ελληνική μουσική
    469 online   ·  210.823 μέλη

    Σ. ΜΑΛΑΜΑΣ : Απαγόρευσε 3λεπτη διαμαρτυρία εκπαιδευτικών στη συναυλία του

    mary_omikron
    09.09.2013, 14:19

    ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ-ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΓΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΤΡΑΣ

    Μεγάλη απογοήτευση εχτές το βράδυ (Σάββατο 7-9-2013) στο θέατρο Πέτρας.

    Ως φαν του Μάλαμα έχουμε βγάλει εισητήρια μια μεγάλη παρέα να τον απολαύσουμε στο θέατρο της πόλης μας.

    Συμμετέχοντας στην Ένωση Γονέων Πετρούπολης, μαζί με εκπαιδευτικούς της Β/θμιας και Α/θμιας εκπαίδευσης έχουμε αποφασίσει να κάνουμε παρέμβαση-διαμαρτυρία στη συναυλία.

    Το ίδιο άλλωστε κάναμε και το περασμένο Σάββατο, στον ίδιο χώρο, στη συναυλία-αφιέρωμα στο Θεοδωράκη "Ποιος τη ζωή μου".

    Τι κάναμε;

    Πριν την είσοδο και 1 ώρα πριν τη συναυλία κρατούσαμε ένα πανώ που έλεγε "Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ  ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΥΡΑΝΟ - ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ - Γ' ΕΛΜΕ - ΕΝΩΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ - Δ. ΓΛΗΝΟΣ" μοιράζαμε κείμενο ενημερωτικό με τις εξελίξεις στο χώρο της παιδείας και πριν αρχίσει η συναυλία ανεβήκαμε με το πανώ στη σκηνή και ο πρόεδρος της ΕΛΜΕ της περιοχής μας είπε δυο λόγια για την ισοπέδωση του δημόσιου σχολείου και προέτρεψε τον κόσμο να αντιδράσουμε όλοι μαζί για την ανατροπή της παρούσας κατάστασης. Όλο αυτό είχε διάρκεια περίπου 3 λεπτά.

    Το ίδιο θελήσαμε να κάνουμε και στη συναυλία του Μάλαμα. Πριν την έναρξη της συναυλίας ζητήσαμε από την υπεύθυνη παραγωγής να μας επιτρέψει αυτή την παρέμβαση. Μας απάντησε πως αυτό δεν επιτρέπεται, δεν το έχει επιτρέψει ο Μάλαμας σε κανέναν φορέα, σε καμμία προηγούμενη συναυλία του, οπότε ούτε και σ' εμάς.

    Ζητήσαμε να το ξανασκεφτεί λόγω της κρισιμότητας των ημερών, ενώ απευθυνθήκαμε και στο Δήμαρχο Πετρούπολης και τον αντιδήμαρχο Παιδείας να παρέμβουν και να αιτηθούν κι εκείνοι να μας επιτραπεί η είσοδος, αλλά πήραν την ίδια απάντηση μ' εμάς. Τότε, παρόλο που δεν είμασταν πολλοί, αποφασίσαμε να μπούμε στο χώρο της συναυλίας παρά την απαγόρευση.

    Στην είσοδο όμως, παρεμβαίνουν οι "μπράβοι" του κ. Μάλαμα και μας εμποδίζουν να μπούμε μέσα με το πανώ. Αρχίζουν οι φωνές "Αφήστε μας να μπούμε, Είναι δικαίωμά μας, Έχουμε ελευθερία λόγου, Τα πάντα καταρρέουν, 1 πανώ θα ανοίξουμε, δυο λόγια θα πούμε" εκείνοι μας έσπρωχναν, δεν μας άφηναν, προσπάθησαν να πάρουν το πανώ, οι τελευταίοι θεατές που έμπαιναν στο συναυλιακό χώρο αντέδρασαν και μας υποστήριξαν λέγοντας ότι είναι άδικο να μην αφήνουν μια 3λεπτη παρέμβαση στις δύσκολες εποχές που ζούμε, πέσανε και κάτι μπουνιές, και στην αναμπουμπούλα, δύο μέλη της πρωτοβουλίας πήραν το πανώ και τρέχοντας μπήκαμε στο θέατρο (εννοείται με τα εισιτήριά τους ανά χείρας μιας και οι "τζαμπατζήδες" στις εποχές μας δολοφονούνται!).

    Κι ενώ η υπόλοιπη παρέα μας περίμενε στο κέντρο του θεάτρου στο δεύτερο διάζωμα, καθήσαμε μαζί τους, ανοίξαμε το πανώ και μεταξύ των τραγουδιών που άναβαν τα φώτα το σηκώναμε να το βλέπει ο κόσμος. Και το είδε ο κόσμος και μας ενθάρρυνε ο κόσμος.

    Ο Μάλαμας δεν είπε τίποτε. Δεν έκανε κανένα σχόλιο. Δεν μας εξήγησε γιατί δεν μας επέτρεψε την παρέμβαση-διαμαρτυρία. ΑΙΣΧΟΣ!!!!!

    Κι όχι μόνο δεν έκανε σχόλια αλλά ξεκινώντας τη συναυλία είπε στον κόσμο ότι "απ' ότι λένε ΚΑΠΟΙΟΙ!!!! η κατάσταση που ζούμε είναι απάνθρωπη!!!!!!!". Προφανώς ο ίδιος δεν τη βιώνει.

    Τι λες "πουλάκι μου"; Εσύ ζεις σε άλλο πλανήτη και το μόνο που ακούς είναι τιτιβίσματα; Δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου;

    Δεν σας κρύβω ότι απογοητεύτηκα πάρα πολύ γιατί τον ακούω χρόνια και μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια του, αλλά μετά από αυτό ένιωσα ένα βάρος και μια εμετική διάθεση. Στενοχωριέμαι αλλά του βάζω ένα μεγάλο Χ γιατί οι καιροί είναι χαλεποί κι άτομα που γυρίζουν την πλάτη στον αγώνα για την αξιοπρέπεια για την ίδια τη ζωή θα πρέπει να μας αφήνουν εντελώς αδιάφορους! Ακόμη περισσότερο όταν πρόκειται για καλλιτέχνες που θα έπρεπε να υψώσουν τη φωνή τους, πρώτοι αυτοί, για να υπερασπίσουν τον απλό κόσμο. Εγώ δεν θέλω να πιστέψω σε μια τέχνη που την εκπροσωπούν μια Δημουλά, μια Διβάνη κι ένας Μάλαμας.

    Θεωρώ πως όλα όσα αναφέρω παραπάνω πρέπει να γίνουν γνωστά στον κόσμο και προτείνω σε όποιον συμφωνεί μαζί μου να το αναρτήσει στον τοίχο του για να ενημερωθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι.

    Ρούλα Τζιωρτζιώτη-Αλατζάκη

    Γραμματέας Ένωσης Γονέων Πετρούπολης

    http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%84%CE%BF-%CE%BE%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%BA%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B6%CE%B9%CF%89%CF%81%CF%84%CE%B6%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B7



    -----------------------------------------------------

    Ηταν κάποιος εκεί που να έχει γνώση του θέματος μήπως έχει άλλες παραμέτρους? Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι απέτρεψε τόσο στυγνά μια 3λεπτη διαμαρτυρία για ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως η Παιδεία που άπτεται άμεσα του Πολιτισμού τον οποίο -κατά κάποιο τρόπο- υπηρετεί....


    jorge
    09.09.2013, 14:34
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιμονή να ανέβει το πανό στη σκηνή. Υπήρχε στην είσοδο, ο κόσμος το έβλεπε, φυλλάδια μοιράζονταν, οι θεατές ενημερώθηκαν μια χαρά.
    mary_omikron
    09.09.2013, 14:42

