ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη

    Βοήθεια για επιλογή κιθαρας Fender (Special Strat HSS ή Deluxe Player)

    tsilifreak
    09.09.2013, 15:41

    Καλησπέρα

    θα ήθελα να μαθω γνώμες για το πια απο τις δυο κιθαρες θα αγοράζαται και γιατί. Εαν δεν σας καλυπτει ουτε η μία ουτε η αλλη δωστε μου μια αλλη λύση αρκει να ειναι σχετική (δηλαδη μην μου στειλετε gibson, Epiphone, ESP, etc..)

    τα χρηματα που διαθετω για να αγορασω κιθαρα ειναι 750-850 €

    οι κιθαρες (μην δινεται σημασια στο χρωμα):

    http://www.Thomann.de/gr/Fender_deluxe_player_strat_crt_rw.htm

    http://www.Thomann.de/gr/Fender_am_special_strat_hss_rw_car.htm

    ευχαριστω.


    Ner0
    09.09.2013, 16:04
    Δες για Fender Jazzmaster
    tsilifreak
    09.09.2013, 16:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Ner0 στις 09.09.2013, 16:04 έγραψε...

    Δες για Fender Jazzmaster

    οκ φιλε μου, αλλα θα ηθελα αιτιολογημένες απαντησεις γιατι θελω να μαθω και καποια πραγματα πριν αγορασω για τον ηχο της καθε κιθαρας.

    (εχω ψαξει γενικα στο ιντερνετ αλλα εχω ψιλομπερδευτει)


    trelakias
    09.09.2013, 16:11

    Εγώ δεν θα αγόραζα καμία από τις δύο... Είναι θέμα γούστου όμως, εσένα μπορεί να σου κάνουν.  

    Απ' ότι κατάλαβα θες να πάρεις strat.  Τι θα παίζεις?  Τί έχεις τώρα και δεν σου αρέσει?


    tsilifreak
    09.09.2013, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 09.09.2013, 16:11 έγραψε...

    Εγώ δεν θα αγόραζα καμία από τις δύο... Είναι θέμα γούστου όμως, εσένα μπορεί να σου κάνουν.  

    Απ' ότι κατάλαβα θες να πάρεις strat.  Τι θα παίζεις?  Τί έχεις τώρα και δεν σου αρέσει?



    βασικα τωρα εχω δανεικες απο φιλους... εχω μια Epiphone και μια ltd (και οι δυο θελουν service) αλλα θελω τον ηχο "καμπανα" που βγαζουν οι στρατ.

    εχω επιρροες απο ατομα σαν Jimmy Hendrix, Eric Clapton, rory κλπ... αλλα δεν σημενει οτι θελω μονο αυτου του ειδους μουσικη να παιζω.


    slobbery
    09.09.2013, 22:57

    Γεια σου φίλε μου. Καταλαβαίνω τί ζητάς διοτι έχω και εγω τις ιδιες επιρροες. Περασα πριν μερικά χρόνια την φάση της αναζητησης Stratocaster. Αυτό που θα σου πω εγώ είναι οτι σε αυτά τα χρήματα δεν πέρνεις καλή Stratocaster. Οι σωστές Fender που θυμιζουν κάπως τις παλιές έχουν πάνω απο δύο χιλλιαρικα. Έχει αλλάξει πολύ το πράγμα και ισχύει ο κανόνας οσο ποιο παλιά τόσο ποιο καλά. Πιστεύω οτι αυτες που παραθέτεις είναι mexico. Βεβαια αυτό ειναι το τελευταίο. Δικια μου προταση ειναι να κανεις λίγη υπομονή και οικονομια και να παρεις μια Stratocaster που δεν θα την ξανα αλλάξεις και θα την έχεις μαζι σου για μια ζωή. Μπορείς να πάρεις σε αυτα τα χρήματα αλλες Stratocaster κοψιμο αλλα όχι Fender και θα είναι καλυτερες. Μια μάρκα είναι οι Blade guitars και επίσης ο Dukas guitars που είναι απο τα Γιαννενα και κάνει χειροποιητες.

    Εγώ πάντως εκανα υπομονή και οικονομία.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την slobbery, 09-09-2013 23:14 ]


    MYRMIDONAS
    24.09.2013, 14:11

    exo tin Fender Am. Special Strat HSS i magnites einai gia petama. evala dimarzio area 61 sto lemo kai stin mesi kai enan dimarzio 54 pro stin gefira, apotelesma APEXTI


    JULIOS
    16.10.2013, 14:35

    Το σχημα της στρατ ειναι το πλεον διαδεδομενο σχημα για κιθαρα.

    Το θεμα ειναι γιατι να επιλεξεις στρατ κ οχι μια les paul ή σκαφος.

    Προφανως απο αυτα που γραφεις αυτο που ψαχνεις ειναι  αρκετο σκασιμο (για να επιμενεις σε στρατ κιθαρα).All around κιθαρα με την κυριολεκτική εννοια δεν ειναι η στρατ οπως κ δεν ειναι κ η les paul.Θελω να πω πως αν καποια στιγμη θα θες να παιζεις κατι πιο "βαρβαρο" πιθανα η στρατ που θα εχεις παρει δεν θα σου κανει (ακομα κ αν φορεσεις πανω διπλους μαγνητες).Οπως κ να εχει εσυ ξερεις τι θες να παιζεις κ ποιον ήχο θες να βγαζεις απο την κιθαρα σου.

