ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.848 μέλη

    Σ. ΜΑΛΑΜΑΣ : Απαγόρευσε 3λεπτη διαμαρτυρία εκπαιδευτικών στη συναυλία του

    antwnispatra
    09.09.2013, 23:25

    Και εγώ απών είμαι,από πολλά που θα ήθελα να είμαι παρών...

    Για να τα απολαύσω,όχι να τα διακόψω. {#emotions_dlg.beer}


    ilio
    09.09.2013, 23:45

    Θα συμφωνήσω με τον Sympethero πως ήταν μια απολαυστική,φωτεινή συναυλία με ένα κοινό που κάλυπτε όλο το φάσμα των ηλικιών.Από 3χρονα παιδάκια μέχρι γιαγιάδες με μπαστούνια και ανθρώπους με πατερίτσες!Ήταν μια όμορφη λαϊκή γιορτή και το χαρήκαμε όλοι και γι αυτό έπεσα από τα σύννεφα μόλις είδα αυτό το δημοσίευμα και το πλήθος των σχολίων από κάτω.

    Αλλά ξεχάσαμε και κάτι,πέρα από το οποιοδήποτε τσουβάλιασμα που συνήθως γίνεται σε πολλές περιπτώσεις.

    Ξεχάσαμε πως το άρθρο το υπογράφει η γραμματέας ενός συλλόγου γονέων ...

    Άρα πρόκειται για μία ενέργεια όχι απαραίτητα εκπαιδευτικών έτσι; Και όσοι έχουμε δουλέψει με γονείς ως εκπαιδευτικοί αλλά και όσοι είμαστε γονείς μπορούμε να καταλάβουμε πολλά πράγματα όσον αφορά το τι συμβαίνει πράγματικα μέσα στα σχολεία ή στην παιδεία ή μέσα στις οικογένειες.

    Έτσι λοιπόν η προσέγγιση του άρθρου είναι υποκειμενική,κατά την γνώμη μου και καταλήγει να κάνει το γνωστό τσουβάλιασμα όχι μόνο των εκπαιδευτικών ( που άλλοι επικροτούν και άλλοι διαφωνούν με το παρόν άρθρο) αλλά και των καλλιτεχνών.

    Επίσης και μόνο ο τρόπος έκφρασης της αρθρογράφου ,οι λέξεις και οι φράσεις που χρησιμοποίησε μου δείχνει έναν άνθρωπο που δεν σέβεται,πρωτίστως τον εαυτό του και ύστερα τον Μάλαμα,τους καλλιτέχνες,τους θεατές,τους εκπαιδευτικούς κ.ο.κ

    Τέλος,για να μην σας κουράζω άλλο,ας μπούμε και λίγο στην θέση του καλλιτέχνη ...

    Αν είμασταν στην θέση του Μάλαμα κατά πόσω θα εμπιστευόμασταν μια ομάδα άγνωστων ανθρώπων που θέλουν χρησιμοποιήσουν την δική μας δουλειά ως βήμα για να εκφράσουν την όποια διαμαρτυρία τους;

    Και θα ήταν μόνο 3 λεπτά;Και αν κάποιος ξέφευγε και άρχιζε και έλεγε διάφορα άλλα πράγματα;

    Ποιος θα έπαιρνε μετά την ευθύνη;

    Γιατί ο καλλιτέχνης πρέπει να εκφράσει ντε και καλά μία θέση υπερ της μίας ή της άλλης πλευράς;

    Και γιατί θα πρέπει να κατηγορηθεί για αυτήν του την άρνηση ή την ουδετερότητα;

    Εμείς  θα το κάναμε αυτό;Θα δεχόμασταν;
    Γιατί πρέπει οπωσδήποτε οι καλλιτέχνες και ο οποιοσδήποτε δηλαδή να μας δείξει έναν δρόμο;

    Εμείς τι κάνουμε;Δεν μπορούμε μόνοι μας να προχωρήσουμε;

    Δηλαδή σε ένα "όχι" που εισπράττουμε κατευθείαν περνάμε σε επίθεση και λασπολογίες;

    Με την φυσική μας παρουσία και την στάση μας απέναντι στα πράγματα αποτελούμε ένα παράδειγμα είτε προς μίμηση είτε προς αποφυγή.

