διαθέτει κανάλια εισόδου μικροφώνων (εκτός από 1 για βασική ομιλία) ενώ διαθέτει ευκολίες που αφορούν dj's και όχι Live σχήματα.

    Μικροφωνική=Το σύνολο των μηχανημάτων - εξοπλισμού που περιλαμβάνει ένα μουσικό σχήμα για να παίξει Live. Φυσικά υπάρχουν αποκλίσειςστο μέγεθος και στο πλήθος των μηχανημάτων. μικροφωνική είναι 1κονσόλα8κάναλη+σνισχυτής+ηχεία+μικρόφωνα+καλώδια, μικροφωνική είναι και αυτή που κάλυψε τους Scorpions στην Αθήνα!

    !!Aν εχω αυτοενισχυομενα ηχεια (να αποφυγω καλωδια)Δεν αποφεύγεις διότι ό,τι γλυτώσεις από τη σύνδεση κονσόλας-ενισχυτή-ηχείων θα τα βάλεις στα αυτοενισχυόμενα αφού εκτός από καλώδιο ήχου θέλουν και μπαλαντέζα για ρεύμα. Μόνο για λόγους φορητότητας ή...προσωπικούς βολεύουν τα αυτοενισχυόμενα

    η μικροφωνικη πρεπει να ειναι αυτοενισχυομενοι η με εξωτ ενισχυτη;Διαλέγεις και παίρνεις! 2 σε ένα και αν χαλάσει το ένα...φεύγει και το άλλο(κατά κάποιο τρόπο!) +καλύτερη τιμή + 100% πετυχημένο πάντρεμα ζυγαριού ενισχυτής-ηχεία ή 2 σε 2 με δυνατότητα αναβάθμισης ευκολότερα και ίσως καλύτερο ήχο με κατάλληλο πάντρεμα ηχείων +περισσότερα καλώδια. Για το μέγεθός σας...ότι βρεις με καλύτερη τιμή θα πρότεινα. Το ίδιο και με τα μεγάφωνα υπάρχουν ενεργά(με ενισχυτή ενσωματομένο) και παθητικά (που πρέπει να τα συνδέσεις σε ενισχυτη).Τα + και- είναι όπως της κονσόλας.

     Πεστε μου παρακαλω τι θα προτεινατε σαν να ηταν δικο σας μαγαζι,για 3-4 μουσικους να παιζουν;Ουτε χαμηλα ουτε ψηλα μεσαιες τιμες(να ειναι και αξιοπιστες και ουτε αλμυρες οι τιμες!Επισης θα υποχρεωνομουν αν καποιοι μου λυσουν καποιες αποριες που αναφερα,απλες μα αληθινες!ευχαριστω για οποια βοηθεια astralation

    Θα έπαιρνα κάτι από 250w ανά κανάλι rms και ως 400w με 2 ηχεία 15'' (για γεμάτα μπάσσα) , μια κονσόλα (αυτοενισχυόμενη ή όχι) με 12 το λιγότερο κανάλια (γιατί ποτέ δεν ξέρεις αύριο!, όσα περισσότερα τόσο καλύτερα) και 2 μικρότερα 100-150w μόνιτορ. Αυτά θα τα έπαιρνα αυτοενισχυόμενα! Όχι ότι θα με χάλαγε αν ήταν παθητικά!

    Λες 3-4 μουσικούς άρα 3-4 κανάλια + φωνές; 2-3; στη ντράμς κανένα μικροφωνάκι; να τα 12 κανάλια που λέω για να έχεις.

    Αν στο μαγαζί θέλω ομοιόμορφη μουσική σε όλα τα τετραγωνικά θα έβαζα 4 αντί 2 μεγάφωνα μικρότερα, περιμετρικά. Με 2 στη σκηνή να βλέπουν το κοινό οι πρώτοι θα είναι... Δεν ξέρω το στύλ, το ύφος, την ένταση που παίζεις. Αν ήταν ροκ σκηνή δε θα με χάλαγαν τα 2 μεγάλα μπροστά. Αν είναι ποιο χαλαρό, που να μπορούν και να μιλάνε (οι παρευρισκόμενοι) θες 4 ηχεία.

    Αυτά!


    astralation
    30.08.2013, 19:56
    αυτα τα απλα και κατανοητα εψαχνα,και τα βρηκα!Τελεια,αδελφε μου ανοιγης δρομο με λιγες σωστες κουβεντες!Διαβαζω συνεχως στα φορουμ και μαθαινω,μα εσυ με τοποθετησες πολλυ σωστα.Μενω στο τι θα εκανες στην θεση μου για λαιβ στον χωρο που προαναφερθηκε.Δηλ.2 ηχεια 250-400w 15",κονσολα(πριν 2 ωρες παρηγγειλα την behringer xenyx x 1222 usb απο αγγελια )και 2 αυτοενισχυομενα 100-150w για μονιτορ(να ρωτησω μονιτορ κανω οποιοδηποτε ηχειο η ειναι ειδικα ;)Γενικα τζαμαρουμε,απαγγελουμε,ροκαρουμε,ρεμπετικα,διαφορες μουσικες,χωρις τυμπανα μα κρουστα,δηλ μικροφωνα!Τα 12 καναλια ειναι μεσα(πια η γνωμη σου για την behringer!!!)120e στο κουτι της αθικτη).Θελω ομοιομορφη μουσικη περιμετρικα,ενοεις,4 αυτοενισχυομενα!Πολλα τα χρηματα.Το μονο που δεν καταλαβα ειναιτα 2 μπροστα η 4!Τα μπροστα δεν θα ειναι μονιτορς και για μας να ακουμε;Παιζω απο xendrix,floyd,Santana,Blues,fuzion,ελληνικα,δημοτικα,κρητικα,ινδικα,περφομανς ολα τα παντα αν γινεται,πολλυ τζαμ αυτοσχεδιασμους,ας μιλανε ασ κανουν οτι γουσταρη ο καθενας ,εμενα με νοιαζη να ακουγομαστε σωστα,γλυκα,και θετικα.Πιστευω με την βοηθεια σου θα φτασω καπου.Ηδη ερχεται η κονσολιτσα,(di απαραιτητο απο οτι διαβαζω),καλωδια,οργανα,μικροφωνα,λαπτοπ(εδω αλλα διαβασματα),4 ηχεια,τα μεγαλα πισω τα μικρα αυτοενισχυομενα κοντα μονιτορ,Αν κανω καποια λαθη να διορθωσω!Οτι συμπληρωματικο καλοδεχουμενο.Ευχαριστω
    noizreduction
    30.08.2013, 20:23

    Η αγορα που εχεις κανει για την κονσολα ειναι καταδικασμενη σε αποτυχια, οπως κι ολο αυτο που περιγραφεις. Η κονσολα αυτη εχει μονο μια εξοδο για monitoring, ενω εσυ θες τουλαχιστον 2 AUX/εξοδους, μιας και περιγραφεις μια κατασταση με 2 monitors. Επισης, η κονσολα αυτη δεν εχει "καθαρα" 12 καναλια, αλλα 8 μονοφωνικα, τα οποια 4 τελευταια γινονται και στερεοφωνικα ( εκει η Behringer μετραει παραπανω καναλια ).

    Εαν εχεις ενα budget πανω απο 2000€ ευχαριστως να συζητησουμε τι χρειαζεσαι, ομως με περιορισμους, αλλα και τοσες απαιτησεις, καλυτερα να μην ξοδεψεις εστω και το μικρο προυπολογισμο που εχεις κατα νου.

    Ο χωρος δεν προκειται να καλυφθει με τοσο χαμηλη ισχυ, ενω ειναι τελειως "φλου" στο τι ακριβως θα συνδεθει στην κονσολα.


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 30-08-2013 20:24 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 30-08-2013 20:26 ]


    music4u
    30.08.2013, 21:21
    Eίμαι μουσικός, και ό,τι γνωρίζω από ηχητικά είναι από εμπειρία από τις διάφορες συναυλίας και από κάποιοα πράγματα που έχω διαβάσει. Κατέθεσα μια γνώμη αλλά τώρα με αυτά που λέει ο noizreduction σχετικά με την ισχύ κάτι θα ξέρει παραπάνω σαν ειδικός επί του θέματος. Επίσης έχω παρατηρήσει διαφορά στην σχέση απόδοση-ισχύ σε σχέση με τη μάρκα. Έχω ακούσει κάτι άγνωστες για μένα μάρκες με Χ watt και όταν έπαιζαν έψαχνα να βρω που είναι! Φυσικά υπάρχουν και άλλοι παράμετροι εκτός των watt αλλά συνήθως στον ήχο παίζει ρόλο η τιμή. Προς τον noizreduction: Αν τα 250 εώς 400w ανά κανάλι (μιλάμε για 2 τέτοια στην άκρη της σκηνής στραμένα στον κόσμο) είναι λίγα για 100τμ με ύψος 3-4 μέτρα οροφής να το διορθώσω μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου!!!
    noizreduction
    30.08.2013, 21:27

    Τα 250W ειναι λιγα ετσι κι αλλιως, οποτε δεν μπορω να τα βαλω καν στην εξισωση.

    Τα 400W ( τα οποια δεν ξερω για τι ηχεια μιλαμε, τι peak εχουν, κλπ ) ειναι 800W συνολικα για ενα χωρο ο οποιος ειναι 100τμ, δηλαδη περιπου 25 επι 4 μετρα ( εαν ηταν απλως ενα ορθογωνιο ). Οχι, δεν ειναι αρκετα για να καλυψουν το χωρο, γιατι οταν αυτος ο χωρος γεμισει κι αρχισει ο κοσμος να "ορθωνει" τη φωνη του, ενδεχομενως στο "βαθος" της αιθουσας να δυσκολευονται να ακουσουν.

    Μεσα στην εξισωση πρεπει να μπει πως ειναι ο χωρος, απο τι υλικα αποτελειται, γωνιες κλισης, διασπορα του ηχειου, κλπ.

    Προσωπικα θα αισθανομουν πιο σιγουρος με 500+W, ωστε σε περιπτωση που χρειαστει να δωσω λιγο παραπανω ενταση, να την εχω και να μην ειμαι στα ορια με το χαος του κοσμου απο κατω!


    astralation
    30.08.2013, 23:16
    noizredaction περιμενα την βοηθεια σου πως και πως!Ο δημητρης μου ανοιξε τον δρομο,με απλαα λογια ,και η αποψη του χρησιμοτατη.!Ομως η γνωμη σου σεβαστη(σε διαβαζω συχνα),και τωρα τρεχω να ακυρωσω την αγορα της κονσολας.!Ηταν φτηνη,και στη βιασυνη και ενθουσιασμο μου να φτιαξω κατασταση(λαιβ παιξιμο ,τζαμαρισμα)δεν προσεξα,δεν γνωριζα,δεν...Τωρα που μου απαντησατε και νοιωθω πιο καθυσηχασμενος,να αναφερω!Ενας χωρος (σαλονι μπαρ ξενοδοχειου)20 τραπεζια,10χ10,λιγοι τοιχοι,πολλες τζαμαριες!ξεκιναμε 2-3-4 μουσικοι και ..παμε!Οχι βαβουρα,και η τζαζ,και το μπλουζ,μπαλαντες ροκ,ρεμπετικο,ποιηση απαγγελιες,ολα μεσα,και αυτοσχεδιασμοι.Τοσο απλα.Δωστε μου ενα λινκ να διαβασω(μη σας κουραζω)τι μικροφωνα χρειαζομαι για φωνη,για κοντρα μπασο η για τον ενισχυτη μου,και πια ειναι η σωστη τοποθετηση,Τι μικροφωνικη(κονσολα) θα ειναι η καλυτερη λυση και γιατι,και με τα ηχεια καποιες γνωμες απαραιτητες!(μολις τελειωσαμε την τηλ συζητηση με τον δημητρη,καταπληκτικος ανθρωπος,κατατοπιστικοτατος)!!Συμφωνω noizredaction οτι χρειαζομαι κανα δυχιλιαρο (τουλαχιστον)αν και πιστευω απο αγγελιες θα τα βολεψω και με πιο λιγα(1500)!Αρκει να γνωριζω τι χρειαζομαι,και πως θα το βρω.Κανε μια προταση σαν να ηταν να παιξης με δυο τρεις φιλους σε αντιστοιχο χωρο(περιπου)και να τον κρατησουμε σαν..οδηγο !Συγνωμη αν κουρασα,μα εχω αναγκη να κατανοησω,να γνωρισω και να πραξω σωστα.
    noizreduction
    31.08.2013, 00:11

