ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Jammάρισμα σε RockBalladοειδές backing track

    rustytool
    13.09.2013, 10:25

    https://app.box.com/s/huphrj0e0h760l4nfm6r

    σχόλια επιθυμητά ευχαριστώ


    MixalisP
    14.09.2013, 00:40
    Καλη προσπαθεια, καποιες σημειωσεις, τα χτυπηματα σου προσπαθησε να τα κανεις ετσι ωστε να ειναι ακριβη πανω στο ρυθμο για να καταφερεις να βαζεις την καθε φραση εκει που θελεις και οχι να ακουγεται ενα συνεχομενο και "χαμενο" σολο η τζαμ. 2ον, δυναμωσε αρκετα την κιθαρα σου και παιξε με τις δυναμικες σου , οταν κανεις μπεντ πρεπει η ατακα να ακουγεται ξεκαθαρα για να σηκωνετε και η τριχα... 3ον θα σε ηθελα λιγο πιο συγκεκριμενο και ισως λιγο πιο "επιθετικο" . πρεπει να προσπαθεις να βρεις την ουσια στα ταστα και οχι απλα να αλλαζεις νοτες επειδη ειναι στην κλιμακα κτλ κτλ, αυτα βεβαια ερχονται με ορεξη δουλεια και εμπειρια. Μπεντς και τρεμολο , οταν κανεις μπεντ να προσπαθεις ειτε αυτο ειναι ενα "μακρυ" μπεντ ειτε ενα κοντο και αποτομο να ειναι συγκεκριμενο δηλαδη το σηκωμα να σταματαει στη σωστη νοτα τη σωστη στιγμη, Τρεμολο , προσπαθησε το τρεμολο να το κανεις με το δαχτυλο σου η το φλοϋντ ροουζ στο τελειωμα της νοτας για να της δωσεις την απαιτουμενη διαρκεια , δεν χρειαζεται να την τρεμοπαιζεις απο τη στιγμη της ατακας μεχρι το τελος της νοτας. Τελος, αν σου αρεσει αυτο το ειδος μουσικης , ακου πολυ, και προσπαθησε να επηρεαστεις ελευθερα απο τα ακουσματα χωρις να αντιγραφεις... Μερικες επιρροες .. Stevie Ray Vaughan (little wing cover) και το λεω τοσο συγκεκριμενα γιατι εκει κρυβεται η μιση κιθαρα σε αυτο το ειδος μουσικης , B.B. King, Jimi Hendrix , David Gilmour κτλ κτλ , ολοι αυτοι οι ανθρωποι εχουν δωσει ο καθενας την δικη του αποψη πανω σε ενα σολο / τζαμ , προσπαθησε να καταλαβεις την ουσια! Καλη συνεχεια.
    rustytool
    14.09.2013, 10:43

    καταρχήν ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες για να ακούσεις αυτο που έπαιξα και για το σχόλιο.

    για την εγγγραφή χρησιμοποίησα το guitar rig. μπορεί να είναι ο πιο εύκολος τρόπος εγγραφής και μίξης αλλά οι δυναμικές , ο τονισμός και η έκφραση πάνε περίπατο. στα ήρεμα σημεία του backing track παίζω με το volume της κιθάρας στο 2ή 2.5 .στα δυνατά σημεία το volume είναι στο 10. στο τελικό αποτέλεσμα η διαφορά στον ήχο ανάμεσα στα ηρεμα και στα δυνατά σημεία είναι ελάχιστη. πιστεύω πως αν έκανα την εγγραφή με τον ενισχυτή μου μέσω μικροφώνου θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

    Απο τεχνικής άποψης , δεν έχω να πω κάτι γιατί δεν έχω άποψη. Δεν έχω θεωρητικές γνώσεις . Ασχολούμαι με την κιθάρα μερικά χρόνια , έχω αρκετή όρεξη και θέλω να γίνομαι καλύτερος. Η πρόοδός μου όμως , λόγω έλλειψης βάσεων ,είναι αργή . Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δε μπορώ να πάω σε δάσκαλο και ούτε έχω κάποιον φίλο να μου δείξει.

    Η κιθάρα που ως επι το πλείστον χρησιμοποιώ είναι lp τύπου και δεν έχει τρέμολο ούτε floyd rose.

    [Quote]"Τελος, αν σου αρεσει αυτο το ειδος μουσικης , ακου πολυ, και προσπαθησε να επηρεαστεις ελευθερα απο τα ακουσματα χωρις να αντιγραφεις... Μερικες επιρροες .. Stevie Ray Vaughan (little wing cover) και το λεω τοσο συγκεκριμενα γιατι εκει κρυβεται η μιση κιθαρα σε αυτο το ειδος μουσικης , B.B. King, Jimi Hendrix , David Gilmour κτλ κτλ , ολοι αυτοι οι ανθρωποι εχουν δωσει ο καθενας την δικη του αποψη πανω σε ενα σολο / τζαμ , προσπαθησε να καταλαβεις την ουσια!" [/Quote]

    είναι λίγο απροσδιόριστο και γενικό αυτό


    ευχαριστω και πάλι:)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την rustytool, 14-09-2013 10:44 ]


    MixalisP
    14.09.2013, 15:52
    δεν χρειαζεται να πιστευεις οτι η προοδος σου ειναι αργη επειδη δεν εχεις βασεις , η προοδος θα ερθει με τη σωστη δουλεια , ειναι θεμα αυτοπειθαρχιας η κιθαρα οπως ειχε πει ενας αυτοδιδακτος φιλος μου που την ειχε τερματισει την κιθαρα.. Για να γινω πιο συγκεκριμενος, θα σου δωσω ενα παραδειγμα απο εμενα , οταν μαθαινα κιθαρα (τα βασικα και μην φανταστεις οτι ειμαι κανενας βιρτουοζος) πηρα το comfortably numb και ειπα στον εαυτο μου οσο και να μην ξερεις θα κατσεις να μαθεις το 2ο σολο, το εσπασα απο δω απο κει , ταμπλατουρες κτλ κτλ τελικα κατελιξα ενω τεχνικα ημουν ψιλο μηδεν.. να παιξω ενα μεγαλο μερος του σολο αρκετα καλα , την επομενη μερα στο στουντιο με τους φιλους μου που ειχαμε κανει και καλα μπαντα, στο τζαμαρισμα εβαλα καποιες απο αυτες τις τεχνικες που θα σου διδαξουν αυτοι οι τυποι και σιγα σιγα εκανα καποια πραγματα απο αυτα δικα μου τα δουλεψα και βελτιωθικα!επισης ειμαι αυτοδιδακτος. ελπιζω να βοηθησα
    rustytool
    16.09.2013, 10:47
    ανταλαμβάνομαι τι θες να πεις. σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές.