ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.840 μέλη

    Δολοφονία με πολιτικά κίνητρα στην Αμφιάλη

    mixalis-kleanthis
    19.09.2013, 15:09

    Ο Γιώργος Ρουπακιάς καμαρώνει δίπλα στον βουλευτή της Χρυσής Αυγής Κώστα Μπαρμπαρούση. Χωρίς περαιτέρω σχόλια...

    Όσο αυτά τα άθλια δίποδα νιώθουν πως έχουν δύναμη , θα γίνουν πολλά...

    Αυτό... αργά ή γρήγορα θα γινόταν , πρόκειται για  στυγνούς δολοφόνους κυκολφορουν με αλυσίδες μαχαίρια και πτυσσόμενους σιδερολοστούς και τρομοκρατούν όποιον δεν τους αρέσει...

    Τα περιστατικά είναι καθημερινά σε όλη την Ελλάδα και ή δεν τους δίνεται η πρέπουσα σημασία ή αποσιωπούνται !

    Ο κόσμος φοβάται να μιλήσει μην τους σταμπάρουν οι Χρυσαυγίτες και η βία τους χτυπήσει αυτούς ή τα παιδιά τους !

    Σοκ έχει προκαλέσει το απίστευτο περιστατικό που εκτυλίχθηκε σε σχολείο του Παλαιού Φαλήρου.

    Όπως ανέφερε ο Παύλος Τσίμας στο δελτίο του Μega μαθήτρια σε Λύκειο του Παλαιού Φαλήρου έκανε σχέση με στέλεχος της Χρυσής Αυγής. Συμμαθητές της αγανακτισμένοι τη ρώτησαν «Μα καλά, με Χρυσαυγίτη μωρέ, δε ντρέπεσαι»;

    Όλα όσα ακολούθησαν ήταν φρικιαστικά αφού το επόμενο πρωί ομάδα Χρυσαυγιτών περίμενε έναν από τους συμμαθητές της έξω απ' το σχολείο. Άρπαξαν στην τύχη έναν μαθητή και τον ρώτησαν «Εσύ είπες ρε για μας»;

    Και πριν προλάβει να απαντήσει τον μαχαίρωσαν στο λαιμό!
    Η μητέρα του μαθητή υπέβαλε μήνυση και τότε τους βρήκε και εκείνη μπροστά της. «Να την αποσύρεις, γιατί θα έχεις σοβαρό πρόβλημα», της είπαν. «Κανείς δεν τα βάζει με τη Χρυσή Αυγή»!

    ΤΕΛΟΣ Η ΑΝΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ...

    ΥΓ Ζητώ συγνώμη στα γουρουνάκια είναι απλώς μια έκφραση

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mixalis-kleanthis, 19-09-2013 15:10 ]


    επισυναπτόμενα: BUgkDLWCAAAey1C.jpg_large.jpg 
    VA505
    19.09.2013, 15:28

    Φιλε freddyKrueger μην περιμένεις να σε προστατευσει καμία αστυνομία αν δεν γίνεις ο ίδιος και όλοι μας αστυνομικοί.  Και φυσικά δεν εννοω να ξεκινήσουμε και εμείς να δερνουμε.  Η συνενοχή της κοινωνίας ξεκινά απο τα πιο μικρά και παει στα πιο μεγάλα.

    -Απο το γεγονός ότι βλέπω κάποιο να πεταεί σκουπίδια σε ένα οικόπεδο και δεν τον καταγγέλω γιατί ειναι δουλειά της αστυνομίας

    - Aπο το γεγονός ότι βλέπω καποιο να τρέχει με διακώσια μεσα στην πολη με κυνδινο να σκοτώσει κόσμο και δεν τον καταγγέλω γιατί ειναι δουλέιά της αστυνομίας

    -Απο το γεγονός ότι βλέπω ένα γιατρό ή ενα δημόσιο υπάλληλο να μου ζηταει φακελάκι και να του το δίνω και να δεν τον καταγγέλω

    -Απο το γεγονός ότι βλέπω μεσα στο δρομο να δερνωνται ολυμπιακοι με παναθηναικοι και δεν το καταγγέλω γιατί είναι δουλειά της αστυνομίας

    -Απο το γεγονος ότι γνωρίζω ατομα που εμπλεκονται στην χρυσή αυγή και ξέρω ότι γυρνάν τις νυχτες και βαράνε κόσμο και δεν λέω τα ονοματα τους γιατί ειναι δουλειά της αστυνομίας

    -Απο το γεγονός ότι μου λένε καλοί και μετριοπαθείς ανθρωποι μου ότι ψήφισαν χρυσή αυγή γιατί ειναι οι μόνοι που κάνουν κάτι και δεν τους κάνω κυρηγμα γιατί ......... είναι δικαίωμα τους .... τότε δεν πρεπει να περιμένω απο καμία αστυνομία να με προστατέυσει.  Ειμαι αξιος της κοινωνίας που διμιούργησα

     

     


    trelakias
    19.09.2013, 15:35

    Κατάλαβα τα ρητορικά ερωτήματα... Η ευνομούμενη πολιτεία, η ελληνική δημοκρατία και η προστασία της αστυνομίας δεν κατάλαβα τι είναι και που τα μαθες {#emotions_dlg.biggrin}

    Συγνώμη, κι εσύ από την αστυνομία περιμένεις?  

    Για δες τι χάνεις όταν δεν πας στο δρόμο και τα ακούς στην TV... Μάντεψε ποιοί είναι οι δολοφόνοι.

