ελληνική μουσική
    411 online   ·  210.846 μέλη

    Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα στην Αμφιάλη

    pastella
    18.09.2013, 18:02

    Πειραιάς

    Αιματηρό επεισόδιο με έναν 34χρονο νεκρό σημειώθηκε επί της οδού Παναγή Τσαλδάρη 60 στην Αμφιάλη, λίγο μετά τα μεσάνυχτα. Το θύμα, o Παύλος Φύσσας, ανήκε στον αριστερό χώρο, ήταν γνωστός στην περιοχή για την αντιφασιστική του δράση και δέχτηκε τη δολοφονική επίθεση από ομάδα ακροδεξιών.

    Η αστυνομία συνέλαβε έναν 45χρονο, ο οποίος παραδέχθηκε ότι ανήκει στην Χρυσή Αυγή. Ο συλληφθείς, στην κατοχή του οποίο βρέθηκε βρέθηκε ένα μαχαίρι, ομολόγησε την πράξη του.

    Η αστυνομία πραγματοποίησε έρευνα στα γραφεία της Χρυσής Αυγής στη Μεσογείων, τη Νίκαια και στο Σταθμό Λαρίσης. Παράλληλα, αναζητούνται και άλλα άτομα που συμμετείχαν στη δολοφονική επίθεση. 

    Σύμφωνα με μαρτυρίες, ο Παύλος Φύσσας (ή Killah P., όπως ήταν γνωστός λόγω της ενασχόλησής του με την hip hop μουσική) βρίσκονταν με την παρέα του στην καφετέρια παρακολουθώντας τον ποδοσφαιρικό αγώνα του Ολυμπιακού και είχε έντονο φραστικό επεισόδιο με τον δράστη, ο οποίος στη συνέχεια αποχώρησε.

    Λίγο μετά τα μεσάνυχτα, ο 34χρονος με την παρέα του κινήθηκε προς την Π.Τσαλδάρη, όπου είχε σταθμεύσει το δίκυκλο του, όπως αναφέρουν οι ίδιες μαρτυρίες. Εκεί του είχε στήσει «ενέδρα» ομάδα ατόμων με μαύρες μπλούζες και του επιτέθηκαν.

    Ξαφνικά ΙΧ αυτοκίνητο, διασχίζοντας αντίθετα το δρόμο, σταμάτησε και τότε ο οδηγός βγήκε και τραυμάτισε θανάσιμα με μαχαίρι τον 34χρονο στο στήθος. Ο Παύλος Φύσσας μεταφέρθηκε σε πολύ σοβαρή κατάσταση στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο Νίκαιας, όπου και κατέληξε παρά τις προσπάθειες των γιατρών.

    Νωρίτερα, είχε υποδείξει στους αστυνομικούς της ομάδας ΔΙΑΣ που είχαν φτάσει στο σημείο της συμπλοκής τον άνθρωπο που τον μαχαίρωσε. Οι αστυνομικοί τον εντόπισαν και τον συνέλαβαν λίγα μέτρα μακρύτερα από το σημείο της συμπλοκής.

    Στον τόπο της δολοφονίας συγκεντρώθηκαν περίπου 200 άτομα από τον αντιφασιστικό χώρο, ενώ προγραμματίζεται αντιφασιστική συγκέντρωση στις 17:00 το απόγευμα στον ίδιο χώρο.

    Τι λέει ο πατέρας του θύματος για τα γεγονότα

    Ο πατέρας του θύματος, πρώην μέλος του Συνδικάτου Μετάλλου Πειραιά με έντονη δράση στη Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη, δήλωσε ότι τού είπαν πως ο γιος του με κανα - δυο άτομα παρακολουθούσε σε καφετέρια της περιοχής τον ποδοσφαιρικό αγώνα του Ολυμπιακού. Και πρόσθεσε: «Κάποιος από την παρέα του είπε κάτι για τους χρυσαυγίτες και κάποιος άλλος ειδοποίησε τους χρυσαυγίτες». 