    Στο θεμα μας τωρα.Μιας κ απο τα χερια μου εχουν περασει παρα πολλα οργανα (και αρκετες στρατ) μπορω να σου μεταφερω την δικη μου εμπειρια κ εσυ κρινεις.Υπαρχουν απειρες επιλογες που μπορεις να κανεις και στα λεφτα που δινεις.Κατα την γνωμη μου αυτο που λενε πολλοι οτι το παλαιότερο οργανο ειναι κ καλυτερο ή το ακριβότερο ειναι σιγουρα καλυτερο απο το φτηνοτερο δεν παιζει με τπτ.

    1ον.Πολυ απλα η τεχνολογια εχει φτασει σε τετοιο επιπεδο που ακομα κ οι κιθαρες 400 ευρω ειναι πολυ καλες ειδικα για ανθρωπο που δεν ζει απο αυτο.(με λιγα λογια το κανει απο μερακι)

    2ον.Η σχεση τιμης-αποδοσης δεν ειναι παντα η ιδια κ σε ολες τις τιμες/κατασκευαστες.

    3ον.Το οργανο απο μονο του δε λεει τπτ.Ξερω πχ μπασσιστα που κενταει πραγματικα κ δε ντρεπεται να βγαινει στα Live με οργανο 150 ευρω (αναβαθμισμενο στους μαγνητες).Πολυ απλα τον ακους να παιζει και δε βλεπεις καν τι κραταει στα χερια του γιατι αυτα που παιζει κ ο ηχος που εχει ειναι απλα απο αλλο πλανητη.(Θυμαμαι δε οταν ενας "εξυπνακιας" κιθαριστας που εχει δωσει πολλες χιλιαδες ευρω για τις κιθαρες του του εκανε τον εξυπνο κ του ειπε να παρει κανα σοβαρο οργανο να παιζει η απαντηση του ηταν "Δεν χρειαζομαι ακριβο οργανο,εσυ παλι που ερχεσαι στην προβα με κιθαρα 3500 καλο ειναι να πας να κανεις κανα μθμ μπας κ μαθεις να παιζεις")

    Μετα απο αυτα (για να καταλαβεις λιγο την λογικη μου) θα σου πω το εξης:

    Η Fender ειναι η πιο διαδεδομένη λυση σε αυτο που θες.Οποιο μοντελο κ να παρεις ειναι Fender απλα.Πληρωνεις λιγο παραπανω την φιρμα,εχεις ομως ενα καλο οργανο (καλο ειναι να τις δοκιμασεις στο χερι σου πρωτα) κ θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου.Απο τα χερια μου εχουν περασει φτηνες Squier μεχρι custom shop των +3000 ευρω και με βεβαιοτητα θα σου πω πως για μενα οι κιθαρες απο 750 μεχρι 1300 ευρω συνηθως αξιζουν τα λεφτα τους (Δεν θα εδινα λεφτα να παρω απο το custom shop πολυ απλα γιατι με τα ιδια μπορω να παρω στρατ πολυ καλυτερη απο αυτες της Fender.)

    Απο τα δυο μοντελα που κοιταξες εγω θα επαιρνα την Deluxe μονο κ μονο επειδη εχω κολλημα με την s/s/s διαταξη στους μαγνητες (πλεον).Αλλα η h/s/s διαταξη ειναι σου δινει λιγη παραπανω ευελιξία οσο αφορα τον ηχο κ το τι θα παιζεις.(Μικρη βεβαια,πολυ μικρη)

    Απο κει κ περα αν δε σε ψηνει το mojo της φιρμας (με το καιρο μπορει να σε πιασει βεβαια,ολοι εχουμε περασει αυτο το σταδιο) οι Blade που γραφει ο φιλος ειναι μια πολυ καλη επιλογη.(Παλαιοτερα ήταν καλυτερες αλλα ακομα κ σημερα αρκετοι τις εχουν σε εκτιμηση.)

    Μια αλλη (πολυ καλη επιλογη κατα την γνωμη μου κ καλυτερη σαφως απο Blade σε πολλα επιπεδα) ειναι οι Godin.Ακομα κ αν ξεφυγεις λιγο απο το "κλασσικό" στρατ σχημα (ειτε επιλεξεις μια superstrat ειτε το μοντελλο που βγαζουν πχ : http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=132068 ) θα εχεις κ με το παραπανω τον ηχο που θες.

