ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Εδώ ο καλός ο στίχος...

    jorge
    31.08.2013, 21:18

    Πιστεύετε οτι χρειάζεται ένα βιβλίο σαν το παρακάτω; Είναι χρήσιμο; Μπορεί να βοηθήσει έναν στιχουργό να βγάλει τον καλύτερό του εαυτό;

    Ή μπορεί να οδηγήσει έναν στιχουργό σε λάθος μονοπάτια;





    επισυναπτόμενα: _1.jpg 
    sapounofouska
    31.08.2013, 21:30

    Τωρα εγω...Εεε θα την πω την ταπεινη μου αποψουλα και ας πεσει κατω..!

     Θελω να πιστευω οτι οι στιχοι βγαινουν αυθορμητα και αβιαστα..

    Ενας μεγαλος ερωτας.. Ενα ομορφο λουλουδι..Μια ανατολη.. Ενα ηλιοβασιλεμα ...Ή και ακομα μια μεγαλη θλιψη και ενα παραπονο ειναι τα κινητρα που σε ωθουν για να δημιουργησεις κατι..Γιατι περι δημιουργιας προκειται.. 

    Τωρα τι να πω για το βιβλιο...και απο την συγκεκριμενη κιολας που δεν την παω μια..! Ας το σκεφτουν οι ποιητες..!!!


    Hastaroth
    31.08.2013, 21:36

    Ναί μέν οι στίχοι βγαίνουν φυσικά κι'αβίαστα,αλλά και μερικές γνώσεις μετρικής και τεχνικά "κολπάκια" δέν βλάπτουν....

    Δέν ξέρω πάντως άν οι γνώσεις αυτές είναι τόσες ώστε να χρειάζεται να γεμίσουν ένα βιβλίο.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    freddieKrueger
    01.09.2013, 11:20

    Θα πρέπει κάποιος να διαβάσει το βιβλίο για να εκφέρει γνώμη...

    Για να το διαβάσει όμως θα πρέπει να τ αγοράσει...

    Και ορίστε λοιπόν πως λειτουργεί και η έμμεση διαφήμιση!!Wink

     


    jorge
    01.09.2013, 12:28
    Δεν είναι το θέμα μας το συγκεκριμένο βιβλίο, απλά έδωσε την αφορμή. Πέρυσι αφορμή ήταν κάποια σεμινάρια στιχουργικής που έδωσε ο Νίκος Μωραΐτης.

    ΥΓ. Αλίμονο ρε παιδιά να θεωρείται πως κάνουμε έμμεση διαφήμιση για κάθε θέμα που ανοίγουμε επειδή εμπεριέχει ένα βιβλίο ή ένα CD.
    meryl82
    01.09.2013, 12:32


     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την meryl82, 13-09-2013 13:51 ]


    mary_omikron
    01.09.2013, 13:36

    Εγώ πιστεύω οτι δεν χρειάζεται γιατί ο στίχος είναι θέμα "εσωτερικό"....  

    Ο καλός στίχος βγαίνει από ψυχή, απο συναίσθημα, από καλή αντίληψη του γίγνεσθαι και βαθύ εσωτερικό άγγιγμα, από γνώσεις, από την δυνατότητα να μπορεις να έκφραζεις συνοπτικά μέσα σε δυό-τρεις γραμμές μεγάλα νοήματα, από πλούσιο λεξιλόγιο και καλή γνώση χειρισμού της ελληνικής γλώσσας.

    Οσο που να σκαρώσει κάποιος δυό τρείς ομοιοκαταληξίες με απλές λέξεις -και μάλιστα του συρμού πολλές φορές- είναι εύκολο.... αλλά στιχουργός είναι π.χ. η Ευτυχία και η Λίνα.... στιχουργός είναι και ο... η... οι.... και πάμε λέγοντας.


    freddieKrueger
    01.09.2013, 13:54

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01.09.2013, 12:28 έγραψε...