    Και αυτό ισχύει για όλους μας ανεξαιρέτως ηλικίας ...

    Να χουμε τον νου μας καθαρό παιδιά να κρίνουμε τα πράγματα όσον τον δυνατόν πιο ολοκληρωμένα και ψύχραιμα.Αυτά Smile


    -----------------

    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 09-09-2013 23:45 ]


    Konstantinosoa
    10.09.2013, 02:01

    Μεταξύ σκέψης, νύχτας και Child in Time στα αυτιά μου πέρασαν πολλές προτάσεις ως απάντηση.  Έχοντας σεβασμό απέναντι στο έργο των εκπαιδευτικών, υπόψιν την απαξίωσή τους απο τον σύγχρονο μέσο Έλληνα και σύζυγος ων εκπαιδευτικού, καταλήγω σε κάτι απλό: Σε μια δημοκρατία έχει δικαίωμα ο Μάλαμας και ο κάθε Μάλαμας να επιλέγει αυτός στην συναυλία του ποιός μπαίνει και ποιός όχι. Ούτε δέχομαι τον φασισμό του τύπου "καλός άμα μας δεχτεί αν τολμήσει όμως και μας πεί όχι θα φάει το κράξιμο της αρκούδας γιατί είναι φασίστας".

    Για κλείσιμο Nightmare απο MSG 


    meryl82
    10.09.2013, 13:19

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την meryl82, 13-09-2013 13:25 ]


    vvasilios
    10.09.2013, 20:41

    Αγαπητή (επετρεψέ μου) Φίλη Ρούλα Τζιωρτζιώτη-Αλατζάκη:

    Και πολύ καλά έκανε.....
    Και εσείς αγαπητοί φίλοι που σας έφερε επίσης ¨εμετική¨ διάθεση η στάση του Σωκράτη Μάλαμα, έχω  μια απλή ερώτηση..γιατί σε μια συναυλία που εγώ πλήρωσα για να παρακολουθήσω θα πρέπει να υποστώ την Βάσανο της ανάρτησης πανό και τον μονόλογο των όποιων  αδικοαπολυμένων;
    Δεν θέλω να πω πως δεν συμπονώ και δεν συμπάσχω, αλλά βρε αδερφέ εγώ πλήρωσα για να ξεμαυρίσω την μαυρισμένη μου ψυχούλα που είμαι άνεργος, και που σε λίγες μέρες θα είναι άνεργη και η γυναίκα μου -2 οι άνεργοι σε ένα σπίτι- και μην βιαστείτε κάποιοι να μου κολλήσετε ετικέτα…θα πέσετε πολύυυ έξω..

    Πήγα εκεί να ακούσω τα αγαπημένα μου τραγούδια, να αγαλλιάσει η ψυχή μου, να ξεδώσω, και δεν θα ήθελα μια ολιγόλεπτη έστω διαμαρτυρία να με επαναφέρει στην σκυθρωπή πραγματικότητα, αυτή θα την βίωνα ξανά θέλοντας και μη την αμέσως επόμενη ημέρα, άρα κατ’ εμέ σωστά έπραξε και δεν σας άφησε, άλλωστε δεν με είχε ρωτήσει αν θέλω -και δεν θα ήθελα.