    Τωρα μιας κ αναφερθηκαν οι κιθαρες του Σταυρου του Ντουκα απο τα Γιαννενα θα σου πω τα εξης:τα μοντελα που ειναι κοντα σε αυτα που δινεις ειναι κιθαρες απο parts (αμερικανικα/γερμανικα) δεμενα με μερακι,αψογα κατα την γνωμη μου.Ο ιδιος ο κ.Ντουκας παρολο που γενικα ειναι πολυ χαμηλων τονων ανθρωπος αν επικοινωνισεις μαζι του θα σε βοηθησει οσο κανενας αλλος στην Ελλαδα (γι αυτο σε διαβεβαιωνω) στην επιλογη σου.Οι κιθαρες του γενικα ειναι αψογες.(ειτε οι φτηνες που ειναι κοντα στα λεφτα σου ειτε αυτες που κανει ο ιδιος χειροποιητες στα μετρα που ακριβως θες εσυ).Για μενα αν εχεις ενα 200 παραπανω να δωσεις με κλειστα ματια να παρεις κιθαρα απο τον Ντουκα (αρκει να εισαι βεβαιος πως θες στρατ κ πως δεν θα θες να την πουλησεις μετα απο 4 πχ χρονια για να παρεις κατι αλλο,μιας κ η μεταπωλητική αξια θα ειναι χαμηλη σε σχεση με ενα πχ Fender μοντελο)

    Εγω παντως,σημερα,με τα μυαλα που εχω κ τις οποιες εμπειριες μου θα επαιρνα κιθαρα απο τον Ντουκα.Η μονη στρατ που εχω πλεον ειναι απο το custom shop του Ντουκα κ δεν χρειαζομαι να παρω αλλη στρατ κιθαρα ever.Παλαιοτερα ειχα μια απο κομματια (στα λεφτα σου δλδ) του ιδιου κ σε πληροφορω ειχε τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΘΑΡΑ απο καθε αλλη κιθαρα που ειχα ΠΙΑΣΕΙ ή ΑΚΟΥΣΕΙ.Κιθαρα 800 ευρω (τοτε) κ πατουσε οποιαδηποτε στρατ μεχρι 1500 ευρω (οτι κ να εγραφε πανω) για πλακα.Ακομα μετανιωνω που την εδωσα....

    Για να καταληξω:η προταση μου ειναι (περα απο τις κιθαρες του Ντουκα που εμενα προσωπικα μου αρεσουν παραπανω απο καθε αλλη στα ιδια λεφτα) αν εισαι σιγουρος για στρατ να κοιταξεις μια καλη Fender που κ την δουλεια σου θα κανεις κ θα εχει κ καλη μεταπωλητική αξια στο μελλον αν χρειαστει να την δωσεις (τσεκαρε κ αυτη εδω : http://www.Thomann.de/gr/Fender_60s_classic_player_strat_rw_sb.htm).Αν θες πολυ καλη σχεση αποδοσης τιμης μη σνομπαρεις τις ακριβες squier γιατι κ καλυτερες ειναι απο τις αντιστοιχες μεξικανες Fender κ θα σου μεινουν χρημματα να επενδυσεις στον ηχο σου (κανα πεταλι κτλ.) [http://www.Thomann.de/gr/Fender_squier_classic_vibe_strat_50s.htm ή http://www.Thomann.de/gr/Fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm ]

    Διαβασε κ το λινκ εδω με πολυ καλη αναλυση στις Fender strat : http://www.noiz.gr/index.php?topic=176182.0

    Θα σε βοηθησει πολυ στην επιλογη σου.

    (δεν ξερω αν σε βοηθησα ή σε μπερδεψα παραπανω,ελπιζω παντως οτι κ να αγορασεις να την χαρεις)


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 16-10-2013 19:02 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 16-10-2013 23:15 ]


    inkve
    18.10.2013, 03:04

    αφου ζητας μια γνωμη στις 2 συγκεκριμενες επιλογες που μας δινεις εγω θα διαλεγα την Special strat...

    ο κυριος λογος το alder σωμα της....οχι πως δεν μαρεσει το ash που σου δινει η αλλη strato απλα  προτιμω το alder για διαφορους λογους.

    κατα δευτερον η διαταξη των μαγνητων...η H/S/S διαταξη ειναι αρκετα ευελικτη...φυσικα καποια στιγμη θα αλλαξεις μαγνητες...οχι επειδη δε σου αρεσουν...απλα επειδη θα θες μια αλλαγη...και υπαρχουν σχεδον ατελειωτες επιλογες σε αυτη την κατηγορια και θα εχεις και το split στον διπλο ωστε να εχεις και single coil ηχο αν γουσταρεις.

    οπως γραψανε και καποια παιδια πιο πριν υπαρχει και η επιλογη να μαζεψεις καποια χρηματα παραπανω και να πας σε custom επιλογη....

    βεβαια το custom ειναι μια εντελως παρεξηγημενη εννοια...διοτι πολλοι θα σου πουν για χειροποιητες κιθαρες ομως το μπρατσο και το σωμα θα το παραγγειλουν ετοιμο και απλως θα στα δεσουν...οποτε η εννοια της λεξης "χειροποιητο" παει περιπατο...

    οπως και ναχει ομως...ειτε 100% χειροποιητο...ειτε με ετοιμα σωμα και μπρατσο πρεπει να ξερεις τι ζητας...διοτι για καποιο μαγικο τροπο αν δεν εισαι απολυτα σιγουρος στο τι ψαχνεις αυτο το πραγμα θα εχει αναλογο αποτελεσμα και στην κιθαρα που θα φτιαξεις....

