ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.830 μέλη

    Η Τσαλιγοπούλου τραγουδά ...δημοτικό

    billy_cobham_2005
    11.09.2006, 21:19
    Το μέλος sunwing στις 11-09-2006 στις 21:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σου για τη συμπάθεια προς το Λάλεζα !!!! Σαφώς και ο Αηδονίδης εκπληκτικός αλλά καταξιωμένος από χρονια.
    Ο Λάλεζας είναι μια έκπληξη στο χώρο και για το νεαρό της ηλικίας του σε σχέση με το μέγεθος της αξίας του !!!!!!!!!!!!!!!!!



    Einai asteri o typos!! Ypomonh yparxei mia periptwsh na ton exei o theios mou sto magazi tou opote tha kleisw trapezi na pame oloi mas na ton doume!!
    Parathrw oti eisai apo Krhth... Exeis mhpws yp opsin sou onomata newn pou paizoun krhtikh paradosiaki mousikh??

    santourman
    11.09.2006, 21:42
    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 10-09-2006 στις 17:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εξαίρεση κατά τη γνώμη μου, αποτελούν, οι δίσκοι "Τα Αηδόνια της Ανατολής" στον οποίο ο Γιώργος Νταλάρας δίνει ρέστα με τις ερμηνίες του, παρόλο που επισκιάζεται σε κάποια σημεία από τον Χρόνη Αηδονίδη


    Τι εννοείς 'επισκιάζεται' ;
    Αν είναι δυνατόν, να επισκιάζονται θρακιώτικα τραγούδια από την ερμηνεία του Αηδονίδη!
    gate
    11.09.2006, 22:12
    Το μέλος santourman στις 11-09-2006 στις 21:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 10-09-2006 στις 17:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εξαίρεση κατά τη γνώμη μου, αποτελούν, οι δίσκοι "Τα Αηδόνια της Ανατολής" στον οποίο ο Γιώργος Νταλάρας δίνει ρέστα με τις ερμηνίες του, παρόλο που επισκιάζεται σε κάποια σημεία από τον Χρόνη Αηδονίδη


    Τι εννοείς 'επισκιάζεται' ;
    Αν είναι δυνατόν, να επισκιάζονται θρακιώτικα τραγούδια από την ερμηνεία του Αηδονίδη!



    Αν κατάλαβα καλά Μπάμπη, πρέπει να εννοεί ότι επισκιάζεται ο Γιώργος Νταλάρας σε ορισμένες ερμηνείες του από τον Χρόνη Αηδονίδη και όχι ότι επισκιάζονται τα θρακιώτικα από τον Χρόνη Αηδονίδη, οπότε..., εφόσον σωστά το εννοώ..., ωραία το ...έθεσε
    santourman
    11.09.2006, 22:20
    Αν είναι έτσι, πάω πάσο!
    semplice
    11.09.2006, 22:39
    Πολύ ωραία και κατά την άποψη μου, το έθεσε ο Billy_cobham_2005 .Ο Μπάμπης απλά και προς στιγμήν μόνο δεν εννόησε σωστά το "επισκίασε".
    Σαφέστατα δεν έχει αρνητική έννοια ούτε για τον Χρόνη Αηδονίδη αλλά
    ούτε για τον Γιώργο Νταλάρα.

    Παρατηρώ όμως Νεκταρία μου πως επανέρχεσαι σιγά σιγά στους προ του
    καλοκαιριού (προ ανοίξεως να πω?)ρυθμούς σου και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό



    sunwing
    11.09.2006, 22:44





    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 11-09-2006 στις 21:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 11-09-2006 στις 21:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σου για τη συμπάθεια προς το Λάλεζα !!!! Σαφώς και ο Αηδονίδης εκπληκτικός αλλά καταξιωμένος από χρονια.
    Ο Λάλεζας είναι μια έκπληξη στο χώρο και για το νεαρό της ηλικίας του σε σχέση με το μέγεθος της αξίας του !!!!!!!!!!!!!!!!!



    Einai asteri o typos!! Ypomonh yparxei mia periptwsh na ton exei o theios mou sto magazi tou opote tha kleisw trapezi na pame oloi mas na ton doume!!
    Parathrw oti eisai apo Krhth... Exeis mhpws yp opsin sou onomata newn pou paizoun krhtikh paradosiaki mousikh??




