ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.830 μέλη
    AlienP
    19.05.2005, 01:40
    Συζητούσα με 2 μιουζικχεβενάκια για το θέμα των αβατάρ... Θα ήταν πολύ δύσκολο να έχει κάθε μέλος το προσωπικό του εικονίδιο ε; Εμένα δε με νοιάζει μα είναι περίεργο είπαμε με τα παιδιά να βλέπεις τα ίδια σε διαφορετικά πρόσωπα και καμιά φορά μπερδεύει λιγάκι...

    Αυτά...
    pastella
    19.05.2005, 11:12
    Θα συμφωνήσω με την Πηγούλα μας...
    Εμένα μου'χει τύχει να αλλάξω 2 ή 3 εικονίδια μα κάθε φορά έβλεπα κάποιον στο forum με διαφορετικό ψευδόνυμο με μένα αλλα ίδιο avatar...

    Αλήθεια Πηγή, γιατί άλλεξες avatar? Το προηγούμενο ήταν πιο ζουζουνιάρικο!!!
    jorge
    19.05.2005, 11:34
    Το έχω σκεφτεί παιδάκια.
    Όμως σκέφτηκα πως αν βάζει ο καθένας το δικό του θα υπάρξουν τα ακόλουθα προβλήματα:

    - Μπορεί να είναι κακής ποιότητας εικονίδια, κάτι που θα χαλά την εικόνα του Forum. Προς το παρόν όσα έχουμε βάλει είναι πεντακάθαρα και αυστηρά επιλεγμένα.

    - Τι θα γίνει αν κάποιος βάλει avatar του Μαζωνάκη, του Βαβύλη, του Κούγια ή κανένα γυμνό της Παόλα;

    Ίσως θα μπορούσαμε να απαγορεύσουμε στα μέλη να επιλέγουν avatars που είναι ήδη σε χρήση από άλλους. Αλλά θα οφείλουμε να έχουμε Avatar Gallery με πολλές χιλιάδες avatars μια και είμαστε πολλοί...

    Δεν ξέρω... αν έχετε να προτείνετε κάτι που δεν έχω σκεφτεί κάντε το ελεύθερα.
    KIT_KAT
    19.05.2005, 12:12
    Jorge,
    ίσως θα μπορούσαν τα μέλη με έναν αριθμό posts και πάνω (πχ τα τακτικά μέλη) να κατοχυρώνουν με αυτό τον τρόπο το avatar τους και να μην μπορεί αυτό να ξαναχρησιμοποιηθεί. Άλλωστε ο αριθμός των τακτικών (και άνω) μελών είναι... πεπερασμένος, και δεν νομίζω πως υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις κοινού avatar μεταξύ αυτών.

    Κι εγώ είμαι ομοιοπαθής, αναγκάστηκα να αλλάξω πολλές φορές το avatar και κατέληξα σ'αυτό που δεν πιστεύω πως θα το θελήσει κανένας άλλος
    jorge
    19.05.2005, 13:14
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 19-05-2005 στις 12:12 έγραψε:

    Jorge,
    ίσως θα μπορούσαν τα μέλη με έναν αριθμό posts και πάνω (πχ τα τακτικά μέλη) να κατοχυρώνουν με αυτό τον τρόπο το avatar τους και να μην μπορεί αυτό να ξαναχρησιμοποιηθεί. Άλλωστε ο αριθμός των τακτικών (και άνω) μελών είναι... πεπερασμένος, και δεν νομίζω πως υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις κοινού avatar μεταξύ αυτών.




    Το θέμα πρέπει να λυθεί μία και καλή Κατερινιώ. Αυτή τη στιγμή τα τακτικά μέλη είναι 72. Τα avatars είναι 402. Σε 5 χρόνια που τα τακτικά μέλη ίσως είναι και 400, τι θα κάνουμε;
    KIT_KAT
    19.05.2005, 13:31
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-05-2005 στις 13:14 έγραψε:


    τι θα κάνουμε;





    Θα έχουμε 2 avatars για να τα μοιράζονται ΟΛΑ τα υπόλοιπα μέλη

    Μία λύση είναι τότε να γίνει αυτό με τα βασικά μέλη. Άλλα έτσι κι αλλιώς Jorge, όταν θα έχουμε 50000 μέλη και 400 τακτικά δεν θα μπορεί και ο αριθμός των avatars να μείνει ίδιος. Δηλαδή αυτά τα 400 μέλη θα έχουν κάποια κοινά avatars? Συνήθως όταν κάποιος έχει στείλει τόσα posts στο φόρουμ ώστε να γίνει τακτικό μέλος, έχει αυτομάτως συνδεθεί με την αντίστοιχη εικονίτσα και δεν είναι ωραίο να έρχεται κάποιος ξαφνικά και να βάζει την ίδια.
    jorge
    19.05.2005, 14:04
    Εγώ θα πρότεινα να βάλουμε ακόμα 100-200 αξιόλογα avatars, ώστε και να μικρύνει η πιθανότητα της κοινής επιλογής, αλλά και να μην χαλιέται κάποιος αν διαπιστώσει οτι το άβαταρ του το έχει κι άλλος.

