ελληνική μουσική
    583 online   ·  210.833 μέλη
    dimoskon
    30.08.2013, 21:03

    Έλαβα γνώση τις προάλλες μιας φωτογράφησης που έγινε για το promo ενός ελληνάδικου:

    Οι τραγουδίστριες λοιπόν έμοιαζαν βγαλμένες από αισθησιακή ταινία, ενώ οι τραγουδιστές πόζαραν μοδάτοι, προοριζόμενοι για δεύτερα φωνητικά.

    Το θέμα του κάλλιστα θα μπορούσε να είναι "oι ερωτικές Χιονάτες και οι γίγαντες Νάνοι",

    χωρίς αυτό να σημαίνει πως επαληθεύεται όντως...

    Σε μια στιγμή πάντως κατάλαβα γιατί δεν έχω περάσει ούτε απ'έξω από αντίστοιχα μαγαζιά:

    το όλο vibe δεν έχει βάθος, αλλά ίσως ούτε και πάθος!!


    -----------------

    Hakuna Madata!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την dimoskon, 03-09-2013 09:46 ]


    astralation
    02.09.2013, 02:18
    ...και που να σου τυχη,να μενουν σε δωματια στο ξενοδοχειο σου,και να πρεπει να τα τρως στην μαπα,για τρεις μερες!!Μου ετυχε περιπου κατι τετοιο και αναφερω.....να η δραστηροποιηση του μετριου,και να η περιθωριοποιηση του εξαιρετικου..και να σκεπτωμαι πχ τον frank zappa!!!Οχι βαθος,ουτε παθος.....χαλασμενες τσιχλοφουσκες μου φαινονται...οχι σκυλομαστουρα(ασ αφησουμε την μαστουρα υσηχη)αλλα σκυλονοπερα!!!!!
    astralation
    02.09.2013, 02:20
    ...απο το σαπουνοπερα..!!!
    gio21
    07.09.2013, 22:01
    Σοβαρά; Και όλα αυτά τα κατάλαβες απο το ντύσιμο;
    astralation
    08.09.2013, 21:33
    ..τα ενοιωσα απο ολο το πακετο!Ντυσιμο,φιλοσοφισιμο,συζητησιμο,κλπ,μη ταραζεσαι,ετσι τα ενοιωσα τα ατομα.Τωρα,που ειχαν εξοριση την μουσικη ,καπου δεξια και ευθεια ισως!!
    gio21
    08.09.2013, 22:37

    Να φανταστώ κι εμείς που ακούμε αυτή τη "σαβούρα" είμαστε ανίδεοι, τυφλοί, ελαφρών ηθών κτλ...κι ας σπουδάσαμε στο πανεπιστήμιο, κι ας βγάλαμε 9.23, κι ας είμαστε στο μεταπτυχιακό "φιλοσοφία της μουσικής" κι ας ετοιμαζόμαστε για διδακτορικό...ντρέπομαι που το λέω αλλά  αρέσουν και τα γύφτικα!!!!


    gio21
    08.09.2013, 23:22
    I only want to make a point!!!!
    tallos
    09.09.2013, 00:10
    να ψαξουμε για κανενα λεξικο τωρα;
    gio21
    09.09.2013, 00:28
    άλλο καυχιέμαι και άλλο είμαι υπερήφανος...αλλά νομίζω ξεφύγαμε...εγω ήθελα να καταλήξω στο οτι η τέχνη δεν έχει σύνορα και καλούπια...και μην μπερδεύουμε το ευτελές με το άγνωστο!
    freak
    09.09.2013, 00:34

    Παράθεση:

    Το μέλος gio21 στις 08.09.2013, 22:37 έγραψε...

    κι ας σπουδάσαμε στο πανεπιστήμιο, κι ας βγάλαμε 9.23, κι ας είμαστε στο μεταπτυχιακό "φιλοσοφία της μουσικής" κι ας ετοιμαζόμαστε για διδακτορικό...


    Προσπαθεις να αποδειξεις κατι με αυτο? Διοτι δεν το πιανω. Μαλλον φταιει που παρατησα το πανεπιστημιο.


    gio21
    09.09.2013, 00:51

    προφανώς δεν το έγραψα για μένα μιας και είμαι ακόμη φοιτητής...απλά ήθελα να πω οτι υπάρχει και αυτή η μουσική. και όπως εγω δεν κατακρίνω αυτόν που βάφει τα μαλλιά του, τρυπάει το σώμα του με αλυσίδες και παίρνει ναρκωτικά και λέει οτι "αυτός είναι τρόπος ζωής"...έτσι κι εσείς (μουσικοί φαντάζομαι) θα έπεπε να είστε πιο δεκτικοί. Εκτός κι αν σκέφτεστε συγκεκριμένα ονόματα κατρακύλας και υποβάθμισης της ελληνικής γλώσσας και μουσικής αλλά τέπα απ'οτι φαίνεται δεν μπορώ να μιλήσω και πολύ ελεύθερα οπότε ρε παίδες καληνύχτα.


    noizreduction
    09.09.2013, 00:55

    Παράθεση:

    Το μέλος gio21 στις 08.09.2013, 22:37 έγραψε...