    και επισης σε μια custom κατασκευη δεν εχεις την επιλογη να μετανιωσεις....απο την στιγμη που θα το παραγγειλεις πρεπει να το πληρωσεις...αν εν τελη δεν σαρεσει δεν μπορεις να κανεις κατι...για αυτο πρεπει να το ψαξεις αρκετα...

    προσωπικα εγω πηρα το ρισκο και μονο χαμενος δεν βγηκα....το εκανα ομως επειδη ηθελα 2-3 πραγματα ολα σε ενα οργανο...κατι το οποιο δεν το εβρισκα ετοιμο στο εμποριο...οποτε ηταν μονοδρομος η επιλογη για χειροποιητο οργανο....

    εστω και ετσι ομως το εψαχνα τουλαχιστον εναμιση με δυο χρονια ωσπου να καταληξω...ειτε σε αυτον που θα μου την φτιαξει...ειτε τι ξυλα ηθελα...τι διαστασεις στο μπρατσο...τι radius στην ταστιερα...τι ταστα προτιμω και πολλα αλλα...οι λεπτομερειες ειναι πολλες και σημαντικοτατες για το τελικο αποτελεσμα...

    εσυ αποφασιζεις...!!!καλες αγορες!!!


    margot
    18.10.2013, 13:33

    Παράθεση:

    ...και επίσης ο Dukas guitars που είναι απο τα Γιαννενα και κάνει χειροποιητες.



    Επειδή μ ενδιαφέρει το ζήτημα, μπορείς να δώσεις μερικές παραπάνω πληροφορίες για τις συγκεκριμένες; Ευχαριστώ


    inkve
    18.10.2013, 13:54

    Παράθεση:

    Το μέλος margot στις 18.10.2013, 13:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    ...και επίσης ο Dukas guitars που είναι απο τα Γιαννενα και κάνει χειροποιητες.



    Επειδή μ ενδιαφέρει το ζήτημα, μπορείς να δώσεις μερικές παραπάνω πληροφορίες για τις συγκεκριμένες; Ευχαριστώ



    αυτη την απορια εχω και εγω...

    ειναι χειροποιητες οντως η απλως το σωμα ειναι φτιαγμενο στο χερι και το μπρατσο ετοιμο απο τις γνωστες σε ολους εταιριες που φτιαχνουν parts??


    JULIOS
    18.10.2013, 14:05

    Παράθεση:

    Το μέλος margot στις 18.10.2013, 13:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    ...και επίσης ο Dukas guitars που είναι απο τα Γιαννενα και κάνει χειροποιητες.



    Επειδή μ ενδιαφέρει το ζήτημα, μπορείς να δώσεις μερικές παραπάνω πληροφορίες για τις συγκεκριμένες; Ευχαριστώ



    Να σου πω εγω αν θες μιας κ εχω εμπειρια πανω στο θεμα οπως εγραψα κ παραπανω.

    Ο Σταυρο Ντουκας εχει καταστημα που εμπορευεται κιθαρες αλλα κατασκευαζει κ ο ιδιος (NS guitars)

    Οι κιθαρες του (αυτες που κατασκευαζει) μπορουμε να τις χωρισουμε σε 2 κατηγοριες.

    Η πρωτη:Παιρνει κομματια ετοιμα,απο αντιστοιχους κατασκευαστες (Γερμανια/Αμερικη) ή απο οπου αλλου θες εσυ (αν εσυ το επιλεξεις) και τα δενει.Με λιγα λογια παιρνει το σωμα,το μπρατσο,τα ηλεκτρικα,μαγνητες κτλ και τα κανει οργανο.Το αποτελεσμα φυσικά εξαρταται απο το τι υλικα εχει να δουλεψει στα χερια του αλλα σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλη η δουλεια που κανει.Δεν εχουν να ζηλεψουν τπτ απο οργανα κοντα στην τιμη τους κ πολλες φορες ειναι κ καλυτερες κ απο κιθαρες παραγωγής πολυ ακριβότερες (απο γνωστες φιρμες).Απο οσο γνωριζω οι τιμες γι αυτες παιζουν,αναλογα την ποιοτητα των parts απο 800 εως 1200 (πανω κατω).

    Η δευτερη:εδω παμε στην ακριβη κατηγορια μιας κ εχουμε να κανουμε με χειροποιητα οργανα.Θα διαλεξεις εσυ το ΔΕΝΤΡΟ που θες να παρει ξυλο το σωμα,αντιστοιχα κ για το μπρατσο.Με λιγα λογια επιλεγεις εσυ τι ακριβως θες.Θα παρει το κομματι ξυλου,θα το κοψει κ θα κανει το σωμα,το μπρατσο,την ταστιερα χειροποιητα.Θα το βαψει στο χρωμα που θες οπως ΕΣΥ το θες (κατι που κανει κ στην προηγουμενη κατηγορια),θα βαλετε επάνω οτι ακριβως ζητας εσυ κ τα τεχνικα χαρακτηριστηκα της κιθαρας θα ειναι ακριβως κομμενα κ ραμμενα ακριβως στο τι ζητας εσυ.Με απλα λογια τα χαρακτηριστικά της κιθαρας ειναι καθαρα δικη σου επιλογη και κατασκευασμενα στα μετρα που θα τα παραγγειλεις εσυ 