    Τι λέτε;

    Έλα κι εσύ να δροσιστείς, ψυχή ταξιδεμένη
    που 'χεις φωλιά στον ουρανό και περπατάς στη γη


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 19-05-2005 14:06 ]
    falimento
    19.05.2005, 14:26
    Κατ'αρχάς το avatar της Κιt kat είναι κατοχυρωμένο γιατί αποτρέπει τον καθένα λόγω εμφάνισης από την επιλογή του!

    Δεύτερον πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξει ένας συγκερασμός-συνδυασμός στις δύο κυρίαρχες απόψεις.
    Συμφωνώ στη κατοχύρωση του avatar μετά από κάποιο αριθμό posts αλλά θα πρέπει να έχει διασφαλιστεί πρώτα απ'όλα, μια μεγάλη γκάμα από avatars ώστε και ο "νέος" να μπορεί να επιλέξει κάποιο που του αρέσει και όχι να δίνεται η εντύπωση ότι επέλεξε απο
    τα "περισσευούμενα".

    Επίσης σαν νέα πρόταση ρίχνω στο τραπέζι το εξής:
    Τα βασικά μέλη να μπορούν να έχουν τη δυνατότητα να στείλουν προσωπικό avatar, το οποίο όμως, θα πρέπει πρώτα να φιλτράρεται από τον administrator ή τους moderators. Θα είναι και ένα είδος "επιβράβευσης" και ταυτοποίησης των ενεργών μελών.

    Συνοπτικά η σκέψη μου είναι η ακόλουθη: Όσο ανεβαίνεις τη βαθμίδα να μπορείς να επιβραβεύεσαι και να έχεις κάποια παραπάνω προνόμια.

    Για να αποφευχθούν δυσάρεστες καταστάσεις, όπως είδα προχθές το avatar που χρησιμοποιεί ο Jorge σε ένα μέλος υπό προσαρμογή...

    jorge
    19.05.2005, 15:54
    Βαθμίδες; Προνόμια;
    Ρε δεν πάτε καλάαααααααααα
    falimento
    19.05.2005, 16:05
    Ναι ρε! Θα μας κάνεις και δώρο μπλούζες!! Στο σωστό μέγεθος όμως αυτή τη φορά!

    "Είπα να πιάσω ένα σκοπό, να θυμηθείς μαζί μου,
    μα η μουσική μου είναι φτηνή, φτηνή και η φωνή μου..."



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 19-05-2005 16:08 ]
    KIT_KAT
    19.05.2005, 16:09
    By the way κατέβασα τα καλοκαιρινά το T-shirt μου ακόμα δε βρέθηκε πουθενά. Αν δείτε κανέναν άγνωστο να φοράει μπλουζάκι M/H μπανίστε τον. Παίζει να είναι και στην Πόλη...
    jorge
    19.05.2005, 16:12
    Κοινοκτημοσύνη αδέρφια...
    KIT_KAT
    19.05.2005, 16:17
    Στα μπλουζάκια ή στα avatars??
    Εγώ δε μοιράζομαι τίποτα από τα δύο.
    Το πολύ μία μπύρα, να...
    jorge
    19.05.2005, 16:26
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 19-05-2005 στις 14:26 έγραψε:

    Επίσης σαν νέα πρόταση ρίχνω στο τραπέζι το εξής:
    Τα βασικά μέλη να μπορούν να έχουν τη δυνατότητα να στείλουν προσωπικό avatar, το οποίο όμως, θα πρέπει πρώτα να φιλτράρεται από τον administrator ή τους moderators.




    Για να ξεκαθαρίσω κι εγώ λίγο τη θέση μου, δε θεωρώ το θέμα των avatars τόσο σημαντικό, εφόσον βέβαια θα υπάρχει μεγάλη ποικιλία ώστε ο καθένας να βρίσκει 3-4 με τα οποία να είναι ευχαριστημένος.

    Ο administrator ήδη φιλτράρει αγγελίες, φωτογραφίες, downloads, links, δημοσιεύσεις, sites του μήνα, παρτιτούρες κ.α. Δε γίνεται να περνάει και άβαταρς. Και να το κάνει, θα το έχει σε τελευταία προτεραιότητα, άρα θα αργεί η αποδοχή τους. Και σε αυτό το διάστημα το μέλος που έχει στείλει άβαταρ θα επικοινωνεί λέγοντας "μα γιατί δεν εγκρίνετε το άβαταρ μου, το έχω στείλει εδώ και 2 ώρες!". Χώρια που πρέπει να φτιαχτεί συστηματάκι διαχείρισης άβαταρς, κάτι που έχει απείρως μικρότερη προτεραιότητα από άλλα πράγματα που υπάρχουν στα σχέδια.

    Οι moderators κάνουν κι αυτοί όσα προβλέπεται και σε καμιά περίπτωση δε θα ήθελα να χάνεται χρόνος από την επιμέλεια του περιεχομένου του φόρουμ προς όφελος της κατανομής των άβαταρς.

    Μια και όλοι είπαμε οτι πρέπει να βάλουμε νέα άβαταρς, όσοι θέλετε στείλτε στο γνωστό email άβαταρς που να είναι ΣΟΥΠΕΡ ποιότητας και σε μεγέθη αντίστοιχα με αυτά των υπαρχόντων άβαταρς.