    Δεν είναι το θέμα μας το συγκεκριμένο βιβλίο, απλά έδωσε την αφορμή. Πέρυσι αφορμή ήταν κάποια σεμινάρια στιχουργικής που έδωσε ο Νίκος Μωραΐτης.

    ΥΓ. Αλίμονο ρε παιδιά να θεωρείται πως κάνουμε έμμεση διαφήμιση για κάθε θέμα που ανοίγουμε επειδή εμπεριέχει ένα βιβλίο ή ένα CD.

    Μπορεί να μην υπάρχει η πρόθεση για διαφήμιση,αλλά η ώθηση να προμηθευτεί κάποιος το βιβλίο είναι πιθανή Χόρχε...οπότε να τη πάλι η διαφήμιση...όχι με σκοπό το τονίζω.

    Επί της ουσίας να προσθέσω πως θα βοηθούσε αν αναρτούσες και κάποιο αντιπροσωπευτικό απόσπασμα απ το βιβλίο ώστε να μπορούμε πράγματι να εκφέρουμε άποψη.Αλλοιώς το θέμα αοριστοποιείται τελείως.Κι αυτό θεωρώ πως δεν έχει νόημα διότι μπορεί γενικά κάποια βιβλία στιχουργικής που ήδη έχει διαβάσει κάποιος να μη τον βοήθησαν ιδιαίτερα ή να του έδωσαν να καταλάβει πως πρέπει να βασίζεται 100 τα 100 στο έμφυτο ταλέντο του.Αυτό όμως δεν αποκλείει την έκδοση κάποιου πραγματικά ωφέλιμου συγγράματος του οποίου ίσως αγνοεί το ακριβές περιεχόμενό επί του παρόντος...

     


    trelakias
    01.09.2013, 15:25

    ...και με Σάκη Ρουβά στο εξώφυλλο σε τι μονοπάτια θα οδηγεί??? Wink

    Μου θύμισε λίγο Bob Ross στη ζωγραφική και τύπους που δείχνουν guitar licks στο youtube.  Δεν είναι τέχνη/έκφραση, είναι παραγωγή για κατανάλωση και βρίσκει κι εμένα αντίθετο.  Μπορεί να βρεις μέσα σε αυτά κάποια τεχνικά εργαλεία που ίσως δεν είχες αλλά ταυτόχρονα χάνεται το νόημα της τέχνης σου.  

    Όπως και να το κάνουμε, δεν γίνεται όλα να γίνουν εύκολα και γρήγορα σαν το fast food...

    ΥΓ:  κάπου είχαμε στο φόρουμ ένα θέμα πρόσφατα, όπου ένα μέλος ζητούσε βοήθεια/μαθήματα/βιβλίο στιχουργικής.  Αφού υπάρχει κοινό, βγάζουν και αντίστοιχα προϊόντα.


    HELL
    01.09.2013, 23:06
    Ενα βιβλιο στιχουργικης για τους στιχουργους ειναι το αντιστοιχο βιβλιο μουσικης για τους μουσικους... οπως ενας μουσικος χρειαζεται καποιες βασεις για να ξεκινησει να "κολλαει νοτουλες" μεταξυ τους ετσι χρειαζεται και ο στιχουργος... απλα το βρισκουμε αχρειαστο γιατι με το να εκφραζομαστε με λεξεις ειμαστε πιο εξοικειωμενοι,αλλα σαν τεχνη και η στιχουργικη εχει τα standards της..
    Hastaroth
    01.09.2013, 23:15

    Ετσι ακριβώς είναι.Κάθε τέχνη έχει κάποιους βασικούς κανόνες,που ναί μέν μπορεί κάποιος και μόνος του να τους ανακαλύψη πειραματιζόμενος και ψάχνοντας,αλλά άν τους βρή συγκεντρωμένους σε κάποιο βιβλίο,αυτό τον βοηθά ν'αφιερώση περισσότερο χρόνο στο τί θα δημιουργήση παρά στο ΠΩΣ θα το δημιουργήση.