    Ισως επειδή επετράπη στη συναυλία για Θεοδωράκη "η ζωή μου όλη" θεώρησαν οτι αν γινόταν κι εδώ θα είχαν μεγαλλίτερη απήχηση, ή ότι θα περνούσε και σε άλλα μέσα που θα αναμετέδιδαν αυξάνοντας την διάδοση... ίσως... δεν ξέρω, γι αυτό αναρωτιέμαι αν ήταν κανένας δικός μας εκεί να μας πει σχετικά


    Ner0
    09.09.2013, 15:25

    Ειλικρινα αγανακτω.
    Ο ενας, (βλεπε Θ.Παπακωνσταντινου) το επιτρεπει, πεφτουν να τον φανε. Ο αλλος δεν το επιτρεπει, πεφτουν να τον φανε.
    Και δεν καταλαβα, επειδη σου το επετρεψαν στην συναυλια για τον Θεοδωρακη, επρεπε να το κανει και ο Μαλαμας? 
    Πως θες να σε παρουν στα σοβαρα Ρούλα Τζιωρτζιώτη-Αλατζάκη οταν παιζεις μπουνιες με τους "μπραβους" του Μαλαμα για να εκμεταλλευτεις ενα κοινο 3000 ατομων για μια ενημερωση 3 λεπτων ενω δεν σου το εχουν επιτρεψει?  
    Οτι και αν αφορουσε αυτη η ενημερωση, δεν μπορω να κρινω την σταση του Μαλαμα γιατι με ενοχλει περισσοτερο οτι μια ομαδα/συλλογος  γονεων/εκπαιδευτικων  δρα κατ'αυτον τον τροπο.


    ilio
    09.09.2013, 16:24

    Λοιπόν ήμουν και εγώ εκεί και όπως είπε ο jorge το πανό υπήρχε πριν αρχίσει η συναυλία στην είσοδο και μοιράζονταν φυλλάδια στον κόσμο.Κατά την διάρκεια της συναυλίας,κάποια στιγμή που κοίταξα πίσω μου,τους είδα που κάθονταν με το πανό στα χέρια.Η συναυλία εξελίχθηκε μια χαρά και μάλιστα ήταν από τις πιο κεφάτες του Μάλαμα,που έχω παρακολουθήσει.Πολλή καλή διάθεση και φοβερός παλμός τόσο από τους συντελεστές στην σκηνή όσο και από το κοινό.Και σήμερα είδα όλα αυτά τα δημοσιεύματα και αναρτήθηκε και μάλιστα στο εκπαιδεύτικο site του Alfavita με τίτλο "Το ξεφτιλίκι του Μάλαμα" και από κάτω ένα πλήθος σχόλια,διχαστικά κλπ.

    Είναι τόσο κρίμα δηλαδή να στοχοποιείται έτσι ένας άνθρωπος και μάλιστα κάποιοι να δηλώνουν πως του βάζουν ένα τεράστιο Χ επειδή δεν δέχτηκε να γίνει αυτή η δράση,έστω των 3 λεπτών.

    Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να μεταδώσεις το μήνυμα σου και αφού το είδε όλος ο κόσμος το πανό καθώς έμπαινε στην είσοδο δεν νομίζω πως θα προσέφερε κάτι άλλο παραπάνω αυτό το 3λεπτο πάνω στην σκηνή.Οποιος θέλει να ενημερωθεί σχετικά με τα τεκταινόμενα στην παιδεία και τις απεργίες μπορεί να το κάνει ανετότατα και μάλιστα ήδη υπάρχει εκτενής αναφορά παντού σχετικά με τα όσα συμβαίνουν στην παιδεία και τις απεργίες που ετοιμάζονται.

    Υ.γ Επίσης σχετικά με την ατάκα του Μάλαμα "απ' ότι λένε κάποιοι η κατάσταση που ζούμε είναι απάνθρωπη." τελικά ο καθένας το μεταφράζει όπως θέλει.Δεν αναφέρει όμως στο άρθρο την συνέχεια της φράσης του που ήταν πως "εμείς είμαστε εδώ όμως",στο περίπου αυτό είπε αλλά αμέσως καταλάβαινες πως εννοούσε ότι παρόλες τις δυσκολίες έχουμε την δύναμη να μαζευόμαστε σε συναυλίες και να τραγουδάμε,να μην μας παίρνει από κάτω δηλαδή.


