ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.832 μέλη

    Θέλω να γράψω τραγούδι σε μια κοπέλα - θέλω βοήθεια

    Aggelos95
    12.09.2013, 18:05

    Καλησπέρα... Είμαι ο Άγγελος και καλός σας βρήκα στο φόρουμ :). Έχω πει σε μία κοπέλα που μου αρέσει πως θα προσπαθήσω να της γράψω ένα τραγούδι. Το θέμα είναι ότι δεν το έχω ξανά κάνει και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Τα μόνα όργανα που έχω είναι αρμόνιο - ακορντεόν (και ξέρω να παίζω σχετικά, έχω αρκετά ακουστικό αυτί δλδ ότι το ακούω με λίγη προσπάθεια μπορώ να το παίξω). Θα ήθελα να είναι από κιθάρα αλλά αυτό δεν είναι το βασικό θέμα τώρα. Θέλω αυτό το τραγούδι να βγει καλό φίσκα και να της αρέσει. Δεν θέλω να λέει σ'αγαπώ μέσα γιατί είναι κάπως περίπλοκο και θέλω να το καθυστερήσω λίγο ακόμα. Θέλω απλά να λέει π.χ. "σε ευχαριστώ που μπήκες στην ζωή μου" ας λέει και για αστέρια (βλ. Νίκος Βέρτης - Αστέρι μου) και τα σχετικά.

    Σχετικά με την κοπέλα (για να της αρέσει το λέω αυτό), ακούει πολύ Οικονομόπουλο, Βέρτη, Χατζηγιάννη και γενικά τέτοιου είδους τραγούδια, όπως και εγώ φυσικά.

    Θα ήθελα ο ρυθμός να είναι κάπως ανεβαστικός και γρήγορος, απλά αυτό που θα με δυσκολέψει στο γρήγορο είναι τα όργανα.

    Έχω γράψει κάποιους στοίχους απλά θέλω να μου πείτε κάποιο τραγούδι ακόμα και να ηχογραφήσετε κάποιες νότες που θα μπορούσε να παιχτεί.

    Οι στοίχοι είναι αυτοί:

    Πάνε μήνες από τότε
    που ήμουνα μονάχος.
    Η ζωή μου σε ένα τέρμα
    έμοιαζε με τεράστιο λάθος

    Μα μπήκες στην ζωή μου εσύ
    έδωσες νόημα και ρυθμό
    η καρδιά μου ξαναχτυπάει και
    μπορώ ξανά να ζω.

    Αυτοί είναι, ξέρω δεν είναι καλοί γιατί όπως είπα δεν έχω ξανά κάνει κάτι ανάλογο. Από μουσική μόνο να ακούω όλη μέρα ξέρω :P.

    Ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος-α, εξάλλου είναι για καλό σκοπό :P...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
    Φιλικά Άγγελος

    Υ.Γ.: Ένας πολύ καλός ρυθμός είναι από αυτό το τραγούδι...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Aggelos95, 12-09-2013 18:13 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 12-09-2013 19:50 ]


    tallos
    12.09.2013, 19:38
    γιατι εχω την υποψια οτι κανεις πλακα;
    freddieKrueger
    13.09.2013, 01:59

    Μια πρόχειρη πρότασή μου για τους στίχους σου εδώ φίλε μου...

    Ελπίζω μα βοήθησα λίγο...Καλή επιτυχία με το κορίτσι...{#emotions_dlg.rockon}


    -----------------

    Λοδακινάκι παγωτό να σε θυμίζει...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 24-09-2013 18:43 ]


    Aggelos95
    13.09.2013, 14:16

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 12.09.2013, 19:38 έγραψε...

    γιατι εχω την υποψια οτι κανεις πλακα;



    Από που το συμπέρανες αυτό πραγματικά? Νομίζεις άμα ήθελα να κάνω πλάκα θα έγραφα όλο αυτό το κατεβατό?


    Aggelos95
    13.09.2013, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 13.09.2013, 01:59 έγραψε...

    Μια πρόχειρη πρότασή μου για τους στίχους σου
    Link"> εδώ φίλε μου...

    Ελπίζω μα βοήθησα λίγο...Καλή επιτυχία με το κορίτσι...{#emotions_dlg.rockon}





    Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τον κόπο σου :)..!! Ωραίο είναι απλά δεν έχω τόσο καλές εναλλαγές :P

    Έγραψα και λίγο το ρεφρέν, έχω βρει σχεδόν τον ρυθμό και μάλλον θα γίνει με αρμόνιο γιατί δεν το κόβω να βρίσκω κιθάρα :P...

    Να μην φύγεις ποτέ ποτέ ποτέ ποτέ ξανά
    Εδώ να μείνεις να περάσουμε μαζί τα όνειρα μας.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Aggelos95, 13-09-2013 14:22 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Aggelos95, 13-09-2013 14:47 ]


    freddieKrueger
    13.09.2013, 18:47

    Είναι μια απλή εναλλαγή συχοδριών Ρε ματζόρε,Σολ ματζόρε και λα ματζόρε φίλε μου...μπορείς να παίξεις το κομμάτι χωρίς το άρπισμα με απλό...ράπισμα των χορδών...

    Η επιλογή του τόνου τυχαία...αν σου φαίνεται χαμηλό για τη φωνή σου πιάστο με ΜΙ ματζόρε,Λα ματζόρε και σι ματζόρε(έχει μπαρέ) ή παίξε σι εβδόμης χωρίς μπαρέ...αν το θες χαμηλότερο κάνε κόπο στις Ντο ματζόρε,Φα ματζόρε(έχει μπαρέ) και σολ ματζόρε...

    Στο ρυθμό επίσης μπορείς να είσαι πιο αργός...

    Το ρεφραίν μπορείς να το οικοδομήσεις όπως εσύ θες...αρκει να βρίσκεσαι στον ιδιο τόνο...

    Πάντως οι στίχοι θέλουν δουλίτσα.

    Κι έχε και κάτι άλλο υπόψη.Παρουσίασε στην κοπέλα μια απλή,αλλά όχι πρόχειρη δουλειά.

    Το μικρής διάρκειας βιντεάκι που έφτιαξα το έκανα για να σου δώσω μια ιδέα...και όχι μια πανάκεια.Χτίσε την ιδέα αυτή,εμπλούτισέ την,διόρθωσέ την ή...άλλαξέ την και τελείως!!Αρκεί να εκφράζει αυτό που πραγματικά νοιώθεις!

    Α,πριν το ξεχάσω:Βάλε τον έρωτα να δουλέψει για τη μουσική κι όχι τη μουσική για τον έρωτα!!