    Όλα τα ρητορικά και μη ερωτήματα λύνονται στο δρόμο... με ποιούς θα είσαι θα σου το πει η συνείδησή σου.  Αν δεν κοντράρεις κι εσύ τους ναζί τότε μην περιμένεις να το κάνει άλλος για σένα πάντως και μην λες για την ολιγωρία των άλλων... Το να λέμε για τους άλλους ήταν αυτό που κάναμε 40 χρόνια.

    Αν θες να αφήνεις πολιτικά εγκλήματα να περνάνε έτσι τότε... καλά κόλλυβα

    Δεν έχω κάτι άλλο να πω, όσο κι αν διαφωνώ με όλα όσα λες.  Μη γίνει διάλογος γιατί δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ...


    sapounofouska
    19.09.2013, 15:54

    Εχθες καηκε η μιση Ελλαδα...

    Εγω αυτο που αντιλαμβανομαι ειναι οτι το καθε μαλακισμενο τσογλανακι ψευτοεπαναστατουλης των δρομων, που θελει να βγαλει την .... να μην εκφραστω χυδαιοτερα ... Βρισκει αφορμες τετοιες ημερες οργης κ πενθους για να τα κανει ακομα χειροτερα...(Με το ζορι κρατιεμαι γιατι σεβομαι το φορουμ του σταθμου και δεν εκφραζομαι με τον τροπο που πρεπει...)

    Και ξαναλεω...εχθες καηκε η μιση Ελλαδα... Κατεστραμμενες τζαμαριες .. ρημαγμενες περιουσιες.. Στο κεντρο της Θεσσαλονικης το καροτσακι ενος μπαρμπα που κουβαλουσε τα φυστικια του κομμενο και σπασμενο σε 100 κομματια και αυτος να τραβαει τα εναπομειναντα μαλλια του...

    Γιατι ..? Αυτη ειναι η αντιδραση μας στον τραμπουκισμο που μας πασσαρουν..? Αυτη ειναι η απαντηση του υποτιθεται, θλιμμενου και αγανακτησμενου Ελληνα ? Ξερω οτι το θεμα μας ειναι αλλο , αλλα δεν γινοταν αν δεν το ανεφερα κ αυτο θα εσκαγα.

    Ντροπη μας.. Μονο αυτο εχω να πω.. Και σε εμενα και σε ολους μας, εδω μεσα και εξω, γενικα..

    ντροπη γιατι τα επιτρεψαμε... Με την παγερη αδιαφορια μας  οπως ειπε πριν ο χρηστος..


    Και το γαμωτο ειναι οτι αυτοι ολοι σε λιγα χρονια θα γινουν κυβερνηση...Καθε ψωρομαγκας του κερατα που δεν παιρνουσε η μαγκια του εγινε μελος στην χρυση αυγη και γ....ει και δερνει !!

    ποτε επιτελους θα σταματησει ολο αυτο ρωτας αγαπητε μου ????

    Ακομα δεν εχουμε δει τιποτα εγω αυτο νιωθω... Τα χειροτερα ερχονται....

    Και ας κλεισω αυτο το θεμα δινοντας τα συλληπητηρια μου στην οικογενεια Φυσσα...και στην καθε οικογενεια που χανει ανθρωπους με τετοιο απανθρωπο τροπο..

    Αναμενω την αποφαση της δικαιοσυνης...

    Και δεν φταιει μονο ο ενας που εβαλε την μαχαρια...Φταιει ολο ετουτο το συναφι...

    ΟΠΟΤΕ..? ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ....


    freddieKrueger
    19.09.2013, 21:13

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 19.09.2013, 15:35 έγραψε...

    Κατάλαβα τα ρητορικά ερωτήματα... 1)Η ευνομούμενη πολιτεία, η ελληνική δημοκρατία και η προστασία της αστυνομίας δεν κατάλαβα τι είναι και που τα μαθες {#emotions_dlg.biggrin}

    Συγνώμη, κι εσύ από την αστυνομία περιμένεις?  

    Για δες τι χάνεις όταν δεν πας στο δρόμο και τα ακούς στην TV... 2)Μάντεψε ποιοί είναι οι δολοφόνοι.

    3)Όλα τα ρητορικά και μη ερωτήματα λύνονται στο δρόμο... με ποιούς θα είσαι θα σου το πει η συνείδησή σου.  Αν δεν κοντράρεις κι εσύ τους ναζί τότε μην περιμένεις να το κάνει άλλος για σένα πάντως και μην λες για την ολιγωρία των άλλων... Το να λέμε για τους άλλους ήταν αυτό που κάναμε 40 χρόνια.

    4)Αν θες να αφήνεις πολιτικά εγκλήματα να περνάνε έτσι τότε... καλά κόλλυβα

    Δεν έχω κάτι άλλο να πω, όσο 5)κι αν διαφωνώ με όλα όσα λες.  Μη γίνει διάλογος γιατί δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ...



    Trelakias αρχίζεις να γμε προκαλείς και δεν ξέρω ειλικρινά το γιατί αρχίζεις να μου δείχνεις εμπάθεια...

    1)Που τα έμαθα αυτά??Στο...σχολείο...αλλά κι εκτός αυτού τα παραπάνω αποτελούν τα μόνα ιδανικά για τα οποία αξίζουν πολιτικοί αγώνες και θυσίες...

    2)Παρακολούθησα το βίντεο και θα σου πω τι συναίσθημα μου γεννήθηκε...πως θα θελα να ήμουν εκεί για ν ανοίξω τα κεφάλια αυτών που προκαλούν και βρίζουν πατεράδες και οικογένειες...λυπήθηκα που τα πυρά της αστυνομίας δεν τους πέτυχαν...αυτά ένοιωσα αυθόρμητα...με μια δεύτερη σκέψη,κατέληξα στο συμπέρασμα πως κάθε μορφή βίας είτε προέρχεται απο ακροαριστερά αναρχοκομμούνια που βρίζουν και καταστρέφουν περιουσίες είτε από ακροδεξιά γουρούνια που τραμπουκίζουν και αφαιρούν ζωές με το έτσι θέλω,είναι εντελώς κατακριτέα...

    Ποιοί είναι οι δολοφόνοι?Μη μου πεις...οι...μπάτσοι??Στο βιντεάκι μια χαρά πάντως έμειναν στις θέσεις τους...και μια χαρά απάντησαν στα ανθρωποειδή που τους προκαλούσαν...

    3)Μάλιστα...Όλα λύνονται στο δρόμο...πάμε λοιπόν να πλακώσουμε νεοναζί ή ακροαριστερους...ξέρεις μια κουβέντα είναι όλα...όλοι-συμπεριλαμβανομένου κι εμένα- μπορούμε να γίνουμε μαγκάκια και να πουλάμε δήθεν μαγκιά κι αντριλίκι πως σαν άλλοι ρόμποκοπ θα τιμωρήσουμε τη Χρυσή Αυγη...

    Η πάταξη της εγκληματικότητας πρέπει να γίνει σε πολλά επίπεδα...κι ένα απ αυτά είναι σίγουρα η καλή μας συνεργασία και συμμετοχή σ αυτό το θέμα...η καλή συνεργασία με την αστυνομία η οποία όμως θα έχει με τη σειρά της εξυγειανθεί ως σώμα...άρτια εκπαιδευμένοι αστυνομικοί με σωστή.άμεση κι αποτελεσματική δράση...κι όχι να έρχονται μετα να μαζεψουν τα απομειναρια των εγκληματων...αυτο ομως αποτελέι μέριμνα  της πολιτειας μέσω νομοθεσίας ή σωστής εφαρμογής εξουσίας...Αν σ αυτό το σημείο σ ερέθισαν οι φράσεις μου ''συνεργασία με την αστυνομία'' ή ''εφαρμογη εξουσίας'' τότε προδίδεις και την πολιτική σου κατευθυνση...

    Αν επισης αυτα που σου λέω δε σ αρεσουν και τα βλεπεις αφελώς ιδανικά,ορίστε σε ακούω.Τι πρέπει να κάνω λοιπόν εγώ σα Χρήστος για να προστατεψω την οικογενεια μου και τους γυρω μου...Πως πρεπει να δράσω...σ ακούω!!

    Α,και κάτι άλλο...δεν μίλησα για την ολιγωρία των άλλων θέλοντας να βγάλω τον εαυτό μου έξω...διαπίστωσα ένα γεγονός αδιαμφησβήτητο:Αυτοί που έπρεπε να νοιαστουν ολιγώρησαν στον τόπο και χρόνο που το κακό συνέβαινε...τι ήθελες δλδ να διαθετω ρανταρ και να τρέχω όπου ανα΄πάσα στιγμη το έγκλημα με καλεί να το πατάξω??Στο τέλος θα μας πεις να γίνουμε και...Μπατμαν ή σουπερμαν με υπερόραση και υπερακοή...εσύ που ήσουν εκεί γιατί δεν έκανες κάτι εεε???:-p

    5)Δεν θέλω να τ αφήσω έτσι...γι αυτό σ ακούω...από αύριο τί κάνουμε...πες μου...βημα 1 βήμα2 κτλ

    Ακούω προτάσεις.Αφού οι δικές μου δεν σ αρέσουν,ακούω τις δικές σου.

    6)Αν δεν ήθελες διάλογο μαζί μου τι μου απευθύνθηκες ευθύς εξαρχής?Η μήπως επειδη έχουμε διάσταση απόψεων ο διάλογος είναι απαγορευτικός μεταξύ μας?

    Ποιός σου είπε εσένα πως ο διάλογος είναι για να συμφωνούν οι συνδιαλεγόμενοι?Που τα έμαθες αυτά??

    Ο διάλογος γίνεται υπό την προυπόθεση αμοιβαίου σεβασμού για να βγεί κάτι ωφέλιμο.Για να ακούσει η μια άποψη την άλλη.Αν αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις τότε απλά αγνόησέ με.Εγω ότι είχα να πω στο είπα.

    Ξεκίνησες να με προκαλείς και λαμβάνεις ως απάντηση εξίσου προκλητικά σχόλια.Αν θες σταμάτα το.Αλλοίως be my guest για κόντρα.Ή και dont be my guest.Who gives a damne...

     


    -----------------

    M.M.Λ.Π

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 19-09-2013 21:34 ]


    trelakias
    19.09.2013, 22:48

    Δεν είναι προσωπική εμπάθεια... απλά ή βάζεις φραγμό στο φασισμό ή δεν βάζεις πλέον.  Τελείωσε το παιχνίδι για μένα (όχι με σένα αλλά με την κάθε ταλαντευόμενη άποψη περί του φασισμού)

    Ο προσωπικός διάλογος μέσα στο θέμα αυτό μπορεί να μην ενδιαφέρει τους άλλους συνομιλητές, δεν είμαστε μόνοι μας.  Γι αυτό με λίγα λόγια πάνω σε αυτά που γράφεις και καλά κάνεις...