    -----------------

    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 09-09-2013 16:27 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 09-09-2013 16:35 ]


    freddieKrueger
    09.09.2013, 16:49

    Δεν ξέρω..δεν έγινε ούτε διεκδίκηση ούτε συννενόηση με το σωστό τρόπο...

    Από τη μια οι διαδηλωτές ζήτησαν την άδεια κι αφού τους την αρνήθηκαν διεκδίκησαν την είσοδό τους στο συναυλιακό χώρο με το ''έτσι θέλω'' κι από την άλλη ο Μάλαμας τους αντιμετώπισε σαν ποταπούς ζητιάνους δικαίου μη νοιώιθωντας καν την υποχρεωση να τους εξηγήσει γιατί δεν μπορεί να διαθέσει λίγο χρόνο γι αυτούς.Πχ γιατί θα χαλάσει η ροή του προγράμματος?Γιατί πρεσβευει αντίθετες απόψεις?

    Αυτό θα ήταν και το πιο αρμόζων:Σωστές εξηγήσεις για να μη γίνουν παρεξηγήσεις.

    Αλλοιώς θα αγγίξουμε τα άκρα φιλελευθερισμός και αναρχία απ τη μια,φασισμός και δικτατορία απ την άλλη.

    Στην παρούσα φάση ο αγανακτισμένος άνεργος εκπαιδευτικός έχει ανάγκη να δώσει την ''μπουνιά'' του στον εργαζόμενο καλλιτέχνη Σωκράτη Μάλαμα που δεν θέλει ούτε ψύχουλα να τους δώσει.΄Χωρίς να ακυρώνεται η αξία του ως μουσικού και ως τραγουδοποιού,''άλλα θέλει κι άλλα κάνει πως να μας το πει...''


    Link

    >

    Τζάμπα σωστός με το στανιό δεν γίνεται...


    demary
    09.09.2013, 17:01
    Δεν κατάλαβα, από πότε οι συναυλίες πρέπει οπωσδήποτε να είναι ανοιχτές σε διαμαρτυρίες και μάλιστα με το έτσι θέλω. Χάνουν το δίκιο τους με τον τρόπο που αντέδρασαν οι εκπαιδευτικοί και είναι κρίμα να στοχοποιείται έτσι ο Σωκράτης Μάλαμας. Δεν καταλαβαίνω πώς θεωρούν δεδομένη την εισβολή τους...μια συναυλία ήταν και ο κόσμος εκεί συγκεντρώθηκε για να παρακολουθήσει τη συναυλία. Δεν ήταν συγκέντρωση διαμαρτυρίας...εκτός κι αν πιστεύουν ότι οι συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας δεν θα μαζέψουν πλήθη για να τους ακούσουν. Ας κινητοποιηθουν πιο ουσιαστικά και με πιο αποτελεσματικά μέσα...
    pastella
    09.09.2013, 17:51

    Έχω μια απορία.

    Εφόσον ο Μάλαμας δεν επιτρέπει ποτέ να γίνονται τέτοιες διαμαρτυρίες στις συναυλίες του, γιατί είναι λάθος του που δεν έκανε εξαίρεση; 

    Και κάτι ακόμα. Σκέφτομαι πως αν αρχίσουμε να αποδομούμε τα πάντα στην καθημερινότητά μας, τότε θα ηττηθούμε. Η πλειοψηφία των Ελλήνων έχει προβλήματα πάσης φύσεως και η ζωή μας γίνεται ακόμα δυσκολότερη. Όμως κάποια πράγματα δεν πρέπει ποτέ να τους επιτρέψουμε να μας τα πάρουν.

    Είναι κρίμα να πέφτεις να φας έναν άνθρωπο που μπορεί και συνεχίζει να δουλεύει. Σαν τα κοράκια...


    mary_omikron
    09.09.2013, 18:47

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 09.09.2013, 16:24 έγραψε...