    Τώρα αν θέλεις να πούμε και  για τον Τσαμπουκά σας να κάνετε αυτό που θέλετε με το έτσι θέλω, κι εκεί άδικο είχατε, μάλλον αυτό σας έμαθαν τα 30 + χρόνια Σοσιαλισμού που πολύ πιθανόν να υπηρετήσατε, πως με απεργίες και καταλήψεις- και μόνον όταν αφορά το σινάφι σου- διεκδικείς παντοιοτρόπως, δεν πα να βλάπτεις τον διπλανό σου, δεν Πα να καίγεται ο γείτονας, δεν πα να μην μπορώ εγώ να πάω στην δουλειά μου και να χάνω το μεροκάματό μου, τι σε νοιάζει εσένα για μένα, για τον δίπλα, τον παραδίπλα, εσύ διεκδικείς και κλείνεις μια ολόκληρη λεωφόρο γιατί διεκδικείς τα κεκτημένα σου, και μόνο όταν σε αφορά προσωπικά νοιάζεσαι, και το είπαμε, με οποιονδήποτε τρόπο, και πολύ καλά κάνεις και διεκδικείς, αλλά γιατί τα δικά σου κεκτημένα σε βάρος των δικών μου και των άλλων; και δεν εννοώ ασφαλώς μόνο την κατά τα άλλα συμπαθητική τάξη των διδασκάλων και των καθηγητών που ..ΚΑΠΟΤΕ ξεστραβώνονταν για να μάθουν στα παιδιά γράμματα, γιατί σήμερα, και μέχρι χθες, απλά διεκδικούσαν χρηματικά και άλλα προνόμια,- να εργάζονται ας πούμε μόνο 7-8 μήνες και να αμείβονται για 14- ποτέ δεν τους είδα να κατεβαίνουν σε απεργίες γιατί πχ η Δασκάλα από την Θράκη έφυγε κακήν κακώς από το σχολείο που δίδασκε τα Πομακόπουλα Ελλκηνικά , και με απειλές αλλά και ξυλοδαρμούς, δεν είδα απεργίες γιατί το μάθημα της ιστορίας δεν διδάσκετε σωστά, η γιατί το μάθημα της γλώσσας έχει κάνει την Ελληνική γλώσσα κορακίστικα, η πχ γιατί τα παιδιά (οι γονείς)αναγκάζονται να χρησιμοποιούν φωτοτυπίες που τις πληρώνουν από την τσέπη τους για τα μαθήματά τους, η γιατί τα πιο πολλά σχολεία δεν αχούν θέρμανση, τζάμια, πίνακες, κιμωλίες, θρανία..κλπ κλπ, θα μπορούσα να αναφέρω πολλά ακόμα τέτοια παραδείγματα όπου οι σημερινοί διδάσκαλοι-καθηγητές δεν ενδιαφέρονται για το λειτούργημά τους, παρά μόνο για τις τσέπες τους, έτσι όπως του έμαθε η ΔΟΕ η ΟΛΜΕ, και λοιπές συνδικαλιστικές οργανώσεις της ..ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ  και ξαφνικά θυμήθηκαν τους μαθητές – που αφού τους προέτρεπαν  να κάνουν καταλήψεις στα σχολεία για ψύλλου πήδημα και να χάνουν τα μισά μαθήματα ώστε να τους τα παίρνουν χοντρά από τα Φροντιστήρια, τώρα θυμήθηκαν και τους συλλόγους των γονέων να τους συμπαρασταθούν- δεν ισχυρίζομαι πως δεν έχουν δίκιο κατά ένα μέρος, αλλά άλλο το θέμα των απολύσεων που με βρίσκει αντίθετο, και άλλο το να μάθουν να κάνουν καλά το λειτούργημά τους, γιατί όπως σχεδόν σε όλο το Δημόσιο, έτσι και στα σχολεία είναι όλα ένα μεγάλο μπάχαλο με εύθηνη των δασκάλων - καθηγητών..ας μην το συνεχίσω γιατί δεν θα με φτάσουν ούτε 4 σελίδες και η αντιπαράθεση είναι για τον Μάλαμα.. όμως καταλήγοντας ξέρεις κάτι;
    Μας κουράσατε, αφού οι πολιτικές σας πεποιθήσεις και τα πολιτικά κόμματα που υπηρετήσατε με θέρμη όλα αυτά τα χρόνια σας είχαν για να εφαρμόζετε την εκάστοτε πολιτική τους, κι εσείς μειλίχια το κάνατε-οι περισσότεροι που ξέρω, και ξέρω πολλούς, -τώρα που σας πετάνε σαν στημένες λεμονόκουπες σας ξίνισε, και ζητάτε συμπαράσταση που θέλετε να την εκφράσετε  μέσα από συναυλίες στις οποίες μαζεύετε κόσμος, για να κερδίσετε την συμπάθειά του, γιατί από μόνοι σας δεν έχετε πια ούτε την ικανότητα να αυτοοργανοθείτε, αλλά ούτε και επιχειρήματα να προτάξετε, κι αφού όταν βουλιάζει το Βαπόρι τα ποντίκια πηδάνε πρώτα να σωθούνε, έτσι κι εσείς όπως και πολλές ακόμα τάξεις εργαζομένων, σήμερα ο σωθείς εαυτόν σωθείτο.