    (μιλαω για τα εξης για να καταλαβεις:

    NECK SPECIFICATIONS 
    Peghead Style
    Neck Material
    Fretboard Material
    Inlay
    Neck Dimensions
    Fretboard Radius
    Fretwire
    Neck Finish

    BODY SPECIFICATIONS 
    Body Models
    Body Style
    Body Material
    Binding
    Pickup Cavities
    Control Cavities 
    Body Finish


    Hardware Finish
    Tuning Keys
    Bridge
    Nut
    Knobs
    Strap Buttons
    Pickguard and Control Cover Plate 
    Electronics
    Control Configurations  )

    Το κοστος οπως καταλαβαινεις δεν ειναι σταθερο αλλα ειναι αναλογο του τι θα ζητας εσυ κ ποση εργασια πρεπει να κανει ο ιδιος.Εχει κανει κιθαρες κ με 1700 ευρω εχει κανει κιθαρες που κοστισαν σε αυτον που εκανε την παραγγελια κ 2500.Εξαρταται λοιπον απο το τι θες εσυ.Επικοινωνεις μαζι του,του λες τι θες,σου λεει μια τιμη κ αν θες να τα δωσεις προχωρατε.Ομως να ξερεις πως οτι παιρνεις αυτο ειναι.Μετα απο την ολοκληρωση της κιθαρας δεν μπορεις να αλλαξεις κ παρα πολλα πραγματα.Πρεπει πολυ απλα να εμπιστευεσαι τον κατασκευαστη οτι θα κανει ακριβως αυτο που ζητησες.

    Η προσωπικη μου γνωμη παντως ειναι οτι οι χειροποιητες κιθαρες του ειναι πολυ καλυτερες απο αλλες που ειναι πολυ ακριβοτερες ειτε απο γνωστες φιρμες ειτε απο Luthier (κατασκευαστες δλδ χειροποιητων οργανων ) του εξωτερικου.

    Η δικη μου για παραδειγμα στρατ που ειναι οργανο της ταξης των 2000 ευρω ειναι πολυ καλυτερη απο καθε αντιστοιχη κιθαρα της Fender που εχω ακουσει κ κοστιζει σχεδον 1000 κ 1.500 ευρω παραπανω.

    Μιλαμε ομως για οργανα υψηλης αισθητικης,αψογης κατασκευης κ ποιοτητας.Γι αυτο κ οι τιμες αυτες.

    Αν θες παραπανω πληροφοριες στειλε μου ενα πμ και θα σου απαντησω στις οποιες αποριες σου ή αν θες καλυτερα μιλα με τον ιδιο τον Σταυρο Ντουκα που ειναι αλλωστε κ ο ειδικος.


    Orfeus
    18.10.2013, 14:11
    margot
    18.10.2013, 14:15

    Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση Julius και Ορφέα. Να στε καλά


    inkve
    18.10.2013, 15:04

    ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ....ΨΑΞΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

    για οργανο με ετοιμα ξυλα 900 ευρω και παραπανω??


    η δικη μου ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ κοστισε 900ευρω και επισης ειναι η μερα με την νυχτα με κιθαρες του εμποριου της ιδιας και παραπανω αξιας...

    η τιμη δεν επαιξε ρολο...

    ρολο επαιξε στο οτι κανενας "κατασκευαστης" δεν ηταν προθυμος να με ακουσει....ουτε προθυμος να με πεισει για οτιδηποτε...

    θελανε μια ετοιμη παραγγελια...να τους δωσεις τα λεφτα...να σου φτιαξουν την κιθαρα...

    κατσε ρε υπερμαστορα των 5 ηπειρων...ενα χειροποιητο οργανο θελω...το οποιο εχει και το ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ να χρησιμευσει μονο για διακοσμηση...και δεν σπαταλας χρονο με τον πελατη σου να μιλησεις..??να λυσεις καποιες αποριες σε θεματα που εκ των πραγματων δεν μπορω να γνωριζω..??

    ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΙΛΗΣΑ τους ακυρωσα...

    και εν τελη εφτιαξα την παρακατω κιθαρα με 900 ευρω...

    με 2 tone sunburst βαψιμο...με scalloped ταστιερα που το βαθος δεν ειναι παντου ιδιο(στα πρωτα ταστα ειναι πολυ λιγοτερο και οσο πηγαινεις χαμηλα βαθαινει)που σημαινει περισσοτερη και προσεκτικοτερη δουλεια.....με stainless steel ταστα(επισης σκληροτερη δουλεια λογω του υλικου)...με πατεντα στο neck joint ωστε να μπαινει βαθυτερα το μπρατσο(και αλλη δουλεια παραπανω)...

    ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΝ ΟΤΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ....

    ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΑΤΣΟΥ ΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΜΑΔΕΡΙ ΜΕ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΒΕΡΓΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ HEADSTOCK ΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΣΧΗΜΑ....

    ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ...ΟΥΤΕ ΒΑΨΙΜΟ...ΟΥΤΕ ROUTING....ΚΑΙ ΟΥΤΩ ΚΑΘΕΞΗΣ...

    ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ....

    ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ....

    ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΙΣΟΥ ΝΟΣΤΙΜΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΒΙΟΣ ΣΟΥ...!!!


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την inkve, 18-10-2013 15:14 ]


    JULIOS
    18.10.2013, 15:22

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 18.10.2013, 15:04 έγραψε...

    ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ....ΨΑΞΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

    για οργανο με ετοιμα ξυλα 900 ευρω και παραπανω??


    η δικη μου ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ κοστισε 900ευρω και επισης ειναι η μερα με την νυχτα με κιθαρες του εμποριου της ιδιας και παραπανω αξιας...

    η τιμη δεν επαιξε ρολο...

    ρολο επαιξε στο οτι κανενας "κατασκευαστης" δεν ηταν προθυμος να με ακουσει....ουτε προθυμος να με πεισει για οτιδηποτε...

    θελανε μια ετοιμη παραγγελια...να τους δωσεις τα λεφτα...να σου φτιαξουν την κιθαρα...

    κατσε ρε υπερμαστορα των 5 ηπειρων...ενα χειροποιητο οργανο θελω...το οποιο εχει και το ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ να χρησιμευσει μονο για διακοσμηση...και δεν σπαταλας χρονο με τον πελατη σου να μιλησεις..??να λυσεις καποιες αποριες σε θεματα που εκ των πραγματων δεν μπορω να γνωριζω..??

    ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΙΛΗΣΑ τους ακυρωσα...

    και εν τελη εφτιαξα την παρακατω κιθαρα με 900 ευρω...

    με 2 tone sunburst βαψιμο...με scalloped ταστιερα που το βαθος δεν ειναι παντου ιδιο(στα πρωτα ταστα ειναι πολυ λιγοτερο και οσο πηγαινεις χαμηλα βαθαινει)που σημαινει περισσοτερη και προσεκτικοτερη δουλεια.....με stainless steel ταστα(επισης σκληροτερη δουλεια λογω του υλικου)...με πατεντα στο neck joint ωστε να μπαινει βαθυτερα το μπρατσο(και αλλη δουλεια παραπανω)...

    ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΝ ΟΤΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ....

    ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΑΤΣΟΥ ΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΜΑΔΕΡΙ ΜΕ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΒΕΡΓΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ HEADSTOCK ΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΣΧΗΜΑ....

    ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ...ΟΥΤΕ ΒΑΨΙΜΟ...ΟΥΤΕ ROUTING....ΚΑΙ ΟΥΤΩ ΚΑΘΕΞΗΣ...

    ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ....

    ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ....

    ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΙΣΟΥ ΝΟΣΤΙΜΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΒΙΟΣ ΣΟΥ...!!!



    Εχεις δικιο για τις τιμες.Αλλα ολα ειναι αναλογα του τι φοραει η κιθαρα επανω,δε συμφωνεις?

    για παραδειγμα οι μαγνητες που φοραει η δικη μου custom κοστιζουν ουτε λιγο ουτε πολυ 600 ευρωπουλακια αγαπητε.(Ειναι απο Αμερικα,μεσα στα 600 εχω κ το κοστος μεταφορικων κτλ απο το top 5 κατασκευαστη στον πλανητη.)

    Αρα λοιπον ακομα κ αν παρω το σωμα ετοιμο,το μπραστο κτλ μαζι με τα κλειδια,το βαψιμο και τα υπολοιπα υλικα δεν θα πιασω για πλακα το χιλιαρικο? 

    Μην εισαι λοιπον τοσο επιθετικος στο ποσο μπορει να κοστιζει κατι γιατι οντως κ εγω μαζι σου ειμαι πρεπει να ψαξει πολυ κανεις πριν κανει την παραγγελια του,να ξερει τι θελει κ να ξερει ποσα πρεπει να δωσει ή μπορει να δωσει.Αλλα δεν ειναι μαυρο/ασπρο.

    Ναι υπαρχει περιπτωση να δωσεις κ 1200 για οργανο με ετοιμα ξυλα.Αλλωστε μια στρατ αμερικανα να παρω της σειρας απο την Fender,μιλαω για stand φυσικα που δεν εχει ιχνος χειροποιητης εργασιας επανω της πληρωνω τα ιδια.Μην εισαι τοσο αρνητικος λοιπον.Αλλωστε ειτε απο parts ειτε εντελως χειροποιητο το οργανο πρεπει να ψαξεις παρα πολυ πριν κανεις το οτιδηποτε.

    Αυτα φιλικα παντα.

    (by the way το δικο μου οργανο ειναι ολο στο χερι,οχι με ετοιμα ξυλα κ το συγκρινω μονο με τις λεγομενες boutique κιθαρες που οπως γνωριζεις κοστιζουν πολυ πανω απο 3000.Και μονο αυτο μου φτανει κ μου περισσευει για να λεω πως ο συγκεκριμενος Ελληνας κατασκευαστης ξερει τι κανει κ το κανει καλα. 548035_10151078428754958_1774958142_n 307802_10151078428609958_1113849973_n 418423_10151001103789958_90472345_n )


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 18-10-2013 15:32 ]


    inkve
    18.10.2013, 15:50

    δεν ειμαι επιθετικος...