    Να φανταστώ κι εμείς που ακούμε αυτή τη "σαβούρα" είμαστε ανίδεοι, τυφλοί, ελαφρών ηθών κτλ...κι ας σπουδάσαμε στο πανεπιστήμιο, κι ας βγάλαμε 9.23, κι ας είμαστε στο μεταπτυχιακό "φιλοσοφία της μουσικής" κι ας ετοιμαζόμαστε για διδακτορικό...ντρέπομαι που το λέω αλλά  αρέσουν και τα γύφτικα!!!!



    και

    Παράθεση:

    Το μέλος gio21 στις 09.09.2013, 00:51 έγραψε...

    προφανώς δεν το έγραψα για μένα μιας και είμαι ακόμη φοιτητής...

    δεν βγαζουν νοημα. Εξαρχης θα μπορουσες απλα να γραψεις πως ακους αυτη τη μουσικη, οχι να βαλεις ως αντι-παραδειγμα κατι ( σε πρωτο προσωπο πληθυντικου μαλιστα ) που απο τη μια συγκρινει την εκπαιδευση με το γουστο...κι απο την αλλη ( τελικα οπως φαινεται ) ειναι ενα φανταστικο προσωπο.

    Ακυρωνεις αυτοματα το επιχειρημα. Ας το εβαζες στο Γ προσωπο, χωρις να οικειοποιηθεις κατι που δεν ειναι δικο σου!!

    {#emotions_dlg.wacko}


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 09-09-2013 00:56 ]


    gio21
    09.09.2013, 01:04
    Απλά σκεφτόμουν ένα αλλοπρόσαλο παράδειγμα, τον κολητό μου, που τελείωσε το μεταπτυχιακό του στο Λονδινο και ετοιμάζεται για διδακτορικό και το παιδί είναι "σκυλοκλασικός"...απλά συγχύστηκα γιατί θυμήθηκα ένα άλλο άρθρο...οκ το ξεπέρασα!!!
    freak
    09.09.2013, 03:34

    Οι σπουδες δεν λενε τιποτα.

    Ασε που εχω συγκεκριμενη αποψη για την πλειοψηφια του φοιτηταριου ετσι οπως εχει καταντησει...


    gio21
    09.09.2013, 12:42

    Μπορεί η πλειοψηφία των φοιτητών σήμερα να επαναπαύεται, δεν σημαίνει όμως οτι δεν υπάρχουν άριστοι φοιτητές οι οποίοι αναδεικνύονται στο εξωτερικό, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα που δεν κολλάει εδώ και δεν χρειάζεται να δημιουργηθεί μιας και θα βγουν πολλές αλήθειες στη φόρα και σκύβουμε όλοι το κεφάλι με ντροπή. Και τέλος φυσικά και μετράν οι σπουδές, όταν έχεις ενα δυνατό πρόγραμμα σπουδών, καλούς καθηγητές με όρεξη, συμμετοχή σε μουσικά σύνολα, ευρεία γκάμα μουσικών μαθημάτων κλπ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 09-09-2013 14:36 ]


    dimoskon
    09.09.2013, 12:47

    Σπουδές μουσικολογίας ή παρεμφερείς δηλαδή;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την dimoskon, 09-09-2013 12:48 ]


    Hastaroth
    09.09.2013, 12:58

    Παράθεση:

    Το μέλος gio21 στις 09.09.2013, 12:42 έγραψε...

    Μπορεί η πληοψηφία των φοιτητών σήμερα να επαναπαύεται, δεν σημαίνει όμως οτι δεν υπάρχουν άριστοι φοιτητές οι οποίοι αναδικνύονται στο εξωτερικό, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα που δεν κολλάει εδώ και δεν χρειάζεται να δημιουργηθεί μιας και θα βγουν πολλές αλήθειες στη φόρα και σκύουμε όλοι το κεφάλι με ντροπή. Και τέλος φυσικά και μετράν οι σπουδές, όταν έχεις ενα δυνατό πρόγραμμα σπουδών, καλούς καθηγητές με όρεξη, συμμετοχή σε μουσικά σύνολα, ευρή γκάμα μουσικών μαθημάτων κλπ.

    Εσύ πάντως πρέπει να είσαι καλός φοιτητής,φαίνεται απ΄τίς γνώσεις ορθογραφίας,γραμματικής και συντακτικού που έχεις...