    Τη στιγμή που έχει κατέβει ο κόσμος σε ένα αντιφασιστικό αγώνα απέναντι στη χρυσή αυγή που σκότωσε ένα παιδί η αστυνομία σηκώνει το όπλο και σημαδεύει τον κόσμο ενώ φυλάει όλους τους μπράβους και τους αυριανούς δολοφόνους.  Όχι μόνο χθες, αλλά από πάντα γίνεται αυτό!  Τεράστιο ποσοστό στους κύκλους της αστυνομίας τάσσεται υπέρ των νεοναζί άμεσα και έμμεσα.  Ο Κασιδιάρης και ο κάθε όμοιός του κυκλοφορούν ανενόχλητοι, μαχαιρώνοντας κόσμο και τραμπουκίζοντας όποιον δεν τους αρέσει.  Με μαύρο ποινικό μητρώο τους έχεις κάθε μέρα στο γυαλί να σου κάνουν κήρυγμα και να σε εκπροσωπουν στη βουλή!  Τα μεγαλύτερα λαμόγια της πολιτείας έχουν την αστυνομία φύλακα και δεν τους αγγίζει κανείς.  Η χα μπαίνει στα σχολεία, κάνει ναζιστική κατήχηση και ρίχνει τα θεμέλια μιας φασιστικής εξουσίας.  Η δικαιοσύνη είναι απλά ανύπαρκτη και αν τα βάλεις όλα κάτω, εντελώς τα τυπικά έχουν μείνει για να πουμε ότι αυτό που έχουμε είναι χούντα και όχι δημοκρατία...  

    Τα παραπάνω είναι λίγες προτάσεις που δείχνουν ότι το να λέμε "αστυνομία βοήθα τον κόσμο"  ή το να περιμένουμε μέτρα θεωρώντας ότι ζουμε σε "ευνομούμενη πολιτεία", δεν έχει καμία βάση.  Κάθε μέρα έρχονται στο προσκήνιο αμέτρητα σκάνδαλα και άλλα τόσα που δεν μαθαίνουμε ποτέ.  Ο άλλος προχθες στη βουλή για παράδειγμα έκανε ψηφοφορία μόνος του...  Δεν είναι γεγονότα αυτά?  Αλήθεια θεωρείς την ελλάδα ευνομούμενη πολιτεία ή απλά θα το ήθελες?  (μπορεί να μην κατάλαβα τι λες)  Και βέβαια το γράμμα του νόμου χωράει τεράστια αμφισβήτηση...

    Κατά της βίας από όπου κι αν προέρχεται, θα συμφωνήσω... Όταν σε μαχαιρώνουν, δε θα αντιδράσεις?  Η αστυνομία χθες έστειλε 31 τραυματίες στο νοσοκομείο και οι γιατροί σήμερα φοβούνται για επιπλέον νεκρούς.  Είμαι σίγουρος ότι έχεις δει εικόνες από άτομα που έμειναν με αναπηρία επειδή ένας μπάτσος εκτέλεσε την εντολή "χτυπήστε ελεύθερα".  Από όσα λες νομίζω δεν έχεις κατέβει στο δρόμο και γι αυτό σου λέω κατέβα... Όχι για να παίξεις ξύλο αλλά για να δεις ορισμένα γεγονότα που θα σε πείσουν για το ρόλο της αστυνομίας.  Τραμπουκισμός, ξύλο σε μωρα, σε γέρους και σε ό,τι κινείται.  Προβοκάτσια στο μεγαλείο της, κουκουλοφόροι ασφαλίτες και όλα τα συναφή... σε πάνε για εξακρίβωση και σου φορτώνουν και μια τσάντα μολότωφ... Έρχεται μια εταιρεία ελληνικού χρυσού και μπαίνουν στο σπίτι σου και σε παίρνουν στο τμήμα με τις πυτζάμες σου λες και έχουμε κατοχή!  Εκεί η αστυνομία δε φυλάει την κοινωνία, φυλάει την βρωμιάρα πολιτεία και αν χρειαστεί θα σε στείλει στον τάφο προκειμένου να την διαφυλάξει.  Δεν είναι παραμύθια και αριστερίστικες χαζομάρες αυτά, είναι η τραγική πραγματικότητα δυστυχώς για όλους μας...

    Σχετικά με την ολιγωρία... θεωρώ ολιγωρία της κοινωνίας όταν η χρυσή αυγή έχει πάρει την έκταση που έχει πάρει.  Δεν μιλάω για το έγκλημα, ούτε σου λέω να πας να πιάσεις το δολοφόνο... Αλλά ξέρεις ότι αύριο θα είναι ο τύπος στο βίντεο ο δολοφόνος που θα βγάλει το μαχαίρι.  Όσο καθόμαστε και το φιλοσοφούμε μετά από όσα έχουν γίνει, ναι είναι ολιγωρία δική μας γιατί κάνουμε λες και δεν ξέρουμε, κάνουμε σαν να μην καταλαβαίνουμε, σαν να μη θυμόμαστε...  Σφάξανε αλλοδαπούς, σαπίσανε στο ξύλο κόσμο... σκοτώσανε... ακόμα θα λέμε "ίσως" "αν" και "όταν" ?

    Πως να αντιδράσεις/προστατευτείς?  Άλλος ναι μπορεί να πάρει μια πέτρα εν θερμώ να τη ρίξει.  Ένστικτο είναι αυτό και ίσως το νιώσεις αν δεις τους 10 φασίστες με τα γκλοπ να σε περιμένουν στη γωνία και ΜΑΖΙ τους να σκάει μια διμοιρία που ηδονίζεται να βλέπει να ανοίγει το κεφάλι σου στο πεζοδρόμιο...  Εκεί όχι θα τρέξεις, θα βγάλεις φτερά! και θα ρίξεις όχι μόνο πέτρες αλλά θα λες κρίμα που δεν έχω όπλα, γιατί αυτοί έχουν και αλίμονό μου!

    Δέχομαι όμως και ότι βία κατά της βίας μπορεί και να οξύνει τα πράγματα... οπότε τι κάνεις?  μιλάς για την ιστορία, τα πάθη, τη γνώση, τον ανθρωπισμό.  Είναι σοβαρά πράγματα που κοντράρουν τον απαίδευτο φασίστα.  Εχθρός τους είναι η νοημοσύνη...  και επειδή σαν λαός είμαστε απαίδευτοι βλέπεις τους νέους τώρα να ξυρίζουν το κεφάλι να πιάνουν τους λοστούς και να σηκώνουν τα χέρια χαιρετώντας τον χίτλερ.  Τους περιθωριοποιείς, τους στοχοποιείς για την αυγή του νεοναζισμού στην ελλάδα μέσα στην κρίση και δεν λες ανούσια την πολιτική επέκταση ενός εγκλήματος που διέπραξαν!

    Η κοινωνία μας έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα που να μιλάμε για την καλή αστυνομία, για τους ευνομούμενους πολίτες, για την αξία της δικαιοσύνης, της δημοκρατίας και της παιδείας που μας δίνουν, το θεωρώ αστείο...

    Γνώμη μου αυτά... Λίγο άναρχο το γράψιμο αλλά νομίζω πιάνεις τι θέλω να πω.


    trelakias
    19.09.2013, 22:53

    Όταν ο φώναξαν «εγέρθουτου» είπες ότι «θα μας κάνει καλό λίγη πειθαρχία».

    Όταν χαστούκισαν την Κανέλλη, είπες « καλά της έκαναν, γιατί είναι πολιτικός, ΚΚΕ, γυναίκα, λεσβία κλπ».

    Όταν φώναζαν για «γ........ς αλβανικές κ........δες» και «κ......ήχτες ηθοποιούς του κ..ου», είπες ότι «όποιος προσβάλλει την ορθοδοξία, αυτά παθαίνει».

    Όταν είπαν ότι «ο Σχορτσιανίτης είναι μαύρος, άρα δεν είναι Έλληνας», είπες ότι «δεν σε νοιάζει, γιατί δεν παίζει στην ομάδα σου».

    Όταν είδες τα ναζιστικά τατουάζ τους, είπες « τι σας νοιάζει τι κάνει ο καθένας στο σώμα του; »

    Όταν ακούς να μιλούν για νεοναζί και Χίτλερ, είπες «για τη Marfin και τον Στάλιν, γιατί δεν λέτε τίποτα», λες και η μία αθλιότητα δικαιολογεί την άλλη.

    Όταν μοίρασαν τρόφιμα μόνο σε Έλληνες, είπες ότι «ο Έλληνας πεινάει περισσότερο από τον ξένο». Όταν ζήτησαν ιατρική περίθαλψη μόνο για Έλληνες, είπες «να πάνε στη χώρα τους όλοι αυτοί οι αραπάδες να γιατρευτούν».

    Όταν χαιρετούσαν ναζιστικά, είπες ότι «έτσι τα κάνουν αυτά, δεν τα εννοούν».

    Όταν έβγαλαν πιστόλι μέσα στο Δημαρχείο Αθηνών, είπες ότι «ήρθε η ώρα να φοβηθούν οι κλέφτες».

    Όταν άρχισαν να δέρνουν στα στενά του κέντρου της Αθήνας, είπες ότι «αν δεν τους αρέσει, να πάνε πίσω στο Πακιστάν».

    Όταν παρομοίωσαν τον Αντετοκούμπο με «μια μαϊμού που κρατάει σημαία», είπες ότι «το Αντετοκούμπο δεν είναι και τόσο ελληνικό πάντως».

    Όταν είπαν ότι «τα χέρια αυτά μπορεί να χαιρετάνε ναζιστικά, αλλά είναι καθαρά», είπες «καλύτερα ναζί, παρά κλέφτης».

    Όταν είδες παλιές φωτογραφίες με το περιοδικό τους να υμνεί τον Χίτλερ, τον Γκέμπελς και τον Παγανισμό, είπες ότι «έχουν περάσει τόσα χρόνια και άλλαξαν».

    Όταν είπαν ότι ο ναζιστικός χαιρετισμός και η σβάστικα παραπέμπουν στην Αρχαία Ελλάδα, ανάρτησες ένα άρθρο από κάποιο απίθανο blog για να δικαιολογήσεις την άγνοιά σου.

    Όταν τους ακούς να βρίζουν τους ξένους, απαντάς με το «πας μη Έλλην βάρβαρος».

    Όταν έσπασαν τους πάγκους των αλλοδαπών μικροπωλητών, είπες ότι «παίρνουν τη δουλειά από τους Έλληνες».

    Όταν τους είδες να κυκλοφορούν σαν στρατός στους δρόμους της Αθήνας και άλλων πόλεων, είπες ότι «ο Έλληνας είναι περήφανος και πρέπει να τον φοβούνται».

    Όταν διάβαζες οτιδήποτε αρνητικό εναντίον τους, είπες ότι είναι «προπαγάνδα των αριστερών, των Εβραίων, του συστήματος, των ανθελλήνων κλπ κλπ».