    ...Τώρα αν σου πω για τον πρωτανιψιό μου θα γελάσεις; Παίζει καλή λύρα... χε χε και ο αδελφός του παίζει λαούτο...
    Αλήθεια υπάρχει κρίση στον παραδοσιακό κρητικό χώρο ..είναι και ένας από τους λόγους που δεν ακούω κρητικά πια. Βλέπεις μεγάλωσα μέσα στο ριζίτικο και θεωρώ ξεφτίλα να ακούω Ζερβάκη και τους ομοίους.
    Από τους πιο νέους μου φαίνεται αξιοπρεπής ο Κονταρός.
    Κρητικά όργανα παίζουν πολλοί αλλά στο τραγούδι χμ




    Για πού το ΄βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά , για ποια πέλαγα ουράνια , άστρα μαγικά..
    (Ορφέας Περίδης)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 11-09-2006 22:46 ]


    gate
    11.09.2006, 23:50
    Το μέλος semplice στις 11-09-2006 στις 22:39 έγραψε...
    Παράθεση:



    Παρατηρώ όμως Νεκταρία μου πως επανέρχεσαι σιγά σιγά στους προ του
    καλοκαιριού (προ ανοίξεως να πω?)ρυθμούς σου και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό






    Μην ξεχνάς πως ...έρχεται φθινόπωρο... κι όπως κάθε φθινόπωρο ...ξυπνώ από την εαρινή-θερινή μου νάρκη...
    billy_cobham_2005
    12.09.2006, 01:26
    Το μέλος gate στις 11-09-2006 στις 22:12 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 11-09-2006 στις 21:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 10-09-2006 στις 17:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εξαίρεση κατά τη γνώμη μου, αποτελούν, οι δίσκοι "Τα Αηδόνια της Ανατολής" στον οποίο ο Γιώργος Νταλάρας δίνει ρέστα με τις ερμηνίες του, παρόλο που επισκιάζεται σε κάποια σημεία από τον Χρόνη Αηδονίδη


    Τι εννοείς 'επισκιάζεται' ;
    Αν είναι δυνατόν, να επισκιάζονται θρακιώτικα τραγούδια από την ερμηνεία του Αηδονίδη!



    Αν κατάλαβα καλά Μπάμπη, πρέπει να εννοεί ότι επισκιάζεται ο Γιώργος Νταλάρας σε ορισμένες ερμηνείες του από τον Χρόνη Αηδονίδη και όχι ότι επισκιάζονται τα θρακιώτικα από τον Χρόνη Αηδονίδη, οπότε..., εφόσον σωστά το εννοώ..., ωραία το ...έθεσε


    Απολύτως έτσι όπως τα είπες είναι....
    Σ' ευχαριστώ που μ' έβγαλες από τη δύκολη θέση να εξηγώ!

    billy_cobham_2005
    12.09.2006, 01:30
    Παράθεση:


    ...Τώρα αν σου πω για τον πρωτανιψιό μου θα γελάσεις; Παίζει καλή λύρα... χε χε και ο αδελφός του παίζει λαούτο...
    Αλήθεια υπάρχει κρίση στον παραδοσιακό κρητικό χώρο ..είναι και ένας από τους λόγους που δεν ακούω κρητικά πια. Βλέπεις μεγάλωσα μέσα στο ριζίτικο και θεωρώ ξεφτίλα να ακούω Ζερβάκη και τους ομοίους.
    Από τους πιο νέους μου φαίνεται αξιοπρεπής ο Κονταρός.
    Κρητικά όργανα παίζουν πολλοί αλλά στο τραγούδι χμ






    Καταλαβαίνω.... Ομοίως.... Και γώ ακριβώς το ίδιο αισθάνθηκα όταν άκουσα για την Τσαλιγοπούλου και τα δημοτικά... Εδώ που τα λέμε όμως, ο Γαργανουράκης με το συνάφι του μ αρέσουν πολύ...

    Mountains all around me reaching out to Heaven...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-09-2006 14:11 ]