    Ειναι τοσο γενικο το "2-3-4 μουσικοι..." και το "Οχι βαβουρα, τζαζ, μπλουζ, ρεμπετικο, κλπ" που αδυνατω να δωσω καποια συγκεκριμενη απαντηση για το τι ακριβως χρειαζεστε απο on stage εξοπλισμο.

    Οσον αφορα την ενισχυση του ηχου, νομιζω πως τουλαχιστον τα 400W RMS πρεπει να τα εχετε για ασφαλεια. Και ηχεια απο αγγελιες καλο ειναι να μην αγοραζετε γιατι το πιο πιθανον ειναι πως θα εχουν βασανιστει και οι φθορες δεν ειναι ορατες με γυμνο ματι ή με 5-10 λεπτα δοκιμης. Πρεπει να ζεσταθει ο ενισχυτης, πρεπει να παιξουν "full" και πρεπει να παιξουν παρα πολλη ωρα για να πει καποιος με σιγουρια πως δεν εχουν καποιο προβλημα.

    Το γυαλι ειναι εχθρος με τον ηχο γιατι εχει αρκετα "καθαρη" ανακλαση, οποτε για να μπορεσεις να το "νικησεις" ή θα το αλλαξεις με αλλο υλικο ( πραγμα αδυνατον ) ή θα πρεπει να αξιοποιησεις βασικες αρχες ακουστικης για να "κουρδισεις" τον χωρο με τον εξοπλισο σου.


    Απο την αλλη, το να "ανοιξεις" τα ηχεια ( την τετραδα σε δυαδα τοποθετημενη σε διαφορετικη περιοχη ) σε εναν τετοιο τετραγωνο χωρο και με ανακλαστικα υλικα, θα προκαλεσεις ενα χαος απο ανακλασεις και καθυστερησεις, αφου οσοι καθονται ενδιαμεσα στις 2 σειρες ηχειων θα ακουνε και τον πρωτογενη ηχο του  ηχειου, αλλα και τις ανακλασεις απο τα πισω ηχεια που θα αλληλεπιδρουν με τις τζαμαριες...

    Να παιξω με 2-3 φιλους, δεκτο. Θελω ομως ακριβως το τι οργανα θα εχω κατα νου και πανω σε αυτα θα κινηθει ολη η προταση. Εαν ξεφυγει σε πιο ακραιες καταστασεις ( καπου διαβασα πχ μικροφωνο για κοντραμπασο ), τοτε το budget των 1500€ δεν αρκει...ουτε καν των 2000€...