    Όταν έβριζαν και χειρονομούσαν μέσα στη Βουλή, είπες ότι «γι αυτό μπήκαν, για να τιμωρήσουν τα λαμόγια». Όταν τίμησαν το θάνατο του χουντικού δολοφόνου Ντερτιλή, είπες ότι «αυτός ήταν ένας ήρωας που πολέμησε για τη χώρα του».

    Όταν είπαν «υπανθρώπους» τους μετανάστες, είπες ότι «οι ξένοι φταίνει για τη σημερινή κατάντια της Ελλάδας». Όταν τους είδες με αναμμένους πυρσούς σε μια νεοναζιστική τελετή στις Θερμοπύλες , είπες ότι «είναι περήφανοι ως απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων».

    Όταν τους είδες να καμαρώνουν τα μπράτσα τους δίπλα σε όμορφες γκόμενες, είπες «μακάρι να «κυκλοφορούσα» κι εγώ αυτό το μωρό».

    Όταν συναντήθηκαν με Γερμανούς νεοναζί μέσα στη Βουλή, είπες «καλύτερα με αυτούς, παρά με τα λαμόγια με τη Siemens».

    Όταν τάχθηκαν υπέρ της Χούντας, είπες ότι «ο Παπαδόπουλος έφτιαξε δρόμους».

    Όταν είπαν ότι αρνούνται το Ολοκαύτωμα, σκέφτηκες ότι μπορεί να έχουν δίκιο και να είναι «μια ακόμα προπαγάνδα των Εβραίων».

    Όταν είπαν ότι τον Χίτλερ θα τον κρίνει η ιστορία, εκεί το... σκέφτηκες λίγο, αλλά γρήγορα το έβαλες στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Έχεις τόσα να σκεφτείς εξάλλου...

    Τώρα ή με αυτούς ή όχι...


    tallos
    19.09.2013, 23:09
    ΤΡΕΛΑΚΙΑ,καλα τα λες ομως μην ξεχνας οτι και τα τσογλανια που εκαιγαν επι τριαντα χρονια το πολυτεχνιο δεν τα πειραζαν οι μπατσοι,και δεν ιδρωνε το αυτι μας οταν σπαγανε και καιγανε,πραγμα που σημαινει οτι η βια στην ελλαδα προωθηται συστηματικα,και οτι εμεις οι νεοελληνες ημαστε του στυλ, οτι αφου δεν βαρανε εμενα τι με νοιαζει.
    trelakias
    19.09.2013, 23:19
    Φίλε tallos σε όλους τους τομείς η ελληνική κοινωνία είναι άρρωστη... Ο φασισμός είναι και αριστερός και δεξιός αλλά αν σκεφτούμε αριστερός=ακροαριστερός=φασίστας το χουμε χάσει το παιχνίδι...
    noizreduction
    19.09.2013, 23:25

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 19.09.2013, 23:09 έγραψε...

    ΤΡΕΛΑΚΙΑ,καλα τα λες ομως μην ξεχνας οτι και τα τσογλανια που εκαιγαν επι τριαντα χρονια το πολυτεχνιο δεν τα πειραζαν οι μπατσοι,και δεν ιδρωνε το αυτι μας οταν σπαγανε και καιγανε,πραγμα που σημαινει οτι η βια στην ελλαδα προωθηται συστηματικα,και οτι εμεις οι νεοελληνες ημαστε του στυλ, οτι αφου δεν βαρανε εμενα τι με νοιαζει.

    Συγνωμη, εχει κανεις την εντυπωση πως αυτα τα τσογλανια του τοτε, δεν ειναι οι βουλευτες του σημερα; Innocent

    Ή εχει απορια πως η Χρυση Αυγη χρηματοδοτηθηκε ως παρακρατος για να ανηκει πλεον στο νομιμο κρατος; {#emotions_dlg.yes}
    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 19-09-2013 23:26 ]


    freddieKrueger
    19.09.2013, 23:28

    Αγαπητέ trelakias,

    φυσικά και ΔΕΝ θεωρώ ευνομούμενη την πολιτεία μας...φυσικά και ΘΑ ΘΕΛΑ να είναι...και ΘΑ ΘΕΛΑ όλοι να ρίξουν τις μασκες τους να πετάξουν τις κοκούλες τους και να ξεχάσουν τις πολιτικές ταυτότητες που είτε πρόσφατα δανείστηκαν στα πλαίσια της αγανάκτησής τους,είτε κουβαλούσαν και κουβαλούν στηνπλάτη τους ως απαρχαιωμένη οικογενειακή παράδοση...

    Πρέπει να καταλάβουμε πως είναι υπέροχα όλα αυτά που στα λόγια υπόσχονται πως θα μας διασφαλισουν οι καθε λογης χρωματων πολιτικοι,αλλά ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ...Η ισότητα,ισονομία,φροντίδα για τους φτωχούς,μέριμνα για την ανεργία,σεβασμός στις εθνικές παραδόσεις και ιστορία του τόπου,πάταξη εγκληματικότητας κτλ...

    Συμβαίνει το περιστατικό στην Παρο με τη 15 χρονη που τη βίασε και κακοποίησε σχεδόν μέχρι θανάτου ο Πακιστανός...πετάχτηκε η χρυσή αυγή κι έκανε ρατσιστική προπαγάνδα κατά των αλλοδαπων...που οδηγησε σε άλλα ρατσιστικά φαινόμενα βίας σαν σε αλυσιδωτή αντίδραση πυρηνικού αντιδραστηρα...