    Λοιπόν ήμουν και εγώ εκεί και όπως είπε ο jorge το πανό υπήρχε πριν αρχίσει η συναυλία στην είσοδο και μοιράζονταν φυλλάδια στον κόσμο.Κατά την διάρκεια της συναυλίας,κάποια στιγμή που κοίταξα πίσω μου,τους είδα που κάθονταν με το πανό στα χέρια.Η συναυλία εξελίχθηκε μια χαρά και μάλιστα ήταν από τις πιο κεφάτες του Μάλαμα,που έχω παρακολουθήσει.Πολλή καλή διάθεση και φοβερός παλμός τόσο από τους συντελεστές στην σκηνή όσο και από το κοινό.Και σήμερα είδα όλα αυτά τα δημοσιεύματα και αναρτήθηκε και μάλιστα στο εκπαιδεύτικο site του Alfavita με τίτλο "Το ξεφτιλίκι του Μάλαμα" και από κάτω ένα πλήθος σχόλια,διχαστικά κλπ.

    Είναι τόσο κρίμα δηλαδή να στοχοποιείται έτσι ένας άνθρωπος και μάλιστα κάποιοι να δηλώνουν πως του βάζουν ένα τεράστιο Χ επειδή δεν δέχτηκε να γίνει αυτή η δράση,έστω των 3 λεπτών.

    Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να μεταδώσεις το μήνυμα σου και αφού το είδε όλος ο κόσμος το πανό καθώς έμπαινε στην είσοδο δεν νομίζω πως θα προσέφερε κάτι άλλο παραπάνω αυτό το 3λεπτο πάνω στην σκηνή.Οποιος θέλει να ενημερωθεί σχετικά με τα τεκταινόμενα στην παιδεία και τις απεργίες μπορεί να το κάνει ανετότατα και μάλιστα ήδη υπάρχει εκτενής αναφορά παντού σχετικά με τα όσα συμβαίνουν στην παιδεία και τις απεργίες που ετοιμάζονται.

    Υ.γ Επίσης σχετικά με την ατάκα του Μάλαμα "απ' ότι λένε κάποιοι η κατάσταση που ζούμε είναι απάνθρωπη." τελικά ο καθένας το μεταφράζει όπως θέλει.Δεν αναφέρει όμως στο άρθρο την συνέχεια της φράσης του που ήταν πως "εμείς είμαστε εδώ όμως",στο περίπου αυτό είπε αλλά αμέσως καταλάβαινες πως εννοούσε ότι παρόλες τις δυσκολίες έχουμε την δύναμη να μαζευόμαστε σε συναυλίες και να τραγουδάμε,να μην μας παίρνει από κάτω δηλαδή.


    -----------------

    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 09-09-2013 16:27 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 09-09-2013 16:35 ]



    Νομίζω η Ερατώ που ήταν παρούσα είναι πολύ επεξηγηματική και όλοι καταλάβαμε.


    DemetresOpc
    09.09.2013, 19:30

    Εγώ ένα ξέρω για το συμβάν,

    αναρτήθηκε το εν λόγω παράπονο από την σελίδα του Σωκ στο fb..

    φαντάζομαι σαν να θέλει να πει ο άνθρωπος το απλό, οι ακροατές μου πληρώνουν για να με "υποστούν", γιατί να τους επιβάλλω την οποιαδήποτε διαμαρτυρία; γιατί να μην σεβαστώ τον θεατή μου;; με ποιό δικαίωμα έναν δεξιό να τον βάλω να υποστεί μια διαμαρτυρία αριστερή και τούμπαλιν; πόσο μάλλον σε ένα χώρο που ήρθε για να ψυχαγωγηθεί, όχι για να ενημερωθεί..

    Απλά πράγματα.


    -----------------

    Όσο ψάχνεις βρίσκεις, και όσο βρίσκεις χάνεις αυτό που έψαχνες..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DemetresOpc, 09-09-2013 20:34 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DemetresOpc, 09-09-2013 20:35 ]


    sympetheros
    09.09.2013, 20:13

    Το επιθετικό κείμενο κάθε άλλο παρά τιμάει τη συγγραφέα του η οποία με το έτσι θέλω κάνει αυτό που θέλειακομα και χωρις άδεια πάνω στην πνευματική δουλεια ενος αλλου ανθρώπου...και του επιτίθεται κιολας...

