ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη

    Σ. ΜΑΛΑΜΑΣ : Απαγόρευσε 3λεπτη διαμαρτυρία εκπαιδευτικών στη συναυλία του

    Hastaroth
    29.09.2013, 18:20

    Μάλιστα....Ωραίοι φασίστες οι αντιφασίστες....


    venceremos
    29.09.2013, 20:12

    Αυτες τις μερες που ζουμε το θεωρω προσβλητικο ενας καλλιτεχνης να στεκεται κουφος στην κοινωνια η ακομα χειροτερα να προαγει μια λογικη απολιτικ, οταν εχουμε απο τη μια καταφωρη επιθεση της κυβερνητικης πολιτικης σε δημοσια αγαθα με στροφη στον φασισμο και απο την αλλη αποθρασυνση της ακροδεξιας μεσα απο την γενικη ανοχη και στην καλυτερη περιπτωση μεχρι στιγμης αμυντικη σταση της κοινωνιας μεχρι προτινος.

    Οταν πας να ακουσεις μια συναυλια αυτο δεν σε αποκοβει απο την προσωπικοτητα σου και τον κοσμο και ο κοσμος που παει να διασκεδασει σε συναυλια στις μερες μας θελοντας να κλεισει τα αυτια και τα ματια στα φλεγοντα προβληματα της κοινωνιας εχει για μενα τουλαχιστον τη λογικη του εαυτουλη και το συμπλεγμα του απομονωτισμου.

    Εγω αν ημουν καλλιτεχνης, που δεν ειμαι, σε αυτους τους δυσκολους καιρους θα επιθυμουσα ενα κοινο με γρηγορα κοινωνικα αντανακλαστικα, ζωντανο, με κριτικη σκεψη, ενεργητικο και οχι παθητικο, θα διαλεγα το κοινο μου και δε θα κρατουσα ισες αποστασεις απο ολους γιατι και αυτη η σταση καποια πολιτικη επιλογη εκφραζει κι αυτη.. οπως δε θα δεχομουν συνεργασιες με εκφραστες του νεοναζισμου και του φασισμου ετσι και θα ενθαρρυνα συνεργασιες με παραγοντες που η δραση τους με βρισκει συμφωνο και ο αγωνας τους για μενα ειναι δικαιος. Το ιδιο ισχυει και πανω στη σκηνη, δε θα εδινα μικροφωνο π.χ. σε χρυσαυγιτες, αλλα σε ενα δικαιο αιτημα θα εδινα βημα. Και στην τελικη ο καθενας κρινεται για τις επιλογες και τη σταση του, ας κρινομουν και γω.

    Αυτη ακριβως η συμπεριφορα, να τσουβαλιαζουμε-ισοπεδωνουμε ιδεολογιες, η απορριψη της πολιτικοποιησης λογω των αμαρτιων της πολιτικης, αυτη η τουλαχιστον παθητικη σταση μας και η υποχωρηση μας απο ολα αυτα που μας αφορουν παραχωρουν το χωρο στους καθε λογης επιτηδειους και επιδοξους σωτηρες. Μια τετοια λογικη πολυ της μοδας ειναι και η ισοπεδωση των αγωνιστικων τμηματων της κοινωνιας ειτε αυτοι ειναι αριστεροι ειτε αναρχικοι ειτε συνδικαλιστες ειτε αντιφασιστες και η προσπαθεια εξισωσης τους στη συνειδηση του κοσμου με το εξ ορισμου ιδεολογικο τους αντιθετο. Αυτη η κυριαρχη σταση ειναι στα δικα μου ματια εκφραση συντηρητισμου και αντιδραστικοτητας αν οχι εκ του πονηρου διαστρεβλωση της πραγματικοτητας.