    astralation
    31.08.2013, 13:53
    θαναση βοηθας πολλυ.Θα ελεγα οτι με πας τσαμπιονς λινκ απο την β'εθνικη των γνωσεων που επαιζα!Πραγματι ειναι σωστο η ποιοτητα και η σωστη διαχειρηση των μηχανηματων να απαιτουν γνωση ,γιαυτο μαθαινω και ακουω σαν μαθητης,για να μη κανω λαθη(οπως με την behringer που στο τσακ την ακυρωσα ευτυχως)!Τι ενοεις γενικο 2-3-4 μουσικοι;Η πορτα του χωρου μου ειναι ανοικτη σε καθε ειδους καλιτεχνες και αισιοδοξο να καταφερουμε να φτιαξουμε live παλκακι (στο εξωτερικο παντου ετσι γινεται σε μπαρακια,εκθεσιακους χωρους,κλπ)και πιστευω πως εχεις τις απαραιτητες γνωσεις να βοηθησης!Ενας ενισχυτης orange 30w ενας Fender 30w,μια ηλεκτρικη tele,+epiphon+taylor ηλεκτρακουστικη+Yamaha ακουστικη, ενα μπουζουκι,ενα φλαουτο,ενα κοντρα μπασο,τρομπετα,πληκτρα(χωρις ενισχυτη)δυο μικροφωνα,διαφορα κρουστα καιξυλινα πνευστα ειναι οτι εχουμε προς το παρων, μαζι με την αγαπη μας και την τρελα μας για μουσικα ταξιδια !και παμε για...12καναλη κονσολα(εδω σε θελω τι;),για ηχεια 4 δυο 33 15"1000w και δυο 300w(δυο στο βαθος υπερηψωμενα λιγο και δυο μπροστα και σαν μονιτορ(και εδω σε θελω τι και πως)οχι μεταχειρισμενα(βοηθοιωμαστε ομως ετσι μεταξυ μας)συμφωνω(μεγαλο κοστος),και οι τζαμαριες αστα ειναι θεμα το καταλαβαινω, και το πατωμα (παλιο μωσαικο)μα δεν επεμβενω!!Στο ανοιγμα των ηχειων απο οτι καταλαβα και εκει μπερδεμα,το ακουσαμε παιζοντας με δυο ενισχυτες ,μικροφωνο,δυο κιθαρες,ανετα ακουγωμαστε μα οχι τσαμπιονς λινκ!!Το κοστολογιο το εχω γυρω στο δεκαχιλιαρο σε αυτα που -καθε μερα και πιο σωστα-αντιλαμβανομαι οτι χρειαζονται!Σκεπτωμουν την ..φτηνεια (μας εχουν πολλυ κατω)σε σχεση με αγγλια,αμερικη,γερμανια,ιαπωνια,)και με επιασε το βαλκανοελληνικο να τα βολεψω,μα αποφασησα τελος.Η σωστα πραγματα (να εχουν ενα επιπεδο ποιοτητας)η τιποτα(ακουστικα και μοκο)!Συνεπως προτεινε τι θα αγοραζες εσυ για την συγκεκριμενη φαση σε οχι φτηνα οχι ακριβα μα σε μεσαια κλιμακα!Ισως κουρασα ,μα συμφοριτες-συμφοριτισες συγχωρεστε με εμαθα να παιζω κιθαρα,μα απο ηχοληπτικα ειμαι μηδεν,και το live με φιλαρακια ειναι ονειρο ζωης!!!Προσπαθω με αγωνια να κατατοπιστω οσο γινεται περισοτερον και απο ατομα οπως εδω που με βοηθουν με κατανοηση..τα λεμε
    noizreduction
    31.08.2013, 14:06

    Να το θεσω αλλιως...


    Ποσα οργανα θα παιζουν το maximum συγχρονως; Και απο φωνες, ποσες θα ειναι maximum επι σκηνης;