    Εύχομαι να μην απολυθεί κανείς εργαζόμενος, από κανένα τομέα, Ιδιωτικό η Δημόσιο, η ανεργία είναι πολύ άτιμο πράγμα και σε κάνει ράκος ψυχικό και σωματικό, ειδικά αν είσαι και σε κάποια ηλικία, τότε πολύ εύκολα μπορεί να σε πάρει από κάτω, όμως ένα μάθημα μας χρειάζεται σε όλους, και νομίζω πως μέχρι σήμερα το έχουμε πάρει σε μεγάλο βαθμό, όμως ακόμα δεν βλέπω να αλλάζουν κάποιοι την παλιά νοοτροπία τους, και εξακολουθούν να νομίζουν πως μέσα στην μεγάλη θύελλα που τα σαρώνει όλα αυτοί θα επιπλεύσουν, ίσως όμως να έχουν και δίκιο..τα σκατά πάντα επιπλέουν.

    Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το ¨αγενές¨ και ίσως ¨υβριστικό¨ για κάποιους ύφος των γραπτών μου, αλλά εδώ και 3 χρόνια μου τελείωσαν και οι ευγένειες και οι «καλοί τρόποι» που μου έμαθε η μάνα μου.  

    Εν κατακλείδι, καλά έκανε και δεν σας άφησε να διαμαρτυρηθείτε σε μια συναυλία που δεν είχε πολιτικά χαρακτηριστικά, όπως εσείς, έτσι κι αυτός εργαζόταν εκεί, έκανε την δουλειά του, και αυτό υπερασπίστηκε, και το κατηγορήσατε για αυτό, κι εσείς εκτεθήκατε με το να θέλετε να μπείτε με το ζόρι και να κάνετε το δικό σας και να ¨υπερασπιστείτε¨ την δικιά σας δουλειά, γιατί να έχετε δίκιο εσείς και όχι αυτός;

    Για σκέφτείτε το λίγο..

    Καλά μυαλά..
     


    VEGGOS4E
    11.09.2013, 10:45
    Διάβασα και το άρθρο της συναδέλφου Ρούλας και δε μπορώ να κατανοήσω την απερίσκεπτη επιμονή της - τους. Ο αγώνας είναι αγώνας κι όχι προπαγάνδα που κοντεύει να γίνει... Ανεξάρτητα απ το Μάλαμα και τον κάθε Μάλαμα, οφείλουμε να σεβόμαστε τη βούληση του κάθε ένα που διοργανώνει και παρουσιάζει. Και αυτό είναι που πρέπει κατ΄ επέκταση να μαθαίνουμε και στα παιδιά. Είναι σημαντικότερο να μη γινόμαστε αρνητικό παράδειγμα προσπαθώντας να βελτιώσουμε την εκπαίδευση. Προκειμένου να διαμαρτυρηθούμε υπάρχουν πλήθος τρόπων, ευφάνταστων και μη. Ας δείξουμε έτσι τις ικανότητες μας. Με το να "κράζουμε" αυθαίρετα κάποιον που δικαιωματικά δε μας κάνει τα χατήρια είναι πολύ ρηχό για εκπαιδευτικούς... Κάτι τελευταίο. Έχουμε ξεχάσει στη χώρα μας την καλοπιστία. Ε δεν είναι και όλοι σαν τα μούτρα των πολιτικών μας. Μπορεί να τους έχουμε εκλέξει να μας εκπροσωπούν, όμως καθένας μας πρέπει να κρίνει και να κρίνεται το δυνατό αντικειμενικά!
    despinakontogianni
    11.09.2013, 12:18

    Ε...συγγνώμη κιόλας, αλλά το θέμα έχει τρεβηχτεί απ' τα μαλλιά. Καταρχήν, οκ ζήτησαν κάτι οι άνθρωποι, και τους το απαγόρευσε ποιος; Ο Μάλαμας; Ο τελευταίος τροχός της αμάξης; Αυτός που δεν έχει λόγο στη συναυλία και στη διοργάνωση, γιατί είναι το "προϊόν" εκείνη τη στιγμή;

    Υπάρχει από πίσω μια παραγωγή. Μάλλον δύο. Η δική του κι αυτή που τον φιλοξενεί στο χώρο. Και μαντέψτε ποιοι έχουν το λόγο πρώτα. Άρα εγώ μπορεί να υποθέσω με τη μικρή μου εμπειρία στη διοργάνωση και στις παραγωγές πως είτε ο Μάλαμας τους κάνει ό,τι θέλει είτε πως ήταν κοινή απόφαση όλων. 