    sven
    30.09.2013, 00:10

    Πολιτική στάση και αγωνιστικότητα δεν είναι πάντα και μόνον η σηκωμένη γροθιά και τα βροντερά συνθήματα. Η περισυλλογή, η δυνατότητα εγκράτειας, ο διαχωρισμός που να μας επιτρέπει να λέμε «τα σύκα, σύκα και τη σκάφη, σκάφη» και το μη τσουβάλιασμα των πάντων στον «επαναστατικό μας τορβά» συνιστά πολιτική ωριμότητα και αποτροπή μιας πρόωρης…επανάστασης…

    Το ό,τι τα πάντα είναι πολιτική δεν σημαίνει πως τα πάντα και σε κάθε περίπτωση -κατά το δοκούν- θα πρέπει να πολιτικοποιούνται. Ο καλός ο μάγειρας δεν ρίχνει σε κάθε φαγητό τσίλι και τζίντζερ παρά μόνον όπου και όταν αυτό ταιριάζει και «δένει» με το φαγητό που μαγειρεύει. Αλλά και τότε όχι σε ποσότητες που να καταστρέψουν τη γεύση, τις γλώσσες και τις προσδοκίες αυτών που προσμένουν να το γευθούν…

    Άλλο κοκοράκι και άλλο…κοράκι…


    venceremos
    30.09.2013, 01:01

    Sven με ολο τον σεβασμο που σου εχω προκειται για προσωπικη μου αποψη και κριτικη και δεν επιθυμω να πεισω κανεναν, αλλα χαλαστηκα και συνεχιζω να χαλιεμαι με την κυριαρχη νοοτροπια.. γιατι κραζοντας συγκεκριμενα πραγματα δεν τα βελτιωνουμε αλλα τα τσουβαλιαζουμε με τα αντιθετα τους. Με αποτελεσμα να ακουγονται ατακες του τυπου ωραιοι φασιστες οι αντιφασιστες. Θελει μεγαλη προσοχη ο τροπος που τοποθετειται κανεις σε τετοια ζητηματα γιατι πανω σε ατακες χτιζονται εντυπωσεις. Οταν ζουμε μεσα σε τοσο καταιγιστικες εξελιξεις δε μπορουμε να σφυραμε αδιαφορα, αποψη μου. Οταν δολοφονειται ενας ανθρωπος απο φασιστες δε μπορεις να κραζεις τους αντιφασιστες φασιστες. Απλα δεν μπορεις. Ζουμε σε εναν κοσμο που οι λεξεις εχουν χασει την εννοια τους, αυτο νιωθω.


    venceremos
    30.09.2013, 03:29

    Και θα ηθελα να προσθεσω οτι τετοιου ειδους παρεμβασεις ως τροπος διαμαρτυριας δεν ειναι κατι καινουριο. Του τυπου παρεμβαινουμε σε μια συναυλια, η διακοπτουμε μια ραδιοφωνικη η μια τηλεοπτικη εκπομπη, για να διαβαστει ενα κειμενο, γιατι πιστευουμε οτι η φωνη μας απο τα συστημικα ΜΜΕ δεν ακουγεται. Γιαυτο και ειναι οντως ολιγολεπτες γιατι σκοπο εχουν να διαβαστει ενα κειμενο και να ακουστει ενα μηνυμα. Σε αυτο το σημειο λοιπον θα θελα να μου πειτε τη γνωμη σας και για αντιστοιχες παρεμβασεις λοιπον, οπως και για τις ολιγοωρες καταληψεις δημοσιων κτιριων η για στησιμο μικροφωνικης στο δρομο οταν γινονται ως τροπος διαμαρτυριας, οπως και για τις απεργιες και τις πορειες ως μεσο διαμαρτυριας. Και αφου μου απαντησετε σε αυτο, θα καταλαβετε ελπιζω τι εννοω. Και εγω ειμαι η πρωτη που καταδικαζω κατινιστικες λογικες, λογικες του οχλου, οπως και αιμοβορικα συνθηματα.


    Nikoletta1
    27.10.2014, 17:33
    Κατά τη γνώμη μου, καλά έκανε. Υπάρχουν 1000 κλάδοι αυτή τη στιγμή που υποφέρουν, πολλαπλασιάστε 1000 x 3 λεπτά...