    Σημείωσε, ακόμη, πως όταν έφυγε ο γιος του με την παρέα του από την καφετέρια, τον κυνήγησαν και τότε ο 34χρονος ζήτησε από τους φίλους του να φύγουν. Μαζί τους ήταν και η φίλη του θύματος. 

    Σύμφωνα με τον πατέρα του του 34χρονου, ξαφνικά είδαν ένα αμάξι να έρχεται ανάποδα στην Π.Τσαλδάρη, να σταματά, να κατεβαίνει ο οδηγός και να μαχαιρώνει στη καρδιά τον 34χρονο. Ο πατέρας του θύματος τόνισε πως ο γιατρός του είπε πως «ήταν επαγγελματικό χτύπημα». 

    Ο πατέρας του 34χρονου ανέφερε πως δεν έχει καμία σχέση η συμπλοκή με το ποδόσφαιρο και έκανε λόγο για εμπλοκή τουλάχιστον 30 ατόμων που «την έστησαν στο γιο μου και τα παιδιά». Είπε ακόμη πως ενώ ήταν σοβαρά τραυματισμένος, ο γιος του υπέδειξε στην κοπέλα του τον δράστη. 

    Κατήγγειλε, ακόμη, πως το ασθενοφόρο έφτασε με μεγάλη καθυστέρηση, με βάση τη πληροφόρηση που έχει, και αναφέρθηκε σε ολιγωρία των αστυνομικών που βρίσκονταν στο σημείο λέγοντας πως όταν η κοπέλα του γιου του, τούς ζήτησε να βοηθήσουν τα παιδιά γιατί τα κυνηγάνε, οι άντρες της ΕΛ.ΑΣ. τής απάντησαν πως οι δράστες είναι πολλοί και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι. 

    Αυτόπτες μάρτυρες έλεγαν πως οι φίλοι του θύματος προσπαθούσαν μάταια να σταματήσουν ταξί για να τον μεταφέρουν πιο γρήγορα σε νοσοκομείο, ενώ άτομο που βρισκόταν στην ίδια καφετέρια με τον 34χρονο είπε πως μέσα στο κατάστημα δεν ήταν κανείς από τους δράστες και πως όταν αποχωρούσε είδε μια κοπέλα να φωνάζει στους αστυνομικούς «αυτός είναι, πιάστε τον», δείχνοντας τον δράστη, ο οποίος προσπαθούσε να μπει στο αυτοκίνητο για να εξαφανιστεί όπως είχαν κάνει νωρίτερα και όσοι ήταν μαζί του.

    Ο 45χρονος δράστης θα οδηγηθεί στον εισαγγελέα Πειραιά.

    __________________________

    Πηγή: in.gr

    Εξαιρετικά. Ένας άνθρωπος δολοφονήθηκε για τις πολιτικές του πεποιθήσεις. Success story.

    Φτάσαμε πάλι στην εποχή που όποιος τολμάει να μιλήσει ΚΑΤΑ της Χρυσής Αυγής και του φασισμού κινδυνεύει.

    Φτάσαμε πάλι στην εποχή που όποιος διδάσκει στο Σχολείο Μεταναστών να κινδυνεύει και να τον έχουν βάλει στο μάτι φασίστες γιατί προσφέρει αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες του στην εκπαίδευση ανθρώπων που θέλουν να λάβουν την ελληνική παιδεία.

    Φτάσαμε πάλι στην εποχή που πληρώνουμε την ανέχεια μας στον τραμπουκισμό και στον φασισμό που έγινε κόμμα, μπήκε στη Βουλή και μερικού θεωρούν και μας ενημερώνουν ότι μπορεί να σοβαρευτεί και να συγκυβερνήσει. 

    Φτάσαμε πάλι στην εποχή όπου μερικοί προσπαθούν να συγκρίνουν την αριστερά με το φασισμό και τα εξομοιώνουν ως δύο άκρα.

    Φτάσαμε πάλι στην εποχή όπου θα φοβάσαι να πεις ότι είσαι αριστερός και αντιφασίστας.

    ΠΟΣΟ ακόμα θα ανεχόμαστε αυτήν την αηδία; 


    ixthis
    18.09.2013, 22:02

    Βιώνουμε μια απέραντη οργή και πόνο για το νεαρό συνάδελφο και γείτονα μας.

    Δώσαμε αξία σε υποκείμενα και οπλίσαμε τα χέρια φασιστών και δολοφόνων να αφαιρούν τις ζωές των παιδιών μας. Και σ ανώτερα ,,,,,,


    mary_omikron
    18.09.2013, 22:38

    Πάνω στα ματωμένα πουκάμισα των σκοτωμένων
    εμείς καθόμασταν τα βράδια
    και ζωγραφίζαμε σκηνές από την αυριανή ευτυχία του κόσμου.
    Έτσι γεννήθηκαν οι σημαίες μας.
    Κι όταν πεθάνω και δε θα ‘μαι ούτε λίγη σκόνη πια
    μέσα στους δρόμους σας
    τα βιβλία μου, στέρεα και απλά
    θα βρίσκουν πάντοτε μια θέση πάνω στα ξύλινα τραπέζια
    ανάμεσα στο ψωμί
    και τα εργαλεία του λαού.
    Κατά που πέφτει, λοιπόν, ο κόσμος;

    Τάσος Λειβαδίτης – Στίχοι γραμμένοι σε πακέτα τσιγάρα


    trelakias
    18.09.2013, 23:23

    Κουμής, Κανελλοπούλου, Καλτεζάς, Γρηγορόπουλος, Νίκος Σακελλίων, Φύσσας και πολλά ακόμα ονόματα...  ήταν μεμονωμένο περιστατικό μήπως?

    Και οι "αγανακτισμένοι πολίτες" είναι ακόμα εκεί πίσω από τα ματ ή και μαζί τους...!  Κράτος και παρακράτος γίνονται ένα: δολοφόνοι!  

    Τί πολεμά το κράτος?  Την ιστορία?  Τη νοημοσύνη?  Τις αξίες?  Τη δικαιοσύνη?  Την ίδια τη δημοκρατία?

    ΔΕΝ δικαιολογείσαι να ΜΗΝ ξέρεις ή να ξεχνάς...  Όποιος δεν ξέρει είναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ στο φασισμό, τελείωσε!

    Ένα χαστούκι, ένας πανηγυρισμός στο γήπεδο, ένα ψηφοδέλτιο, ένα μπράβο, μία δήλωση, ένα "δε βαριέσαι", ένα "καλά έκανε", μια μαχαιριά αδιάφορη είναι αυτά που βάφουν του καθενός τα χέρια με αίμα!  Ποιά ανοχή διαπραγματεύεσαι όταν τους βλέπεις να σφάζουν???

    Όσο καθόμαστε και ψάχνουμε τη γωνία στο δεκάρικο ο φασισμός έχει ήδη μπει στο σπίτι και θα μας βρει στον καναπέ, στο μικρόκοσμό μας!  Ένα πράγμα είναι σίγουρο ότι δεν θα μας στερήσουν ποτέ.... την τηλεόραση!

    και η ιστορία επαναλαμβάνεται...!


    -----------------

    Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 18-09-2013 23:45 ]


    trelakias
    18.09.2013, 23:32

    Μᾶς φοβοῦνται καὶ μᾶς σκοτώνουν.
    Φοβοῦνται τὸν οὐρανὸ ποὺ κοιτάζουμε
    φοβοῦνται τὸ πεζούλι ποὺ ἀκουμπᾶμε
    φοβοῦνται τὸ ἀδράχτι τῆς μητέρας μας καὶ τὸ ἀλφαβητάρι τοῦ παιδιοῦ μας
    φοβοῦνται τὰ χέρια σου ποὺ ξέρουν νὰ ἀγγαλιάζουν τόσο τρυφερὰ
    καὶ νὰ μοχτοῦν τόσο ἀντρίκια
    φοβοῦνται τὰ λόγια ποὺ λέμε οἱ δυό μας μὲ φωνὴ χαμηλωμένη
    φοβοῦνται τὰ λόγια ποὺ θὰ λέμε αὔριο ὅλοι μαζὶ
    μᾶς φοβοῦνται, ἀγάπη μου, καὶ ὅταν μᾶς σκοτώνουν
    νεκροὺς μᾶς φοβοῦνται πιὸ πολύ.

    Τάσος Λειβαδίτης


    Konstantinosoa
    19.09.2013, 00:53
    Τα παιδιά ξεχύνονται στους κάμπους οι φωνές τους δεν είναι πια κουρέλια, έντιμο αίμα που ζητάει εκδίκηση Οδυσσέας Ελύτης
    mixalis-kleanthis
    19.09.2013, 05:15

    ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΙΚΟ ΧΑΜΟ ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΦΥΣΣΑ

    Οι φασίστες είναι στυγνοί δολοφόνοι καμία ανοχή πια ...


    costaspanag
    19.09.2013, 12:50

    Πάντα θα υπάρχει

    κάποιος με ίσιο βλέμμα

    που θα βγαίνει στο δρόμο

    κρατώντας διάπλατα ανοιχτό

    το όνομα της ιδέας.

     

    Πάντα θα καραδοκεί

    σε κάποιο σκοτεινό σημείο

    ένα τρίκυκλο,

    ένας μεταφορέας,

    κάποιο ρόπαλο...

     

    Και πάντα θα πέφτει

    κάποιο σώμα

    μ’ανοιχτά τα χέρια

    στην άσφαλτο.

     

    Άν βάλεις το αυτί

    στην άσφαλτο,

    θα ακούσεις

    πως βράζει ακόμα

    το αίμα.

    Ποτέ πια

    να μην αφήσουμε

    να ξαναγυρίσουν

    εκείνες οι μέρες.

    Ποτέ να μην επιτρέψουμε

    να μας γυρίσουν πάλι πίσω.

    Χρειάστηκαν βλέπεις τόσοι κόποι,

    τόσες προσπάθειες

    για να φτάσουμε

    ως εδώ.

     

    (Κώστας Π. «Σε τσίγκινη κορνίζα», Αθήνα 1993)




    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 19-09-2013 12:55 ]


    freddieKrueger
    19.09.2013, 13:38

    Ας μου λύσει κάποιος ορισμένες απορίες μου...

    Πώς γίνεται ένα τραγικό γεγονός,μια στυγνή δολοφονία από κάποιους τραμπούκους να αποκτά πολιτικές διαστάσεις?

    Ό θρήνος της οικογένειας του εκλειπόντος καλλιτέχνη να γίνεται βατήρας για να οξυνθούν πολιτικές αντιπαραθέσεις?

    Που ήταν εκείνη την ώρα η αστυνομία να προστατεύσει τον αδικοχαμένο?Γιατί ένα από τα πλεον θεμελιώδη αγαθά του ανθρωπου σε μια ευνομούμενη πολιτεία,η προσωπική του ασφάλεια δλδ,δεν είναι πλεον δεδομένη??

    Γιατί το περιστατικό δεν αντιμετωπίστηκε ως μια απλή εγκληματική ενέργεια και πήρε τέτοιες πολιτικές διαστάσεις??

    Αριστεροί vs ακροδεξιών??

    Αντί να κάνουμε κάτι να ενισχύσουμε την ασφάλεια του πολίτη αναλωνόμαστε σε ανούσιες πολιτικές κόντρες...

     

     


    margot
    19.09.2013, 13:52

    Από όσα άκουσα και διάβασα, Φρέντυ, ο θύτης ήταν  μέλος της τοπικής οργάνωσης της Χρυσής Αυγής, ενώ το θύμα άνηκε στο χώρο της αριστεράς και μάλιστα δραστηριοποιούταν ενεργά Σε κάποια δελτία μάλιστα αναφέρθηκε ότι είχε "μεγάλη αντιφασιστική δράση" - τι εννοούσαν με συτό δεν είμαι σε θέση να ξέρω χωρίς συγκεκριμένα γεγονότα. Απο τη στιγμή που δεν έχει αναφερθεί κάτι άλλο ως αίτιο παρά μόνο ότι διαπληκτίστηκαν νωρίτερα και ότι ο θύτης είχε στήσει καρτέρι στο θύμα είναι λογικό να λάβει τέτοιες διαστάσεις.

    Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου: Το βασικότερο όλων είναι οτι έχει χαθεί το αίσθημα της ασφάλειας και αυτό δίνει τη δικαιολογία σε κάθε... - ας μην προβώ σε χαρακτηρισμούς - να αναλαμβάνει το ρόλο του "τιμωρού", όπως αυτό μεταφράζεται στο κολλημένο του μυαλό.

    Και το χειρότερο από όλα είναι ότι θα πατήσουν εκατέρωθεν πάνω στο γεγονός για να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από όσα νέα θέλουν να περάσουν.


    noizreduction
    19.09.2013, 13:57

    Αν διαβασα σωστα τις τελευταιες πληροφοριες, ο δραστης δεν ηταν εξαρχης στο σημειο που επιτεθηκαν στον νεαρο. Δεκτηκε κληση ενω βρισκοταν στο σπιτι του, για να παει στο σημειο οπου γινοταν η συμπλοκη. Οποτε, ουδεποτε διαπληκτιστηκε με το θυμα, απλως πηγε κατευθειαν να το σκοτωσει/συνετισει.

    Παντως, εαν τα ρεπορταζ ειναι σωστα, ο εν λογω "κυριος" εκτελουσε συμβολαια για τη Χρυση Αυγη, ειτε με ξυλοδαρμο αλλοδαπων, ειτε με επιθεση σε συγκεκριμενα ατομα, οπως συνεβη εδω.

    Επομενως μιλαμε για πολιτικο γεγονος, με την εννοια της υποθαλψης και αξιοποιησης εγκληματιων μεσα στις ταξεις της Χρυσης Αυγης ( ναι, μπορει μερικοι να πεφτουν απο τα συννεφα, οπως ο Παπαδημητριου του ΣΚΑΙ, αλλα απο τετοιες οργανωσεις με εντονο παρα-στρατιωτικο παρελθον, τι περιμενεις; )


    freddieKrueger
    19.09.2013, 14:11

    Ήταν άραγε από την αρχή ''στοχευμένος'' ο τραμπουκισμός του Παύλου Φύσσα?Ήταν σεσημασμένος από τη Χ.Α?

    Γιατί ένα 'λοξοκοίταγμα' του ραπερ ήταν αρκετό για να κληθεί ο πληρωμένος δολοφόνος και να εκτελέσει συμβόλαιο θανάτου?

    Θέλω να πω,ακόμη κι οι στυγνοί δολοφόνοι έχουν κάποιο δυνατό ερέθισμα για να σκοτώσουν έτσι δεν είναι?Αν ήμουν εγώ,η margot,η εσύ φίλε Noiz στη θέση του Παύλου θα είχαμε τις ιδιες εξελίξεις στο γεγονός?

    Σημαντική υποσημείωση:Το ότι αναζητώ τους λόγους δε σημαίνει πως δικαιολογώ ούτε στο ελάχιστο το δολοφόνο.


    noizreduction
    19.09.2013, 14:24

    Επειδη μ'αρεσει να κοιταω τα γεγονοτα, ολοι αναφερουν πως το θυμα εκανε μια αναφορα στη Χρυση Αυγη μεσα σε ενα μαγαζι, υπηρξε ενας διαπληκτισμος ο οποιος εληξε προς στιγμης και στη συνεχεια τον περιμεναν στη γωνια 10 ατομα.


    Μεσα στα 10 ατομα δεν υπηρχε ο δραστης, ο οποιος ηρθε κατοπιν κλησης ( μαλλον δεν μπορουσαν να κανουν καλα οι χρυσαυγιτες τους "αντιπαλους" τους ), παρκαρε αναποδα στο δρομο και βγηκε με συγκεκριμενο σκοπο να προκαλεσει ζημια. Ο γιατρος μαλιστα που εκανε την πρωτη εκτιμηση στη Νικαια ανεφερε πως οι μαχαιριες ηταν με σκοπο το θανατο!

    Μαρτυρες αναφερουν πως στο συμβαν ειχε ερθει ηδη η αστυνομια, η οποια δεν εκανε απολυτως τιποτα ( 8 ατομα ααστυνομικοι δεν μπορουσαν να κανουν καλα ατομα που συγκρουονταν... ), παρα μονο οταν φανερωθηκε το μαχαιρι και η δολοφονια. Αυτο ειναι προς συζητηση βεβαια, οποτε δεν στεκομαι τοσο στο γεγονος, ετσι κι αλλιως ειναι γνωστη η "αδιαφορια" της ΕΛ.ΑΣ για τις επιθεσεις των Χρυσαυγιτων σε διαφορα μερη της Αττικης.

    Κοιταζοντας τα παραπανω γεγονοτα, συν την αποκαλυψη πως εκτελουσε συμβολαια θανατου ο εν λογω δολοφονος, μαλλον ηταν καθαρα πολιτικο το γεγονος της επιθεσης. Και για να ειμαστε ειλικρινεις, οσοι μενουν Πειραια γνωριζουν πως η ΧΑ στη Νικαια "λυνει" και "δενει" με συχνους τραμπουκισμους κι επιθεσεις ( ο υποφαινομενος εχει μια γουβα στη πορτα του οδηγου απο κλωτσια χρυσαυγιτη, επειδη εδωσα 1€ σε Πακιστανο στο λιμανι που  μου καθαρισε το τζαμι ).

    Το ερεθισμα ενος εθνικοσοσιαλιστη δεν ειναι αναγκη να το ψαξουμε τοοοσο βαθια. Η παραστρατιωτικη οργανωση των 80s εγινε πλεον πολιτικο μορφωμα. Ειναι δυνατον να περιμενουμε απο ανθρωπους που συνηθισαν στη βια να μην εκφραζονται μεσω αυτης;

    Πιστευω πως ο κοσμος ηταν στο "αμην" εναντιον της Χρυσης Αυγης. Αυτο ηταν κερασακι στην τουρτα, γιατι οταν πουλας το προσωπο του "Ειμαι Ελλην, σκοτωνω ξενους" και τελικα καταληγεις να σκοτωνεις Ελληνες, ειναι αυτο-ακυρωση της υπαρξης σου ( τουλαχιστον της υπαρξης που θες να πουλησεις στα ζωα που σε ακολουθουν ).

    Για μενα δεν εχει διαφορα εαν ηταν ΚΚΕ εναντιον ΠΑΣΟΚ ή Λοβερδος εναντιον ΝΔ...Το γεγονος συνεβη, μιλαμε για ξεκαθαρισμα λογαριασμων με συμβολαια θανατου, οποτε ναι...επρεπε να αφυπνιστει το ιδιο η κοινωνια, ειτε ηταν για τη Χρυση Αυγη, ειτε ηταν για αλλα κομματα.

    Και τελοσπαντων, με το να ακυρωνουμε την αξια των αντιφασιστικων διαδηλωσεων, ειμαστε ενα βημα παραπανω στο να δωσουμε στη Χρυση Αυγη την απλα που θελει για να βρισκει οπαδους...


    trelakias
    19.09.2013, 14:27

    freddie

    Για ένα φασίστα φτάνει να είσαι αριστερός ή αλλοδαπός για να σε σφάξει.

    Οι κόντρες για ένα πολιτικό έγκλημα (που δεν είναι ένα αλλά τεσπα) ανούσιες??

    Μόνο ευνομούμενη πολιτεία δεν είμαστε... Εδώ και καιρό

    margot

    προσωπικά σκασίλα μου για τα νέα μέτρα αν ο φασισμός-νεοναζισμός συνεχίσει να καλπάζει έτσι

    Στη Γερμανία οι ναζιστές πρώτα ήρθαν για τους κομμουνιστές
    κι εγώ δεν μίλησα γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
    Μετά ήρθαν για τους Εβραίους
    κι εγώ δεν μίλησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
    Μετά ήρθαν για τους συνδικαλιστές
    κι εγώ δεν μίλησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
    Μετά ήρθαν για τους καθολικούς,
    εγώ ήμουν προτεστάντης και γιʼ αυτό δεν μίλησα.
    Μετά ήρθαν για μένα, αλλά τότε
    δεν είχε μείνει πια κανείς για να μιλήσει.


    dimoskon
    19.09.2013, 14:28

    Όταν ο Τσόμσκυ έγραφε πως η φασιστική ιδεολογία δεν θα έπρεπε ν'απογορευτεί, αναφερόταν οπωσδήποτε σε μια κατ'υπόθεση δημοκρατική κοινωνία: εδώ μιλάμε για κατ'επίφαση πολιτικά όντα τα οποία συμπεριφέρονται ως εγκληματίες κατ'εξακολούθηση, ενώ το παρακράτος τους χρησιμοποιεί κατά βούληση, προτάσσοντας ιδεολογήματα όπως αυτό των δύο άκρων και τρομοκρατώντας τους πολίτες ασύστολα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την dimoskon, 19-09-2013 14:33 ]


    margot
    19.09.2013, 14:38

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 19.09.2013, 13:57 έγραψε...

    Αν διαβασα σωστα τις τελευταιες πληροφοριες, ο δραστης δεν ηταν εξαρχης στο σημειο που επιτεθηκαν στον νεαρο. Δεκτηκε κληση ενω βρισκοταν στο σπιτι του, για να παει στο σημειο οπου γινοταν η συμπλοκη. Οποτε, ουδεποτε διαπληκτιστηκε με το θυμα, απλως πηγε κατευθειαν να το σκοτωσει/συνετισει.

     

    Αυτό δεν το είχα ακούσει εκτός αν κάτι είχα καταλάβει λάθος από τα χθεσινοβραδινά ρεπορτάζ.

     

    Όσο για τον αν είχε στοχοποιηθεί η δράση και ο ίδιος ο νεκρός από τη Χ.Α. Ακόμη κι αν υποθετικά ο ίδιος πριν από 5 μέρες είχε πάει και είχε "σπάσει στο ξύλο" έναν ΧΑυγίτη, αν είχε κάψει τα γραφεία της οργάνωσης, δεν δικαιολογείται η εν ψυχρω δολοφονία. Καμία εν ψυχρώ δολοφονία δεν δικαιολογείται όποιος και να ναι ο θύτης, όποιος και να ναι το θύμα (κρατώ μία μικρή επιφύλαξη στο θέμα της κακοποίησης παιδιού, αλλά άλλο θέμα αυτό).

    Το θέμα είναι ένα: Καθένας με τη βία προσπαθεί να επιβάλει αυτό που θεωρεί σωστό και με τη βία αντιμετωπίζει κάθε αντίθετη άποψη. Και η ασυδοσία βασιλεύει!!!

    Και ξέρετε τι φοβάμαι περισσότερο; Τη μέρα που θα γίνουμε στόχοι ως άτομα για τον τρόπο ζωής μας. Τη μέρα που οι "ακροδεξιοί" θα έρθουν στο σχολείο μου και θα με απειλήσουν γιατί αγκαλιάζω εξίσου με  τα Ελληνόπουλα τα Αλβανάκια ή τους Ρομα μαθητές μου, οι "άθεοι" ή οι "μουσουλμάνοι" επειδή φοράω σταυρό στο λαιμό μου και τους προσβαλλει αυτό, οι "συνδικαλιστές" συνάδελφοί μου επειδή δεν απεργώ....