    astralation
    01.09.2013, 18:21

    ..εως τεσσερα ατομα,και δυο φωνες!(αφαιρω τις προσθετες εκπληξης)!Απο μικροφωνα χρειαζομαι,++μου αρεσουν στα ακουστικα οργανα!(noizreduction οπως σε ενημερωσα,ακυρωθηκε στο παρα πεντε η αγορα για την κονσολιτσα,και τωρα ενδιαφερωμε για ηχεια που πουλιονται απο στουντιο και ηχοληπτες,δυο ev 500ς rms ,πολλα αλλα επαγγελματικα,και κοσολες πολλυ καλες τιμες.Την γνωμη σου παρακαλω για κονσολα που μου ταιριαζη,ενισχυτη(αν)και ιδιαιτερα 4 μικροφωνα 2 φωνη 2 ακουστικων οργανων(και για τον ενισχυτη της ηλεκτρικης!Αυτα με ενδιαφερουν πολλυ και θα περιμενω γνωμη σου!Πυκνωτικα για οργανα,δυναμικα για φωνη;Δεν φτανη το διαβασμα,θελει πειρα και πρακτικη γνωση!Και ρωτω αν μπορω να σου στειλω προσωπικα μαιλ αν χρειαζομαι την γνωμη σου για καποιες αγορες(ιδιαιτερα για ηχεια )


    astralation
    01.09.2013, 18:46

    ...επισης,λεω να παρω μεταχειρισμενα κατι απο αγγελια που μου λεει κατι..pa speakers turbosound inpact 120, 200/400w made in england (200ε τα δυο!!),και peavey ht hisys ixt 350 w made in england (300e τα δυο)!Θα μου πεις σε τι κατασταση ειναι..κλπ,μα αν μου δωσεις το οκ!(οποια γνωμη να αναφερθη παρακαλω)θα στειλω ενα φιλο(κουμπουρας και αυτος και φλαουτιστας)εστω να τσεκαρη οτι δουλευουν και να τα παρει να μου τα στειλη στο νησι!Παιδια δεν κρατιεμαι,βοηθηστε με να παρω κατι σωστο!!!Θαναση η γνωμη σου(οπως δειχνη)ειναι απαραιτητη.(τα χρηματα τα διαθετω αμεσα για καποιες ευκερειες...


    noizreduction
    01.09.2013, 19:30

    Οπως ανεφερα πιο πανω, η αγορα μεταχειρισμενου PA εξοπλισμου, ιδιαιτερα ηχειων, εγκυμονει κινδυνους για την αρτιοτητα του. Μπορει καποιος να το δοκιμασει 5 λεπτα κι οταν πας σε live μετα απο 1 ωρα να αρχισουν οι συνδεσεις να εμφανιζουν προβλημα και να "σβησει" το ηχειο ή να σταματησει να παιζει καποιο απο τα μεγαφωνα του. Μην αναφερω τα κλασσικα προβληματα καμμενων tweeter που σε απλη χρηση/test δεν μπορουν να γινουν αντιληπτα!


    Οποτε, μην περιμενεις απο εμενα να σου δωσω κανενα OK για τιποτα μεταχειρισμενο. Ακομα κι απο τον αδελφο μου να  ηταν να αγορασω ενα μεταχειρισμενο αντικειμενο, θα εψαχνα να βρω εαν θα μπορουσα να το βρω σε καλη τιμη καινουριο. Ποτε δεν ξερεις εαν αυτο που αγοραζεις ειναι σε καλη κατασταση ή του συμπεριφερθηκαν με "αγαπη" οσο το ειχαν!

    Τι ποσο προκειται να δωσεις συνολικα;