    Εν πάσει περιπτώσει....συνήθως άτομα που διακρίνονται στο εξωτερικό γιά τίς επιδόσεις τους στίς σπουδές και στην εν γένει επιστημονική τους δράση,έχουν και ένα κάποιο αισθητήριο που τους επιτρέπει να διακρίνουν την ποιοτική τέχνη από την "σαβούρα".Συνεπώς,δέν συχνάζουν σε μαγαζιά τού είδους που προανέφερε ο dimoskon.

     


    freak
    09.09.2013, 14:37

    Εγω δε θα ειρωνευτω, και θα συνεχισω λεγοντας πως οταν γραφω περι συγκεκριμενης αποψης για την πλειοψηφια του (εγχωριου) φοιτηταριου, παρολο που δεν μου αρεσει που γενικευω παλι, εννοω πως οι φοιτητες σημερα δεν εχουν προσωπικοτητα και λειπει η αμφισβητηση, κατι σημαντικο για μενα. Μακαρι να κανω λαθος αλλα...

    Οσο για την σκυλομαστουρα, μπορει προσωπικα να μην εχω πατησει το ποδι μου σε τετοια μερη, αλλα δεν σε κατακρινω, ειδικα αν εισαι μεχρι 25, αντιλαμβανομαι καποια πραγματα.


    gio21
    09.09.2013, 15:50
    Μπορεί ο κόσμος που συχνάζει σε τέτοια μαγαζιά να μην είναι τα τέλεια κοινωνικά πρότυπα, αλλά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ως προσόν (εκτός οτι μου αρεσει η μουσική) είναι οι δεξιοτέχνες που παίζουν...και δεν μιλάω μόνο για έμπειρους 40-50 χρονών, μιλαω κυρίως για παιδιά πολύ μικρότερα απο μένα. Και η δική μου εμπειρία στο πανεπιστήμιο, λέει οτι όποιος θέλει...μαθαίνει!
    freddieKrueger
    09.09.2013, 21:25

    Παράθεση:

    Το μέλος gio21 στις 08.09.2013, 22:37 έγραψε...

    Να φανταστώ κι εμείς που ακούμε αυτή τη "σαβούρα" είμαστε ανίδεοι, τυφλοί, ελαφρών ηθών κτλ...κι ας σπουδάσαμε στο πανεπιστήμιο, κι ας βγάλαμε 9.23, κι ας είμαστε στο μεταπτυχιακό "φιλοσοφία της μουσικής" κι ας ετοιμαζόμαστε για διδακτορικό...ντρέπομαι που το λέω αλλά  αρέσουν και τα γύφτικα!!!!



    Και ποιός σου ειπε εσενα φιλε πως στο πανεπιστήμιο πουλάνε ιδέες,ανοίγουν μάτια και διδάσκονται ήθη??

    Το ξέρεις το ανέκδοτο με κάποιον που έφερε ένα γαιδούρι από την επαρχία στο πανεπιστήμιο για να μορφωθεί και να γίνει άνθρωπος??

    Το άφησε απέξω και μετα απο πολλά χρόνια ήρθε να το βρει να δει την προοδό του...ρωτάει κάποιους που ναι ο Μητσος που ναι ο Μητσος...και όλοι του δειξαν κάποιον Μητσο καθηγητη...οποτε μια και δυό πάει και χτυπάει την πόρτα της έδρας του και με το που τον βλέπει του λέει:'Ρε Μήτσοοοο πωωωω ρε έγινες άνθρωπος ρεεεε...'

    Καθηγητής:'Σας ξέρω από κάπου κύριε?

    Αφεντικό γαιδουδιου:'Δε θυμάσαι ρε Μητσάρα που σε έφερα απ το χωριό εδω στο πανεπιστήμιο να γίνεις άνθρωπος??

    Καθηγητής:'Σας παρακαλώ κύριε περάστε εξω!!Ούτε έχω ιδέα για τι πράγμα μου μιλάτε,ούτε και σας θυμάμαι!!'

    Αφεντικό:'Ρε Μήτσο εμένα δε με θυμάσε,παέι στον κόρακα...τη γαιδούρα τη μάνα σου που σε μεγάλωσε στο στάβλο τη θυμάσαι??'

    Επιμύθιο:Γαιδουρια υπάρχουν παντου...κι εκτός κι εντός πανεπιστημίου...

    Κανείς δεν απαξιώνει την ακαδημαική μόρφωση.Αυτό έλλειπε όμως να τη συνδέουμε απόλυτα με το επίπεδο αισθητικής κάποιου...Αυτό έλλειπε το ''βάρος του βιογραφικού'' ενός ανθρώπου να καθορίζει απόλυτα την αντίληψη για την αξία της Τέχνης και των Γραμμάτων...

    Συνεπώς,ναι μπορεί ο ''φυτουκλας'' να ναι και σκυλας!!Όπως και η μαθήτρια του 19,8 να επιδίδεται εις τον πεοθηλασμό,με την ίδια ορεξη που ''ρουφάει'' Ιστορία,Λογοτεχνία η Μαθηματικά....