ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Τα βιβλία του Λουδοβίκου των Ανωγείων στη ΔΕΘ

    vouliakis
    18.05.2005, 23:20
    Τα βιβλία του "Ο έρωτας στην Κρήτη είναι μελαγχολικός" και "Το πηγάδι του κρίνου" από τις εκδόσεις Ιανός θα παρουσιάσει ο τραγουδοποιός Λουδοβίκος των Ανωγείων, την Πέμπτη 26 Μαϊου, στις 6.00 το απόγευμα, στο περίπτερο 15 της Helexpo, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου στην ΔΕΘ.

    Για το βιβλίο θα μιλήσει η επίκουρος καθηγήτρια του πανεπιστημίου Ιωαννίνων Σμαράγδα Μανταδάκη, ενώ η παρουσίαση θα κλείσει με τη συνοδεία του μαντολίνου.

    "Ο έρωτας στην Κρήτη είναι μελαγχολικός" συγκεντρώνει όλους τους στίχους του τραγουδοποιού καθώς και παραδοσιακούς στίχους, μοιρολόγια, μαντινάδες και αποσπάσματα από τον Ερωτόκριτο που μελοποιήθηκαν και τραγουδήθηκαν από τον ίδιο. "Το πηγάδι του κρίνου" είναι μια συλλογή από μικρά αφηγήματα του γνωστού τραγουδοποιού διακοσμημένα με έγχρωμα σχέδια του Γιώργου Σταθόπουλου.

    Επίσης, την Κυριακή 29 Μαΐου, στις 12:30 το μεσημέρι στο περίπτερο 15 της HELEXPO, η συγγραφέας Ζυράννα Ζατέλη θα παρουσιάσει το βιβλίο της "Ο δικός της αέρας", από τις εκδόσεις Ιανός. Για το βιβλίο θα μιλήσει ο συγγραφέας Μανόλης Ξεξάκης.

    Πρόκειται για μία νουβέλα για τη Θεσσαλονίκη και τις μνήμες της συγγραφέα από την πόλη, τα εφηβικά της χρόνια, τις πρώτες φιλίες, τους πρώτους της έρωτες και τις πρώτες επαναστάσεις.

    Πηγή: ΜΠΕ
    revekka
    18.05.2005, 23:23
    το "Ο έρωτας στην Κρήτη είναι μελαγχολικός" είναι απο τα ωραιότερα δώρα που έχω πάρει. Απλά υπέροχο βιβλίο
    Sofia
    18.05.2005, 23:40
    Εγώ πάλι έχω πάρει 'Το πηγάδι του κρίνου' και είναι απλά ΥΠΕΡΟΧΟ!!!
    tetraktis
    19.05.2005, 00:33
    Είναι τα έργα υπέροχα, όταν πηγάζουν από υπέροχη ψυχή...