    Ο Μάλαμας δεν έχει το δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο. 


    fontasgreece
    11.09.2013, 13:11
    Με το ''στανιό'' δεν υποχρεώνεις κανέναν να σου κάνει εξυπηρέτηση.
    delta66
    11.09.2013, 16:25

    Να καταγγειλω κι εγω οτι μια φορα που ηθελα να μπω σε μια σχολικη ταξη την ωρα του μαθηματος και να παιξω λιγη μουσικη,  δεν μου το  επετρεψαν.

    Cool


    tallos
    11.09.2013, 17:32
    εγω οταν πηγαινα να δω τις τρυπες πολλοι θεατες φωναζαν συνθηματα για τον ΠΑΟΚ και βριζαν τις αλλες ομαδες και τελικα ο Αγγελακας τους τα εκοψε.
    gikostas
    11.09.2013, 17:48
    Πολύ καλά κάνανε οι εκπαιδευτικοί και θέλησαν να διαμαρτυρηθούν με αυτό τον τρόπο.Δεν τον θεωρώ λανθασμένο τρόπο διαμαρτυρίας.Από την άλλη βέβαια και ο Μάλαμας δικαίωμά του είναι να μην θέλει να ταυτιστεί με καμία ομάδα ανθρώπων και καμία παράταξη.Θεωρώ πως ήταν μια αυθόρμητη ενέργεια των εκπαιδευτικών,που την συγκεκριμένη στιγμή ο καλλιτέχνης δεν γνώριζε για το τι επρόκειτο και πως θα μπορούσε να εξελιχθεί αυτό,αν κάποιοι από τους θεατές εκει αντιδρούσαν διαφορετικά.Άρα καλώς έπραξε κατά την γνώμη μου.
    VEGGOS4E
    11.09.2013, 18:51
    Φίλε Κώστα, δε τη λες και "αυθόρμητη" την ενέργεια των εκπαιδευτικών... Το είχαν προμελετημένο και παρόλαυτά δεν έκαναν τον κόπο να φροντίσουν έγκαιρα να πάρουν τη συγκατάθεση των διοργανωτών... Τελευταία στιγμή και με το "έτσι θέλω" κίνηση... Φυσικά και να διαμαρτυρηθούν. Αλλά όχι έτσι.
    gikostas
    11.09.2013, 20:06

    Παράθεση:

    Το μέλος VEGGOS4E στις 11.09.2013, 18:51 έγραψε...

    Φίλε Κώστα, δε τη λες και "αυθόρμητη" την ενέργεια των εκπαιδευτικών... Το είχαν προμελετημένο και παρόλαυτά δεν έκαναν τον κόπο να φροντίσουν έγκαιρα να πάρουν τη συγκατάθεση των διοργανωτών... Τελευταία στιγμή και με το "έτσι θέλω" κίνηση... Φυσικά και να διαμαρτυρηθούν. Αλλά όχι έτσι.

    Πολύ σωστά το λες.Απλά ήθελα να τονίσω το ξάφνιασμα του Μάλαμα.Ίσως αν το  γνώριζε ή αν συμμετείχε με την θέλησή του σε μία συναυλία για την παιδεία να μην ήταν αυτή η αντίδρασή του.


    Hastaroth
    11.09.2013, 20:50

    Είναι άλλο πράγμα να συμμετέχης σε μιά συναυλία διαμαρτυρίας-όπου οι διοργανωτές καλούν κάποιους καλλιτέχνες να εμφανιστούν αφιλοκερδώς γιά να προσθέσουν την δική τους συμβολή στην διαμαρτυρία (εξ ού και το κοινό δέν πληρώνει εισιτήριο) και άλλο πράγμα να εμφανίζεσαι σε μιά συναυλία όπου κάποιοι πληρώνουν γιά ν'ακούσουν εσένα και όχι τους οιουσδήποτε διαμαρτυρόμενους.