    tzovanis
    03.09.2013, 12:45

    Εδω και δυο χρονια ξεκινησα γραφη. Εχω τελειωσει γυμνασιο. Οταν εθεσα το θεμα σε εναν σημερινο μεγαλο στιχουργο και συνθετη για τις γνωσεις μου και πως μπορω να τις εμπλουτίσω μου ειπε τα εξης.διαβασε ποιηση λογοτεχνια φιλοσοφια μα ενα να ξερεις. Γραφεις καλα τωρα (κανεις καταθεση ψυχης).Οσο διαβαζεις τοσο θα απομακρύνεστε απο αυτο που βγαζεις τωρα.(πηγαινεις σε τυποποιημενο στιχο). Διαλεξε τι θες.?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tzovanis, 03-09-2013 12:46 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tzovanis, 03-09-2013 12:48 ]


    tzovanis
    03.09.2013, 12:54
    ΥΣ. Α μου ειπε καλυτερα μαθε ορθογραφια, γιατι αραγε?? χαχαχα
    tzovanis
    03.09.2013, 13:03
    Οσο για το αν γινεται διαφημιση Εγω μια φορα ειμαι τελειοφοιτος τεταρτης δημοτικου 16 χρονια 4 χρονια καθε ταξει.
    freddieKrueger
    03.09.2013, 13:07

    Φίλε μου και ορθογραφία θα πρέπει να μάθεις αλλά και να διαβάσεις.Όχι για να μάθεις ποίηση ή στιχουργική τέχνη.Αλλά για να ανακαλύψεις κι άλλα ερεθίσματα που ίσως σου δώσουν έναυσμα να επεκταθείς.Εγώ θα σου έλεγα.Διάβασε,ταξίδεψε,γνώρισε τον κόσμο και τη ζωή.Και οκ,μάθε και ορθογραφία.Καλό είναι.Γιατί αν κάποιος διαβάζει κάτι ανορθόγραφο το απορρίπτει με τη μια ακόμη κι αν νοηματικά είναι διαμάντι.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 03-09-2013 13:09 ]


    Orfeus
    03.09.2013, 13:35

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 03.09.2013, 13:07 έγραψε...

    [...] Και οκ,μάθε και ορθογραφία. Καλό είναι. Γιατί αν κάποιος διαβάζει κάτι ανορθόγραφο το απορρίπτει με τη μια ακόμη κι αν νοηματικά είναι διαμάντι.



    Πολύ σωστά!
    Αν και η άποψή μου είναι ότι είναι μάλλον δύσκολο (ή σπάνιο ίσως) κάποιος ανορθόγραφος να γράφει νοηματικά διαμάντια. 


    freddieKrueger
    03.09.2013, 13:41

    Τις πιο πολλές φορές ισχύει αγαπητέ Ορφέα...

    όμως κάποτε μου κανε εντύπωση ένα γκραφίτι που διάβασα:

    ''Πρόσεχαι την πατρίδα σου ως κόρι ωφθαλμού

    ίνε δικί σου ελινική δεν ίνε αλλου νού''

    και μέσα μου αναρρωτήθηκα:Πως γίνεται ένας ανορθόγραφος να έχει τόσο δυνατή εθνική συνείδηση...


    Orfeus
    03.09.2013, 13:42

    Καλά αυτό μπορεί να ήταν επιτηδευμένο! 


    yiannisyiannis
    03.09.2013, 13:46

    Άλλο ο ερασιτέχνης -με την αρχική έννοια του όρου δλδ. εραστής της τέχνης- στιχουργός κι άλλο ο επαγγελματίας. Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος είχε πει κάποτε σε μια συνέντευξη, ότι ο επαγγελματίας στιχουργός δεν χρειάζεται έμπνευση για να γράψει έναν καλό στίχο. Γράφει όποτε του ζητηθεί.

    Με αυτή τη λογική λοιπόν, ένα "τεχνικό" βιβλίο στιχουργικής, θα μπορούσε να είναι χρήσιμο.

    Νομίζω ότι δυστυχώς οι εποχές που οι καλλιτέχνες δημιουργούσαν μόνο όταν είχαν ερέθισμα και έμπνευση, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.