    astralation
    02.09.2013, 00:25
    Συμφωνω για τα μεταχειρισμενα,μα καινουρια ειναι ακριβα!Δεν ξερω τι ποσον θα δαπανησω στο τελος,μα θα παιρνω αυτα που θα πιστευω πως χρειαζομαισιγα-σιγα.Λεεω να ξεκινησω απο ηχεια
    astralation
    02.09.2013, 00:28
    πια η γνωμη σου για τα ηχεια που αναφερα πιο νωρις;(καινουρια ειναι πανακριβα!!)
    astralation
    02.09.2013, 01:53
    animista ευχαριστω,και που επιασες το σημα...μου,(περι ονειρων),που πιστευω ειναι πραγματοποιησημα.Ενταξει δεν θα μεινουμε ρετιρε αλλα και στον 2ο δεν τρεχει...!!Καινουρια και ποιοι δεν θα ηθελαν!!...οσο και αν μετρω κατι περισευη...!Παντως καποιο μυαλο που γνωριζη,ας μου πει ελευθερα....στην θεση σου θα αποκτουσα αυτον τον ενισχυτη,αυτην την κονσολα,αυτα τα ηχεια,αυτα τα μικροφωνα,αυτο και αυτο.Να τον εχω σαν οδηγο και μετα οτι μπορω ακολουθω!!!!Γνωμες ζητω ελευθερες δημοκρατικες σοφες οσο γινεται...ειμαι ψιλοφευγατος και ενθουσιαζομαι με οτι μου γυαλιση εκεινη την στιγμη!!Να μην αγοραζω λαθος εξοπλισμο..μιας και οι γνωσεις μου βελτιωνονται μερα με την μερα,αλλα ειναι...ωκεανος!!
    astralation
    02.09.2013, 02:08
    ο δημητρης(music4u)που μιλησαμε και τηλεφωνικα με κατοπησε καπως,μου προτεινε τι να προτιμησω,και αν τα συνδεσω καπως με noizreduction(θανασης)(περισσοτερα watt και οχι μεταχειρισμενα) βγαινη αντε δυχιλιαρο και παει!!Να προσθεσω και τις..ευχες απο animista μηπως τα καταφερουμε...
    noizreduction
    02.09.2013, 09:44

    Ειναι λιγο δυσκολο να σου προτεινει καποιος εξοπλισμο οταν δεν ξερει τουλαχιστον σε τι budget κινεισαι. Ειναι τελειως διαφορετικο να ζητας εξοπλισμο της ταξης των 2000€ και τελειως διαφορετικο εξοπλισμο των 5000€.

    Προτεινω να οργανωθεις πρωτα στο οικονομικο κομματι και μετα να αρχισεις τις αγορες. Οταν ξεκινας αναποδα ( οπως κανεις τωρα ) πολυ πιθανο ειναι να φτασεις σε ενα σημειο που να εχεις καλυψει τις βασικες αναγκες, αλλα να σου λειπουν μικροπραγματα που κανουν...τη διαφορα ( καλωδια, βασεις, κλπ ).


    trelakias
    02.09.2013, 12:04

    Τεχνολογικά δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά αφού μιλάμε για επένδυση φίλε astralation, υπολόγισε ότι ο εξοπλισμός που θα πάρεις θα έχει και μια αντίστοιχη μεταπωλητική αξία.  Με σωστή χρήση και συντήρηση μηχανημάτων καλής ποιότητας αυξάνεις το χρόνο ζωής τους και το κεφάλαιό σου δεν "χάνεται".

    Καλή συνέχεια {#emotions_dlg.beer}


    music4u
    02.09.2013, 16:04
    Για αγορά μεταχειρισμένων ηχείων και εγώ είμαι κάθετος. Μην μπλέξεις. Μπορεί να είναι κρεμασμένα σε ένα σημείο , να είναι αγρατζούνιστα σαν καινούργια και κατά βάθος να είναι "λιωμένα". Εδώ καινούργια πέρνεις και σε κάθε εκδήλωση όταν τελειώνω λέω δόξα το Θεό δεν έιχα κανένα χουνέρι. Όχι μεταχειρισμένα που δεν ξέρεις τι έχουν παίξει και πως. Βάλε δόσεις, καθυστέρησέτο αλλά πάρε καινούργια. Η κονσόλα τα μικρόφωνα και ο ενισχυτής "ίσως" λέω "ίσως" και να πετύχεις λαχείο. Η κονσόλα έχει και κάποια εξωτερικά δείγματα που δηλώνει τη χρήση της και πάλι με επιφύλαξη. Φθαρμένα κουμπιά-επιφάνεις από τις ώρες χρήσης, βίδες με "κεφάλια" γδαρμένα που δηλώνουν ξεβίδωμα-άνοιγμα για επισκευή, αλλά και πάλι...αν ήταν παρατημένη σε κανένα υπόγειο στην υγρασία και μετά αρχίζει να κάνει κρατς-κρούτς στα faders;