    Ελαβε χωρα η στυγνή δολοφονία του ράπερ στον Πειραιά να σου τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ να πετροβολεί την ΧΑ...να σου μια φανατική νέα έξαρση βίας αυτη τη φορά έναντι της φασιστικής ακροδεξιάς...

    Να σου το ίδιο έργο σε επανάληψη μόνο που τα χρώματα άλλαξαν...

    Τα μάτια όλων είναι στραμμένα στην πολιτική διαμάχη και λίγοι σκέφτονται τον κακομοίρη τον πατέρα του ράπερ η την οικογένειά του...λίγοι σκέφτονται τον πόνο των θυμάτων...είτε είναι της ΧΑ είτε των ακροαριστερών αναρχικών,είτε των αλλοδαπών...

    ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΕΣ...μην τους δίνετε ψήφο...διώξτε τους από τη Βουλή...ανανελωστε το έμψυχο δυναμικό σε όλα τα πόστα εξουσιας...

    Φτιαξτε μια άλλη αστυνομία που δεν θα πουλαέι μπραβιλίκια σε μαγαζιά της νύχτας,που δε θα διακινεί ναρκωτικά που δεν θα υποθάλπτει την πορνεία ή το φασισμό...

    Σόρυ για το από καρδιάς γράψιμό μου αγαπητε trelakias...ελπίζω να βγαίνει νόημα από το χείμαρρό μου...

    Διαφωνούμε σε σημεία,αλλά υπαρχουν και αρκετα που οι αποψεις μας ταυτιζονται...

    Εσύ περιγράφεις το πως σκατά ΕΙΜΑΣΤΕ κι εγω απλα το πως ΘΑ ΠΡΕΠΕ η ΘΑ ΘΕΛΑ να ήμασταν...

     


    freak
    20.09.2013, 03:08

    Η διαφορα μεταξυ ενος φασιστα η ναζιστη κλπ και ενος αναρχο-τετοιου, ειναι πως ο πρωτος σκοτωνει.

    Πολυ απλα.

    Και η ζωη ειναι το μεγαλυτερο αγαθο. Μακραν ερχονται ολα τα αλλα.

    Ας μην εξισωνουμε διαφορετικα πραγματα.


    VA505
    20.09.2013, 08:33

    απο http://www.e-radio.gr/blog/post.asp?uid=19287

    Συγκέντρωση υπογραφών στο Avaz για να τεθεί εκτός νόμου η Χρυσή Αυγή

    Ξεκίνησε διαδικασία συλλογής υπογραφών μέσω Ίντερνετ, με στόχο να μαζευτούν 20.000 υπογραφές εναντίον της δράσης της Χρυσής Αυγής, έτσι ώστε το ψήφισμα να επιδοθεί στο Συμβούλιο της Ευρώπης. 

    O Οργανισμός Avaz είναι μια online πλατφόρμα στην οποία καθημερινά ξεκινούν συλλογές υπογραφών από τους πολίτες για τα κακώς κείμενα των χωρών τους σε όλο τον κόσμο.  

    Το κείμενο που συνοδεύει τη δράση γράφει: «Τώρα ότι το αίμα έχει χυθεί στους δρόμους και οι λεκέδες είναι στα χέρια της Χρυσής Αυγής, η φασιστική, νεοναζιστική φύση της δεν μπορεί πλέον να αμφισβητηθεί».

    To κείμενο κλείνει με τις παρακάτω αράδες του Martin–Niemφller:

    Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους,
    δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
    Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα,
    γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
    Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους,
    ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος.
    Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό, δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός.
    Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα,
    αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου.

    Μπορείτε να δείτε τον αριθμό των υπογραφών εδώ. https://secure.avaaz.org/en/petition/Outlaw_the_neonazist_criminal_Golden_Dawn_party/?cWuWyfb


     


    freddieKrueger
    20.09.2013, 11:33

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 20.09.2013, 03:08 έγραψε...

    Η διαφορα μεταξυ ενος φασιστα η ναζιστη κλπ και ενος αναρχο-τετοιου, ειναι πως ο πρωτος σκοτωνει.

    Πολυ απλα.

    Και η ζωη ειναι το μεγαλυτερο αγαθο. Μακραν ερχονται ολα τα αλλα.

    Ας μην εξισωνουμε διαφορετικα πραγματα.



    Καλημέρα freakman...ξεχνάς τις δολοφονικές επιθέσεις τις 17 Νοέμβρη?

    Ατελείωτα τα εγκλήματα αυτής της οργάνωσης.

    Το πόσους ανθρώπους θανάτωσε το καθεστώς του Στάλιν??

    Να σου θυμίσω τα θύματα που εργάζονταν στην τράπεζα Marfin την άνοιξη του 2010?

    Η φασιστική δράση δεν έχει πολιτική ταυτότητα!

    Κι ο κομμουνισμός είναι η πιο ''καλοντυμένη'' και πλανεύτρα για το λαό μορφή φασισμού...όλοι ίσοι εκτός από έναν,τον αρχηγό...το Στάλιν...Μαζί με τον ακροδεξιό Αδόλφο Χίτλερ αποτελούν φονικά τέρατα της παγκόσμιας ιστορίας...

    Η βία προκαλεί βία...οφθαλμός αντί οφθαλμού μέχρι όλοι να τυφλωθούμε στο όνομα ψευδο ηγετών που υπόσχονται στο λαό αυτό που δεν μπορουν να δώσουν...γιατί δεν τους ανήκει και το ξέρουν...διψούν όμως για εξουσία,για χρήμα και για...αίμα!!