     


    freddieKrueger
    19.09.2013, 14:39

    Φίλε Trelakias...ανούσιες οι πολιτικές κόντρες ναι...γιατί?

    Θα φέρουν πίσω στη ζωή τον αδικοχαμένο Φύσσα?

    Θα αποτρέψουν τάχα μου και μελλοντικές παρόμοιες επιθέσεις?

    Η αστυνομία τι έκανε επί τη εξελίξη του σκηνικού?Γιατί καθόταν με σταυρωμένα χέρια??

    Η ολιγωρία είναι συννενοχή!

    Σίγουρα έχει σημασία η αφύπνιση του κόσμου μέσω των ΜΜΕ...αλλά ορίστε...σήμερα το απόγευμα αν μου την πέσουν Χρυσαυγίτες ή αναρχικοί ποιός θα με σώσει??Ο Χατζηνικολάου και ο τράγκας του real αν όχι η αστυνομία??

    Η θα πρέπει να ανήκω κι εγώ σε κάποιο γκέτο-κόμμα-παράταξη για να είμαι ασφαλής??Να ρθουν κι εμενα τα πρωτοπαλικαρα μου να παλεψουν απενατι στους ''άλλους''?

    Που είναι η δημοκρατία και οι νόμοι της σε όλα αυτά??

     


    margot
    19.09.2013, 14:56

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 19.09.2013, 14:27 έγραψε...

    margot

    προσωπικά σκασίλα μου για τα νέα μέτρα αν ο φασισμός-νεοναζισμός συνεχίσει να καλπάζει έτσι


    Αυτό που εννοούσα, trelakia, είναι ότι για ακόμη μία φορά καπηλεύονται κάποιοι το αίμα των ανθρώπων, ότι υποδαυλίζουν και ενισχύουν τη σύγκρουση μεταξύ αντίθετων δυνάμεων και τελικά καταφέρνουν και εξαθλιώνουν ακόμη περισσότερο τον κόσμο- και η εξαθλίωση προκαλεί βία γιατί εκείνος που πεινάει θα έρθει να σε κλεψει και να σε σκοτώσει αν αντισταθείς χωρίς να κοιτάξει αν φοράς μαύρη ή κόκκινη μπλούζα - και να ξεπουλάν τον τόπο. Δεν μπήκαν μόνοι στη Βουλή οι ΧΑ. Κάποιοι απελπισμένοι τους ψήφισαν και αν οι απελπισμένοι δεν βρουν στήριγμα αλλού ή αν απελπιστούν ακόμη περισσότερο τότε δυστυχώς ο νεοναζισμός θα συνεχίσει να καλπάζει.


    trelakias
    19.09.2013, 14:56

    Freddie, μήπως είσαι χρόνια μακριά από την πατρίδα?  Γιατί έτσι δικαιολογείται {#emotions_dlg.biggrin}

    Εδώ στην Ελλάδα που λες, στα 40 χρόνια που συμπληρώνουμε... τίποτα δεν άλλαξε 


    -----------------

    Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 19-09-2013 14:57 ]


    freddieKrueger
    19.09.2013, 15:02

    Το ότι τίποτα δεν άλλαξε ποιόν πρέπει να βαρύνει ως ευθύνη??

    Και?Επιχείρημα είναι αυτό??

    Επειδή δλδ τίποτα δεν άλλαξε θα πρέπει να πάψω να ζητάω ή μάλλον καλύτερα να απαιτώ την αλλαγή προς το καλύτερο??

    Γιατί θα πρέπει να αποδεχτώ μια σχεδόν παγιωμένη κατάσταση στη χώρα μου??

    Γιατί θα πρέπει να συνεχίσω να κοιμάμαι όρθιος όπως εσύ?(και ο κάθε εσύ)

    Καλύτερα δεν είναι να ξυπνήσω έστω και μετά από 40 χρόνια ύπνου,παρά να συννεχίσω να κοιμάμαι για άλλα 40???

    Εκτός κι αν δεν κατάλαβες το ρητορικό χαρακτήρα των ερωτημάτων μου...