ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη

    μουσικων σπουδων (μουσικολογια)

    gio21
    09.09.2013, 00:59
    Και πόσοι καθηγητές επίσης...γι 'αυτό είπα οτι στο εξωτερικό δεν πολυμετράνε τα χαρτιά αλλά η ικανότητα.
    noizreduction
    09.09.2013, 01:02

    Πρεπει να αλλαξει τελειως το τμημα και κυριως το προβλημα ξεκιναει απο το ποσο αυτοδυναμια εχει να αποσχισθει απο τους "παλιους" που εχει μπλεξει.

    Πχ, θυμαμαι πως την περιοδο 1999-2003 ο προεδρος ηταν ο Σπυριδης...Τι δουλεια ειχε ενας φυσικος να ειναι προεδρος του τμηματος μουσικολογιας...;

    Δεν μπορεις να εισαι σε μια περιοχη με μεγαλο ανταγωνισμο στις μουσικες σπουδες ( Βαλκανια ) και να κοιτας πως θα βολεψεις τις δικες σου εκδοσεις και τα δικα σου μαθηματα, οταν στο εξωτερικο οι καθηγητες και τα προγραμματα περνανε απο αυστηρο ελεγχο!!!

    Κι επειδη ολες αυτες οι ειδικοτητες που εχουν ανακατευτει με το τμημα Αθηνων δεν ταιριαζουν, καποιος πρεπει να παρει την πρωτοβουλια να πεταει "εξω" ατομα και να προσλαμβανει στη θεση τους αξιολογους και γνωστους καθηγητες, εστω και σαν εδρες με 2-3 διαλεξεις το μηνα!

    ...αν κι αυτο φανταζει ονειρο, αν υπολογισουμε τις "ακολασιες" που γινονται και στα υπολοιπα Τμηματα και Σχολες της Αθηνας...


    gio21
    09.09.2013, 01:09
    σε όλα τα τμήματα γίνονται "ακολασίες" αλλά δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να διώξει κανένα...οπότε εμείς σαν φοιτητές προσπαθούμε να ρουφήξουμε ότι μπορούμε τη δεδομένη στιγμή...αλλά όταν έρθουμε με τη σειρά μας στη δική τους θέση τότε θα πράξουμε σωστά;
    gio21
    09.09.2013, 01:16
    Και δεν είναι μόνο ο φυσικός που λες οτι διοικεί το μουσικό...ολόκληρο το θέμα διοίκησης είναι παράλογο...πας να διδάξεις σε ένα τμήμα, κάνεις τα κονέ σου και μετά γίνεσαι πρύτανης, κι όχι μόνο αυτό, παρατάς και τις καθηγητικές σου υποχρεώσεις και σε καλύπτει και ο νόμος!!!
    Katerinatheodoridou
    10.01.2019, 20:57

    Καλησπέρα ! Ειμαι β’λυκειου και ενδιαφερομαι για μουσικολο για ,χωρίς όμως να έχω καταληξει πως αυτο είναι και αυτο που θέλω να σπουδάσω . Γενικα με αγχώνει το γεγόνος του έξτρα «φροντιστηρίου» σε αρμονία και ντικτε . Κάνω πιάνο από την Δευτέρα δημοτικού , επομενως βρίσκομαι σε ένα ικανοποιητικό επιπεδο με την αρμονία . Πιστεύετε πως έχω ακόμα χρόνο για σκέψη ή πρέπει να καταλήξω κάπου σύντομα, ετσι ώστε να ξεκινήσω και κάποιο ιδιαίτερο πάνω στα μαθήματα αυτά ;!