    Επίσης δέν νομίζω ότι ο Μάλαμας ξαφνιάστηκε,αφού ήδη οι εκπαιδευτικοί είχαν συγκεντρωθεί έξω από τον χώρο τής συναυλίας με τα πανώ τους.Αλλωστε ο ίδιος δήλωσε ότι δέν επιτρέπει γενικώς να έρχωνται διάφορες ομάδες πολιτών στίς συναυλίες του γιά να κοινοποιήσουν τίς όποιες διαμαρτυρίες τους,ακριβώς επειδή άν το έκανε γιά μιά συγκεκριμένη ομάδα-π.χ. τους εν λογω εκπαιδευτικούς-θα δημιουργούσε προηγούμενο,οπότε σε κάποια επόμενη συναυλία του θα ερχόντουσαν οι εκπρόσωποι τών αρτοποιών,μετά οι εκπρόσωποι τών εργαζομένων στα τουριστικά επαγγέλματα και πάει λέγοντας....

    Αν οι εκπαιδευτικοί ήθελαν να διαμαρτυρηθούν,άς διοργάνωναν οι ίδιοι μιά συναυλία και άς καλούσαν και τον Μάλαμα να παίξη σ'αυτήν.

     


    Depoulina
    11.09.2013, 21:34
    Καλά έκανε ο Μάλαμας και δεν επέτρεψε μια τέτοια κατάσταση στη συναυλία...Και στην τελική, είδαμε και τους άλλους τους ψευτοεπαναστάτες που τάχα μου στηρίζουν κάτι τέτοια και δηλώνουν οπαδοί τους...Παράλληλα όμως τα οικονομάνε χοντρά...Τουλάχιστον ο Μάλαμας είναι ειλικρινής...
    Depoulina
    11.09.2013, 21:36
    Δηλαδή τι προτιμάμε;; Τραγουδιστές που το παίζουν επαναστάτες και δήθεν κοντά στο λαό, αλλά ζουν μια ζωή μες στη χλίδα;;
    antwnispatra
    11.09.2013, 22:01

    Αν έβγαζε νέο δίσκο ο Μάλαμας,ελάχιστοι θα σχολίαζαν.


    Arorarea
    12.09.2013, 00:55
    Δεν ήμουν ποτέ Ματαματήνα(!) Ακούω Μάλαμα με ευχαρίστηση όμως.Απ'όσο μπορω να καταλάβω την λογική του θέλει να περάσει κάποια βαθύτερα μηνύματα στον κόσμο.Το γεγονός ότι δεν είναι τρόπος διαμαρτυρίας σε συναύλια με είσοδο αλλά έκει κάπου έξω στην Βουλή ίσως;Τόσοι αγαναχτησμένοι τελικά που πήγαμε ρε παιδιά;Φάγαμε το κουφετάκι με τις 5μηνες συνβάσεις,βολευτήκαμε στο σπίτι των δικών μας στην επαρχία και τώρα με το χαρτζιλίκι που παίρναμε στα 18 πάμε σε συναυλίες-που κατά ένα παράξενο τρόπο-φέτος θυμήθηκαν οι καλλιτέχνες και τα πιο απόμερα χωριά?!Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.Αλλά γνώμη μου είναι ο κόσμος να διαμαρτυριθεί όπου έχει την δυνατότητα να έρθει και άλλος κόσμος όχι όπου υπάρχει εισητήριο για να μπείς.Λάθος των εκπαιδευτικών να βγούν να κατηγορήσουν τον Μάλαμα.Να φροντίσουν την δύναμη που έχουν και την επιροή στα παιδιά να φέρουν αξιούς ανταγωνιστές της καταστασης που ζούμε σήμερα.Γιατί για εμάς δεν φρόντησε κανείς όταν ήμασταν σε αυτή την ηλικία.
    despinakontogianni
    12.09.2013, 02:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Depoulina στις 11.09.2013, 21:34 έγραψε...

    Καλά έκανε ο Μάλαμας και δεν επέτρεψε μια τέτοια κατάσταση στη συναυλία...Και στην τελική, είδαμε και τους άλλους τους ψευτοεπαναστάτες που τάχα μου στηρίζουν κάτι τέτοια και δηλώνουν οπαδοί τους...Παράλληλα όμως τα οικονομάνε χοντρά...Τουλάχιστον ο Μάλαμας είναι ειλικρινής...