    απλα με οσους ειχα μιλησει ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειχε διαθεση να με ακουσει και να απαντησει σε καποιες ερωτησεις...και αυτο ειναι ασχημο πραμα για τετοιες κατασκευες...

    γνωριζεις πολυ καλα ποσο σημαντικο ειναι το θεμα εμπιστοσυνης αναμεσα σε εσενα και τον κατασκευαστη,,,,οταν ουσιαστικα δεν δηλωνει προθυμος να συζητησει ποιος ο λογος να τον εμπιστευτεις..??

    εννοειται πως οτι διαλεξεις να βαλεις σε ενα οργανο αυτο εχει αντικτυπο στην τιμη του...

    αλλα ετοιμα ξυλα...και να ξεπερναει το χιλιαρικο?οταν με 900 ευρω μου κατασκευασαν χειροποιητο οργανο και ο ενας μαγνητης ηταν και δικης του κατασκευης??συν το βαψιμο που παντα κοστιζει και ολα τα υπολοιπα που εγραψα πριν??πιστευω δεν εχει συγκριση

    επισης σαν γνωστης εχεις υποψη σου οτι απο αμερικη πληρωνουμε και ενα σωρο φορους και δασμους αλλιως δεν το συζηταω οτι θα αγοραζαμε ΟΛΟΙ απο εκει..!!!οι τιμες τους δεν ειναι τοσο παραλογες...παραλογοι ειναι οι φοροι που πληρωνουμε σε τελωνεια...

    εννοειται πως στην ελλαδα εχουμε κατασκευαστες που ανταγωνιζονται στα ισια γνωστους κατασκευαστες του εξωτερικου....προσωπικα εχω γνωρισει ενα δικο μας παιδι που εχει την δικη του δουλεια με κατασκευες αλλα εργαζεται στην ολλανδια...φωτης αναγνωστου ειναι το ονομα του... μπορεις να τον βρεις και στο facebook ως Eas Basses...ποιοτητα και λεπτομερεια...συν οτι παιζει κιολας κατι που ειναι φοβερα σημαντικο...

    εμενα απλως με κερδισε η εξυπηρετηση του branko radulovic...με ακουσε με προσοχη....απαντησε σε ολες τις ερωτησεις μου...μου ειπε και τα οχι του σε καποιες προτασεις μου...συζητουσαμε επι ενα διμηνο....οσο ναναι αυτο σε κερδιζει....

    ριξε ενα ματι και στις Fibenare guitars....ουγγρικη οικογενειακη επιχειρηση...4 ατομα ολα κι ολα..!!οι συγκεκριμενοι ειναι τοσο μουρλοι που αν το ζητησεις ακομα και το hardware στο φτιαχνουν εκεινοι..!!!

    και μια τελευταια φωτο που με εκανε να χαμογελασω γιατι οσο ναναι δεν ειχα φανταστει ποτε το ονομα μου πανω σε οργανο...!!ειχε πλακα...ομως ειναι τακτικη του branko αυτη..!!


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την inkve, 18-10-2013 15:55 ]


    JULIOS
    18.10.2013, 16:01

    Προφανως κ εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες για το οτι εισαγουμε απο Αμερικη και μας ερχεται διπλο με τους φορους κτλ.

    Δεν διαφωνω.Και επισης ξερω ποσο καλη δουλεια κανει ο radulovic.Απλα επειδη σε ειδα καπως απολυτο σε αυτο που εγραψες ειπα οτι εισαι καπως επιθετικος (οχι στο υφος σου) αλλα οσο αφορα την αποψη σου πως ενα οργανο με ετοιμα κομματια δε μπορει να παει πανω απο 900 ευρω.

    Απλα αν εγω θελω σωμα και μπρατσο απο Carvin για παραδειγμα κ παρω κ ενα σετ bare knuckle pickups με την μια εχω παει στο χιλιαρικο,ετσι δεν ειναι?

    Συμφωνω ομως απολυτα μαζι σου οτι πριν γινει η κιθαρα που θελω ειτε απο parts ειτε εξ ολοκληρου custom θα πρεπει να ειμαι (ολοι μας δλδ) πολυ προσεκτικοι στο τι επιλεγουμε κ σε ποιον ζηταμε να μας το κανει.

    Αν εχεις την εμπειρια του να μην σε ακουει κ να μην απανταει ο αλλος καν σε αυτα που θες να ρωτησεις κτλ τοτε καλα κανεις κ του κλεινεις την πορτα κ μιλας με οποιον εχει την διαθεση να σε ακουσει κ να κανει αυτο που θες εσυ.Αλλωστε εσυ πληρωνεις,θες κατι που να ταιριαζει απολυτα στα χερια σου κ πρεπει ο κατασκευαστης να σε κερδισει με την συμπεριφορα του κ την εξυπηρετηση του  κ οχι το αντιθετο.

    (Το ονομα του ιδιοκτητη πανω στο οργανο ειναι κατι που μαθαινουν να κανουν κ οι Ελληνες πλεον κ εχεις δικιο πως σε κανει να νιωθεις μεγαλυτερο δεσιμο με το οργανο μιας κ ειναι κατασκευασμενο για ΣΕΝΑ κ για κανεναν αλλον.by the way μου αρεσει το χρωμα στην superstrat μαν.Οι μαγνητες ειναι κ αυτοι custom απο τον κατασκευαστη?)


