ελληνική μουσική
    618 online   ·  210.846 μέλη

    Πτυχίο και Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής

    despinakontogianni
    01.09.2013, 03:37

    Καλησπέρα σας, 

    θα ήθελα κάποιος γνώστης (ή κάτοχος ακόμα καλύτερα) να μου απαντήσει τί παραπάνω μπορώ να κάνω με το Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής, απ' ό,τι με το Πτυχίο. 

    Απ' όσο ξέρω, έχεις τη δυνατότητα να διδάξεις και με το Πτυχίο, που παίρνεις σε 5 χρόνια. 


    aristeidis4
    15.10.2013, 17:25
    Με το δίπλωμα Βυζαντινής μπορείς να διδάξεις από την επόμενη μέρα της απόκτησης του σε οποιαδήποτε τάξη, ακόμα και δίπλωμα μπορείς να δ΄ψσεις σε μαθητή. Με το πτυχίο μπορείς να διδάξεις μέχρι το τρίτο έτος της Βυζαντινής και μετά από 5 χρόνια διαδασκαλίας σε ωδείο το πτυχίο εξισώνεται στη διδασκαλική ικανότητα με το δίπλωμα.
    despinakontogianni
    16.10.2013, 17:31
    Ευχαριστώ πολύ! Σχετικά με τη διδασκαλία σε μουσικό σχολείο, προβλέπει κάτι; Σε συνδιασμό με πτυχίο ΑΕΙ υποθέτω..Θέλω να πω εκεί μετράει αν είμαι κάτοχος πτυχίου ή διπλώματος;
    aristeidis4
    16.10.2013, 18:39
    Για μουσικό σχολείο χρειάζεσαι δίπλωμα βυζαντινής. Δεν απαιτείται πτυχίο ΑΕΙ όμως επειδή οι καθηγητές στα μουσικά διορίζονται με σειρά προτεραιότητας βάσει των μορίων που συγκεντρώνουν από τα πτυχία και διπλώματα που κατέχουν θα προτιμηθεί ένας διπλωματούχος Β.Μ. που έχει και πτυχίο ΑΕΙ.