    Το πανο το βλέπαμε κάθε που άναβαν τα φωτα.

    το μήνυμα το πήραμε αλλα εκεινο το βράδυ ανεβήκαμε για άλλο λόγο στο θέατρο.

    Το ενδιαφέρον ειναι πως ζήτησαν να πάρεμβει και ο δήμαρχος-διατητής.....σαν τα μικρά κακομαθημένα παιδιάδηλαδή....και μετά πήραν σβάρνα το διαδύκτιο να τον διασύρουν κάνοντας αυτό που έχουν μάθει απ τηντηλεόραση πολύ καλά να απομονώνουν αυτά που είπε για να καταλήξουν στα δικά τους συμπεράσματα και ναπαρασύρουν κι όσουν δεν ήταν εκεί.

    Για τα ''Αισχος'' τα ''τιτιβίσματα'' ''τι λες πουλάκι μου'' το ''βαρος'' και την ''εμετική διάθεση''  της συγγραφέως τουπονήματος-διαματυρία (προσπάθεια διασυρμού του Μάλαμα για την ακρίβεια επειδή δεν τους άφησε )δεν έχω λόγια....

    Σε ότι αφορά τη συναυλία είδα οικογένειες με μικρά παιδιά ,νεους ανθρώπους όλων των ηλικιών να τραγουδούν να χορεύουν και να χαίρονται ασταμάτητα για 3 ώρες με αμείωτο κέφι.Μου θύμισε λαικές συναυλίες ξενοιαστης εποχής από ένα λαικό δημιουργό της γενιάς μας!Κι αυτό γέμισε τη νύχτα με φως που καποιοι προτίμησαν να μην το κοιτάξουν και φρόντισαν να το πουν και σ σουν έλειπαν.Δεν τους ειπαν τίποτα για το φως και ειχε μεγάλο απόθεμα το Σαββατο το βράδυ στο θέατρο Πέτρας.


    -----------------

    "Eιναι προτιμότερο να ακολουθούμε το φώς αντι για το σκοτάδι! Η φωτεινή πλευρά της ζωής έχει πάντα περισσότερο ενδιαφέρον!!http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=sympetheros

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sympetheros, 09-09-2013 20:51 ]


    music4u
    09.09.2013, 20:44
    Δεν ανήκει ο Μάλαμας στα προσωπικά μου μουσικά γούστα. Αναγνωρίζω το ταλέντο του, δεν με ενοχλεί (αλλοίμονο, πως θα μπορούσε!!!) αλλά καλά έκανε στη συναυλία του. Τι το κάναμε δηλαδή; Γιατί μπερδεύουμε τα πράγματα; Αν θέλω διαμαρτυρία πάω σε διαμαρτυρία, αν θέλω συναυλία πάω σε συναυλία. Αν θέλω διαμαρτυρία συναυλία πάω εκεί. Γιατί να πληρώσω εισιτήριο ψυχαγωγικής συναυλίας και τι στιγμή που πάω να διασκεδάσω, να ξεφύγω από την καθημερινότητα να με ξενερώσουν-προσγειώσουν στη μίζερη πραγματικότητα 10 άτομα; Μπουνιές με τους μπράβους έπεσαν; Και είναι και εκπαιδευτικοί; Τόση βία; Που είναι το επίπεδο; η παιδεία; Αυτό διδάσκουν στα παιδιά; Μπαίνω όπου θέλω, όταν θέλω ,να πω αυτό που θέλω; Λυπάμαι αλλά διαφωνώ με τη διαδήλωση και συμφωνώ με τον Μάλαμα που έκανε ό,τι είχε συμφωνήσει και είχε πληρωθεί από τον κόσμο. Α, ξέχασα, και εγώ έχασα τα μισά παιδιά από το ωδείο και το 90% των ιδιαίτερων μαθημάτων μου. Αύριο θα πάω με πλακάτ στην πρώτη συναυλία που θα βρώ και ζητήσω 2 λεπτά να πω τον πόνο μου στη σκηνή.
    antwnispatra
    09.09.2013, 22:02

    Μπορώ να προτείνω μια εναλλακτική λύση στους εκπαιδευτικούς.