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 18-10-2013 16:04 ]


    inkve
    18.10.2013, 16:27

    φυσικα και αν βαλεις τετοιους μαγνητες θα εκτιναξεις την τιμη..δεν το συζηταω αυτο...βασικα συμφωνουμε σε ολα..

    απλα οταν μπορεσα και βρηκα(απο καθαρη τυχη)εναν επαγγελματια στις κατασκευες που με ακουσε με προσοχη και οταν μου ειπε και την τιμη μου πεσαν τα σαγονια δεν ειχα επιλογη...!!!


    μονο ο neck μαγνητης ειναι δικης του κατασκευης...κεραμεικος μονοπηνιος ειναι...εκει πειραματιστηκα...αφου κανεις και μαγνητες φτιαξε εναν μονοπηνιο για την πανω θεση του ειπα...απλα καντον λιγο πιο hot...ωραιο ηχο εχει...αλλα πληρωνεις το τιμημα καθως οι κεραμεικοι δεν ειναι τοσο ευελικτοι στο να βγαλεις διαφορετικους ηχους παιζωντας με volume και tone...

    τους αλλους δυο τους εστειλα εγω σε εκεινον...τον bridge που του εστειλα τον δοκιμασε και αποτι μου ειπε δεν ταιριαζε καθολου με το οργανο...εν τελη μου εκανε δωρο εναν shaller bridge μαγνητη..!!!ο οποιος περιεργως ειναι πολυ καλος αλλα για βρωμικο ηχο...!!!μου εκανε εντυπωση δηλαδη..!!γενικα δηλαδη για καθαρο ηχο δεν βαζω bridge

    εχω χρονο για πειραματισμους ομως...το οργανο δεν ειναι στο 100% των δυνατοτητων του..καποια στιγμη θα γινουν αλλαγες

    μη σου φαινεται τοσο superstrat παντως...το οργανο εχει αυτον τον ξυλινο ηχο που ολοι οσοι μεγαλωσαμε με παλιοροκιες γουσταρουμε...

    οπως ειπε και ενας πολυ καλος φιλος μπασσιστας....ειναι μια superstrat με σεβασμο στην παραδοση..!!{#emotions_dlg.laugh}

    μενουμε κοντα JULIOS...αν ψηνεσαι βρισκομαστε να κανουμε ενισχυτοκαμπινοκιθαρο πειραματα..!!!


    JULIOS
    18.10.2013, 17:27

    Το superstrat το χρησιμοποιησα περισσοτερο λογω του σχηματος (κ σκαψιματος ταστιερας) κ οχι τοσο οσο αφορα τον ηχο της (ετσι κ αλλιως δεν την εχω ακουσει).

    Αλλωστε (κ λογικα) βλεποντας το γεγονος οτι δεν εχει πανω FR υπεθεσα (και σωστα φανταζομαι) πως ειναι all around (οσο μπορει να ειναι δλδ) το εργαλειο.

    Αν κ το scalloped μπρατσο δεν ειναι απο τα αγαπημενα μου απο τις φωτο κ μονο μπορει να καταλαβει καποιος την δουλεια που εκανε ο "μαστορας".Για να επιστρεψω λιγο στην κουβεντα μας,ειναι αυτο που λες:αναλόγα τι επιλεγεις θα πας την τιμη πανω ή κατω κ χωρις απαραιτητα να σημαινει οτι το ακριβο ειναι κ καλυτερο.

    Οπως κ να εχει το custom (κ εννοω custom με την σωστη εννοια του ορου,οχι τα γνωστα custom μοντελλα απο γνωστες εταιριες που ολη την δουλεια την κανει μια μηχανη και απλα βιδωνει ενας τυπος τα υλικα ;) ) ειναι αλλου ειδους οργανα κ χρειαζεται πολυ ψαξιμο,υπονομη και πανω απο ολα να ξερεις τι ακριβως θες κ ποιος μπορει να κανει την δουλεια αυτη καλυτερα.

    Νομιζω πως δεν ειναι εποχες για πολλους εμας να κοιταμε custom κιθαρες (ειδικά οταν κανουμε μονο το κεφι μας) γιατι στην ουσια δεν εχει κ νοημα να παρω ενα οργανο 1500 ή 4000 ευρω απλα για να κανω τον χαβαλε μου κ να λεω "κοιτα με τι παιζω"

    Γι αυτο η μεση λυση με τα κομματια (αν καποιος θελει κατι ιδιαιτερο κ οχι φασον οργανο) ειναι μια καλη λυση.

    Και καλο οργανο θα εχεις κ την δουλεια σου θα κανεις κ το mojo του στυλ "εμενα η κιθαρα μου δεν ειναι σαν ολες τις αλλες.Μου την εκανε ο ταδε ή ο ετσι απο αυτο κ αυτο κ το αλλο part που διαλεξα εγω ο ιδιος.)

    Υ.γ..Τα jamm ηταν παντα η αδυναμια μου ;)


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 18-10-2013 17:32 ]