ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    Γειωση ηλεκτρικής κιθαρας

    astralation
    30.08.2013, 20:11

    αδελφια εχω μια hofner του '70,και πολυτιμη καθως ειναι την ελυσα την καθαρησα,κλπ μα της εβγαλα ενα συρματακι που ειχε (μεταξυ τρεμολο και καβαλαρη μαλλον)(εξωτερικα)η κατι τετοιο και τωρα παραγη βομβο (εκτος αν βαζω το χερι στα πεντιοσομετρα η στη ταστιερα ),η γειωση της χαλασε.Οποιος τεχνικος γνωριζη ασ με βοηθηση τι πρεπει να πραξω,τι συρμα,που και πως να τοποθετησω!Ειμαι κεφαλονια και απομωνομενος καπως.Θα ακολουθησω οτι μου πειτε με προσοχη

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 31-08-2013 13:26 ]


    STEFANOS604
    30.08.2013, 23:39

    O θόρυβος αυτός (συνήθως βόμβος)  δημιουργείται από εξωτερικά φορτία και δεν συμβαίνει μόνο στην ηλεκτρική κιθάρα αλλά σε πολλές ηλεκτρονικές συσκευές.

     Βάζοντας τα χέρια μας στις χορδές γινόμαστε εμείς γείωση και γειώνουμε το σύστημα από αυτά τα φορτία και γι αυτό εξαλείφεται  ο θόρυβος.

    Βέβαια δεν μπορώ να στο λύσω το πρόβλημα με ένα κείμενο (υπάρχουν πολλές αιτίες και να μη φταίει το καλώδιο ακόμα και να το επανατοποθετήσεις στη σωστή του θέση) αλλά θα προσπαθήσω να σου δώσω μερικές οδηγίες κι αν ‘’πιάνουν τα χέρια σου ‘’ κάντο αλλιώς μη το επιχειρήσεις και δώσε την για επισκευή σε κάποιο ειδικό .

    Το καλωδιάκι  του καβαλάρη δεν είναι σπουδαίο , με την έννοια ότι η κιθάρα θα εξακολουθεί να δουλεύει και χωρίς αυτό. Απλά τοποθετείται για να εξαλείψει τα ανωτέρω φορτία ή βόμβο απ’ την ίδια τη κιθάρα (πχ από τους μαγνήτες ).

    Σύνδεσε το (αν τελικά είναι το καλώδιο γείωσης) αφού δεν ξέρεις από πού κόπηκε  σ’ ένα μεταλλικό μέρος της κιθάρας ξεβιδώνοντας κάποια βίδα του μεταλλικού μέρους.

    Σύνδεσε την κιθάρα στον ενισχυτή σου (με ένα ηλεγμένο καλώδιο- γιατί για το θόρυβο μπορεί η αιτία να είναι αυτό το καλώδιο) και με το volume του  ενισχυτή στο φούλ άκουσε το θόρυβο χωρίς να παίζεις χορδές και κατόπιν ακούμπησε τις χορδές. Ο θόρυβος τότε θα πρέπει να μειωθεί σημαντικά.

    Η γείωση αυτή σε προστατεύει και από πιθανό ηλεκτρικό σόκ .

    Αν ο μαγνήτης σου είναι απλός η γείωση αυτή απαιτείται οπωσδήποτε αν είναι (hum-bucking) τότε αυτοί έχουν το χαρακτηριστικό Noise cancelling και μπορεί πιθανόν και να λείπει.

    Αν η κιθάρα είναι αξίας και το πρόβλημα συνεχίζει αγόρασε μια  αυτοκόλλητη ταινία αλουμινίου (πολύ φτηνή) και κάλυψε όλο τον εσωτερικό χώρο του σκάφους της κιθάρας .

    Αν κάπου την κόψεις την ταινία και συνεχίσεις ένωσε τις ταινίες από κάποιο μεταλλικό μέρος της κιθάρας με μια βίδα για να έχουν συνέχεια.

