ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    ανεπιθυμητος ηχος απο την κιθαρα οποιος μπορει, παρακαλω να βοηθησει!

    bb-king
    06.09.2013, 14:44

    εχω μια Fender Stratocaster γνησια αμερικανικια! την πηρα γυρω στα 1500 ευρω! οταν την κουμπωνω στην πεταλιερα και βαζω distortion να παιξω και παιζω με τον neck pickup, ακουγεται ενας θορυβος που δεν σταματαει ουτε αν πιασω της χορδες της κιθαρας! τι ειναι?????? αα επισης οταν τη βαζω στον ενισχυτη και παιζω με τo distortion του ενισχυτη δεν ακουγεται αυτο! μονο οταν εχω την πεταλιερα ακουγεται!


    takispag
    08.09.2013, 20:34

    Μονός μαγνήτης? Υποθέτω πως ναι...Κλασσικό ζήτημα για τους μονοπήνιους μαγνήτες. Επίσης, όταν βάζεις πεταλιέρα παίζεις με φουλ παραμόρφωση, ενώ ο ενισχυτής σου έχει πιο ''classic'' ήχο???

    Αν ναι, έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του μονού μαγνήτη. Δεν είναι για πολύ ''χέβι'' καταστάσεις εκ φύσεως...


    bb-king
    09.09.2013, 10:39
    σε ευχαριστω για της πληροφοριες αλλα το βρηκα ηδη το προβλημα! ειναι απο το Noise gate της πεταλιερας!
    delta66
    10.09.2013, 06:13

    Μη βαλεις πολυ gate.

    Θα βαλεις μονο αν ενω εχεις κλειστο το volume της κιθαρας συνεχιζει να ακουγεται φυσημα.

    Και θα βαλεις μονο οσο χρειαζεται για να σταματησει. Οχι παραπανω. Αλλιως θα χασεις το sustain σου.

    Οταν παιζεις με μονο μαγνητη και dist, θα ανοιγεις το volume μονο οταν ειναι να παιξεις και μετα θα το κλεινεις αμεσως,


    bb-king
    10.09.2013, 09:19
    ααα μαλιστα καταλαβα! σε ευχαριστω πολυ! αυτο το προβλημα που εχω εγω ειναι συνιθισμενο δηλαδη?
    bb-king
    10.09.2013, 09:22
    το gate το ειχα στο 20 και ακουγοταν ο θορυβος! τωρα το εχω στο 40 και σταματησε! το μαξιμουμ ειναι 50! πολυ ειναι το 40 που εβαλα? εχασα πολυ sustain?