    Να αναρτήσουν ό,τι γουστάρουν και να κάνουν ακόμα και 5-10 λεπτά διαμαρτυρία,κατά τη διάρκεια ιδιαιτέρων μαθημάτων.

    Θα χαρούν ιδιαιτέρως οι γονείς των συγκεκριμένων μαθητών,σίγουρο.

    Και μη βιαστεί να πει κάποιος πως το κάνουν τώρα,εν καιρώ κρίσης...

    Υ.Γ.:Έχω στενό συγγενή εκπαιδευτικό,τα ίδια του λέω.


    jorge
    09.09.2013, 22:08
    Αντώνη, είναι άδικο να θεωρούμε πως η συγκεκριμένη ενέργεια είναι "των εκπαιδευτικών". Ας μην κάνουμε αυτό που επιδιώκουν οι από πάνω, να γενικεύουμε δηλαδή συμπεριφορές 5-10 ανθρώπων που τυχαίνει - πάνω στην απελπισία τους - να γίνονται και λίγο υπερβολικοί.

    Δεν είναι "θεατές της συναυλίας" vs "Εκπαιδευτικοί", αλλά "θεατές της συναυλίας" vs "5-10 απελπισμένων ανθρώπων που τυχαίνει να είναι εκπαιδευτικοί".

    Όχι άλλες διασπάσεις.
    antwnispatra
    09.09.2013, 22:15

    Ας δεχτώ πως υτοί οι 5-10 απελπισμένοι  δεν έκαναν ποτέ ιδιαίτερα λοιπόν.

    Εγώ που ήμουν 18 μήνες άνεργος,δεν ήμουν απελπισμένος...

    Και δεν απαίτησα ποτέ από κάποιον να μου επιτρέψει να εισβάλλω στο χώρο του για να διαμαρτυρηθώ.


    -----------------

    Μην ξεχνάτε να παρακολουθείτε τηλεόραση.Εξαφανίζει τον κίνδυνο εμφάνισης υψηλού I.Q.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την antwnispatra, 09-09-2013 22:19 ]


    freddieKrueger
    09.09.2013, 22:15

    Σωστά.Όμως αυτοί οι 5-10 άνθρωποι εκπροσωπούσαν άλλους περισσότερους...Ως τέτοιοι εμφανιστηκαν... ως εκπρόσωποι του κλαδου τους και ως πρεσβευτές των αιτημάτων των πολλών...

     


    margot
    09.09.2013, 22:24

    Ως εκπαιδευτικός συμφωνώ με το Χόρχε. Ας μη γενικεύουμε. Δεν επιλέγουμε όλοι οι εκπαιδευτικοί τέτοιους τρόπους διαμαρτυρίας.

    Επί του θέματος: διαφωνώ με τον τρόπο των συγκεκριμένων συναδέλφων. Μπορούσαν να είχαν συννενοηθεί με τους διοργανωτές και όχι σαν τραμπούκοι να εισβάλουν σε έναν χώρο.

    Προσωπικά, πάντως, δε θα επέλεγα ποτέ να διαμαρτυρηθώ έτσι. Σήμερα περισσότερο από ποτέ έχουμε ανάγκη να βρίσκουμε οάσεις ηρεμίας και γαλήνης. Χρειαζόμαστε κάποια πράγματα να μας χαλαρώνουν, να μας κάνουν να ξεχνιόμαστε ακόμη και να μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε. Όταν ανοίγω το ραδιόφωνο, πηγαίνω σε μία συναυλία ή ακόμη και για έναν καφέ με έναν φίλο το κάνω για να αποφορτίσω μυαλό και ψυχή. Αν ήθελα να προβληματιστώ για ακόμη μία φορά θα έβλεπα ειδήσεις ή θα διάβαζα την επικαιρότητα. Γιατί, λοιπόν, να μην είναι το ίδιο σεβαστό το δικαίωμα των θεατών στην ψυχαγωγία και την "αποφόρτιση ψυχής" με το δικαίωμα στη διαμαρτυρία;


    Agia
    09.09.2013, 22:34

    Παράθεση:

    Το μέλος antwnispatra στις 09.09.2013, 22:02 έγραψε...