    Εγώ επιμένω..ήταν θέμα της παραγωγής, άρα οι υπόλοιποι συμφωνούσαν με εκείνον. 

    Α, είναι ειλικρινής. Δηλαδή μας λέει, όντως, πως τα παίρνει. 

    Να τολμήσω να ρωτήσω ποιους άλλους ψευτοεπαναστάτες εννοείς; Κι αν θες όρισέ μου και το "τέτοια κατάσταση". Δημοτική ήταν η παράταξη, όχι εκπρόσωποι της Κ.Ε. του ΚΚΕ. Και τί θα μπορούσε να συμβεί, αφού αυτοί ήταν εκεί και την προηγούμενη ημέρα. Και δε συνέβη τίποτα. Τί; Το κοινό του Μάλαμα δεν πάει τις σύντομες διαμαρτυρίες ή τους εκπαιδευτικούς; 


    fysiolatris
    12.09.2013, 14:59

    Ο Φραγκοκράτης(=αυτός που κρατάει πολλά-πολλά φράγκα πλέον) Κάλαμας(=αυτός που καβάλησε άγρια το καλάμι) είναι "τραγουδοποιός".

    Ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση τον Κάλαμα ως τραγουδοποιό. Τον έβρισκα βαρετό κι αφόρητα επαναλαμβανόμενο στις μελωδίες(?)  του. Μου 'μοιαζε σαν να 'χει γράψει το ίδιο τραγούδι σε 200 παραλλαγές.  

    Αναγνώριζα όμως πάντα, την πονηριά του να εμφανίζεται στα τραγούδια του και πολύ περισσότερο στη σκηνή,  ως ο σκεπτόμενος, σκοτεινός, μελαγχολικός και αυτοκαταστροφικός  εμβριθής τραγουδοπροφήτης ( όλα όσα κάνουν τους παραληρούντες ακροατές του ν' αλαλάζουν στις συναυλίες του "-Φραγκοκράτη ,κάνε μας χάλια"..."-Έλα βγάλε  μας το μάτι /ρήμαξέ μας  Φραγκοκράτη"// κ.λ κ.λ ...)  κάτι που δεν επιχείρησε  για παράδειγμα ο Καζούλης , ο οποίος έγραψε τραγούδια (πραγματικά τραγούδια) που εμπρός τους , τα επαναλαμβανόμενα μουρμουρητά του Κάλαμα ,  ηχούν αστεία, τουλάχιστον...  

    Ως εκ τούτου, δεν εκπλάγηκα που ένας πονηρός ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ ψευτοκαλλιτέχνης , σαν τον Φραγκοκράτη Κάλαμα, αρνήθηκε να δώσει βήμα ..3 λεπτών σε απολυμένους  εκπαιδευτικούς . Μπορεί -σκέφτηκα- να έχει και κάποιο μένος ενάντια  στους δασκάλους θεωρώντας ότι αυτοί φταίνε που δεν τον  ..έμαθαν πώς να γράφει ένα στιχάκι της προκοπής σαν κι αυτά που γράφει ο Θανάσης ο Παπακωσταντίνου, ας πούμε...

    Εκπλάγηκα όμως που τόσοι εδώ μέσα δε βλέπουν πέρα απ' το πληκτρολόγιό τους.... Κι αν σκεφτεί κάποιος  πως οι μουσικοί (φιλόμουσοι, έστω)  , που -υποτίθεται- είναι λεύτερα πνεύματα κι ανοιχτά μυαλά, σκέφτονται έτσι, τι να περιμένουμε έπειτα ,ως κοινωνία, απ' τους υπόλοιπους?  

    Εν κατακλείδι, καλά παθαίνουμε, που τρώμε τους μπάτσους τον έναν πίσω απ' τον άλλον, απ' τους εξουσιάζοντες. Και καλά, ο χορτάτος (Κάλαμας) δεν τον νιώθει τον πεινασμένο (απολυμένο εκπαιδευτικό). Οι μισοχορτάτοι όμως (αν όχι πεινασμένοι κι αυτοί) σχολιάσαντες εδώ αποπάνω, πόσο αφελείς σε σημείο ανοησίας πρέπει να είναι, για να συμπαρατάσσονται με τον χορτάτο -εσαεί μουγκανίζοντα- Κάλαμα?