     

     


    yiannisyiannis
    20.09.2013, 12:06

    Αν σ' αυτή τη χώρα ίσχυαν τα αυτονόητα, η Βουλή θα έπρεπε από καιρό να έχει κηρύξει τη Χρυσή Αυγή εκτός νόμου. Αλλά για ποιά αυτονόητα και για ποιά Βουλή να μιλήσουμε, όταν σήμερα όλα έχουν καταρρεύσει. Δείτε το παρακάτω βίντεο για να καταλάβετε τι εστί Ελληνικό Κοινοβούλιο. Παρωδία για να μην πω προδοσία. Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν, η ΧΑ αλωνίζει.


    mixalis-kleanthis
    20.09.2013, 12:08

    Η σύγκριση των Φασιστοειδών Υπανθρώπων  με τους Αναρχικούς είναι το λιγότερο ατυχής !

    Προσωπικά διαφωνώ με οποιαδήποτε μορφή βίας !

    Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε ΜΕ ΤΑΓΜΑ ΔΟΛΟΦΩΝΩΝ !

    Οι Αναρχικοί δεν κυκλοφορούν οπλισμένοι να χτυπήσουν και να σκοτώσουν ότι δεν τους είναι αρεστό !

    Το αντίθετο θα έλεγα !

    Δίπλα τους μπορείς να είσαι όπως θες  !

    Τα άθλια δίποδα της χ.α , ήρθαν  στη γειτονιά μου στη Κοκκινιά με τις στολές τους και τον πολεμικό εξοπλισμό τους ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ,

    και αφού φώναξαν "Αντρίκια " έδιωξαν κλοτσώντας τα παιδιά των φαναριών και προκαλούσαν

    όποιον τους ήταν οπτικά ύποπτος !

    Προσφιλής φράση προσφώνησης ήταν :Ti koitas re moy,,,ni

    Κι εμένα που τόλμησα να περνώ απ τη γειτονιά μου  με το σκυλάκι μου ,

    με παντελόνι σαλβάρι και μακρύ μαλλί δεν μ αφήσανε να περάσω,

    κοιτώντας με, με αηδία μου είπαν:

    -Φύγε ρε μαλ...κα , από εδώ δεν περνάς.

    - Εδώ είναι το σπίτι μου ,τους λέω .

    - Άκουσες τι είπα ρε….

    Έφυγα , τί να τους πω ?

    Έκανα κύκλο και ένιωσα αηδία!

    ΠΟΙΟΙ ΕΊΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ?

    ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ?

    ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ?

    Να το ξέρω αν είναι!!!!

    Ότι η Ελλάδα βρίσκεται σε κατοχή από Γερμανούς κι από Φασίστες νεοναζί...

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ !!!!!

    Όσο ανεχόμαστε αυτά τα μορφώματα , θα μας τρομοκρατούν ,

    θα μας χτυπούν και θα μας σκοτώνουν !


    ixthis
    20.09.2013, 12:31

    τραμπούκοι ........


    ixthis
    20.09.2013, 12:35


    tallos
    20.09.2013, 13:31
    εχετε δικιο ολοι αλλα η βια δεν μας χτυπησε την πορτα τωρα ξαφνικα επειδη βγηκαν οι ναζηδες παγανια.τοσα χρονια υπαρχει ο τσαμπουκας στις καφετεριες,στα μπουζουκια,οταν τελειωνε το ματς τις κυριακες,ολοκληρες συνοικιες γινοταν γυαλια καρφια,ακομα υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι,παοκ θρησκεια,γαυροι κ.τ.λ.αν δεν τελειωσει αυτο το παραμυθι με τον νεοελληνα του οποιου ο τσαμπουκας υπαγεται στο μεσογειακο του ταπεραμεντο η βια θα επεκτεινεται.η νεα γενια ειναι ακομα πιο αγρια.αν δεν εξαλειψει ολοκληρωτηκα η βια θα θρηνουμε νεκρους ειτε απο πολιτικη βια ειτε απο μαγκια ειτε απο χουλιγκανισμο.εδω στη γερμανια δεν τολμας να ακουμπησεις ανθρωπο.ουτε να βρισεις.
    noizreduction
    20.09.2013, 13:40

    Σοβαρα tallos? Ωστε στη Γερμανια κανεις δεν ακουμπαει κανεναν;

    Ελα τωρα, μην μετατρεπουμε σε Παραδεισο τη χωρα που γεννησε, συντηρησε και συντηρει την εννοια του εθνικοσοσιαλισμου..

    ...αν μη τι αλλο, γινομαστε χειροτεροι προπαγανδιστες απο τους ιδιους τους Χρυσαυγιτες εαν αφηνουμε να περνανε τετοιες ιδεες περι "κρατος δικαιου" στη Γερμανια...

    ( μην αναφερω για τις μιζες, τα σκανδαλα των εταιριων και των πολιτικων προσωπων ).

    Aς αφησουμε τα γερμανικα προτυπα ησυχα. Εχουμε δικα μας προβληματα για να ασχοληθουμε και με τα προβληματα των νεο-ναζι Γερμανων. Δεν υπαρχει κρατος που μπορει να αντιμετωπισει τους εξτρεμιστες και τους φασιστες. Ειναι σαν να προσπαθεις σε μια φωλια μυρμηγκιων να σκοτωσεις ολα τα μυρμηγκια...

    Οι ιδεολογιες ειναι πιο δυνατες απο τους νομους, οπως φαινεται...
    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 20-09-2013 13:44 ]