    Μπορώ να προτείνω μια εναλλακτική λύση στους εκπαιδευτικούς.

    Να αναρτήσουν ό,τι γουστάρουν και να κάνουν ακόμα και 5-10 λεπτά διαμαρτυρία,κατά τη διάρκεια ιδιαιτέρων μαθημάτων.

    Θα χαρούν ιδιαιτέρως οι γονείς των συγκεκριμένων μαθητών,σίγουρο.

    Και μη βιαστεί να πει κάποιος πως το κάνουν τώρα,εν καιρώ κρίσης...

    Υ.Γ.:Έχω στενό συγγενή εκπαιδευτικό,τα ίδια του λέω.



    Ουπς σε "τσάκωσα"!!! Αντώνη , Αντώνη ....απ΄οτι διαβάζω στο τόπικ, η διαμαρτυρία αφορούσε απολύσεις εκπαιδευτικών καθώς και μία άποψη που επικρατεί εδώ και μήνες στο χώρο της εκπαίδευσης , περί περισεύματος εκπαιδευτικών! Ας λάβουμε υπ'οψιν τα εξής: 1) Υπάρχουν ειδικότητες στην εκπαίδευση που οχι μόνο δεν περισευουν, αλλα χρειἀζονται και αλλοι εκπαιδευτικοί 2) Δεν μπορουν να κάνουν ολες οι ειδικότητες ιδιαιτερα μαθήματα 3) εχουν απολυθει ήδη εκπαιδευτικοι! Μα θα μου πεις "κυρία μου τόσοι ιδιωτικοί εχουν απολυθεί και δεν βρισκουν δουλειά , κόλλησες σε μερικούς εκπαιδευτικούς τώρα"? Και γω θα ρωτήσω "με πόσες στρατιές , απολυμένων και ανέργων θα είμαστε ευχαριστημενοι πια"?

    Να σαι σίγουρος πως κατανοώ την όποια αντίδρασή σου....απλά ενα από τα πράγματα που δεν αντεχω άλλο σε αυτή τη χώρα, ειναι η πλήρης ισοπέδωση.......οριζόντια και κάθετη!

    Φιλικά...Αριστέα!{#emotions_dlg.beer}


    antwnispatra
    09.09.2013, 22:53

    Να ξέρεις πως είσαι από τα άτομα που σκέφτηκα πριν σχολιάσω.Όπως και τον συγγενή μου που ανέφερα.

    Δεν ισοπεδώνω κάτι,όπως δεν δέχομαι να ισοπεδώνουν κάποια άτομα,είτε είναι 5,είτε 5000,μια συναυλία.

    Είτε ανήκουν στον κλάδο σου,είτε στον δικό μου.

    Δεν μας φταίει ο Μάλαμας ή ο κάθε Μάλαμας για τα δεινά που περνάμε,αυτό προσπαθώ να πω,άρα δεν πρέπει να την πέφτουμε σε αυτόν,αλλά σε αυτούς που μας έφτασαν εδώ.

    Γιατί εισβάλλοντας κάπου που εσύ ή ο Χ,Ψ,Ω πήγε να ξεσκάσει,χάνεις και το δίκιο σου,αν έχεις.


    Agia
    09.09.2013, 23:20

    Δεν θα διαφωνήσω με αυτή την θέση σου και σ΄ευχαριστώ! Απλώς ήθελα, περισσότερο, να διευκρινισω κάποια πράγματα για τους εκπαιδευτικούς παρά να κρίνω-που δεν μ΄αρέσει να κρίνω- ενα γεγονός απο το οποίο ήμουν απούσα!!

    Ανταποδίδω....Smile