    Η ταινία είναι ένας κλωβός Faraday που έχει πλέον περιλάβει όλα τα εσωτερικά ηλεκτρονικά της κιθάρας.


    astralation
    31.08.2013, 10:26
    κατα πρωτον σε ευχαριστω θερμα στεφανε για την βοηθεια(και απο παρελθον με τα γεματα αρθρα σου ).!Η κιθαρα ειναι αξιας (λογω ηλικιας),και τα χερια πιανουν εως ενα σημειο.Ασφαλως θα ακολουθησω την συμβουλη σου προσεκτικα(μιας και εδω στο χωριο δεν εχω και αλλες δυνατοτητε)!Καταλαβα που οφειλεται(μαλλον)ο θορυβος,δεν καταλαβα ομως τι συρματακι να βαλω(χαλκο,χορδη κλπ),και αν το βαλω σε μια βιδα ασ πουμε ,εκει θα μεινη η θα πρεπει να το ενωσω με ενα αλλο μεταλικο σημειο;Φανταζομαι εξωτερικα ενοεις!Με το αυτοκολητο αλουμινιο(;)να ντυσω εσωτερικα το σωμα οσο γινεται;Kαι αν την κοψω να την ενωσω σε μια βιδα με συρματακι;Eπισης γιατι οι αλλες ηλεκτρικες μου εχουν καπου γειωση ,και δεν μπορω να καμω το ιδιο σε αυτην;Oι μαγνητες ειναι hofner απο'60 γερμανικη κατασκευη νομιζω δυο μονοι!Ριξε μια ματια ,και θα το παλεψω και παλι ευχαριστω
    STEFANOS604
    31.08.2013, 11:23

    {κατ’ αρχή είσαι σίγουρος ότι το καλώδιο διασύνδεσης με τον ενισχυτή ή ο ίδιος ο ενισχυτής είναι ΟΚ?>? μήπως είσαι κοντά σε αεροδρόμιο ή σε κάποιο ραδιοτηλεοπτικό σταθμό που παρεμβάλει?...}

     

    Τώρα αν δεν βρίσκεις βίδα ή άλλο σημείο γείωσης  τότε μάκρυνε το (αν δεν φτάνει) τσοντάροντας ένα χάλκινο καλώδιο και ξεβίδωσε το ‘’καρφί βύσμα’’ που χρησιμοποιείς για την σύνδεση με τον ενισχυτή και σφίξτο στο μπλεντάζ (το θωρακισμένο τμήμα του καλωδίου) και ξανασφίξτο. Δοκίμασε αν βελτιώθηκε κάτι κι αν ναι ή άφησε το εκεί ή βρες κατάλληλο μεταλλικό μέρος της κιθάρας (σίγουρα υπάρχουν - ένα θα είναι και στο ένα άκρο του ποτενσιομέτρου).

    Τώρα όσον αφορά τον κλωβό Faraday – για εξουδετέρωση εξωτερικών φορτίων-παρεμβολών…(θα μου πεις μα γιατί δεν τον φτιάχνουν οι εταιρείες , τόσο πολύ κοστίζει? – είναι μεγάλη συζήτηση όχι μόνο για τις κιθάρες αλλά και για όλα τα ηλεκτρονικά….).

    Επειδή όσα λόγια και να πω για την επένδυση των κοιλοτήτων ή του εσωτερικού πιθανόν να μη γίνουν κατανοητά έψαξα και βρήκα μερικές φωτογραφίες και video που πιστεύω θα βοηθήσουν:

    ΕΔΩ:   ΕΔΩ  και
    ΕΔΩLink

    > :

    και
    ΕΔΩLink

    SRC="images/smiles/icon_frown.gif">αυτό πολύ καλό !-Ο άνθρωπος εδώ  χρησιμοποιεί χάλκινη ταινία αντί αλουμινίου και άρα μπορεί να κάνει κολλήσεις με κολλητήρι – πιο σίγουρο ,πιο λειτουργικό, αλλά και το πλέον αποτελεσματικό αρκεί να ξέρεις να κάνεις κολλήσεις...)

     

     

     


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 31-08-2013 11:24 ]


    astralation
    31.08.2013, 13:10
    στεφανε ειμαι μεσα σε ενα δασος,δεν υπαρχη τιποτα ενοχλητικο,εξ αλλου η αλλες πεζουνε αθορυβα.Εν κατακλειδι (τι βλακας ειμαι δεν το σκεφτηκα!!),τα βιντεακια και η φωτο τα λενε ολα!!Τελος,πιστευω πως με την πειρα και τις γνωσεις σου με οδηγησες στην σωστη λυση!Να τα μελετησω και να τα πραξω.Απλα το αυτοκολητο αλουμινιο να δω που θα βρω(και με τα αγγλικα να βρω ακρη!!)Υoutube και παλι youtube!!!Χιλια ευχαριστω Στεφανε,για τον χρονο σου και την διαθεση σου astralation


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία